Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dairy market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Autor przeprowadził analizę porównawczą ekonomiki wybranych rynków konsumpcyjnych artykułów mleczarskich (mleko spożywcze, sery twarogowe, sery dojrzewające, masło, jogurty). Analizę przeprowadził w dwóch przekrojach: wynikowych i strukturalnych parametrów atrakcyjności. Badania dowiodły, że najpopularniejszą grupę produktów stanowią jogurty, natomiast najgorszą ocenę otrzymał rynek mleka zwykłego.
Celem autorów była ocena zachowań nabywczych konsumentów na rynku jogurtów w Polsce. Rynek ten charakteryzuje się w ostatnich latach wysoką dynamiką wzrostu, różnorodnością asortymentu oraz zjawiskiem wprowadzania coraz to nowych produktów, wspieranych intensywnymi działaniami promocyjnymi ze strony producentów. Jednocześnie zachodzą zmiany zwyczajów zakupowych konsumentów, które są efektem ich coraz większej wiedzy na temat walorów żywieniowych i zdrowotnych tych produktów, jak również szeroko rozumianej jakości kupowanych jogurtów. Na zachowania konsumentów oraz podejmowane przez nich wybory ma także wpływ zmiana warunków sprzedaży, w tym organizacji dystrybucji. Autorzy przeprowadzili badania identyfikacji czynników wpływających na postawy i zachowania nabywcze konsumentów na rynku jogurtów ze szczególnym uwzględnieniem miejsca sprzedaży.
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie niektórych elementów polskiego handlu zagranicznego artykułami mleczarskimi oraz próba wskazania pewnych aspektów konkurencyjności tych produktów na rynkach UE i rynkach zewnętrznych. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba identyfikacji czynników wpływających na zachowania konsumenckie na rynku wyrobów mleczarskich. Na podstawie dostępnych danych i opracowań statystycznych przedstawiono główne kierunki zmian w produkcji i spożyciu produktów mleczarskich w Polsce. Przedstawiono wyniki badań ankietowych, dotyczące zachowań nabywczych na rynku wyrobów mleczarskich w grupie liczącej 200 celowo dobranych osób oraz zaprezentowano wyniki tego badania. Mleko oraz przetwory mleczne były powszechnie spożywane przez respondentów, a decyzje o ich zakupie były podejmowane zazwyczaj w sposób rutynowy. Na ich konsumpcję, zdaniem ankietowanych, wpływały m.in. możliwość bezpośredniego spożycia oraz przyzwyczajenie. Głównymi determinantami zakupu tych produktów okazały się wrażenia sensoryczne oraz termin przydatności do spożycia, a barierą wysoka cena.(abstrakt oryginalny)
Omówiono perspektywy światowego rynku produktów organicznych oraz światowy rynek mleka i produktów mleczarskich. Podano stan i perspektywy budownictwa w Europie, wielkość produkcji przemysłu elektrotechnicznego w Wielkiej Brytanii, scharakteryzowano rynek obrabiarek w Hiszpanii.
Celem badań było m.in. określenie poziomu rentowności aktywów i kapitału własnego w gospodarstwach mlecznych o różnej skali produkcji w latach 2004-2009, jak również analiza zależności między liczbą utrzymywanych krów mlecznych a kształtowaniem się wskaźników rentowności. Do badań empirycznych wykorzystano dane polskiego FADN (System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych) za lata 2004-2009 z regionu FADN 795 (Mazowsze i Podlasie), obejmującego województwa: mazowieckie, podlaskie, lubelskie i łódzkie, a więc obszar o dominującym znaczeniu dla produkcji mleka w Polsce. Przy wyborze obiektów badawczych posłużono się metodą doboru celowego. Do celów analitycznych wyselekcjonowano, na podstawie metodologii FADN opartej na zmiennej klasyfi kującej SO (standardowa produkcja), gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mleka. Badaniami objęto gospodarstwa indywidualne. (fragment tekstu)
Popularność jogurtów w Polsce sprawia, że istotnym aspektem staje się ich wysoka jakość. Przedmiotem artykułu jest kwestia jakości jogurtów dostępnych na polskim rynku. Dyskusja koncentruje się na jakości mikrobiologicznej, obejmującej zarówno charakterystyki jogurtu, jak i niepożądaną mikroflorę w nich zawartą. Oparto ją na dostępnej literaturze przedmiotu i na badaniach własnych autorki. Wyniki wskazują na postępującą poprawę jakości jogurtów zarówno mikrobiologiczną, jak i higieniczną w ciągu ostatnich lat. (abstrakt oryginalny)
Segmentacja jest procesem podziału rynku na odrębne, homogeniczne subrynki, ze względu na sposób odbioru oferty rynkowej. Zróżnicowanie między obiektami w ramach każdej grupy jest mniejsze aniżeli pomiędzy tymi grupami. Jednym ze sposobów przeprowadzania segmentacji jest wykorzystanie metod statystycznej analizy wielowymiarowej. Niniejszy artykuł prezentuje segmentację nabywców wybraną metodą klasyfikacji, a ściślej - metodą optymalizacji iteracyjnej, jaką jest metoda k-średnich. (fragment tekstu)
9
Content available remote Product Related Factors Determining Consumer Behaviors in the Yogurts Market
75%
W artykule przedstawiono wyniki sondażu diagnostycznego przeprowadzonego wśród konsumentów jogurtu. Badania wykazały, że głównymi czynnikami skłaniającymi do spożywania jogurtów są względy zdrowotne, odżywcze i dietetyczne. O wyborze konkretnego produktu decydują głównie jego smak, jakość i cena. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie powiązań między cenami masła w Polsce a cenami masła w wybranych krajach. Wykorzystano dane wtórne dotyczące miesięcznych cen masła na poziomie państw, gromadzone przez EU Milk Market Observatory oraz portal CLAL.IT za lata 2000-2017. Analizowany okres podzielono na dwa podokresy: 2000-2007 i 2008-2017. Do analizy powiązań zastosowano testy kointegracji Johansena oraz analizę przyczynowości Grangera. W pierwszym etapie badań przeanalizowano powiązania między ceną masła w Polsce a cenami w Europie Zachodniej, USA i Oceanii. W ramach drugiego etapu badań przeanalizowano powiązania między cenami masła w Polsce i w wybranych krajach UE. Uzyskane wyniki badań potwierdziły silniejsze powiązanie cen masła w Polsce z cenami masła w Europie Zachodniej i Oceanii, szczególnie w drugim podokresie, czyli po globalnym kryzysie finansowym. Biorąc pod uwagę ceny w UE, należy stwierdzić, że największe powiązania z cenami masła w Polsce miały ceny w Belgii, Czechach, Niemczech, Irlandii oraz Holandii.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia problematykę wpływu administracyjnego ograniczania sprzedaży mleka na dynamikę zmian strukturalnych zachodzących w gospodarstwach mlecznych. Stwierdzono, że system kwot mlecznych wpłynął na wyraźne spowolnienie procesu koncentracji produkcji mleka oraz przemian strukturalnych na tym rynku w UE.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie miejsca Polski na światowym rynku mleka, który jest jednym z najważniejszych rynków żywnościowych na świecie. Świadczy o tym stale rosnąca produkcja mleka, będąca odpowiedzią na coraz większy popyt na produkty nabiałowe. Unia Europejska po okresie nadprodukcji surowca mlecznego od 1984 roku wprowadziła limitowanie jego wytwarzania. Mimo to, około 1/3 rozchodu mleka jest z niej kierowana na eksport. Najważniejszym partnerem handlowym na światowym rynku mleka są Niemcy importujące ponad 10% i eksportujące ponad 14% całkowitej wartości nabiału znajdującego się w obrocie międzynarodowym na świecie. Polska od momentu przystąpienia do UE znacznie poprawiła swoją pozycję handlową na globalnym rynku nabiału, głównie dzięki konkurencyjnym cenom surowca mlecznego i wysokiej jakości wytwarzanych z niego produktów. Jako eksporter w 2012 roku zajmowała 11. miejsce pod względem wartości wywożonych artykułów mleczarskich. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Zmiany zachodzące we wzorcach zachowań konsumentów żywności stanowią istotną podstawę decyzyjną przy kształtowaniu polityki segmentacyjnej przedsiębiorstw. Coraz większego znaczenia nabiera wybór segmentów docelowych w oparciu o kryteria behawiorystyczne, związane z docieraniem do nisz rynkowych. Ocena preferencji nabywczych powinna stanowić główną przesłankę decyzyjną dla przedsiębiorstw podejmujących efektywne działania segmentacyjne i związane z kreowaniem strategii marki. Potrzeba budowania więzi z marką jest coraz częściej zauważana na rynku żywnościowym, z uwagi na wysoki poziom jego nasycenia i konkurencyjność cenową. Coraz większego znaczenia w diagnozowaniu problematyki związanej z tworzeniem i oceną strategii marki, nabierają wyniki badań konsumenckich o charakterze jednoźródłowym (Target Group Index). Celem artykułu jest określenie wyznaczników i przeprowadzenie oceny rozkładu preferencji konsumenckich na rynku przetworów mleczarskich w Polsce. (fragment tekstu)
Celem autorki było określenie zależności między charakterystyką konsumenta a częstotliwością spożycia jogurtów i innych napojów mlecznych. Autorka podjęła również próbę analizy otrzymanych wyników pod kątem wykorzystania ich w działaniach marketingowych przedsiębiorstw zmierzających do zwiększenia konsumpcji omawianej grupy produktowej.
W opracowaniu przedstawiono sytuację na rynku produktów mleczarskich pod względem rozwoju marek (producenckich i handlowych). W szczególności scharakteryzowano wybrane elementy kapitału marek świadczące o stopniu rozwoju produktów markowych na rynku wyrobów mleczarskich, obejmujących lojalność konsumentów względem marek, świadomość marek i postrzeganą jakość. Omówiono także cenę i markę jako czynniki decydujące o wyborze produktów mleczarskich oraz dokonano podziału produktów mleczarskich biorąc pod uwagę znajomość marek i znaczenie marki w podejmowaniu decyzji. Materiały do opracowania są efektem cyklicznych badań konsumencki, prowadzonych w 2001 roku na próbie 1500 gospodarstw domowych na terenie całej Polski.
16
Content available remote Ocena konsumencka białych serów podpuszczkowych
75%
Sery stanowią liczną grupę produktów przetwórstwa mlecznego, pośród których najbardziej popularny rodzaj stanowią sery podpuszczkowe. Wśród nich wyróżniamy produkty regionalne, do których należą m.in. sery korycińskie. Przeprowadzono ankietę konsumencką dotyczącą cech organoleptycznych wybranych serów podpuszczkowych, gdzie ocenie poddano smakowitość serów, ich zapach, barwę oraz wpływ dodatków wrażenia smakowe ankietowanych. Materiał badawczy stanowiły sery zakupione w supermarkecie: ser biały, ser z dodatkiem czosnku, ser z dodatkiem czarnuszki oraz ser biały wytworzony w gospodarstwie rolnym. W przedstawionej pracy ukazano analizę otrzymanych wyników. Dowiedziono, iż ser naturalny wyprodukowany w gospodarstwie domowym zdobył największą aprobatę konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny zaistniałych zmian na rynku produktów mleczarskich. Pozytywna ocena zmian dotyczyła: zwiększenia wyboru produktów mleczarskich, producentów, różnych cen oraz liczby sklepów, w których można nabyć produkty mleczarskie. Zmiany na rynku przekładają się na zmianę w zwyczajach rodziny związanych z nabyciem produktów mleczarskich. Badani respondenci wskazali, iż zaistniałe zmiany związane były z kupowaniem produktów o różnych cenach, różnych producentów oraz różnych rodzajów. Wśród kryteriów wyboru produktów mleczarskich badani respondenci wskazali przede wszystkim na termin przydatności do spożycia, smak (zakup tego co lubi rodzina) oraz wysoką jakość. (oryg. streszcz.)
18
Content available remote Trends in Consumption of Milk and Dairy Products in Slovakia after EU Accession
75%
In the paper are evaluated changes and development in consumption of milk and dairy products in recent years from accession of Slovakia to the European Union in 2004. Consumption of milk and dairy products in Slovakia lags far behind countries of the former EU-15. Consumption of these products in the value milk free butter was 158.6 kg in 2012. Compared with ODP, dairy consumption 220 kg in 2012 was of 61.4 kg less and considering its importance is nutritionally unfavorable. Particularly unfavorable was consumption of drinking milk, which ensured recommended amount of food only at 60%. Only the consumption of cheese and curd was at the level of given recommended amount 10.1 kg. (original abstract)
19
Content available remote Internationalization of the Butter Market
75%
Głównym celem artykułu było określenie zmian zasięgu geograficznego procesów internacjonalizacji rynku masła w Polsce z wykorzystaniem metody bazującej na przepływach towarów (metoda Elzinga-Hogarty). Bazując na danych wtórnych FAO i IERiGŻ-PIB, stwierdzono, że rynek masła w Polsce do 2004 roku miał zasięg krajowy, następnie po integracji z UE zasięg rozszerzył się do semi-globalnego, po czym nastąpiła koncentracja ekspansji w ramach form handlowych do krajów UE i zasięg geograficzny zawęził się do regionalnego. W 2014 roku rynek masła obejmował Polskę oraz 11 krajów będących członkami Unii Europejskiej. Tak zdefiniowany rynek masła charakteryzował się produkcją na poziomie 3361 tys. ton, konsumpcją na poziomie 3292 tys. ton oraz eksportem i importem odpowiednio na poziomie 317 i 238 tys. ton. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek przetworów mlecznych został zdominowany przez duże firmy, takie jak Danon, Zott czy Bakoma, jednak coraz częściej o swoją pozycję zaczynają walczyć produkty z polskich, lokalnych zakładów. Autorka przedstawiła historię powstania i działalności oraz asortyment oferowanych wyrobów mlecznych firmy Fromako, powstałej w 1991 roku w miejscowości Komarno w powiecie jeleniogórskim.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.