Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Deferred tax
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiona zostanie problematyka związana z wyceną i prezentacją w sprawozdaniach finansowych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z umowami długoterminowymi. W tym celu zaprezentowana zostanie specyfika wyceny przychodów i kosztów kontraktów długoterminowych, od strony zarówno prawa bilansowego, jak i podatkowego (w zakresie podatku dochodowego). Ponieważ zasady podatku odroczonego są jednakowe dla wszystkich różnic przejściowych, w artykule pominięto szczegółowy opis metod i technik z tym związanych, skupiając się jedynie na obszarach niezbędnych do objaśnienia poruszanego problemu. (fragment tekstu)
Rezerwy i aktywa z tytułu podatku odroczonego związane są z przejściowymi różnicami między prawem bilansowym i podatkowym. Celem artykułu jest zaprezentowanie różnic pomiędzy obecnie stosowanymi rozwiązaniami krajowymi i międzynarodowymi w odniesieniu do odroczonego podatku, sposobu jego ewidencji oraz prezentacji w sprawozdaniach finansowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświecono analizie sposobów wykorzystania alokacji podatku dochodowego w polskich firmach. Przedstawiono rezultaty badań empirycznych, przeprowadzonych w formie ankiety. Badanie dowiodło, że podatek odroczony nie jest aktywnie wykorzystywany w zarządzaniu polskimi przedsiębiorstwami - szczególnie w jednostkach mniejszych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że podatek odroczony jest stosunkowo nowym instrumentem (alokację podatku dochodowego wprowadzono do polskiego prawa o rachunkowości w 1995 r., a obecnie obowiązująca metoda zobowiązań funkcjonuje od 5 lat). Przewiduje się, że rola podatku odroczonego w zarządzaniu będzie rosła i będzie on zyskiwał popularność. Konieczne jest jednak zintensyfikowanie działań edukacyjnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie znaczenia i miejsce odroczonego podatku dochodowego w rachunkowości przedsiębiorstwa. Autor omówił autonomiczność prawa bilansowego względem prawa podatkowego oraz różnice przejściowe w odroczonym podatku dochodowym w przedsiębiorstwie.
Celem artykułu jest zaprezentowanie zasad funkcjonowania odroczonego podatku dochodowego oraz ukazanie jego wpływu na wynik finansowy przedsiębiorstwa. W artykule zawarto kompleksowe, syntetyczne ujęcie teoretyczne zagadnienia odroczonego podatku dochodowego oraz wzbogacono je o przykłady wyliczeń, co powoduje, że oprócz warstwy teoretycznej wnosi on dodatkową wartość praktyczną. Przedstawiono istotę funkcjonowania odroczonego podatku dochodowego, etapy jego ustalania oraz znaczenie różnic przejściowych będących podstawą jego wyliczeń. Aby zrealizować postawiony we wstępie problem badawczy, autorzy posłużyli się przykładową symulacją, w której przedstawiono wpływ odroczonego podatku dochodowego na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Przeprowadzone badania wykazały, że odroczony podatek dochodowy może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na wysokość wyniku finansowego netto danej jednostki gospodarczej w zależności od tego, czy przedsiębiorstwo identyfikuje więcej różnic przejściowych ujemnych, czy dodatnich. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono istocie odroczonego podatku dochodowego. Przedstawiono w nim terminy dotyczące omawianego zagadnienia oraz zasady i ewidencję tworzenia i rozwiązywania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Rozważania poparto przykładem ustalania podatku dla podstawowych pozycji bilansowych oraz sposób ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym jednostki. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie procedury rachunkowe dotyczące odroczonego podatku dochodowego, które stanowią istotny obszar normatywny współczesnych standardów rachunkowości. Stosowane zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych standardach rozwiązania są oparte na podobnych założeniach, tymczasem poza zakresem tych regulacji pozostaje duża ilość alternatywnych algorytmów wypracowanych przez teorię rachunkowości. W artykule analizie poddano koncepcję alokacji pełnej i częściowej, metodę zobowiązań oraz odraczania. Rozważono także zasadność stosowania podejścia bilansowego i wynikowego. Wskazano, które koncepcje, zdaniem autora, wydają się spójne z obowiązującymi standardami i teorią rachunkowości, a które wymagałyby ponownego rozważenia, szczególnie w kontekście osiągania celów informacyjnych stawianych standardom rachunkowości. (abstrakt autora)
Poniższe opracowanie stanowi próbę przybliżenia problematyki rezerw tworzonych na odroczony podatek dochodowy w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, dla których omawiane zagadnienie może rodzić szereg problemów. (fragment tekstu)
Odraczanie podatku dochodowego bardzo ściśle wiąże się z zagadnieniem rezerw tworzonych w systemie rachunkowości. Wynika to nie tylko z faktu, że podatek odroczony determinowany jest wprost wyznaczoną z tego tytułu rezerwą, ale również z tego, że większość pozostałych rezerw, innych niż z tytułu odroczonego podatku, wymaga ustalenia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odroczony podatek dochodowy jako skutek międzyokresowej alokacji podatku dochodowego jest efektem dążenia do uniezależnienia systemu rachunkowości od wpływu i zmian legislacyjnych w prawie podatkowym. Wprowadzone znowelizowaną ustawą o rachunkowości bilansowe podejście do podatku odroczonego znacznie rozszerza zakres odroczeń i wiąże je z bilansową wyceną aktywów i pasywów. (fragment tekstu)
10
Content available remote Zarządzanie wysokością podatku odroczonego w warunkach kryzysu
75%
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zarządzania podatkiem odroczonym jako jednym z elementów wpływających na kształtowanie wyniku finansowego netto w warunkach kryzysu. W artykule zaprezentowano metody, które zgodnie z prawem wpływają na obniżenie wysokości podatku odroczonego, umożliwiając tym samym między innymi przedstawienie wyższego wyniku finansowego, realizację planów finansowych lub osiągnięcie dostatecznej marży z działalności operacyjnej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie rozbieżności między prawem bilansowym i podatkowym w zakresie ustalania wyniku finansowego (dochodu podatkowego) oraz przedstawienie roli odroczonego podatku dochodowego w kompensowaniu obciążeń podatkowych, tak aby były zgodne z nadrzędnymi zasadami rachunkowości. W artykule zastosowano metodę analizy rachunków zysków i strat opublikowanych przez dwa podmioty losowo wybrane z listy największych przedsiębiorstw w Polsce w 2016 r. Zbadano relacje, jakie pojawiłyby się, gdyby podmiot ustalał i nie ustalał odroczonego podatku dochodowego, a także jak kształtowałby się wskaźnik zysku w obu sytuacjach. Na podstawie tak przeprowadzonej analizy sformułowano wstępny wniosek o istotnym wpływie odroczonego podatku dochodowego na kształtowanie się zysku netto. Wniosek ten wymagać będzie jednak zweryfikowania na dużo większej próbie badawczej.(abstrakt oryginalny)
Prawo podatkowe to ogół norm regulujących zasady ustalania zobowiązań podatkowych wobec instytucji publiczno-prawnych. Jest ono m.in. narzędziem realizacji polityki fiskalnej państwa. Kluczową kwestią dotyczącą zasad współzależności polskich przepisów prawa bilansowego i podatkowego jest ujęcie kwestii podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym. Przepisy prawa podatkowego nie uznają za równoważne pojęcia Zysku brutto i dochodu będącego podstawą do opodatkowania. Różnice w wartości wyniku finansowego brutto oraz kwoty będącej podstawą do opodatkowania mają charakter trwały bądź przejściowy. Pierwszy dotyczy wyłącznie ustalonych bilansowo grup przychodów bądź kosztów z podstawy opodatkowania, drugi - jedynie przesunięcia w czasie momentu ich akceptacji w prawie podatkowym. Nie oznacza to, że między tymi dwoma segmentami prawa nie występują relacje oparte na kryteriach spójności. W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) stwierdzono, że księgi handlowe przedsiębiorstwa powinny być prowadzone w sposób umożliwiający ustalenie wysokości zobowiązań podatkowych. Oznacza to konieczność wprowadzenia zapisów na kontach obejmujących kwoty, które różnicują wartość wyniku finansowego brutto oraz dochodu podatkowego bieżącego okresu. (abstrakt oryginalny)
Podatek odroczony to kategoria trudna koncepcyjnie, dotycząca tylko niektórych jednostek, oparta na szacunkach, nie zawsze istotna. Czy w takim razie powinna ją regulować ustawa o rachunkowości? Tak, ale obecne przepisy wymagają zmodyfikowania, aby stały się bardziej zrozumiałe i łatwiej wykonalne.(fragment tekstu)
14
75%
Cel - celem artykułu jest przedstawienie i ocena kryteriów zwolnienia z obowiązku ujęcia i prezentacji w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza bowiem, że na potrzeby prawa bilansowego podatkowe skutki zdarzeń ujmowane są zgodnie z prawem podatkowym. Metodologia badania - w artykule wykorzystano analizę rozwiązań proponowanych w literaturze przedmiotu oraz obowiązujących regulacjach prawnych. Wynik - prawne ograniczenie obowiązku ujmowania odroczonego podatku dochodowego do podmiotów, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania i ogłaszania, nie sprzyja jakości, a więc i użyteczności informacji prezentowanych przez mniejsze jednostki. Uzasadnia to poszukiwanie merytorycznego (w miejsce aktualnie obowiązującego formalnego) kryterium ograniczającego prawo do odstąpienia od ujmowania tej części podatku. W artykule dokonano oceny postulowanego w literaturze kryterium istotności zmian wyniku finansowego netto. Oryginalność/Wartość - wykazano, iż odstąpienie od ujmowania odroczonego podatku nie służy jakości informacji sprawozdawczej. Przy braku zmian wyniku finansowego, podatek odroczony może mieć istotny wpływ na wysokość kapitałów własnych, a także aktywów i zobowiązań jednostki. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Purpose - The aim of this study is an evaluation of the possibility of maximiszing budget income due to the tax regulations concerning controlled foreign corporations. The objective is to gain an understanding of these regulations for shaping the profitability of the investments performed abroad. Research method - The study approach uses a method of analysis of financial consequences resulting from the regulations existing in this area and the simplified analysis of profitability allowing for the tax factor. In the study companies and corporate income tax were taken into consideration. Results - It has been proven that taxation without deferral influences the tax amount and the rate of return of a taxpayer being the shareholder of these corporations. The implication of certain mechanisms in foreign controlled corporations' regulation has been estimated. A relatively small scale of the investments coming from Polish residents has been shown. The phenomenon may result in comparatively minor income coming from these regulations. Originality / value / implications / recommendations - The author has shown economic conditionings and the consequences of the analysed regulations. In Polish sources concerning this issue, legal challenges had previously dominated. In this study, the estimates of shaping profitability post taxation have been performed on the basis of the available data. The analysed mechanism is one of the several regulations concerning the regulation of the taxation of companies acting on an international scale. Due to their abundance, the remaining solutions have been used as the reference for the examined mechanism. (original abstract)
W kontekście podejścia wynikowego i bilansowego scharakteryzowano podatek odroczony. Porównano także obowiązujące zasady rachunkowe w świetle polskiej ustawy o rachunkowości oraz amerykańskich Ogólnie Akceptowanych Zasad Rachunkowości.
Artykuł poświęcono analizie podobieństw i różnic między uregulowaniami określonymi przez Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej a regulacjami krajowymi w zakresie alokacji podatku dochodowego. Autorka zbadała zapisy MSR 12, ustawy o rachunkowości, a także KSR 2. Porównania dokonano w najważniejszych obszarach, m.in. definicji wartości podatkowej, określeniu różnic przejściowych, zasad wyceny, ujmowania i prezentacji podatku odroczonego w sprawozdaniu finansowym. Przeprowadzona analiza porównawcza pozwala stwierdzić, iż regulacje krajowe dotyczące alokacji podatku są dalece zbieżne z międzynarodowymi, a występujące różnice mają charakter nieistotny. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przeprowadzenie analizy porównawczej międzynarodowych i polskich standardów rachunkowości w aspekcie identyfikacji różnic zachodzących między tymi regulacjami. Ponadto podjęta zostanie próba ustalenia obszarów, w których różnice te mogą wpływać w sposób najbardziej istotny na sprawozdania finansowe sporządzone według różnych regulacji. (fragment tekstu)
Odroczony podatek dochodowy powstaje na skutek różnic, jakie występują między kategoriami przychodów i kosztów bilansowych i podatkowych. W artykule omówiono problem polityki podatkowej i bilansowej jako przyczyny wzrostu liczby różnic przejściowych. Przedstawiono również rolę controllingu w alokacji podatku dochodowego.
Celem artykułu jest wypełnienie luki w literaturze w zakresie sprawozdawczości finansowej dotyczącej ujawnień wartości odroczonego podatku dochodowego w związku z wyceną spółek po połączeniu. W artykule, oprócz opisu, wykorzystano również metody analizy, syntezy i porównania. Zamieszczony w artykule przykład przedstawia możliwe sposoby rozliczania odroczonego podatku dochodowego w kontekście ich wpływu na wartość aktywów. Nieuwzględnienie podatku odroczonego w bilansie otwarcia mogłoby mieć negatywny wpływ na decyzje ekonomiczne spółki przejmującej. Celem artykułu jest również wywołanie międzynarodowej debaty w zakresie tego, czy odroczony podatek dochodowy powinien być odzwierciedlany w wycenie wartości przedsiębiorstw, czy jest to problem wyłącznie księgowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.