Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Czynniki egzogeniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ocena zróżnicowania infrastruktury i środowiska powiatów dokonana została za pomocą wskaźnika syntetycznego. Celem artykułu jest indykacja potencjału miary syntetycznej w procesie oceny przestrzennych dysproporcji infrastruktury i środowiska 101 powiatów Polski Wschodniej na podstawie wybranych zmiennych pozyskanych z Bazy Danych Lokalnych GUS dla 2010, 2013, 2016 r. Zróżnicowany rozwój poszczególnych regionów stanowi naturalny problem państw. Jest on zjawiskiem złożonym, trudnym do jednoznacznej oceny. Wynika to ze ograniczonego dostępu do szczegółowych danych. Bardzo istotne dla rozwoju jest wyznaczenie czynników mogących stanowić endogeniczny potencjał rozwojowy, a także czynników egzogenicznych wspierających ten rozwój. Zróżnicowanie w potencjale rozwojowym powiatów wynika z środowiska naturalnego oraz ładu infrastrukturalnego. Decydują one o możliwościach rozwoju inicjatyw gospodarczych oraz przestrzennym rozmieszczeniu, przyciąganiu kapitału, o warunkach życia mieszkańców i procesie rozwoju. Poziom infrastruktury oraz środowisko naturalne mogą kreować atrakcyjność bądź nieatrakcyjność regionu. Stanowią o szansach lub barierach rozwoju, szczególnie wsparte potencjałem finansowym stanowiącym o możliwościach inwestycyjnych jednostki. Miarę syntetyczną zbudowano w oparciu o metodę bezwzorcową wskazuje jako najlepszy powiat miasto Lublin, najsłabsze miasto Chełm i Krosno; w przypadku miary opartej na odległości w rzeczywistej przestrzeni z metryką euklidesową najlepsze to kielecki, miasto Lublin, najsłabszy zambrowski. Infrastruktura i środowisko mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej jednostki, o zróżnicowaniu regionu, tworzeniu szans lub barier rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Kryzys silnie oddziałuje na funkcjonowanie organizacji. Nie zawsze można mu zapobiec i się do niego przygotować. Bardzo istotne znaczenie odgrywa poprawna identyfikacja źródeł kryzysu. Dzięki temu możliwe jest sprawne podejmowanie działań antykryzysowych, które będą mogły koncentrować się nie na widocznych przejawach kryzysu (jego symptomach), tylko na rzeczywistych przyczynach. Badania przeprowadzone przez autorkę w 2013 r. na próbie 60 dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 249 pracowników) funkcjonujących w Wielkopolsce miały na celu zidentyfikowanie siły oddziaływania zarówno czynników endogenicznych, jak i egzogenicznych. Przedsiębiorstwa zauważyły większy wpływ czynników zewnętrznych (gdzie średnia siła wpływu wynosiła 0,98). W przypadku czynników wewnętrznych średnia siła wpływu wynosiła 0,65. Najistotniejszymi przyczynami zewnętrznymi były: obniżenie popytu, niekorzystne zmiany koniunkturalne, wzrost presji konkurencji i wzrost kosztów pracy. Natomiast do najistotniejszych przyczyn wewnętrznych zaliczyć można: niewłaściwą strategię, niesystematyczny i niewystarczający monitoring zmian zarówno we wnętrzu, jak i w otoczeniu przedsiębiorstwa oraz niewystarczające umiejętności menedżerów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie odpowiedzi na jeden z wciąż nierozwiązanych problemów w teorii finansów - jaką wartość ma dla przedsiębiorstwa płynność finansowa i w jakim stopniu owa wartość jest determinowana przez autonomiczne decyzje kadry zarządzającej, a w jakim przez czynniki wynikające z otoczenia przedsiębiorstwa. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano zależność pomiędzy wahaniami cyklu koniunkturalnego a wartością płynności finansowej przedsiębiorstw oraz wskazano różnice pomiędzy wartością płynności dla spółek działających na rynkach o różnym poziomie rozwoju. Badanie stanowi przyczynek do pogłębionych rozważań na temat wpływu czynników egzogenicznych na wartość płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Badane obecnie główne działy literatury teoretycznej dotyczącej wzrostu gospodarczego obejmują egzogeniczne i endogeniczne modele wzrostu, które doczekały się wielu różnych definicji i spotkały z krytycznymi uwagami. Zwolennicy egzogenicznych modeli wzrostu twierdzą, że postęp technologiczny jest kluczowym wyznacznikiem długoterminowego wzrostu gospodarczego, jak również różnic w produktywności w skali międzynarodowej. W modelach endogenicznego wzrostu propagowane są dwa poglądy. Pierwszy z nich mówi, że kapitał wykorzystywany do celów innowacyjnych może wywoływać korzyści skali, a tym samym przyczyniać się do powstawania obserwowanych obecnie różnic w produktywności w skali międzynarodowej. Najważniejszymi czynnikami są tutaj: wiedza, kapitał ludzki oraz badania i rozwój. Drugi pogląd mówi, że międzynarodowe różnice w produktywności można również wytłumaczyć czynnikami, które wpływają na efektywność kapitału, a tym samym powodują ucieczkę kapitału,. Czynniki wpływające na efektywność kapitału obejmują: wydatki rządowe, inflację, realne kursy walut i realne stopy procentowe. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że wśród ekonomistów nadal nie ma konsensusu odnośnie dominującego teoretycznego modelu wzrostu gospodarczego, który może w pełni uwzględniać różnice w produktywności w skali międzynarodowej. W konkluzji stwierdzono, że prace dotyczące teorii wzrostu gospodarczego są dalekie od zakończenia i należy kontynuować prace zmierzające do opracowania bardziej praktycznych modeli strukturalnych wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja rzeczywistych motywów internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw wysokich technologii (high-tech). Oprócz klasycznej analizy studiów literatury wykorzystano ankietyzację umiędzynarodowionych przedsiębiorstw działających w branżach high-tech w Polsce. Wśród instrumentów statystycznych zastosowano oprócz statystyk opisowych także test Kruskala-Wallisa oraz korelację liniową Pearsona. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań w artykule jest wpływ czynników pozarynkowych, w szczególności o charakterze pieniężnym, na wahania cen metali na rynku międzynarodowym. Autor omawia znaczenie czynnika politycznego, społecznego i organizacyjnego w kształtowaniu cen metali nieżelaznych. Analizuje oddziaływanie pozarynkowych czynników pieniężnych, takich jak: poziom światowej inflacji, zmiany kursów walut i zmiany stóp procentowych.
Celem artykułu jest analiza i ocena wykorzystania odnawialnych źródeł energii w kontekście kształtowania się nowych trendów na polskiej wsi. Zagadnienie to rozpatrzono zarówno w odniesieniu do dywersyfikacji źródeł energii, różnicowania działalności rolniczej (wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich), jak również zmian notowanych w krajobrazie wiejskim (powstawanie nowych, dodatkowych elementów krajobrazu). Zwrócono uwagę, że upowszechnianie się odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich jest uwarunkowane tak czynnikami egzogenicznymi, jak i endogenicznymi. Wśród czynników egzogenicznych należy wskazać obowiązujące regulacje prawne i dostępne instrumenty administracyjno-finansowe. Natomiast jako jeden z najważniejszych czynników endogenicznych wymienia się zasoby ludzkie i ich jakość w odniesieniu do lokalnych władz samorządowych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Państwo dobrobytu w społeczeństwach zachodnich. Zarys spojrzenia ewolucyjnego
100%
Państwo dobrobytu jest obecnie głęboko zakorzenionym elementem kulturowym w społeczeństwach zachodnich. Posiada poparcie mas społecznych, licznych ugrupowań prorządowych, partii politycznych i polityków, a nawet zrzeszeń przedsiębiorców. Nie sposób dziś sobie wyobrazić podejmowania jakichkolwiek decyzji politycznych bez odnoszenia się do ich społecznych efektów i ich wpływu na sytuację grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. W jaki jednak sposób doszło do takiego ukształtowania się współczesnego ładu społecznego? Czy realizacja postulatów państwa dobrobytu oznacza, iż wszystkie problemy społeczne zostały już rozwiązane? Czy na podstawie istniejących teorii dotyczących rozwoju państwa opiekuńczego można przewidywać jego dalszą ewolucję? (fragment tekstu)
9
100%
Absorpcja czynników egzogenicznych to jeden z głównych elementów zarządzania rozwojem lokalnym. Sprzyja jej współcześnie wiele ponadlokalnych uwarunkowań, wśród których dominująca jest dystrybucja środków finansowych pochodzących głównie z funduszy Unii Europejskiej. W absorpcji tej zdarzają się jednak niepowodzenia mające różne przyczyny i skutki. Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących tego zagadnienia, zrealizowanych w dwóch fazach. Pierwsza obejmowała obserwacje uczestniczące poczynione w latach 2000-2014 w 61 różnych gminach, których celem była identyfikacja cech wspomnianych niepowodzeń i ich typowych wzorców. Druga ukierunkowana została na identyfikację częstości i przyczyn występowania tych wzorców w zarządzaniu rozwojem lokalnym małych miast. Wykorzystano w niej długie wywiady osobiste, które przeprowadzono w 2014 r. z burmistrzami 46 takich miast. Artykuł kończą zalecenia odnośnie do doskonalenia procesów lokalnego i ponadlokalnego zarządzania rozwojem lokalnym, ukierunkowanego na redukcję liczebności i skutków niepowodzeń w absorpcji egzogenicznych czynników rozwoju lokalnego.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Egzogeniczne i endogeniczne uwarunkowania procesu modernizacji rolnictwa
100%
Celem pracy jest wskazanie czynników egzogenicznych i endogenicznych warunkujących proces modernizacji rolnictwa. Spośród czynników egzogenicznych zwrócono uwagę na uwarunkowania: demograficzne, środowiskowe, społeczno-kulturowe, ekonomiczne, instytucjonalne oraz czynniki technologiczne i proces globalizacji. Z kolei w obrębie czynników endogenicznych opisano zasoby i relacje czynników produkcji, stosowane technologie, kapitał ludzki, poziom generowanego dochodu, stopień powiązania z otoczeniem oraz specyfikę gospodarstwa rodzinnego. (abstrakt oryginalny)
Jednym ze sposobów podziału czynników sprzyjających rozwojowi lokalnemu jest ich klasyfikacja z punktu widzenia lokalizacji. Zgodnie z tym, czynniki na terenie układu lokalnego będą określane jako endogeniczne, natomiast wszystkie pozostałe, niezależnie od rozmiarów przestrzeni dzielącej je od gminy, jako egzogeniczne. Autor połączył tę typologię z kolejną, szeregującą czynniki rozwoju lokalnego przy użyciu kryterium podobieństwa cech. Otrzymał w ten sposób rodzajowo-lokalizacyjną klasyfikację czynników rozwoju lokalnego, którą w formie tabel przedstawił w artykule.
Celem artykułu była ocena wpływu czynników endo i egzogenicznych na rozwój gminy. Szczegółowe rozważenie ich wpływu na sprawne działanie w obszarze finansów gminy pokazuje, że są one nieodzownym elementem rozwoju gospodarczego. Praktyka pokazuje, że czynniki endo i egzogeniczne wzajemnie się uzupełniają i w efekcie wspólnie występując w obszarze finansów gminy dają pozytywny efekt możliwości rozwoju. Pełna harmonia współdziałania (właściwy wybór i dobór) z obu zaagregowanych obszarów czynników endo i egzogenicznych może spowodować efekt wzrostu i rozwoju gospodarczego gminy w sposób racjonalny i efektywny. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono przemiany demograficzne we Wrocławiu w latach 90-tych. W analizowanym okresie nastąpiły istotne zmiany: zaobserwowano nie tylko proces wyludniania się centrum i wzrostu liczby ludności na obszarach peryferyjnych, ale także zmiany ilościowe i jakościowe. Dotyczą one poziomu wykształcenia, warunków życia, źródeł utrzymania itp. Świadczy to o bardzo intensywnych przemianach w przestrzeni społeczno-ekonomicznej miasta.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie zmian w wymaganych kompetencjach pracowniczych na skutek modernizacji technologicznej, zwłaszcza na tle implementacji na gruncie przedsiębiorstw, sektorów i gospodarek nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnych, które stanowiły podstawowy czynnik rozwoju (boomu)gospodarczego w skali globalnej lat 90. XX wieku, i to zarówno sektorów tradycyjnych, jak i opartych na wiedzy. (fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu uzasadniono tezę, że rozwój samopodtrzymywany ma charakter endogeniczny, ponieważ jest stymulowany przez system społeczny. Endogeniczne czynniki rozwoju stanowią instytucje, zasoby jednostek oraz procesy społeczne. Państwo jest jednocześnie czynnikiem endogenicznym i egzogenicznym. W warunkach postępującej finansyzacji i globalizacji maleje rola państwa jako czynnika rozwoju społecznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na behawioralne aspekty podejmowania decyzji w warunkach kryzysowych, w szczególności w obszarze inwestowania w kapitał ludzki. Podano przykłady tychże działań inwestycyjnych realizowanych w okresie dekoniunktury. Określono inwestowanie w kapitał ludzki jako sytuację ryzykowną, gdzie źródła tego ryzyka mają zarówno charakter egzogeniczny (związany z koniunkturą gospodarczą), jak i endogeniczny (związany z daną organizacją). Spośród wielu determinant ryzyka inwestycji w kapitał ludzki wyszczególniono świadomość psychologicznych uwarunkowań, twierdząc, że im większa jest ta świadomość, tym niższe jest ryzyko inwestycyjne. Scharakteryzowano psychologiczne determinanty ryzyka inwestycji w kapitał ludzki: skłonności poznawcze - błędy w sferze opinii, skłonności motywacyjne - błędy w sferze preferencji, podając konkretne przykłady z praktyki. Ponadto w artykule omówiono podmiotowe cechy inwestorów w kapitał ludzki, jak również transgresyjne i autoteliczne cechy osobowości, które wpływają na skłonność do podejmowania ryzyka. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Przemiany demograficzne a mobilność mieszkańców miast
80%
Miasto jest środowiskiem życia ludzi, dobrowolnie wybierających konkretną przestrzeń jako miejsce spełnienia społecznego, politycznego i środowiskowego, oferując w zamian swoją solidarność z innymi użytkownikami dla dobra powszechnego. Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, jednocześnie wydłuża się długość życia. Nie bez znaczenia jest wpływ starzenia się społeczeństwa na jakościową stronę funkcjonowania ludzi starszych w miastach. Czynnikami egzogenicznymi są obecnie występujące warunki społeczne, gospodarcze, zdrowotne i kulturowe. Istotną cechą wpływającą na percepcję jakości życia seniorów jest stopień ich mobilności. Natura problemu mobilności ma wysoce interdyscyplinarny charakter. Celem artykułu jest zaakcentowanie szczególnej sytuacji ludzi starszych w przestrzeni miejskiej w perspektywie mobilnościowej.(abstrakt oryginalny)
18
80%
W artykule podjęto próbę oceny zachowań i dostosowania do zmiennych warunków koniunktury firm branży odzieżowej a także próbę określenia skuteczności strategii, mających podnieść konkurencyjność i oszacować możliwości ekspansji rynku branży odzieżowej. Przedział czasowy będący podstawą analizy a następnie wnioskowania i prognozowania, to lata 2004-2010. Jako przedmiot badań posłużyło sześć firm: w tym dwie produkcyjne i cztery będące jednostkami handlu detalicznego oraz hurtowego. Na podstawie literatury oraz przeprowadzonych analiz, ocenie poddano uwarunkowania wewnętrzne firm oraz wpływ czynników egzogenicznych, na pozycję rynkową omawianych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę aktywności turystycznej. Zajmuje ona bowiem istotne miejsce wśród badań, które mają na celu poznanie reguł i mechanizmów rządzących rynkiem turystycznym. Dokonano krótkiego przeglądu klasyfikacji grup determinant aktywności turystycznej i wskazano na najważniejsze egzogenne uwarunkowania (ekonomiczne, demograficzne i społeczne). Celem niniejszego opracowania było określenie wpływu wybranych czynników społecznych na poziom aktywności turystycznej studentów. Zanalizowano wpływ rodziny, szkoły oraz wybranych organizacji o charakterze turystycznym. Szczególnie interesujące było sprawdzenie, czy uprawianie turystyki z rodzicami w wieku dziecięcym i okresie dorastania determinuje jej poziom u człowieka dorosłego. Postawiono hipotezę (H1) o występowaniu istotnej zależności między wybranymi czynnikami społecznymi a poziomem aktywności turystycznej studentów krakowskiego ośrodka akademickiego. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego. Do zbierania danych posłużył kwestionariusz ankiety. Badaniami zostali objęci studenci drugiego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia losowo wybranych kierunków uczelni krakowskich (438 osób). Analiza statystyczna oparta na metodach statystycznych (test niezależności chikwadrat, współczynnik zbieżności T-Czuprowa) pozwoliła na wykrycie kilku prawidłowości w badanej zbiorowości. Badania pokazały, że czynniki społeczne odgrywają znaczącą rolę w procesie kształtowania się aktywności turystycznej i w faktycznym uczestnictwie w turystyce osób w badanym przedziale wiekowym. Wyniki badań pokazały, że częstość wyjazdów turystycznych z rodzicami, jest tym czynnikiem o charakterze społecznym, który wywiera najsilniejszy wpływ na aktywność turystyczną studentów w krakowskim ośrodku akademickim. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Źródła ryzyka w zarządzaniu finansami miasta na przykładzie Łodzi
80%
Celem artykułu jest identyfikacja głównych źródeł ryzyka w zarządzaniu finansami miasta Łodzi w warunkach konkretnych uwarunkowań czasu i miejsca. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu jest analiza opisowa oparta na analizie aktualnych planów finansowych, dokumentów i dostępnych publicznie informacji związanych z gospodarką budżetową, działalnością inwestycyjną i zarządzaniem finansami miasta. Opracowanie rozpoczęto rozważaniami poświęconymi rodzajom ryzyka w ujęciu ogólnym i w ujęciu węższym, w odniesieniu do samorządu terytorialnego. Zwrócono uwagę na czynniki zarówno endogeniczne, jak i te o charakterze egzogenicznym, związanym na przykład z działalnością legislacyjną państwa. Następnie opisano aktualną i prognozowaną sytuację finansową miasta z uwzględnieniem opinii składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu budżetu na 2013 roku i elementów wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013-2031. W opiniach RIO zaakcentowano ryzyko związane z takimi elementami, jak duża dynamika długu, odłożenie spłaty zobowiązań w czasie, założony poziom nadwyżki operacyjnej, dochodów bieżących i wydatków majątkowych. W konkluzjach sformułowano ogólne uwagi dotyczące ryzyka w zarządzaniu finansami Łodzi w najbliższych latach i w perspektywie wieloletniej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.