Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debt structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Czy mapa zaborów Polski sprzed 150 lat ma wpływ na globalny stan zadłużenia klientów detalicznych sektora bankowego nad Wisłą? Teza jest tylko pozornie karkołomna. Druga to taka, że im jesteśmy biedniejsi, tym bardziej wiarygodni. Przyjrzyjmy się ostatnim danym opublikowanym w Ogólnopolskim Raporcie o Klientach Wysokiego i Podwyższonego Ryzyka w Obrocie Gospodarczym przygotowanym przez InfoMonitor i BIK. (abstrakt oryginalny)
Okres pierwszej dekady lat 2000. w krajach Unii Europejskiej charakteryzował się silnym wzrostem zadłużenia gospodarstw domowych. Na koniec dekady zadłużenie gospodarstw domowych w krajach UE-15 osiągnęło poziom 60% PKB. W nowych państwach członkowskich UE (NMS) poziom ten był początkowo znacznie niższy, ale w przyspieszonym tempie zbliżał się do średniej w UE. Celem artykułu jest analiza zmian wielkości i struktury zadłużenia gospodarstw domowych w krajach UE-15 i NMS w latach 2001-2010. W badaniach wykorzystano dane z Eurostatu, EBC i OECD. Wyniki analizy wskazują, że w pierwszych latach dekady najsilniej zadłużone były gospodarstwa domowe w krajach UE-15, jednak po rozszerzeniu UE w krajach NMS zanotowano większe roczne tempo wzrostu zadłużenia. Światowy kryzys finansowy przyczynił się do okresowego ograniczenia tempa wzrostu zadłużania się gospodarstw domowych w obu obszarach UE, ale zmiana ta była tylko okresowa. W 2010 r. proces zadłużania się gospodarstw domowych powrócił do trendu wzrostowego w całej UE. W kilku krajów UE-15 zadłużenie gospodarstw domowych znacznie przekroczyło wartość ich dochodów do dyspozycji. Kredyty mieszkaniowe dominowały w strukturze zadłużenia gospodarstw domowych w całej UE. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem artykułu jest analiza zadłużenia zagranicznego Polski w okresie od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponadto jako szczególnie istotny wyróżniono okres od czwartego kwartału 2008 roku, od kiedy z dużą intensywnością wpłynęły na polską gospodarkę czynniki związane z kryzysem finansowym na rynkach międzynarodowych. (fragment tekstu)
The study aims to identify the impact that debt structure has on the financial performance of the organizations listed on the Palestinian Exchange (PEX). The sample of the study consists of 41 companies listed in the PEX, excluding the banking sector. The descriptive method is used, in addition to model measurement, to analyze the panel data using the multiple-regression method. The study concludes that the ROA increases when long-term debts are used for financing the assets in the insurance, investment, and industrial sectors. On the other hand, in the service sector, the ROA is negatively affected by the use of long-term debt, and only the industrial companies' ROA is significantly affected by the total debt. Furthermore, the study finds that the ROA of companies in the insurance and investment sectors is positively impacted by short-term debts. The main recommendation is that companies in the insurance, industrial, and investment sectors should depend on properly balanced long-term debts to increase their revenue. (original abstract)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakim zakresie procesy, które w latach 1989-2008 doprowadziły do wzrostu otwartości polskiej gospodarki i przyspieszenia rozwoju ekonomicznego, wpłynęły również na przekształcenia w rozmiarach i strukturze zobowiązań Polski wobec zagranicy. Przedstawiono czynniki zmiany stanu zadłużenia, zmiany w strukturze instrumentów finansowych oraz przekształcenia w strukturze terminowej i walutowej długu.
W artykule przedstawiono zasady i podejście metodyczne do pomiaru poziomu zadłużenia. Dokonano analizy poziomu zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w latach 2001-2008. Analizie poddano salda zadłużenia w podziale na instrumenty oraz na poszczególne grupy jednostek samorządowych. W części końcowej autorka wskazała na zagrożenia związane z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Zamieszczono dane obrazujące zadłużenie Polaków. Według raportów InfoMonitora kwota zaległych płatności Polaków stale wzrasta, w ostatnich miesiącach zauważalne było zwiększenie dynamiki. Są to zobowiązania wynikające z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, opłaty leasingowe, a także z niespłaconych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Z uwagi na ten stan firmy windykacyjne mają coraz więcej zleceń.
Celem niniejszego opracowanie jest analiza i ocena stanu zadłużenia sektora samorządowego w pierwszych latach po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej (2004-2008). Artykuł bazuje na analizie literatury oraz informacji pochodzących ze zbiorczych opracowań regionalnych izb obrachunkowych corocznie przekazywanych Sejmowi i Senatowi RP przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych, a także na doświadczeniach samorządowych autora. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy rosnącej skali problemów ze spłatą długów wśród polskich wierzycieli. Autor podaje dane związane ze wzrostem zadłużenia, charakteryzuje największe grupy dłużników i średnie wysokości zobowiązań. Co ciekawe - w Polsce rynek kredytów hipotecznych praktycznie w ogóle nie odnotował wzrostu liczby nierzetelnych dłużników.
10
100%
The article presents the outcomes of dynamic, cross-section analysis of the differences in the level and structure of household indebtedness in EU countries and the range of problems with debt service between 2005 and 2009. Statistical data from of the EU Commission, obtained in the periodic research of people's incomes and living conditions (EU-SILC) and the ECRI - European Credit Research Institute, was used in the research, as well as the method of multi-dimensional analysis (cluster analysis and k-means method), enabling to classify EU households according to the features of their indebtedness. Moreover, in order to define the quantitative relationships between the level and structure of households' indebtedness and the frequency of repayment problems, tools such as correlation analysis and stepwise regression, enabling the description of its strength and direction of influence of selected variables on repayment problems.(original abstract)
Z dotychczasowych rozważań wynika, że w kolejnych latach samorząd terytorialny w Polsce będzie miał problemy z dostępem do środków finansowych na realizację swoich zadań. Zmniejszające się wpływy z dochodów własnych (głównie z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych), a także z transferów z budżetu państwa (ze względu na wysoki deficyt budżetowy) spowodują poszukiwanie dodatkowych źródeł zasilania finansowego. Przeszkodą mogą okazać się jednak prawne granice zadłużania się jst. Dotychczasowe bariery, obowiązujące do końca 2013 roku (określone wskaźnikami 15% i 60%) są uciążliwe zwłaszcza dla dużych miast. Ta grupa jst, mimo zdolności kredytowej, sukcesywnie zbliżała się do określonych prawem wskaźników, zwłaszcza długu w wysokości 60%. Nowy, indywidualny wskaźnik nawiązujący z jednej strony, do nadwyżki operacyjnej i dochodów ze sprzedaży majątku, będzie korzystny dla miast na prawach powiatu, gdyż premiuje jst o dużym potencjale podatkowym, posiadającym możliwy do zbycia majątek. Równocześnie jednak ograniczy dostęp do środków finansowych dla małych jst. Jeżeli jednak w dłuższej perspektywie utrzyma się tendencja do obniżania nadwyżki operacyjnej w budżetach jst, to wydaje się, że możliwość zaciągania pożyczek przez samorząd terytorialny w Polsce zostanie znacznie ograniczona.(fragment tekstu)
Artykuł ukazuje zróżnicowanie branżowe struktury kapitału oraz struktury wiekowej zadłużenia na podstawie wyników badań dotyczących przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Otrzymane wyniki wskazują na związek poziomu dźwigni finansowej oraz struktury wiekowej długu z wielkością spółki oraz poziomem płynnych aktywów. Analiza terminu wymagalności zobowiązań może wskazywać na wykorzystywanie zobowiązań krótkoterminowych do łagodzenia następstw asymetrii informacji. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu wykazanie, iż zadłużenie zagraniczne krajów Ameryki Łacińskiej jest poważnym problemem gospodarczym i istotnym hamulcem rozwoju ekonomicznego tego regionu. Warto podkreślić jednakże, że ciężar jego obsługi rozkłada się nierównomiernie na poszczególne kraje.(fragment tekstu)
14
100%
W artykule podjęto się oceny istniejących relacji pomiędzy płatnikiem i świadczeniodawcami oraz oceny wpływu tych relacji na dostępność do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych na tle dokonujących się przepływów finansowych w systemie. Wykazano, że w związku z narastającą niewydolnością systemu powstała potrzeba racjonowania. Racjonowanie to przybiera w Polsce kilka postaci, np. postać list oczekujących, które zostały opisane i ocenione. Wzrost niezadowolenia społeczeństwa z poziomu opieki zdrowotnej w Polsce skłania do nabywania usług prywatnych. Autorka dokonała też oceny budżetów domowych i skłonności gospodarstw domowych do ponoszenia wydatków na zdrowie. W konkluzji stwierdzono, że obecny kształt systemu opieki zdrowotnej wymusza racjonowanie, lecz należy jak najszybciej wprowadzić elementy umożliwiające ograniczanie braku dostępności do świadczeń o co najmniej podstawowym charakterze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono zagadnieniu zadłużenia sektora samorządowego. Zaprezentowano aktualne całkowite zadłużenie w zestawieniu lat 2005-2009. Przedstawiono zasady wyznaczania górnych granic zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego oraz zmiany, jakie zaszły w regulacjach dotyczących górnego pułapu długu w wyniku zmian ustawowych. Wykazano, iż najbardziej zadłużoną jednostką samorządu terytorialnego są miasta na prawach powiatu. Przeprowadzono symulację zdolności obsługi zadłużenia na rok 2010 dla miasta Krakowa i Wrocławia.
16
Content available remote Determinanty płynności finansowej w przemyśle metalurgicznym
84%
W artykule zawarte zostały rozważania dotyczące determinant płynności finansowej. W literaturze wymienia się determinanty makro- i mikroekonomiczne oraz zależne i niezależne od decyzji managerów. Badania przeprowadzone w przemyśle metalurgicznym pozwoliły ustalić, że sytuacja gospodarcza kraju nie wpływa w zasadniczy sposób na poziom płynności finansowej. W okresie spowolnienia gospodarczego na płynność finansowa, wpływa głównie struktura źródeł finansowania i czasowa struktura długu. (abstrakt oryginalny)
Using panel modelling and firm-level data for 222 US listed companies I investigate how changes in monetary policy approximated by the three-month US LIBOR interest rate and its combined effect with firm-specific characteristics influenced firms' financing decisions and their liability structure during the period 2005-2014. Reported findings suggest that despite the Zero Lower Bound on the Federal Funds Rate, the three-month US LIBOR has retained its impact on firm total debt, long-term bank debt and short-term trade credit. Monetary policy changes were found to have affected firm's liability structure, especially through parameters such as size, collateral and profitability. (original abstract)
Celem opracowania jest analiza długu publicznego jednostek samorządu terytorialnego województwa świętokrzyskiego w latach 2001-2005. Analiza wielkości, dynamiki i struktury długu publicznego, zarówno w odniesieniu bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, jak i samorządowych osób prawnych, umożliwia ocenę ich zadłużenia i jest skuteczną metodą weryfikacji prawidłowego funkcjonowania tych jednostek. (fragment tekstu)
Dokonano analizy dynamiki oraz struktury zobowiązań kredytowych rolników wobec banków. Zadłużenie kredytowe gospodarstw rolnych w Polsce przedstawiono na tle wybranych krajów UE i USA. Wykazano, że kwota zobowiązań kredytowych rolników w latach 2002-2017 miała trwałą tendencję wzrostową. Stopa zadłużenia aktywów gospodarstw od 2008 roku ulegała jednak sukcesywnej redukcji. Poziom zadłużenia kredytowego rolników oraz jakość ich portfela kredytowego w ujęciu sektorowym nie wskazują na wysokie ryzyko finansowe dla rolników i ryzyko kredytowe dla banków. W przypadku kilkuset zadłużonych gospodarstw rolnych (około 1,5 tysiąca) występują jednak poważne zagrożenia związane z pobranymi kredytami i ich spłatą.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Struktura długu a wzrost majątku i przychodów ze sprzedaży
84%
Struktura długu ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorstw funkcjonujących w zmiennych warunkach gospodarczych. Wpływa zarówno na ich bieżące wyniki ekonomiczne, jak i na opłacalność realizowanych przez nie przedsięwzięć inwestycyjnych. To powoduje, że struktura długu powinna być przedmiotem szczegółowego zainteresowania zarządu spółki, który m.in. poprzez optymalizację struktury długu oddziałuje na wartość przedsiębiorstwa. Artykuł składa się z części teoretycznej oraz empirycznej. W części teoretycznej pokazano kryteria podziału zadłużenia przedsiębiorstw i jego determinanty. W części empirycznej badaniom poddana została struktura długu przedsiębiorstw produkujących metale oraz przedsiębiorstw produkujących wyroby z metali. Badania struktury zadłużenia dotyczyły lat 2000-2012. Miały one na celu weryfikację dwóch hipotez: 1) wzrost aktywów ogółem w badanych spółkach przetwórstwa przemysłowego w Polsce w latach 2000-2012 finansowany był głównie długiem kosztowym, 2) wzrost przychodów ze sprzedaży w badanych spółkach przetwórstwa przemysłowego w Polsce w latach 2000-2012 finansowany był długiem spontanicznym. Przez zadłużenie kosztowe rozumie się sumę zadłużenia długoterminowego oraz zadłużenia krótkoterminowego w postaci kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych. Natomiast w skład zadłużenia spontanicznego wchodzi pozostała część zobowiązań krótkoterminowych, czyli zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz inne. Dodatkowo zadłużenie spontaniczne obejmuje kategorie rezerw oraz rozliczeń międzyokresowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.