Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debt conversion
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Opracowanie poświęcone zostało ocenie skutków zawarcia układu przez upadłego w wybranych regulacjach podatkowych. Analizie poddano następujące propozycje upadłego - spółki kapitałowej - jakie mogą być realizowane w ramach postępowania w przedmiocie zawarcia układu: konwersję wierzytelności na udziały lub akcje oraz umorzenie wierzytelności. Przedmiotowe czynności każdorazowo wywołują konkretne skutki prawne w obszarze prawa podatkowego. Opracowanie dotyczy skutków prawno-podatkowych, jakie powstaną po stronie wierzycieli, a analizą objęto regulacje ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. W szczególności konwersja wierzytelności na akcje spółki, która traktowana jest jak wniesienie aportu, wywołuje konkretne konsekwencje w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje uwarunkowania ekonomiczne, prawne i finansowe wykorzystywania mechanizmu konwersji zadłużenia na akcje lub inwestycje w realiach polskich przemian gospodarczych ostatnich kilkunastu lat. Bogactwo zastosowanych rozwiązań w zależności od zewnętrznych okoliczności ukazuje kreatywność podmiotów gospodarczych i ustawodawcy w trudnych procesach restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw. (oryginalne streszczenie)
W artykule przybliżone zostały zagadnienia związane z samorządowym długiem publicznym. Opisano sposoby kształtowania długu oraz jego poziom. Omówione zostały ograniczenia prawne regulujące zaciąganie zobowiązań dłużnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przedstawiono uwarunkowania finansowe, ekonomiczne, społeczno-polityczne oraz organizacyjne zaciągania zobowiązań dłużnych przez jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku drobnych gospodarstw rolnych krótkoterminowy kredyt zajmował szczególne miejsce. Dzięki niemu większość z tych gospodarstw mogła przetrwać bardzo trudny okres do nowych zbiorów, bez uciekania się do zaciągania pożyczek na lichwiarskich warunkach. Celem artykułu było przedstawienie i omówienie kredytu krótkoterminowego udzielanego rolnictwu przez Państwowy Bank Rolny w Polsce międzywojennej. Literatura na omawiany temat jest bardzo skromna, a sam artykuł stanowi fragment badań prowadzonych nad kredytem rolniczym w Polsce międzywojennej.
Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn emisji obligacji zamiennych z niską początkową premią konwersji. Analiza 829 emisji długu zamiennego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez amerykańskie i europejskie spółki działające w sektorze produkcyjnym i usługowym wykazała, że wykorzystanie obligacji zamiennych z niską premią konwersji może stanowić dla niedowartościowanych przedsiębiorstw alternatywę dla emisji akcji. Instrumenty te umożliwiają spółkom podniesienie kapitału własnego w późniejszym czasie i na dużo lepszych warunkach, a ustalenie niskiej premii konwersji najprawdopodobniej ma na celu przyspieszenie realizacji opcji konwersji przez obligatariuszy w niedługim czasie po emisji długu hybrydowego.(abstrakt oryginalny)
Badaniu poddano cykl konwersji gotówki, a także zanalizowano płynność zadłużenia, sprawność działania i rentowność w gospodarstwie rolnym. Wykorzystano dane z bazy FADN. Porównano wyniki gospodarstw rolnych z Polski z wynikami obserwowanymi w UE-27 w 2009 roku. Wykazano, że rodzaj prowadzonej działalności, którą jest produkcja rolna, wpływa na wyniki uzyskane w badaniu przez gospodarstwa rolne, gdyż mają one wysoki poziom kapitału obrotowego netto w dniach obrotu, długi cykl operacyjny, nadpłynność, niską skłonność do zadłużania, małą sprawność działania i niewysoką rentowność. W toku prowadzonych badań sformułowano trzy problemy metodologiczne i zaproponowano sposoby ich rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Cele artykułu to przedstawienie, analiza, a także uporządkowanie aspektów podatkowych (dotyczących podatków dochodowych oraz w mniejszym stopniu także podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od towarów i usług) wyróżnianych na gruncie polskiego porządku prawnego form konwersji długu na kapitał (debt-to-equity swap), dokonywanej w ramach podwyższenia kapitału zakładowego w zamian za wkład niepieniężny, którego przedmiotem jest wierzytelność wobec spółki, wygasająca w wyniku przeprowadzonej operacji. Autor w pierwszej kolejności pokrótce przedstawia koncepcję ogólną konwersji długu na kapitał, a następnie dokonuje analizy aspektów podatkowych dopuszczalnych form jej dokonania w zamian za wkład niepieniężny, ukazując podobieństwa i różnice w ich klasyfikacji prawnopodatkowej. Na koniec prezentuje wnioski płynące z omówionych zagadnień oraz krótką ocenę perspektyw stosowania przez podatników danych form konwersji długu na kapitał w zamian za wkład niepieniężny.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja finansowa oraz realizacja zadań bieżących i inwestycyjnych powodują, że w jednostkach samorządu terytorialnego pojawiają się liczne dylematy dotyczące zarówno celowości zaciągnięcia długo, jak i wyboru instrumentu dłużnego. Celem artykułu jest wskazanie na zasady wyboru instrumentu dłużnego w świetle zaistniałych zmian systemowych oraz projektowanych rozwiązań. Autorka omawia w artykule przesłanki podejmowania kierunkowych decyzji w obszarze wyboru instrumentu dłużnego. Tym samym wskazuje na prawidłowość przebiegu procesu decyzyjnego w tym zakresie. Ponadto zaprezentowano problemy związane z istniejącym poziomem zadłużenia w świetle ograniczeń indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz wskazano na konsekwencje zastosowania niestandardowych instrumentów dłużnych. Autorka przedstawia również zmiany w indywidualnym wskaźniku zadłużenia, mające na celu ograniczenie możliwości zwiększenia nielimitowanego zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
Konwersja wierzytelności na akcje lub udziały jest metodą znaną i stosowaną w gospodarkach rynkowych jako sposób oddłużenia firmy. Artykuł charakteryzuje podstawy prawne, takie jak: postępowanie układowe, podwyższenie kapitału akcyjnego, ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków z 1993 roku.
Praca jest fragmentem badań prowadzonych nad kredytem rolniczym w Polsce międzywojennej. W miarę pogłębiania się kryzysu czynniki rządowe były coraz bardziej przekonane o konieczności przyjścia rolnictwu z pomocą. Na początku lat trzydziestych została opracowana państwowa akcja wsparcia rolnictwa, której celem było umożliwienie gospodarstwom rolnym przetrwanie i zaadoptowanie się w zmienionych warunkach kryzysu. Jednym z elementów tej akcji była konwersja zadłużenia rolniczego. Jej głównym adresatem były przede wszystkim gospodarstwa rolne nadmiernie zadłużone. Miano nadzieję, iż dzięki konwersji uda się uniknąć masowych licytacji gospodarstw będących w trudnej sytuacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
Obligacje Brady'ego są papierami wartościowymi, które w obrocie międzynarodowym funkcjonują od końca lat 80-tych. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Nicolasa Brady'ego, amerykańskiego sekretarza stanu, który był autorem planu restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego krajów rozwijających się wobec banków komercyjnych. Istota tego planu, nazywanego powszechnie planem Brady'ego, sprowadza się do tego, że banki handlowe zrzeszone w Klubie Londyńskim zawierają porozumienia z krajami dłużniczymi, których efektami są m.in. zmiana pozostałego starego (nieobsługiwanego) długu na nowy w postaci określonych instrumentów finansowych. Ten nowy dług tworzą właśnie emitowane przez kraj dłużniczy na rynki światowe różnego rodzaju obligacje Brady'ego. Zjawisko to nie doczekało się w literaturze szerszego omówienia. Jego waga w zmniejszeniu zobowiązań zagranicznych rządu jest istotna, podobnie zresztą jaki i dla zwiększenia wiarygodności Polski na międzynarodowym rynku finansowym. Stąd celem artykułu była analiza rozmiarów wykupu obligacji Brady'ego, źródeł finansowania tych transakcji przez rząd oraz ich skutków dla gospodarki polskiej.
Artykuł poświęcony został nowym technikom stosowanym w redukcji zagranicznych długów Polski. Należą do nich ekokonwersja (debt for nature swap), wykup długu na rynku wtórnym (buy-back), obligacje Brady'ego, zabezpieczone obligacje dyskontowe i zabezpieczone obligacje parytetowe, zabezpieczone obligacje za zadłużenie z tytułu kredytów rewolwingowych, obligacje za zaległe odsetki, obligacje z tytułu konwersji zadłużenia oraz obligacje na nowe kredyty.
Po globalnym kryzysie finansowym dokonano gruntownej reformy ram prawnych działalności bankowej, której celem była bardziej efektywna ochrona stabilności systemu finansowego. Nowe rozwiązania zdefiniowano m.in. w ramach procesu naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (ang. recovery and resolution). Spośród wielu nowych uprawnień organów publicznych tym najdalej idącym jest możliwość umorzenia lub konwersji instrumentów dłużnych (ang. bail-in) w sytuacji, gdy bank znajdzie się na progu upadłości lub będzie zagrożony upadłością. Mechanizm bail-in ze względu na swój samodzielny potencjał restrukturyzacyjny miał w zamyśle jego twórców stać się jednym z podstawowych instrumentów zarządzania kryzysowego. Z czasem ujawniły się jednak specyficzne wyzwania o charakterze polityczno-społecznym i w wymiarze stabilności finansowej, które mogą tłumaczyć dotychczasową niską skłonność organów publicznych do stosowania instrumentu bail-in. W artykule podjęto próbę zweryfikowania występowania specyficznych czynników wpływających na dotychczasową niską skłonność do stosowania mechanizmu bail-in. W pierwszej kolejności opisano uwarunkowania polityczno-społeczne, których oddziaływanie objawia się przede wszystkim ze względu na istotny zakres dyskrecjonalności przyznanej organom publicznym w ramach procesu resolution. Mając na uwadze, że administracyjne umorzenie instrumentów dłużnych lub kapitałowych może wpływać na zachowania uczestników rynków finansowych, analizie poddano również występowanie efektu zarażania poprzez kanał rynkowy, ponieważ ewentualność wystąpienia napięć na rynku finansowym może również oddziaływać na proces decyzyjny właściwych organów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono historię oraz zasady działalności Klubu Paryskiego. Autor przedstawia schemat rokowań w sprawie restrukturyzacji długu. Poruszono również zagadnienie restrukturyzacji polskiego zadłużenia.
Ekokonwersja, podobnie jak inne formy redukcji zadłużenia, ukształtowała się w wyniku kryzysu zadłużenia z przełomu lat 70. i 80. Artykuł omawia metody konwersji zadłużenia. Podejmuje problem ekokonwersji zadłużenia prywatnego i publicznego. Przedstawia ekokonwersję w kontekście kosztów zewnętrznych.
Polskie obligacje typu Brady służą głównie redukcji ciężaru długu publicznego. Przygotowały one grunt dla otworzenia naszemu krajowi dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych. Emisja tych obligacji była ostatnim krokiem na drodze pełnego unormowania stosunków Polski z wierzycielami zachodnimi.
Zagadnienia konwersji wierzytelności na udziały (akcje) są określone w Kodeksie spółek handlowych, Prawie upadłościowym i naprawczym oraz w Prawie podatkowym W artykule skoncentrowano się na prawnych, bilansowych i podatkowych aspektach zamiany wierzytelności dłużników niewypłacalnych, jako jednej z propozycji układowych. Szczególną uwagę zwrócono na takie treści, jak: • konwersję wierzytelności z punktu widzenia Prawa upadłościowego i naprawczegc oraz Kodeksu spółek handlowych, • zasady wyceny aportu w postaci wierzytelności, • zasady opodatkowania podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług czynności związanych z wnoszeniem wierzytelności jako aportu, • ujęcie konwersji wierzytelności na udziały (akcje) w księgach rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia najczęściej stosowane techniki redukcji zadłużenia zagranicznego: debt for equity swap, debt for nature swap, buy back, obligacje Brady'ego. W drugiej części artykułu przedstawia nowe techniki redukcji zadłużenia stosowane w Polsce.
Celem artykułu jest zapoznanie czytelnika z problemem obsługi zagranicznych długów, przedstawienie metod i technik rozwiązywania tego problemu, omówienie nowego podejścia do rozwiązywania problemu zadłużenia.
Konwersja długu w kapitał zakładowy zachodzi wówczas, gdy wierzyciel obejmuje udziały w kapitale zakładowym spółki, jego wierzytelność podlega umorzeniu, co w konsekwencji prowadzi do wygaśnięcia długu spółki. Dalej autor analizuje konwersję długu jako przypadek szczególny układu niepieniężnego, ekonomiczne skutki konwersji a także cywilnoprawną technikę konwersji długu na kapitał zakładowy (potrącenie, nowację, przelew wierzytelności, zwolnienie z długu). Następnie porusza problem zmiany wierzytelności na akcje w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.