Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debt reduction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The Polish External Debt as Compared with the Other Visegrad Group Countries
100%
The global scale of external debt is the greatest in history, which made it one of the biggest financial problems in the world. Poland has been among the greatest debtors for a few dozen years. The objective of the paper is to show the scale, reasons and tendencies concerning Polish external debt. Furthermore, in the present paper, Polish external debt was compared with the ones of Visegrad group countries. (original abstract)
2
Content available remote Polish External Debt
75%
The aim of the article is to present the growth of the Polish external debt, with special consideration of its causes and methods of debt reduction. In order to achieve the aim of the article, a research method of descriptive comparative analysis has been applied. In the conclusions of the paper it is stated - among others - that external credits have been taken in order to decrease economic disproportions between Poland and highly developed countries. Considering the necessity of debt repayment, the due amounts have already become a considerable developmental barrier and a burden not only for the state budget but also for business entities. Undoubtedly, Poland is going to take more credits and to issue foreign bonds in the nearest future. Their use may turn out to be an important factor which shall determine the economic situation of the country. (original abstract)
W prezentowanej pracy przedstawiono jeden z najważniejszych problemów współczesnych finansów międzynarodowych, jakim jest zadłużenie zagraniczne. Głównym celem publikacji było przedstawienie przyczyn i stosowanych dotychczas metod redukcji długu zewnętrznego. Szczególna uwaga została skierowana na kraje wschodzących rynków i kraje rozwijające się.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja finansowa oraz realizacja zadań bieżących i inwestycyjnych powodują, że w jednostkach samorządu terytorialnego pojawiają się liczne dylematy dotyczące zarówno celowości zaciągnięcia długo, jak i wyboru instrumentu dłużnego. Celem artykułu jest wskazanie na zasady wyboru instrumentu dłużnego w świetle zaistniałych zmian systemowych oraz projektowanych rozwiązań. Autorka omawia w artykule przesłanki podejmowania kierunkowych decyzji w obszarze wyboru instrumentu dłużnego. Tym samym wskazuje na prawidłowość przebiegu procesu decyzyjnego w tym zakresie. Ponadto zaprezentowano problemy związane z istniejącym poziomem zadłużenia w świetle ograniczeń indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz wskazano na konsekwencje zastosowania niestandardowych instrumentów dłużnych. Autorka przedstawia również zmiany w indywidualnym wskaźniku zadłużenia, mające na celu ograniczenie możliwości zwiększenia nielimitowanego zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Refinansowanie długu polskich gmin
63%
O wyborze problematyki refinansowania zadłużenia samorządowego zadecydowało przeświadczenie o niedostatecznym ujmowaniu tego zagadnienia w literaturze przedmiotu, nierzadko jego bagatelizowaniu w odniesieniu do szczebla regionalnego i lokalnego oraz istnieniu pokaźnych luk na tym polu badawczym. Zasadniczym celem pracy jest usystematyzowanie informacji dotyczących refinansowania długu publicznego, w tym samorządowego, oraz zbadanie skali zjawiska w polskich gminach. Przedstawiono propozycje wzbogacenia mierników oceny kondycji finansowej samorządów o te dotyczące opisywanych zagadnień. Sprecyzowane cele mają więc charakter zarówno teoretyczny, jak i aplikacyjny. W pracy wskazano trudności, jakie związane są z pomiarem zadłużenia publicznego, przybliżono pojęcie refinansowania długu oraz odniesiono je do długu samorządowego. Zasygnalizowano zagadnienia związane z restrukturyzacją zadłużenia, myloną czasem z jego refinansowaniem. Zaprezentowano również dane dotyczące refinansowania polskich gmin w latach 2003-2015 oraz przedstawiono propozycje mierników omawianych zagadnień. Opracowanie kończy podsumowanie zawierające najważniejsze wnioski; zasygnalizowano również problemy wymagające dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie możliwości skorzystania z "ulgi na złe długi" w aspekcie współpracy z urzędem skarbowym, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na istotne wymogi wynikające z Ustawy, co w sposób znaczący może wpłynąć na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców. Celem opracowania nie jest bowiem przedstawienie całej procedury korzystania z ulgi, a jedynie nakreślenie, jak się wydaje, ważnych i mogących powodować trudności rozwiązań, wynikających z przepisów i praktyki urzędniczej. W opracowaniu przedstawiono zasady rozliczania ulgi do końca 2012 roku dla wierzytelności powstałych w tym okresie i dla których będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w tym stanie prawnym. Natomiast w części drugiej wskazano na ważne z punktu widzenia MSP zmiany, jakie wprowadził ustawodawca od początku 2013 roku, które w sposób istotny zmieniły sposób rozliczania przedstawionej ulgi(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest wykładnia art. 10 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, a zwłaszcza pytanie, czy jedyną przesłanką domagania się przez wierzyciela od dłużnika równowartości 40 euro jest przysługiwanie mu uprawnienia do ustawowych odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. Wynikiem zawartych w opracowaniu rozważań jest twierdząca na nie odpowiedź. Wierzyciela nie obciąża natomiast obowiązek wykazania poniesienia konkretnych kosztów odzyskiwania należności ani nawet podjęcia zmierzających w tym kierunku działań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jakie warunki powinny być spełnione, aby unia ekonomiczna i monetarna przetrwała w warunkach nadal występujących symptomów kryzysu finansowego. Stąd też sformułowano hipotezy dotyczące kwestii spłaty długu publicznego i reformy finansów publicznych w krajach będących w stanie kryzysu finansowego. Wyniki analizy wskazują, że bez redukcji długu publicznego i gruntownych reform zarówno w krajach zadłużonych, jak i w skali samego obszaru euro unia ekonomiczna i monetarna nie przetrwa. (abstrakt oryginalny)
Zmiany w postępowaniu upadłościowym osób prowadzących działalność gospodarczą wcale nie są tak dobrym rozwiązaniem, jak tego dowodzą prawodawcy. Preferować mogą bowiem życie na koszt innych. Zasadniczym mankamentem nowej legislacji z 29 sierpnia 2014 r. jest możliwość całkowitego oddłużenia dłużnika bez zobowiązania go do choćby minimalnego zaspokojenia wierzycieli. Wprowadzone przepisy nie przewidują też badania, czy dłużnik po oddłużeniu będzie zdolny do rozpoczęcia nowego startu życiowego przez podjęcie legalnej pracy zarobkowej i czynnego włączenia się w nurt życia społeczno-gospodarczego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.