Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decision-making process in the enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Identification of Factors Affecting Business Models in Enterprises
100%
This study attempts to identify business models in an international enterprise that affect the processes of management in Poland and Austria. The investigations are divided into three basic parts. The first part presents the concept of business models in terms of strategic management of enterprises. The investigations presented in the second part concern the development of business models according to the St. Gallen Business Model Navigator. The last part of the study presents the findings of empirical studies of two Polish and Austrian enterprises owned by one of the largest cement companies in the world. The aim of the study is to identify and evaluate the determinants of business models in an international enterprise. The research methods used to achieve this were a literature survey, descriptive analysis, trend analysis for profitability ratios and Pearson's linear correlation coefficient for descriptions of relations that occur among the indices studied. The research period was 2008-2013. The problem of identifying factors that affect business models in enterprises is important and topical, due to their influence on strategic management in cement sector enterprises. (original abstract)
O zainteresowaniu nowoczesnymi systemami rachunku kosztów świadczy duża ilość publikacji książkowych i artykułów w czasopismach fachowych na temat tradycyjnego rachunku kosztów i innych udoskonalonych systemach kosztów, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie praktyków. Wśród nich szczególnym powodzeniem cieszy się - Activity Besed Costing, tłumaczony na język polski jako rachunek kosztów działań (zaś popularnie określany metodą ABC). Rachunek kosztów działań może być uznany za podstawowy kierunek doskonalenia tradycyjnych rozwiązań w zakresie rachunku kosztów. Celem niniejszego artykułu jest opis kilku praktycznych aspektów zastosowania metody ABC, jak: przedstawienie etapów jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, wskazanie na trudności, jakie wiążą się z zastosowaniem metody oraz korzyści jakie daje jej wprowadzenie. (fragment tekstu)
Na polskim rynku przez ERP powszechnie rozumie się zintegrowane ze sobą systemy i aplikacje wspierające zarządzanie procesami biznesowymi. Oferowane na rynku systemy obejmują szerokie spektrum funkcjonalności: zarządzanie produkcją i logistyką, zarządzanie finansami, kadrami i płacami oraz relacjami z klientem. Polskie firmy niezależnie od branży przywiązują coraz większą wagę do rozwiązań informatycznych, poszukując na rynku systemów zintegrowanych lub rozwiązań integrujących posiadane przez nie aplikacje wspierające konkretne obszary działalności. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie możliwości zastosowania zintegrowanych systemów klasy ERP w procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw, z uwzględnianiem zarówno specyfiki tego procesu, jak i samego oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany zachodzące w procesach decyzyjnych, jakie niesie za sobą realizacja koncepcji organizacji uczącej się. Ukazano przyczyny niechęci pracowników do zmian, metody wsparcia pracowników oraz ich potrzeby emocjonalne podczas zmian.
W artykule przedstawiono, stosowaną w japońskich przedsiębiorstwach, metodę ringi, polegająca na włączeniu pracowników w proces decyzyjny. Omówiono zalety i wady tego sposobu podejmowania decyzji oraz porównano metodę ringi z jej amerykańską modyfikacją - podejściem catchball.
W pracy przedstawiono problemy decyzyjne w eksploatacji. Omówiono zagadnienie decyzji i systemu decyzyjnego. Następnie zaprezentowano sposób rozwiązywania problemów decyzyjnych. Sprowadza się do poszukiwania optymalnych parametrów decyzyjnych w sferze produkcji i gospodarki naprawczej. W zakończeniu podkreślono znaczenie zastosowania komputerów w rozwiązywaniu problemów decyzyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania możliwości doskonalenia procesu technicznego przygotowania produkcji. Zaprezentowano także strategię produkcyjną w warunkach samodzielności decyzyjnej przedsiębiorstwa przemysłowego. Ponadto na podstawie badań empirycznych przedstawiono czynniki decydujące o rozwoju komórek technicznego przygotowania produkcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję komputerowego wsparcia procesu podejmowania decyzji na szczeblu strategicznym. Zaproponowano autorskie rozwiązanie w postaci Pakietu ZSP (Zarządzanie Strategiczne Przedsiębiorstwem), który automatyzuje i ułatwia budowę strategii dla organizacji oraz umożliwia interaktywne testowanie i dostosowanie do potrzeb firmy metod analizy strategicznej. Interaktywna współpraca z pakietem oferuje dialogowe i dostosowane do potrzeb użytkownika tworzenie rozwiązań dla różnych sytuacji decyzyjnych oraz wspomaga proces decyzyjny szczebla strategicznego. Pokazano obecny stan i możliwości pakietu, oraz przyszłe kierunki jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Każda organizacja byłaby jedynie ideą, martwą koncepcją, gdyby nie tchnięto w nią życia przez nadanie jej atrybutu działania. Franchising jest modelem działalności i rozwoju przedsiębiorstwa, w definicji którego słowo "system" odgrywa kluczową rolę, w związku z czym owo działanie ma większą wagę w kreowaniu życia tego systemu. By proces przejścia od wirtualnej koncepcji do żywego organizmu - działającej sieci franczyzowej - nastąpił, konieczne jest podjęcie trudnego wyzwania w postaci planowania i podejmowania wielu decyzji. Możliwości poznawcze człowieka jako podmiotu decyzji to główne, ale nie jedyne źródło ograniczeń racjonalności wyborów. Poza nimi występują jeszcze ograniczenia motywacyjne i kompetencyjne, które odnoszą się tylko do decyzji zarówno organizacyjnych, jak i indywidualnych. Wytworzenie takiego systemu motywacji, który zapewniłby pełną zgodność interesów ludzi podejmujących decyzje z interesami i celami organizacji jako całości, jest trudniejsze niż wytworzenie motywacji, by pracownicy sami z siebie wkładali ponadprzeciętny wysiłek na rzecz organizacji. Przedsiębiorca, po podjęciu decyzji o stworzeniu konceptu franczyzowego, a na jego podstawie - sieci franczyzowej, musi liczyć się z tym, że decydentami o przyszłości i rozwoju jego marki będą również inni uczestnicy sieci - kierownicy (właściciele) pozostałych jednostek. Z tego powodu w systemie franczyzowym szczególną rolę odgrywa zjawisko tzw. upełnomocniania ludzi. Jednym z głównych zadań dawcy konceptu franczyzowego staje się rozwijanie kompetencji i potencjału swych franczyzobiorców i innych pracowników sieci. (abstrakt oryginalny)
Potencjalnie istnieją duże możliwości wykorzystania wskaźników i ich systemów w realizacji podstawowych czynności zarządczych i w procesach decyzyjnych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono proces właściwego podejmowania decyzji biznesowych. Decyzje w firmie to system naczyń połączonych, który w znacznym stopniu wpływa na efektywność organizacji i jej elastyczność w dostosowywaniu się do realiów rynkowych. Dlatego warto przyjrzeć się, jak ów system zwykle działa w organizacjach, a jak mógłby działać, tak by najefektywniej spełniał swoje zadanie.
Procesy globalizacji i internacjonalizacji obciążają coraz większym ryzykiem decyzje podejmowane przez menedżerów przedsiębiorstw działających na rynkach zagranicznych. Do podejmowania decyzji nie wystarczają wewnętrzne źródła informacji ani wtórne źródła zewnętrzne. Informacje pochodzące z tych źródeł powinny tworzyć jedynie niezbędne tło badań marketingowych prowadzonych w trybie badań bezpośrednich.W artykule przedstawiono wyniki badań, których rezultatem jest identyfikacja opinii menedżerów przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych na temat badań marketingowych, stopień wykorzystania informacji z badań marketingowych w procesie decyzyjnym przedsiębiorstw oraz ocena efektywności badań marketingowych realizowanych w tych przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
Współcześnie systemy informacji przestrzennej znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach: w wojskowości, administracji, biznesie, szkolnictwie itp. Celem artykułu jest krótka charakterystyka tych systemów oraz przedstawienie możliwości wspierania przez nie procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Omówione zostały: - systemy wspomagające działalność marketingową, - systemy wspomagające zarządzanie majątkiem przedsiębiorstw, - systemy logistyczne i monitoringu osób i pojazdów, - systemy wspomagające planowanie przestrzenne.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Dylematy decyzyjne zarządów przedsiębiorstw pracowniczych
75%
W artykule podjęto próbę analizy jednego z dylematów decyzyjnych w wąsko określonej sytuacji przedsiębiorstw charakteryzujących się rozdrobnioną strukturą własności pracowniczej. Celem głównym jest przedstawienie modelowo nierozwiązywalnych sytuacji i wyzwań decyzyjnych, przed którymi mogą zostać postawieni menedżerowie. Podstawą artykułu jest analiza przypadków przedsiębiorstw pracowniczych, które jednocześnie znajdują się w obliczu koniecznej restrukturyzacji (w badaniu wykorzystano obserwację uczestniczącą). Dylematy decyzyjne opisano z wykorzystaniem wybranych teorii ekonomicznych, w tym koncepcji opartych m.in. na teorii gier i eksperymentach etycznych, takich jak "aukcja jednego dolara", "tragedia wspólnego pastwiska" oraz "dylemat wagonika"(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie korzyści wynikających z zastosowania systemów agentowych w zarządzaniu organizacją wirtualną. W opracowaniu zastosowano metodę opisową. Artykuł został przygotowany na podstawie studiów literatury przedmiotu. W opracowaniu zdefiniowano pojęcie organizacji wirtualnej oraz określono jej specyficzne cechy. Zaprezentowano teoretyczne aspekty systemów agentowych. Omówiono korzyści związane z wykorzystaniem systemów agentowych w zarządzaniu organizacją wirtualną. Podkreślono przede wszystkim znaczenie systemów agentowych w usprawnianiu komunikacji i procesów decyzyjnych w organizacji wirtualnej oraz w skutecznej kooperacji partnerów biznesowych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Oceny wielokryterialne w procesach decyzyjnych
75%
Oceny wielokryterialne złożonych zjawisk są ważną częścią problemów decyzyjnych. W ocenach wielokryterialnych występują różnego typu trudności, a w szczególności liczność i różnorodność ocenianych zjawisk, liczność i różnorodność zmiennych diagnostycznych, charakteryzujących oceniane zjawisko, trudność przekształcenia charakterystyk jakościowych na mierniki ilościowe oraz trudności w agregacji cząstkowych kryteriów oceny. W artykule przedstawiono wybrane modele ocen wielokryterialnych, które odpowiadają różnym sytuacjom decyzyjnym.(abstrakt oryginalny)
18
75%
Choć decyzje logistyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach niejednokrotnie, z operacyjnego punktu widzenia, są prostsze, często, z racji braku ich powtarzalności oraz odpowiednich kompetencji osób je podejmujących, mogą nastarczać wielu problemów. Ponadto wśród właścicieli i menedżerów mniejszych przedsiębiorstw wciąż obecne jest przeświadczenie o braku wystarczających środków finansowych na zakup odpowiednich rozwiązań IT wspierających podejmowanie decyzji, w tym decyzji logistycznych. Współcześnie dostęp do określonych narzędzi informatycznych wydaje się jednak o wiele łatwiejszy. Powstają systemy i oprogramowanie dedykowane sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględniające jego potrzeby. Dodatkowo istnieją firmy, których działania związane z dostarczaniem narzędzi IT (oprogramowania) dla sektora MSP trwają od dłuższego czasu. Wydaje się zatem, że problematyka wyboru i zastosowania odpowiednich narzędzi wspierających procesy decyzyjne w mniejszych firmach związana jest często ze świadomością decydentów, iż istnieje dedykowana dla nich grupa narzędzi IT. W świetle przedstawionych okoliczności będących odzwierciedleniem podejmowanego przez autorów problemu badawczego związanego z wykorzystaniem narzędzi IT w procesach decyzyjnych MSP celem niniejszego artykułu jest określenie stanu w zakresie dostępności i stopnia wykorzystania narzędzi IT w logistycznych procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw(abstrakt oryginalny)
W ostatnim okresie obserwuje się spadek cen surowców na tynkach światowych, w tym również cen węgla kamiennego. Stawia to krajowe spółki węglowe w trudnej sytuacji, która może zagrozić ich bezpiecznemu ekonomicznie funkcjonowaniu. Dodatkowe zagrożenie stanowi systematycznie rosnący import węgla kamiennego, a koszt importowanego węgla niebezpiecznie zbliża się do poziomu jednostkowego kosztu własnego produkcji i sprzedaży węgla krajowego. Z okoliczności tych, niesprzyjających górnictwu węgla kamiennego, wynika konieczność kontynuacji wysiłków na rzecz dalszej racjonalizacji w zakresie zarządzania kosztami. (abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczenie controllingu oraz zwrócono uwagę na rolę ośrodków odpowiedzialności za koszty, wyniki i inwestycje w przedsiębiorstwie.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.