Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 179

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Defences
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Although regional states don`t seek war, it cannot be ruled out that an unfavourable development in the international arena could lead to an unintended outbreak of a full-scale conflict, which would either directly or indirectly involve the Arab monarchies. In response to several threats within their proximity, these states have, for years, been pursuing several initiatives aimed at increasing their deterrence potential and interoperability in case of a crisis. The main goal of this article is to present and assess the GCC's threat perception, followed by an analysis of the multilateral and unilateral responses. The main research question concerns the degree to which the GCC states are able to establish a joint and effective military bloc within the Persian Gulf.(original abstract)
2
Content available remote Gotowość państwa do obrony i ochrony we współczesnych uwarunkowaniach
100%
Proponowane rozwiązania dotyczące gotowości państwa do obrony i ochrony, w tym stanów tej gotowości, dają możliwość elastycznego reagowania na powstałe zagrożenia niemilitarne i militarne w zależności od skali, charakteru, czasu trwania i terytorialnego zakresu tych zagrożeń. Wprowadzenie tych rozwiązań w systemie bezpieczeństwa narodowego wymaga wprowadzenia zmian w wielu dokumentach normujących. Obecnie unormowania dotyczące gotowości państwa do obrony i ochrony są rozproszone w wielu aktach prawnych, a ponadto nie przystają już do obecnych i przyszłych uwarunkowań bezpieczeństwa narodowego. (fragment tekstu)
The article presents legal, procedural and organizational conditions related to the protection of the population during military operations. In the first part of the paper, the main threats and challenges for the Polished Armed Forces were described. Due to the current Polish doctrines and regulations, as well as with reference to the doctrine announced by W. Gerasimow, the focus was on defense and non-military activities (below the threshold of war). At the end of the paper, particular attention was paid to the role and tasks of the Territorial Defense Forces as a newly created type of armed forces in Poland(original abstract)
Sytuacja polskiego transportu kolejowego z roku na rok jest coraz trudniejsza. Stagnacja zauważalna jest zarówno w obszarze wolumenu masy przewożonych ładunków, jak i pracy przewozowej. Kolejowe inwestycje infrastrukturalne poczynione w ostatnich latach jeszcze nie przynoszą spodziewanych rezultatów w tym zakresie. Transport kolejowy z uwagi na swoje właściwości stanowi również szczególnie istotną gałąź transportu w kontekście przewozów na rzecz obronności państwa. Wykorzystanie transportu kolejowego do realizacji zadań na rzecz sił zbrojnych uwarunkowane jest szeregiem rozwiązań znajdujących swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu podsystemów systemu transportu kolejowego oraz ich wzajemnej integracji wewnętrznej oraz zewnętrznej - odnoszącej się do współpracy transportu kolejowego z systemem obronnym. Ocena możliwości realizacji zadań na potrzeby systemu obronnego przez transport kolejowy jest istotna z perspektywy powodzenia tego typu przewozów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ członkostwa Polski w UE i NATO na bezpieczeństwo państwa
100%
Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w UE i NATO spowodowało poszerzenie i ewolucję pojęcia interesu narodowego oraz potrzebę umocnienia tożsamości narodowej i europejskiej Polski i jej obywateli w zjednoczonej Europie. Aby właściwie rozumieć korzyści wynikające z członkostwa Polski w UE i NATO oraz wpływ tego członkostwa na bezpieczeństwo państwa, należy ściśle wiązać tę problematykę z zagrożeniami, jakie pojawiają się w XXI wieku. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem podjętych w tej publikacji rozważań, zgodnie z przyjętym założeniem badawczym, będzie: określenie znaczenia ewentualnej stałej (lub rotacyjnej) obecności wojsk NATO w państwach członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej dla ich bezpieczeństwa, w związku z tym również bezpieczeństwa Polski jako ważnego państwa granicznego wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej - a więc najważniejszych dla nas organizacji, w oparciu o przynależność do których Polska buduje podstawy swojego bezpieczeństwa narodowego. (fragment tekstu)
Dla organizacji zajmujących się kwestią struktury bezpieczeństwa w Europie rok 1996 okazał się niezwykle pracowity. Artykuł omawia opcje jakie otworzyły się przed głównymi graczami na europejskiej arenie bezpieczeństwa i obrony, czyli NATO i UE.
Celem artykułu jest analiza zmian, jakie zaszły w polityce obronnej Szwecji po 2014 r. Aneksja Krymu przez Federację Rosyjską, powstanie tzw. republik ludowych na Wschodzie Ukrainy wraz z prowokacjami wojskowymi wymierzonymi m.in. w Szwecję, doprowadziły do rekonstrukcji polityki obronnej. Władze Szwecji uznały, że nie posiada ona wystarczających sił i środków, by moc sprostać wyzwaniom potencjalnego kryzysu lub wojny, niezależnie od oceny stopnia jej prawdopodobieństwa. W związku z tym dzięki uzyskaniu konsensusu politycznego wokół polityki obronnej rozpoczęto proces jej zmian, w tym zwiększenia wydatków i rozbudowy sił zbrojnych. Służyć to ma wprowadzeniu w życie koncepcji obrony totalnej, realizowanej przez Szwecję w czasie zimnej wojny, z uwzględnieniem uwarunkowań, jakim sprostać musi w XXI w. Analizę przeprowadzono przede wszystkim w oparciu o materiały źródłowe i neorealistyczne podejście do polityki państw małych w dziedzinie obronnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie oceny wyników oraz dokonanie próby ewaluacji szkolenia obronnego kadr administracji publicznej, prowadzonego w ramach kursów obronnych (KO) i wyższych kursów obronnych (WKO) w Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj) przez Szkołę Administracji Obronnej (SAO) podczas pierwszej jego edycji w nowej formule. Chcąc osiągnąć założony cel, autorka niniejszej publikacji w pierwszej kolejności skupiła się na wyjaśnieniu kwestii podstaw prawnych organizowania szkolenia obronnego kadr administracji publicznej w Polsce w nowej formule. Następnie zaprezentowała organizację i przebieg przedmiotowego szkolenia w ramach KO i WKO, jego ocenę i ewaluację, a w dalszej kolejności przedstawiła wnioski i rekomendacje do realizacji kolejnych edycji tej formy szkolenia obronnego. Problem badawczy sformułowano następująco: Jak ewaluacja szkolenia obronnego dla administracji publicznej wpływa na jej funkcjonowanie? Na potrzeby publikacji zastosowano metody teoretyczne i empiryczne. Spośród metod teoretycznych wykorzystano analizę i syntezę oraz porównanie i wnioskowanie. Dokonano przeglądu literatury oraz podstaw prawnych z zakresu szkoleń obronnych. W trakcie badań empirycznych do stworzenia tabeli i wykresów posłużono się metodą statystyczną. Podczas badań empirycznych dokonano oceny wyników ankiet respondentów z kursów obronnych i wyższych kursów obronnych(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Model funkcjonalny logistyki obronnej
100%
W reasumpcji tej, jakże syntetycznej, próby przedstawienia logistyki obronnej jako specyficznego obszaru funkcjonowania podmiotów logistycznych w czasie pokoju, kryzysu i wojny, trzeba stwierdzić, że w ostatnim okresie kwestie badań w tym obszarze nie znajdowały się w głównym nurcie rozważań zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szeroko analizowana była jedynie problematyka odnosząca się do przemian i przekształceń w systemach logistyki wojskowej (sił zbrojnych), szczególnie ta odnosząca się do wykorzystania ich w sytuacjach innych niż wojna (sytuacje kryzysowe i działania stabilizacyjne). Stąd też teoria logistyki obronnej jest w dniu dzisiejszym niezwykle uboga w nowe myśli i adekwatne do współczesnych wyzwań rozwiązania, a nawet postulaty zmian systemowych. Stan ten jest, zdaniem autora, niezwykle niepokojący. A może z logistyk ą obronną jako specyficznego rodzaju teorią i praktyką logistycznego zabezpieczenia systemu obronnego kraju dzieje się tak jak ze współczesną ekonomik ą wojskową, czyli z braku instytucjonalnego zapotrzebowania, słabej "komercjalizacji" oraz "kurczącego" się grona badaczy obumiera samoistnie. Może słaby popyt na trzeci odnoszące się do logistyki obronnej doprowadzi do jej całkowitego zaniku, tak jak w przeszłości okresowy, "nikły" popyt na badania ekonomiczno-logistyczne w SZ RP doprowadził do likwidacji szkoły logistyków i ekonomistów wojskowych. Autor ma nadzieję, że tak się nie stanie, a badacze szeroko rozumianej logistyki, zwłaszcza ta ich grupa, która prowadzi dociekania logistyczno-wojskowe, nie zapomni o rozpatrywaniu ich w szerokim spektrum procesów mających wpływ na cały system obronności, a nie tylko militarny jego filar. (fragment tekstu)
After Russia invaded Ukraine, Finland quickly applied for NATO membership. This step is not necessarily that drastic should Finland's security policy development in the long term be examined with one's focus set on a gradually-developed defence policy. It represents an important continuity in security policy, but also played a central role in advancing Finland's steps to becoming NATO members. On the basis of different studies and accounts, the following points seem to be critical in constructing a preliminary narrative about Finland's road to the Alliance. After the Second World War, Finland's western relations became dependent on its bilateral relations with the Soviet Union. Finland was aware that it could not expect any support from the West as regards its security. Despite a security policy based on recognising facts, and the FCMA Treaty with the Soviet Union, the eastern neighbour was seen as the main, and, later on, the only military threat on the basis of history and Finland's vulnerable geopolitical position. The threat, however, was concealed by so-called "doubletalk" in security policy discourse until the 2010s. In this context, state defence was developed to be an independent and modern territorial defence, ultimately there to defend against a large-scale invasion. Finland's defence enjoyed high legitimacy and confidence in society, especially from the 1970s. Security policy was raised above normal politics to be a kind of super-politics with a strong political consensus. When the Cold War ended and Finland joined the European Union, defence policy and the defence establishment got a leading role in working an approaching NATO. Finland's opportunities to conduct stabilisation policy in its close neighbourhood were seen as being limited, especially after Russia adopted a self-asserting foreign and security policy towards the West after 2007. At the same time, the subsequently increased cooperation, networking, and integration stimulated perceptions about western defence dependence. This increased emphasis on defence actually turned people's attention to the extra security that NATO membership might provide. Applying for NATO, however, required the shock of a Russian invasion of Ukraine before the Finnish public was ready to see the risks of NATO membership as being less than that of its benefits. (original abstract)
Przedmiotem artykułu są rozważania na temat szczytu NATO w Londynie z 3-4 grudnia 2019 r. w kontekście bezpieczeństwa militarnego Polski. Artykuł składa się z wprowadzenia, sześciu części i zakończenia. Pierwszą część artykułu poświęcono kwestiom powstawania, funkcjonowania i rozpadu sojuszy w perspektywie teorii realizmu strukturalnego typu defensywnego, jak również metodologicznym założeniom artykułu. W części drugiej przedstawiono atmosferę, jaka panowała przed szczytem i w jego trakcie, która miała istotny wpływ na jego przebieg. Kolejne części artykułu poświęcono zasadniczym problemom podejmowanym podczas szczytu w perspektywie bezpieczeństwa militarnego Polski. Pierwszym z nich była kwestia zatwierdzenia planów obronnych Polski i państw bałtyckich wraz z omówieniem niebezpieczeństwa zablokowania ich przez delegację turecką. Kolejną kwestią był problem symbolicznego i praktycznego potwierdzenia znaczenia artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego w perspektywie podejścia do zagrożenia ze strony Rosji. Dwa następne problemy dotyczyły poziomu wydatków na obronność państw członkowskich, jak również wizji wzmacniania potencjału obronnego UE. Główną tezą artykułu jest stwierdzenie, że postanowienia szczytu NATO w Londynie pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo militarne Polski. Z drugiej jednak strony klimat i dyskusje, jakie towarzyszyły szczytowi, niosły za sobą dużą niepewność i odkryły narastający rozdźwięk między sojusznikami w wielu kwestiach.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest kwestia opracowania przez Ministra Obrony Narodowej projektu ustawy o obronie Ojczyzny, który był uzasadniany względami kodyfikacyjnymi i koniecznością nowego normatywnego ujęcia obronności państwa, jakich nie zapewniają dotychczas obowiązujące regulacje. Analiza przebiegu tworzenia projektu ustawy na poziomie rządowym i jego procedowania w parlamencie doprowadziła autora do wniosku, że rzeczywistym celem legislacji było z jednej strony stworzenie podstaw prawnych do ponaddwukrotnego powiększenia stanu osobowego sił zbrojnych i znaczącego zwiększenia na nie nakładów budżetowych, z drugiej natomiast - do rozszerzenia dotychczasowych kompetencji Ministra Obrony Narodowej jako organu państwa.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym referacie przedstawiono istotę nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności, z zamiarem wykazania ich relacji z logistyką. Przedstawiono też przegląd ujęć terminologicznych, ze wskazaniem na związki i zależności między bezpieczeństwem i obronnością, z uwzględnieniem zamierzeń logistycznych. Nawiązano do postanowień Szczytu NATO w Newport (2014) i wynikających stąd zadań dla Polski, w wymiarze operacyjnym i logistycznym. Część końcowa stanowi syntetyczne ujęcie prezentowanych treści. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Struktura dowodzenia siłami zbrojnymi w ustawodawstwie wybranych państw NATO
75%
W opracowaniu porównano ustawy dotyczące struktury dowodzenia w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i w Niemczech. Osią porównania jest pozycja szefa sztabu generalnego lub jego odpowiednika w tych krajach w stosunku do łańcucha dowodzenia. (abstrakt oryginalny)
Rozważania nad przygotowaniami obronnymi państwa wynikają przede wszystkim z mogących wystąpić zagrożeń, które współcześnie przybierają charakter trans graniczny. Zatem jawi się pytanie, czy nasz kraj - Polska posiada w pełni sprawny system przygotowań obronnych i pozwala on na reagować na wszelkie zagrożenia i kryzysy? Czy tworzy on integralną całość, po 18 latach jego funkcjonowania (1992-2010), czy też istnieją ogniwa wykonawcze słabo przygotowane, niedoinwestowane, które obniżają jego sprawność użytkową? Analiza zbiorów zadań w zakresie przygotowań obronnych wynika i będzie zawsze wynikała z oceny zagrożeń, w tym głównie tych, których nie sposób wcześniej zidentyfikować. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na aktywności publicystycznej polskich środowisk republikańskich w odniesieniu do zagadnień powiązanych z szeroko pojętą obronnością państwa. Analizie poddane zostały artykuły ukazujące się na łamach pism "Rzeczy Wspólne" i "Nowa Konfederacja". Ich autorzy koncentrowali się na sprawach takich jak powszechny pobór, obrona terytorialna, reformy armii, zewnętrzne zagrożenia dla Polski. W enuncjacjach tych bardzo wyrażnyjest wątek służby wspólnocie, co wyrażać się musi także w zapewnieniu jej bezpieczeństwa. Wielu z autorów stanowi zaplecze Prawa i Sprawiedliwości, stąd można domniemywać, że tworzona w tych środowiskach myśl ma wpływ na posunięcia rządu sformowanego przez tę partię, w odniesieniu do spraw obronnych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Karnoprawny aspekt przestępstw przeciwko obronności i bezpieczeństwu
75%
Karnoprawna ochrona obronności i bezpieczeństwa znajduje swoje źródło nie tylko w Konstytucji Rzeczypospolitej, ale także w aktach prawa międzynarodowego. Także polski Kodeks kamy penalizuje przestępstwa związane z Siłami Zbrojnymi RP, obowiązkiem służby wojskowej albo służby zastępczej, sprowadzania zdarzeń powszechnie niebezpiecznych, finansowania przestępstw o charakterze terrorystycznym, piractwa, rozbójnictwa morskiego, obrotu substancjami niebezpiecznymi czy też powodowania niebezpieczeństwa w szeroko rozumianej komunikacji. Uregulowania te mają na celu zapewnienie odpowiedniego porządku w państwie, prawidłowe funkcjonowanie służby wojskowej oraz dotyczą wielu płaszczyzn życia codziennego.(abstrakt oryginalny)
Polityka przestrzenna jest istotna sama w sobie, ale jest także narzędziem do urzeczywistniania strategii w dziedzinie rozwoju społeczno-ekonomicznego, obronności i bezpieczeństwa państwa. Dlatego też powinna ona - poza wewnętrznymi celami (tj. kształtowaniem ładu przestrzennego, przeciwdziałaniem dzikiej suburbanizacji, wdrażaniem modelu miasta zwartego, ochroną dziedzictwa naturalnego i kulturowego) - realizować cele zewnętrzne. Wydaje się, że odpowiedzią na tak sformułowane wyzwania jest tzw. podejście dual-use, które nakazuje postrzegać rzeczywistość w sposób bardziej złożony, każdorazowo poprzez cywilne i wojenne zdolności wykorzystania określonych rzeczy, produktów, technologii, usług. Podejście dual-use powinno stanowić nowy paradygmat w planowaniu przestrzennym. I temu też podejściu poświęcony jest prezentowany artykuł. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Podstawowe dokumenty normujące gotowość państwa do obrony
75%
The preparation and implementation of tasks aimed at maintaining the state's readiness for defence are regulated in Poland by number of normative acts. The most important legal act is the Constitution of the Republic of Poland. Apart from the Constitution, Polish law quite extensively discusses the most important issues of national security, including state defence. This is several dozens of laws and several hundreds of executive acts to these laws in the form of various types of ordinances and decrees. This article contains the characteristics of basic normative documents concerning the defence readiness of the state. It contains the answers to the question: How and to what extent normative documents in Poland define rules, requirements and tasks in the area of state's readiness for defence? It also indicates the remaining shortcomings in this area and suggestions for solutions(original abstract)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.