Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Darowizny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Religious Giving in Romania
100%
Artykuł analizuje praktykę datków kościelnych w Rumunii. W pierwszej części autorzy analizują nową literaturę naukową dotyczącą predyktorów datków na kościół. Następnie, ilościowo badają bazę danych zachowań religijnych odpowiadających rumuńskiej próbie krajowej od 2011 roku przy użyciu oprogramowania statystycznego R. Interpretacja uzyskanych wyników i wnioski zostały przedstawione w ostatniej części opracowania. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rozbieżności w interpretacji przepisu art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn - dalej u.p.s.d. Ich przejawem jest przede wszystkim sprzeczność dominującego poglądu wyrażanego w orzecznictwie sądów administracyjnych z praktyką organów podatkowych. W dniu 16.11.2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wydanie uchwały abstrakcyjnej w celu rozstrzygnięcia sporów w tej kwestii. Rezultatem pogłębionej analizy celu, jaki ma spełniać ta regulacja, jest poparcie stanowiska, zgodnie z którym do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a u.p.s.d. wystarczy wpłata otrzymanych pieniędzy przez obdarowanego na własny rachunek w imieniu darczyńcy.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule określono istotę i główne korzyści z tytułu marketingu społecznie zaangażowanego (CRM). Zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcono w nim identyfikacji warunków, jakie muszą być spełnione, aby zapewnić wysoką efektywność kampanii CRM, oraz analizie stopnia zaangażowania pracowników danego przedsiębiorstwa w procesy projektowania i realizacji tego rodzaju kampanii. (abstrakt oryginalny)
Jak pomagać skutecznie? Pomoc musi być przede wszystkim przemyślana. Autorzy opisują różne formy działalności dobroczynnej.
W artykule omówiono prawne aspekty pomocy charytatywnej. Przedstawiono rolę oraz korzyści dla firm zaangażowanych w budowanie społecznej odpowiedzialności biznesu. Zaprezentowano kierunki polskiego prawodawstwa w sprzyjaniu w prowadzeniu działalności charytatywnej.
6
Content available remote O "nieszczęśliwym nietoperzu" w Landrechcie Pruskim. Darowizna remuneratoryjna
75%
Artykuł dotyczy regulacji darowizny remuneratoryjnej w Landrechcie Pruskim. Przedstawia krytyczne komentarze do tej regulacji autorstwa dwóch pruskich prawników, Juliusa Alberta Gruchota oraz Christiana Friedricha Kocha. Dokonane przez nich oceny są przyczynkiem do dyskusji o wpływie niemieckiej pandektystyki II poł. XIX wieku na interpretację rozwiązań cywilnego prawa pruskiego pod rządami Landrechtu.(abstrakt oryginalny)
Umowa darowizny może zostać obciążona poleceniem (art. 893 k.c.). Istota polecenia nie jest jednolita, albowiem w jego treści mieści się też możliwość ustanowienia zobowiązania do świadczenia określonej kwoty pieniężnej zgodnie z art. 393 § 1 k.c. W takim przypadku wartością przedmiotu darowizny powinna być różnica między kwotą darowizny otrzymaną przez obdarowanego a kwotą świadczenia dla osoby trzeciej (art. 888 § 1 w zw. z art. 893 k.c.). Polecenie darczyńcy skierowane do obdarowanego jest ciężarem darowizny i tym samym podlega odliczeniu od jej wartości. Z kolei świadczenie nieodpłatne zdziałane przez darczyńcę wobec tej osoby trzeciej nie jest obciążone ciężarem, z tym jednak, że osoba, która otrzymała to świadczenie, podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na ogólnych zasadach (art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1 pkt 1 i art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.s.d.). Wartość tego świadczenia nie jest długiem ani ciężarem dla osoby obdarowanej, zostało ono bowiem zdziałane kosztem majątku darczyńcy, a nie obdarowanego (art. 888 § 1 k.c., art. 7 ust. 1 i 2 u.p.s.d.).(abstrakt oryginalny)
Organizacje pożytku publicznego (OPP) realizują cele głównie niefinansowe, społecznie użyteczne, służące dobru jednostki lub dobru publicznemu. Wyniki finansowe OPP w Polsce pokazują znaczącą nierówność osiąganych przychodów, co oznacza, że darczyńcy stosują określone kryteria w podejmowaniu decyzji, której organizacji dobroczynnej udzielić wsparcia finansowego. Celem badania jest określenie czynników o charakterze finansowym i niefinansowym wpływających na wybór przez darczyńców indywidualnych określonej organizacji nonprofit, którą wesprą finansowo. Metodą badawczą stosowaną dla realizacji postawionych celów jest model ekonometryczny, ankieta oraz eksperyment laboratoryjny. Przeprowadzone badania potwierdziły, że indywidualni darczyńcy w Polsce w niewielkim stopniu wykorzystują sprawozdania OPP. Przyczyną takiego stanu jest m.in. zbyt duża zawartość informacji w sprawozdaniach i/lub niewiedza darczyńców o miejscu publikacji tych sprawozdań. Z drugiej jednak strony duża część uczestników badania wykazała zainteresowanie danymi finansowymi i wynikami niefinansowymi OPP w celu podjęcia decyzji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Trzy koncepcje wzajemności
75%
Klasyczny antropologiczny i socjologiczny problem wzajemności jest głównym przedmiotem tego artykułu. Wzajemność jest podstawą społecznego i kulturalnego życia, funkcjonuje jako mechanizm motywujący ludzkie zachowania. Istnieje wiele koncepcji wzajemności. Przedstawiam trzy z nich. W pierwszej koncepcji B. Malinowski opisuje zasadę wzajemności, opierając się na psychicznym i społecznym przymusie dawania i otrzymywania prezentów i usług. W drugiej koncepcji C. Lévi-Strauss opisuje wzajemność razem z nieświadomą psychiczną strukturą i zasadą wzajemności. I w końcu A.W. Gouldner opisuje normę wzajemności. (abstrakt oryginalny)
Większość systemów prawnych reguluje jedną lub więcej form testamentu życia. Generalnie jednak ludzie ich nie sporządzają. Główną przyczyną tego problemu jest niedoinformowanie o tej instytucji prawnej oraz fakt, że sporządzenie takiego aktu jest zbyt trudne lub zbyt kosztowne. Ponadto nawet w sytuacji, gdy ktoś sporządził taki akt woli, rodzą się wątpliwości, czy wywoła on zamierzony skutek prawny. Podobnie problematyczna może być egzekucja testamentów życia, zwłaszcza gdy wymaga postępowań sądowych. Sytuacja dotycząca testamentów życia jest mniej więcej podobna w większości systemów prawnych. Naszym celem jest wykazanie, że można rozwiązać te problemy z wykorzystaniem już istniejących (np. w Austrii lub na Węgrzech) baz danych medycznych oraz poprzez wprowadzenie nieprocesowych rozwiązań w zakresie rozstrzygania sporów prawnych. (abstrakt oryginalny)
Glosa zawiera argumentację negującą stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego sformułowane na gruncie wyroku z dnia 8 października 2019 r., sygn. II FSK 872/19, w przedmiocie pozorności czynności prawnych oraz skutków podatkowych wynikających z zawartej przez strony umowy. NSA, odwołując się do monistycznej koncepcji pozorności czynności prawnej, uznał, że w rozpatrywanym stanie faktycznym zaistniała pozorność czynności prawnej, a tym samym strony nie zawarły umowy darowizny, lecz dokonały złożonej czynności prawnej o odpłatnym charakterze, wiążącej się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie autora istota argumentacji NSA w glosowanym orzeczeniu, dotycząca podatkowych skutków wynikających z zawartej w maju 2012 r. umowy, w istocie zmierza do zastosowania konstrukcji o cywilistycznym rodowodzie dla wykreowania efektu, który stał się możliwy dopiero po wprowadzeniu do polskiego systemu prawnego klauzuli obejścia prawa podatkowego.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Are bequests preceded by a will? Evidence from Europe, US, and Australia
75%
How can accidental bequests be distinguished from planned bequests is a crucial question when accounting for bequest behavior. It is not easy to answer this question, because there is no direct indication of willingness to bequeath that must precede the execution of bequests. The aim of this article is to assess how often bequeathing is planned using Polish, European, US, and Australian data. Four areas of analysis are used in this study, three of which use writing down a will as an explicit indication that bequests had been planned in advance. The proportion of individuals planning to bequeath must be at least as large as the proportion of individuals writing down a will. Finally, in the fourth exercise subjective probabilities to bequeath are used. The main finding of the empirical analysis is that at least a non-negligible part of bequests are left intentionally. It implies that further research on why people exactly plan to bequeath is needed. (original abstract)
13
Content available remote Brytyjska pomoc rozwojowa w latach 2000-2015
75%
Niniejszy tekst jest charakterystyką brytyjskiej pomocy rozwojowej w latach 2000-2015. Autorka rozpoczynając od kwestii teoretycznych przechodzi poprzez definicje i klasyfikację pomocy do zdefiniowania światowych donatorów. Dwuetapowa analiza jasno wskazuje, że Wielka Brytania to jeden z największych globalnych donatorów pomocy. Na mocy niniejszego wniosku budowana jest narracja wokół jej pozycji i priorytetów realizowanej polityki rozwojowej. Analiza sektorowa i geograficzna pokazują, że Wielka Brytania w badanych latach żywo angażowała się w realizację Milenijnych Celów Rozwoju oraz wspierała swój interes polityczny i gospodarczy poprzez wybór konkretnych odbiorców swoich środków zlokalizowanych w trzech obszarach geograficznych. Dzięki takiej konstrukcji tekstu możliwe było zmierzenie z celem jakim było przybliżenie czytelnikowi strategii brytyjskiej pomocy rozwojowej w XXI w.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Mechanizm 1% - zachowanie darczyńców w świetle badań sondażowych
75%
Artykuł prezentuje zasady przekazywania 1% podatku od dochodów osobistych przez podatników na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego w Polsce. Przedstawione informacje statystyczne wskazują, że występuje zróżnicowanie w ilości przekazywanych darowizn między tymi organizacjami. W referacie podjęto próbę wskazania przyczyn tych różnic, wśród których duże znaczenie mają zachowania darczyńców i ich reakcja na działania marketingowe tych organizacji.(abstrakt oryginalny)
Okres wieloletnich dysput wśród przedstawicieli doktryny i w gremiach ustawodawczych zakończył się wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego instytucji zapisu windykacyjnego. Nie zakończyło to jednak prac nad darowizną na wypadek śmierci, która ostatecznie nie znalazła się we wprowadzonej regulacji, pomimo wcześniejszego uwzględnienia jej w projekcie nowelizacji. Zarówno zapis windykacyjny, jak i darowizna na wypadek śmierci, dają spadkodawcy możliwość rozdysponowania majątkiem na wypadek śmierci ze skutkiem rozporządzającym. Przedmiotem artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z tymi instytucjami porównanie ich i wskazanie na zasadność wprowadzenia instytucji darowizny mortis causa do porządku normatywnego, jako brakującego instrumentu, będącego odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby społeczne. Zakresem zainteresowania objęte zostały zarówno wdrożone do kodeksu cywilnego przepisy normujące zapis windykacyjny, jak i regulacje znajdujące się w projektach darowizny na wypadek śmierci. (abstrakt oryginalny)
Darowizny pieniężne i rzeczowe stanowią jedno z głównych źródeł finansowania działalności organizacji pozarządowych. Ich ewidencja stanowi często problem dla służb finansowo-księgowych, bowiem żadne przepisy prawne nie podają gotowych rozwiązań w tym zakresie dla organizacji non profit. Ze względu na specyfikę działalności tych organizacji, ewidencja darowizn przebiega nieco inaczej niż w jednostkach biznesowych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty darowizn, zasad ich wyceny i ewidencji w księgach rachunkowych organizacji pozarządowych. Omówiono również wymogi sprawozdawcze, jakim musi sprostać obdarowana organizacja zgodnie z polskim prawem bilansowym i podatkowym. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Economic Analysis of Charitable Donations
75%
This paper examines the effect of message characteristics on donation behavior using an economic model of giving. The utility of giving can come from one's own contribution and possibly from the combined contributions of others. Donors are assumed to be constrained utility maximizers, and the message attributes affect the degree to which they react altruistically or egoistically. The model is estimated with data from an incentive-aligned study of South Korean consumers, and implications for message optimization and donor targeting are explored. (original abstract)
Zajmujący się problematyką marketingu ważnej sprawy koncentrują uwagę na efektach praktykowania CRM oraz ich uwarunkowaniach. Ważnymi, aczkolwiek w niewielkim stopniu uwzględnianymi komponentami badań prowadzonych w odniesieniu do rynku polskiego są rola wysokości darowizny oraz zgodności dopasowania sprawy do produktu. Wbrew oczekiwaniu, wyniki przeprowadzonego eksperymentu wskazują, że obie zmienne nie są czynnikami, które różnicują postawy społeczne względem inicjatyw marketingu ważnej sprawy, wyrażone intencją zakupu produktów z atrybutem społecznej sprawy. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest ewolucji transakcji pozarynkowych nieruchomości na przełomie lat 2003-2013. W pracy dokonano analizy transakcji nieodpłatnego zbycia nieruchomości w formie umowy darowizny, umowy dożywocia, umowy o dział spadku, którego przedmiotem są nieruchomości, umowy zbycia nieruchomości w zamian za wypłatę świadczeń z ubezpieczeń społecznych w skali całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2003-2013. Omówione zostały aspekty podatkowe pozarynkowych transakcji nieruchomościami, zdefiniowano też poszczególne umowy oraz przedstawiono najważniejsze kwestie prawne ich funkcjonowania. Autorzy podjęli rzadko analizowany problem bezpieniężnych zmian własności nieruchomości. Praca dotyczy umów: darowizny, umowy dożywocia, umowy o dział spadku (którego przedmiotem jest nieruchomość), umowy zbycia nieruchomości (w zamian za wypłatę świadczeń z ubezpieczeń społecznych). (abstrakt oryginalny)
Użyte w tytule pojęcie grupy zerowej to oczywiście niefachowe, ale popularne i stające się częścią języka potocznego określenie możliwości i zasad dokonywania darowizn pomiędzy najbliższymi krewnymi. Darowizny podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podstawa opodatkowania, kwoty wolne od opodatkowania, wysokość podatku zależą przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. W myśl art. 888 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny1 przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Widać z tego przepisu, że dla spełnienia cywilnoprawnych znamion darowizny potrzebne jest definitywne przysporzenie majątkowe od darczyńcy dla obdarowanego bez jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego ze strony tego drugiego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.