Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 370

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decision Support Systems (DSS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Efektywność organizacji gospodarczych zależy od jakości funkcjonowania w nich dwóch podstawowych systemów: zarządzania i wykonawczego.Rolę usługową w stosunku do nich pełni system pracy biurowej. Wiąże on jednoznacznie w całości różne jednostki funkcjonalne obydwóch systemów. Marzeniem jest zatem osiągnięcie sytuacji, o której pisze J.Martin, iż [...] biuro przyszłości mieści się w aktówce. Wystarczy tam włożyć mikrokomputer , ekranik i pamięć elektroniczną , wszystko to podłączone oczywiście za pomocą zwykłego telefonu do centralnego komputera i nie ma potrzeby chodzenia do biura[...]Funkcjonujący w takich warunkach system informatyczny będzie System Wspomagania Decyzji/SWD/ o ogromnej skali integracji zarówno w procesach podejmowania decyzji kierowniczych , jak i ich wykonania.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty funkcji odległości, których obliczanie jest kluczowym etapem procesu wyznaczania consensusu w sytuacji wystąpienia konfliktów wiedzy w systemach wspomagających podejmowanie decyzji. W pierwszej części artykułu dokonano charakterystyki funkcji odległości i przedstawiono jej ogólną definicję. Następnie przedstawiono definicje funkcji odległości w odniesieniu do przykładowych atrybutów struktury decyzji, takich jak liczby rzeczywiste, daty, niepełne podziały uporządkowane, niepełne ostre porządki częściowe.(abstrakt oryginalny)
3
80%
Celem opracowania jest dokonanie wstępnego przeglądu i oceny wybranych teorii naukowych dotyczących rozwoju systemów BI oraz wskazanie rekomendacji i dalszych kierunków badawczych w tym zakresie. Do realizacja tak postawionego celu badawczego wykorzystano przede wszystkim metodę analizy bibliograficznej, metody deskrypcyjne I dedukcyjne oraz metodę syntezy. W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na trudności w interpretacji terminu BI, następnie słabym powiązaniu tematyki BI z teoriami naukowymi, a w konsekwencji brakiem propozycji konceptualnego modelu BI oraz niewystarczająco rozwiniętymi modelami dojrzałości BI. (fragment tekstu)
4
Content available remote Implementacja metody Analytic Hierarchy Process w pakiecie AHPmethod programu R
80%
Jedną z metod wspomagającą podejmowanie decyzji w warunkach złożonego problemu decyzyjnego, zawierającego więcej niż jedno kryterium decyzyjne, jest metoda Analytic Hierarchy Process (AHP). Ze względu na dekompozycyjny charakter metody jest to również narzędzie pomiaru i analizy preferencji konsumentów. Celem artykułu jest prezentacja autorskiego pakietu AHPmethod dla programu R. W artykule, oprócz funkcji pakietu AHPmethod, zaprezentowano zastosowanie pakietu w badaniach marketingowych na przykładzie pomiaru preferencji nabywców telefonów komórkowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane zostaną znane z nauk o zarządzaniu definicje i typologie strategii wiedzy stosowane w przedsiębiorstwach. W odniesieniu do nich zaprezentowane zostaną wyniki badań wśród przedsiębiorstw sektora MŚP dotyczące wymiany wiedzy. Na ich tle przedstawiona zostanie propozycja kształtowania i realizacji strategii wiedzy w małych i średnich przedsiębiorstwach poprzez zastosowanie koncepcji Enterprise 2.0, co stanowi główny cel niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wykorzystanie algorytmu wieloetapowego wyznaczania consensusu w celu rozwiązywania konfliktów wiedzy w wieloagentowym systemie wspomagania decyzji. W pierwszej części artykułu opisano problem konfliktów wiedzy pomiędzy agentami, strukturę decyzji, profil i kryteria wyznaczania consensusu. W dalszej części został opracowany algorytm dwuetapowego wyznaczania consensusu. Algorytm ten umożliwia, między innymi, skrócenie czasu niezbędnego do podjęcia decyzji, ograniczenie ryzyka związanego z tym procesem oraz doskonalenie wiedzy agentów, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia efektywności procesu podejmowania decyzji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia szkic podejścia opartego na metodach parametrycznych zastosowanych do analizy szeregów czasowych o wysokiej lub niskiej częstotliwości obserwacji. Duża podatność metod parametrycznych na algorytmizację i automatyzację procesów wnioskowania może stanowić podstawę praktycznego zastosowania w inteligentnych systemach wspomagania decyzji zawierających systemy eksperckie. Wykazano, że parametry modelu nieliniowego zawierają informację, na podstawie której można porównywać dwa szeregi czasowe lub wybrane okresy jednego szeregu czasowego w dziedzinie zarówno czasu, jak i częstotliwości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem wykorzystania metod konsensu w rozwiązywaniu konfliktów wiedzy w rozproszonych systemach wspomagania decyzji. Przedstawiono sposób reprezentacji decyzji za pomocą struktury wieloatrybutowej i wielowartościowej oraz scharakteryzowano profil decyzji i problem wystąpienia konfliktu wiedzy. Następnie opracowano algorytm heurystyczny wyznaczania konsensu dla profilu składającego się ze zbioru struktur decyzji. (abstrakt oryginalny)
In this paper the problem of selecting the most appropriate multi-criteria decision aiding method for a particular application is considered. It is illustrated by a real-life example concerning applications for project co-financing by the European Union. Making a proper decision on which method to choose is difficult because of the great diversity of MCDA techniques proposed so far within the literature. Thus, the systematic analysis of their assumptions and properties is required. The paper presents the main strengths and weaknesses of particular decision aiding tools applicable to the problem of ordering European projects as well as chosen procedures aiming at facilitating the process of selecting an appropriate one. Moreover, an extension of EXPROM II by stochastic dominance rules is proposed.. (original abstract)
10
Content available remote Koncepcja generatora DSS dla systemw agentowych rynku elektronicznego
80%
W artykule zaprezentowano koncepcję budowy generatora DSS (ang. Decision Suport Systems) na potrzeby inteligentnych agentów programowalnych rynku elektronicznego. Do skonstruowania "standaryzowanych zadać WPL" związanych z wyborem najlepszych ofert zastosowano formułę modelową. Poprawnie zdefiniowane i zweryfikowane zadanie stanowi punkt wyjścia do automatycznego generowania rzeczywistej postaci modeli matematycznych (motoru decyzyjnego agenta), odpowiednich struktur informacyjnych i szablonów formularzy dla komunikacji z agentem programowym (definiowanie warunków ograniczających i preferencji wyboru oraz parametrów zgłaszanych wniosków ofertowych). (abstrakt oryginalny)
11
80%
Jednym z kluczowych elementów procesu wielokryterialnego wspomagania decyzji jest wyznaczenie wag dla kryteriów oceny wariantów decyzyjnych. Wartości wag można uzyskać za pomocą wielu różnych metod, np.: metody Hokkanena i Salminena, procedury Simosa lub jej zmodyfikowanej wersji, metody Mousseau, metody Hinkle'a zwanej siatką "oporu na zmiany", opartej na teorii konstruktu osobistego Kelly'ego, procesu analitycznej hierarchizacji (AHP) lub systemu REMBRANDT. W referacie, oprócz opisu i analizy porównawczej wymienionych metod, przedstawione zostaną wyniki badania dotyczącego preferencji decydentów w zakresie wykorzystania wybranych metod określania wag dla kryteriów oceny w procesie decyzyjnym. (abstrakt oryginalny)
W XXI w. niepodważalne jest stwierdzenie, że o sukcesie projektu decydują umiejętności związane z czynnikiem ludzkim w projekcie. Komunikacja, konflikty, leadership, potrzeba rozwoju osobowości, kierowanie zespołem wymagają od inżyniera umiejętności, które w niewystarczającym stopniu są kształcone na uczelniach technicznych. W opracowaniu zaprezentowano model, który ma na celu ułatwienie często skazanym na własną intuicję prowadzącym projekty, oszacowania, które umiejętności jak wykorzystać, aby osiągnąć sukces przedsięwzięcia. Przedstawiono również, jak model ten mogą wykorzystać zarządzający organizacjami do doboru i oceny umiejętności członków ich zespołów projektowych z kierownikiem projektu na czele. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono weryfikację metod consensusu wykorzystywanych w celu rozwiązywania konfliktów wiedzy w wieloagentowym systemie wspomagania decyzji finansowych. W pierwszej części zaprezentowano definicję struktury wiedzy agentów (decyzji) oraz krótką charakterystykę algorytmu wyznaczania consensusu dla tych struktur wiedzy. Następnie przeprowadzono weryfikację algorytmu z wykorzystaniem danych rzeczywistych dotyczących notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedstawiono założenia testu oraz uzyskane wyniki. Weryfikacja wykazała celowość stosowania metod consensusu we wspomaganiu decyzji finansowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono rachunkowość jako służbę zarządzania oraz jako instrument kierowania w autonomicznych przedsiębiorstwach do sterowania i kontroli działalności. Nazywamy ją rachunkowością wewnętrzną lub zarządczą.
Jakość podejmowanych decyzji w dużej mierze uzależniona jest od sprawności funkcjonowania systemu informacyjnego. Obecnie trudno sobie wyobrazić działanie takiego systemu bez wykorzystania techniki komputerowej. Pojawienie się komputera w przedsiębiorstwie "...zrewolucjonizowało dziedzinę informacji nie tylko przyspieszając przetwarzanie danych masowych, ale również wymusiło zmianę poglądów na samą istotę informacji i na możliwość usprawnienia procesów koncepcyjnego myślenia człowieka, tj. rozumienia, wartościowania, wnioskowania oraz decydowania." (fragment tekstu)
Artykuł zawiera omówienie metody Electre Tri (Roy, Słowiński 2008) zastosowanej w hybrydowym systemie DSS 2.0 (Becker, Budziński 2008-2014). System składa się z kilku tematycznych rozdziałów, między innymi: projektowania zadań DSS, opisu kompetencji ekspertów, modelowania rankingów i klasyfikacji, formułowania zadań optymalizacji wielokryterialnej oraz organizacji archiwum system. Dedykowany jest na potrzeby badań w pracach poznawczych i planistycznych. Przykładem zastosowania metody Electre Tri są wyniki grupowania przedsiębiorstw zmierzających do ebiznesu (Wolski 2013). (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie zarówno koncepcji inteligencji biznesowej oraz systemów wspomagania decyzji, nakreślenie obszarów wspólnych, jak również istotnych różni dzielących te pojęcia oraz próba ich definicyjnego usystematyzowania. (fragment tekstu)
Dostępne obecnie systemy wspomagające proces decyzyjny odnoszą się głównie do problematyki dobrze ustrukturalizowanej. W niniejszym artykule zwrócono uwagę przede wszystkim na fazę wyboru w ramach procesu podejmowania decyzji zgodnie z [SIM060]. Zaproponowano rozszerzenie systemów wspomagających proces decyzyjny przez wspomaganie całego procesu podejmowania decyzji z użyciem systemów ekspertowych. Wskazano drogę postępowania, zgodnie z którą powinien zostać wyspecyfikowany problem oraz utworzony zestaw alternatywnych działań prowadzących do rozwiązania tego problemu. Wykorzystano narzędzia inżynierii oprogramowania i wiedzy. W dalszej części artykułu przedstawiono przykład aplikacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę wpływu pewnych charakterystyk strukturalnych modelu rozmytego na wyniki otrzymywane przy pomocy inteligentnego systemu wspomagania decyzji (IDSS). Rozpatruje się bazę reguł decyzyjnych z pewnego systemu rozmytego, dotyczących lokalizacji obiektów przemysłowych i społecznych na obszarze niebezpiecznym z punktu widzenia warunków hydrometeorologicznych. Zaproponowano podejście do określania parametru kompletności bazy reguł modelu rozmytego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem zdefiniowania dodatkowych postulatów wyznaczania consensusu w systemach wspomagania decyzji. W pierwszej części scharakteryzowano stosowane dotychczas metody i postulaty wyznaczania consensusu. Następnie opracowano nowe postulaty, odnoszące się w szczególności do systemów wspomagania decyzji, a także zaprezentowano możliwości ich wykorzystania w rozwiązaniach praktycznych. Przedstawiono również funkcję consensusu spełniającą te postulaty. Wykorzystanie opracowanych postulatów może w konsekwencji mieć pozytywny wpływ na elastyczność procesu podejmowania decyzji, jak również ograniczyć poziom ryzyka związanego z tym procesem.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.