Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decentralization of government
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Państwa regionalne podlegają dynamicznym przemianom, a ich rozwiązania ustrojowe coraz częściej wykazują elementy charakterystyczne dla państw federalnych. Autorka, porównując systemy włoski i hiszpański, wskazuje zarówno podobieństwa, jak i różnice w ustrojowej pozycji jednostek subpaństwowych. jednocześnie podkreśla dążenia regionów do poszerzania zakresów ich autonomii oraz dostępne mechanizmy prawne, które umożliwiają kształtowanie się różnic między regionami w ramach jednego państwa regionalnego. Zwraca także uwagę na niezwykle istotną funkcję we włoskim i w hiszpańskim porządku prawnym, którą pełnią statuty regionalne. (abstrakt oryginalny)
Państwo jest spółką publiczną, której zadaniem jest zapewnienie dobrego samopoczucia wspólnoty narodowej. Wcześniej jego rola ograniczała się do suwerennych zadań, ale dziś państwo ewoluowało. Współczesne państwo nie jest już tylko państwem policyjnym, ale także państwem interwencjonisty. To znaczy, że państwo odgrywa kluczową rolę we wszystkich dziedzinach życia społecznego w celu promowania dobrobytu i rozwoju gospodarczego, a także zapewnienia zrównoważonego budżetu między zdecentralizowanymi jednostkami administracyjnymi. We wszystkich krajach świata podatki są źródłem dochodów państwa. W nowoczesnych państwach pozostają głównym źródłem finansowania wydatków publicznych państwa. Demokratyczna Republika Konga nie może być wyjątkiem od funkcjonujących już zasad.(abstrakt oryginalny)
Istnieją dwa poglądy na temat rządzenia. Je den z nich, neoliberalny, dotyczy rynków, o jego głównej sile decyduje racjonalny wybór. Drugi odnosi się do sieci powiązanych z instytucjonalizmem, co stanowi przedmiot zainteresowania nauk politycznych. Celem tej pracy jest wykazanie, że zarówno teoria racjonalnego wyboru, jak i instytucjonalizm opierają się na przypuszczeniach co do naszej zdolności do odczytywania ludzkich zapatrywań za pomocą obiektywnych faktów społecznych. Tym samym przypuszczeń tych nie da się obronić, biorąc pod uwagę filozoficzną krytykę pozytywizmu. Jednak konieczna jest modyfikacja dominujących teorii i kierunków rządzenia. Musimy doprowadzić do ich decentralizacji. W pracy tej zajmuję się badaniem odpowiedzi, których teoria decentryczna mogłaby dostarczyć na pytania takie jak: czy rządzenie to nowe zjawisko? Czy rządzenie stanowi niejasną metaforę? Czy rządzenie ma jednolity charakter? Jak zmienia się rządzenie? I w końcu, czy niepowodzenie w rządzeniu jest nieuniknione? Przedstawiam również konsekwencje dla formowania polityki i demokracji wynikające z teorii decentrycznej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka decentralizacji władzy publicznej jest kluczowa z punktu widzenia funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Podjęcie decyzji w sprawie przekazania części władzy szczeblowi samorządowemu stanowi wyraz chęci rzeczywistego współdziałania organów władzy państwowej z władzami samorządowymi w celu realizacji zadań publicznych. Tradycja, która ukształtowała się w Polsce w tym zakresie, potwierdza ogromny walor tego rodzaju współpracy. Za uzasadnione należy więc uznać mocniejsze ugruntowanie działalności funkcjonujących jednostek samorządu terytorialnego. Nie jest to jednak możliwe bez zmian regulacji ustawowych, przede wszystkim tych dotyczących określenia podstaw ich finansowego działania. Aby wykreować takie podstawy, co istotne, zarezerwowane wyłącznie dla poziomu samorządowego, konieczne jest wprowadzenie nowych, kompleksowych unormowań prawnych w postaci np. ustawy o finansach komunalnych bez konieczności dokonania zmian w ustawie zasadniczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł rozpatruje kwestię subwencjonowania wspólnot terytorialnych z perspektywy federalizmu fiskalnego oraz decentralizacji sektora finansów publicznych. Autorka analizuje najskuteczniejsze metody procesu decentralizacji i centralizacji z punktu widzenia wykonywania zadań przez jednostki samorządu terytorialnego oraz skupia się na poszukiwaniu optymalnej wspólnoty terytorialnej według modelu „głosowania nogami" Charlesa M. Tiebouta. Ponadto szczegółowo opracowuje typologię subwencji, wskazując uzasadnienia dla wyborów ich różnych typów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.