Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 361

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decyzje inwestycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
1
Content available remote Pozaekonomiczne uwarunkowania podejmowania decyzji inwestycyjnych
100%
Autorka ma na celu zaprezentowanie interdyscyplinarnego podejścia do kwestii podejmowania decyzji na rynkach kapitałowych. Klasyczna teoria portfelowa jest skonfrontowana z behawioralną teorią portfelową oraz teorią społecznej odpowiedzialności. Okazuje się, że inwestorzy w podejmowaniu swoich decyzji inwestycyjnych kierują się również pozaekonomicznymi przesłankami - zarówno behawioralnymi: emocje, nastroje, przyzwyczajenia, jak również przesłankami etycznymi, związanymi ze swoimi przekonaniami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wyodrębnienie czynników wpływających na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zamieszczono analizę atrakcyjności inwestycyjnej polskich województw na podstawie badań własnych oraz analizy aktualnych danych makroekonomicznych związanych z badaną tematyką.
3
80%
W artykule przedstawione zostaną rola i znaczenie szeroko rozumianej analizy, w kontekście możliwości inwestycyjnych jednostki, oraz podstawy dla organów samorządowych do podejmowania decyzji w zakresie planowania i realizacji inwestycji, jak również zaciągania wieloletnich zobowiązań(fragment tekstu)
4
Content available remote Decyzje innowacyjne w przedsiębiorstwie
80%
W artykule przedstawiona została problematyka i przesłanki podejmowania decyzji innowacyjnych w przedsiębiorstwie. Decyzje innowacyjne dotyczą przyszłości, niezbędne jest więc prognozowanie zmian, które wystąpić mogą na rynku. W publikacji przedstawiono strategiczny wymiar decyzji innowacyjnych oraz czynniki, jakie wpływają na ich podejmowanie. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Efekty investičného rozhodovania
80%
Investments represent an important factor for the growth of efficiency in a company and its long-term prosperity. Successful development of a company is highly related to the quality of investment decision-making. Given paper is dealing with factors which impact evaluation process and also with suitable application methods. Author uses this approach in the process of investment projects evaluation()(original abstract)
W niniejszym artykule nacisk położono przede wszystkim na kształtowanie się zamiarów zakupu na podstawie siły oddziaływania grup odniesienia oraz wytworzonych postaw wobec oszczędzania w funduszach inwestycyjnych.
Współczesna ekonomia uznaje, że podejmowane decyzje inwestycyjne nie zawsze są w pełni racjonalne. Przyczyn nieracjonalności można szukać w inklinacjach o podłożu psychologicznym, które towarzyszą procesowi podejmowania decyzji. Inklinacje te, nazywane czynnikami behawioralnymi, występują w postaci heurystyk, czyli intuicyjnych opinii formułowanych pospiesznie, jak również w postaci skłonności o charakterze motywacyjnym. Celem artykułu było zbadanie inklinacji psychologicznych wpływających na decyzje inwestycyjne podejmowane przez samorządy gminne. Podstawą badań empirycznych było badanie ankietowe przeprowadzone wśród gmin województwa małopolskiego. Wyniki badania ukazały, że najsilniej oddziałującymi czynnikami behawioralnymi przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w gminach były następujące inklinacje: heurystyka reprezentatywności, nadmierna pewność siebie oraz nadmierny optymizm. Intensywność oddziaływania czynników behawioralnych była zróżnicowana i zależała wyłącznie od stanowiska zajmowanego przez decydenta. (abstrakt oryginalny)
Modernizacja systemów kanalizacyjnych wymaga uwzględnienia różnych wariantów rozwiązań. Dotychczas są one oceniane zazwyczaj według jednego kryterium, najczęściej ekonomicznego. Pełna ocena takich zamierzeń wymaga natomiast uwzględnienia także kryteriów pozaekonomicznych, na przykład społecznych i niezawodnościowych. Ocenę taką umożliwia między innymi metoda AHP (Analitical Hierarchy Process), w której mogą być ujęte rozmaite kryteria mierzalne i niemierzalne, wartościowane względem siebie. W artykule przedstawiono ogólne zasady stosowania metody AHP oraz przykład jej zastosowania do wyboru optymalnego wariantu modernizacji systemu kanalizacyjnego dla rzeczywistej zlewni.(fragment tekstu)
W artykule poruszono zagadnienia zastosowania instrumentów szybkiej analizy decyzji dywidendowych przedsiębiorstw w oparciu o kilka kluczowych zmiennych, takich jak: wolne przepływy finansowe dla właścicieli, kwoty zwracane akcjonariuszom w różnych postaciach oraz efektywność ekonomiczna, czyli możliwość uzyskiwania nadwyżki ekonomicznej. W artykule przeanalizowano na wybranych przykładach możliwości zastosowania, ale także ograniczenia tzw. macierzy Damodarana.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule zajęto się dwoma zagadnieniami. W pierwszym rozważono i przedstawiono podejmowanie decyzji inwestycyjnych w świetle uwarunkowań makroekonomicznych. W drugim natomiast przeprowadzono analizę formalną czynników mających wpływ na podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez przedsiębiorców. Inwestycje są podstawowym czynnikiem rozwoju przedsiębiorstwa. Obejmują nakłady przedsiębiorstw, które mają na celu uzyskanie korzyści w przyszłości. Inwestycje pobudzają gospodarkę, stanowiąc przy tym obok wydatków na konsumpcję, wydatków rządowych oraz eksportu netto podstawowy składnik PKB. W teorii ekonomii można zauważyć różne podejścia do problemu inwestowania. Wynika to ze zmian w podejściu do rozpatrywanego problemu oraz indywidualnych upodobań. Do przeprowadzenia badań posłużono się danymi zaczerpniętymi z Biuletynów informacyjnych NBP oraz Roczników statystycznych GUS. Analiza badanych zmiennych makroekonomicznych wykazała, iż największy wpływ na inwestycje mają: nakłady na środki trwałe, kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorstwom, oprocentowanie lokat terminowych (6-miesięcznych), oprocentowanie kredytów na cele gospodarcze. Całość artykułu zamknięto wnioskami, które stanowią syntezę zarówno analizy opisowej, jak i formalnej. (abstrakt oryginalny)
Wiele praktycznych zagadnień dotyczących podejmowania decyzji w warunkach niepełnej informacji rozwiązywanych jest przy wykorzystaniu modeli stochastycznego programowania matematycznego o zdeterminowanej strukturze. Znaczy to, że problem decyzyjny opisywany jest modelem, którego struktura oraz charakter zależności funkcyjnych dla dowolnych realizacji czynników losowych charakteryzujących dane zjawisko nie ulegają zmianie. Natomiast każdy wariant decyzji, reprezentowany wartościami zmiennych decyzyjnych, zależy od rozkładów prawdopodobieństwa czynników losowych. Wspomaganie podejmowania decyzji dotyczących inwestycji kapitałowych jest jednym z najpopularniejszych obszarów zastosowań stochastycznych metod optymalizacyjnych. W artykule rozpatrywany będzie problem związany z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych w aspekcie dynamicznym. W odniesieniu do "drobnego" inwestora można wyróżnić dwa zasadnicze ujęcia modelowe opisujące cele i zasady inwestowania. W jednym decyzje dotyczą wielkości kapitału lokowanego w papiery wartościowe oraz jego konsumpcji w odniesieniu do całego przyszłego życia inwestora. Natomiast drugie ujęcie modelowe odnosi się tylko do decyzji inwestycyjnych w określonym okresie, a celem takiej działalności jest osiąganie możliwie największego zysku. Ponadto czynnik czasu jest jednym z podstawowych elementów w takim procesie decyzyjnym. Rozważania prowadzone w dalszej części odnosić się będą do drugiego ujęcia modelowego. (fragment tekstu)
13
61%
Celem artykułu jest rozszerzenie teorii łączącej opcje rzeczywiste z teorią gier w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W pracy skupiono się na modelu, w którym gracze starają się uzyskać pierwszeństwo inwestycji, mając do wyboru strategię lidera lub naśladowcy. Standardowy model łączący opcję rzeczywistą z teorią gier został zmodyfikowany do sytuacji, w której gracze posiadają zróżnicowane nakłady inwestycyjne. Analiza modelu wykazała zaskakująco, że dla asymetrycznych graczy, gracz o wyższych nakładach inwestycyjnych z większym prawdopodobieństwem stosuje strategię lidera.(abstrakt oryginalny)
The application of stated proposal enables formulating aims for creation of long-term financial plan the way that desirable relations between budget-capital and financial decisions are secured. The proposal takes into consideration also specific conditions in which Slovak companies are active and latest knowledge from financial management theory. (fragment of text)
W artykule przedstawiono w jaki sposób odpowiednie decyzje inwestycyjne i finansowe oraz kreowanie w ich efekcie opcje realne zwiększają elastyczność strategiczną przedsiębiorstwa. Elastyczność inwestycyjna oznacza możliwość zmiany sposobu wykorzystania aktywów zarówno materialnych, jak i niematerialnych, gdy zmieni się sytuacja lub pojawią się nowe informacje. W zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa ten rodzaj elastyczności jest efektem długoterminowych decyzji inwestycyjnych, a sposób kreowania i mierzenia wartości tej elastyczności jest opisywany z wykorzystaniem teorii opcji realnych.
Celem badań, których wyniki są prezentowane w niniejszym artykule, jest propozycja nowej procedury szacowania współczynnika beta na podstawie modelu Sharpa opierającej się na optymalizacji długości próby i zapewnieniu stabilności współczynnika beta. Proponowana metoda jest wolna od wady aktualnej koniunktury na giełdzie, która z reguły determinuje długość próby, na której podstawie szacowany jest model Sharpa. W ten sposób określana próba ma praktycznie za każdym razem inną długość. (fragment tekstu)
Decyzje inwestycyjne przesądzające o dalszym rozwoju przedsiębiorstwa należą do najbardziej ryzykownych spośród wszystkich decyzji podejmowanych w praktyce gospodarczej przedsiębiorstwa. Nietrafne decyzje inwestycyjne w przypadku dużych przedsięwzięć, o strategicznym znaczeniu, mogą prowadzić nawet do upadku firmy. W badanych przedsiębiorstwach, reprezentujących głównie tradycyjne gałęzie gospodarki, proces planowania i inwestowania jest w dużym stopniu sformalizowany, co lepiej uwidoczniło powiązania pomiędzy tymi procesami. (fragment tekstu)
Analiza fundamentalna to technika badania atrakcyjności inwestycji, której podstawowym celem stała się identyfikacja spółek niedoszacowanych przez rynek. Aby zidentyfikować przedsiębiorstwa, których akcje mogą być atrakcyjne dla inwestorów z punktu widzenia założeń i celów analizy fundamentalnej, opracowano określone procedury kwalifikacyjne. Algorytm badania fundamentalnego to złożony proces, obejmujący pięć następujących etapów: analiza makroekonomiczna, analiza sektorowa, analiza sytuacyjna branży, analiza finansowa przedsiębiorstwa, wycena akcji przedsiębiorstwa. Wspomniana procedura charakteryzuje się uciążliwymi ograniczeniami, do których należą: pracochłonność i czasochłonność metody, subiektywność dokonanej oceny, ograniczona porównywalność statyczna pomiędzy spółkami. Wyeliminowanie tych ograniczeń umożliwia łączne wykorzystanie narzędzi klasycznej analizy fundamentalnej i wielokryterialnej analizy porównawczej (metod taksonomicznych). W referacie zaprezentowano wykorzystanie metod taksonomicznych do zbudowania koncepcji taksonomicznej analizy sytuacyjnej branży w ujęciu statycznym, szczegółowym. (fragment tekstu)
Podejmowanie decyzji inwestycyjnych, w szczególności przynoszących zyski, jest zadaniem trudniejszym niż się powszechnie uważa. Znane są wszystkim czynniki mające kluczowe znaczenie dla podejmowania działań na rynku giełdowym. Są to na przykład: odpowiednia wiedza o rynku, podstawy wiedzy z finansów, znajomość zasad funkcjonowania instrumentów finansowych, świadomość ryzyka, jakim obarczone są poszczególne transakcje, umiejętność obliczania i przewidywania oczeki-wanych stóp zwrotu czy też znajomość metod analizy technicznej i fundamentalnej. Wydawałoby się, że opanowanie w pełni, co nie jest proste, wymienionych wymagań, dotyczących potencjalnego inwestora, zapewnić powinno pomyślność w inwestycjach. Jednak to nie wystarczy, niezbędna jest intuicja oraz świadomość, że uczestnikami rynku są ludzie, czyli jednostki nie tylko myślące i postępujące według wskazań rozumu, ale także odczuwające, trudne do opanowania, emocje. Omówione powyżej schematy błędów myślowych są jedynie przykładami nieracjonalnych zachowań inwestorów. Są to zjawiska, których nieraz nie sposób przedstawić za pomocą matematycznych formuł. Przyswojenie ich i zastosowanie w strategiach inwestycyjnych wymaga poznania elementów wiedzy z nauk psychologicznych i socjologicznych oraz bogatego doświadczenia inwestycyjnego, czym zajmują się finanse behawioralne. Doświadczenia dowodzą, że zmiany stóp zwrotu kursów akcji nie mogą być wytłumaczone tylko wynikami spółki, sytuacją gospodarczą i polityczną w kraju czy też trendami występującymi na giełdzie. Ważnym elementem kształtującym ceny jest psychologia inwestorów, której wpływ na rynki jest znaczący choć trudny do oszacowania.
Artykuł podejmuje problem podejmowania decyzji inwestycyjnej przez fundusze typu venture capital. Zaproponowano w nim sformułowanie wskazanego problemu w kategoriach zadania wieloatrybutowego podejmowania decyzji w warunkach rozmytości oraz wykorzystanie do jego rozwiąza­nia metody opracowanej przez S.J. Chena i C.L. Hwanga. Procedurę postępowania we wskazanym po­dejściu zaprezentowano na przykładzie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.