Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Deficyt płatniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł porusza następujące zagadnienia: deficyt płatniczy a napływ kapitału zagranicznego, przyczyny rosnącego deficytu, możliwości ograniczenia importu, możliwości dynamizacji eksportu, kapitał zagraniczny a modernizacja strukturalna.
Artykuł porusza następujące zagadnienia: deficyt w obrotach bieżących a deficyt bilansu płatniczego, źródła napływu kapitału, potencjalne zagrożenia dla bilansu płatniczego.
Wielkość deficytu obrotów bieżących bilansu płatniczego stanowi kluczowy wskaźnik charakteryzujący stabilność gospodarczą państwa oraz jego długofalową zdolność do utrzymania wysokiej dynamiki rozwoju ekonomicznego. Parametr ten pilnie obserwują zagraniczni inwestorzy, traktując tendencje w zakresie kształtowania się salda rachunku bieżącego, jako istotne kryterium przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Niepokoić musi zatem fakt sukcesywnego pogłębiania się od 1996 r. nierównowagi w obrotach bieżących bilansu płatniczego Polski. Skala deficytu oraz związane z nim potencjalne zagrożenia dla perspektywicznego rozwoju polskiej gospodarki powodują, że obecnie problem ten jest zaliczany przez ekspertów do największych wyzwań ekonomicznych, przed którymi stoi Polska. Wstrzymanie i odwrócenie tendencji do narastania deficytu bieżących obrotów płatniczych stanowić musi zatem jeden z priorytetów polityki gospodarczej w najbliższych latach. Najważniejszą przyczyną powiększania się ujemnego salda w obrotach bieżących jest strukturalny deficyt w wymianie towarowej. Obecnie problem polega głównie na odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie pobudzić eksport i tym samym zmniejszyć dysproporcję między jego wielkością a rozmiarami importu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji sald rachunków obrotów bieżących państw strefy euro w latach 1995-2010, ze szczególnym uwzględnieniem salda rachunku obrotów bieżących Grecji. W pracy została podjęta próba przedstawienia konsekwencji trwałego deficytu rachunku obrotów bieżących oraz potencjalnych sposobów redukcji tej formy nierównowagi w gospodarce. Mając na względzie mnogość podejść do bilansu płatniczego (elastycznościowe, absorpcyjne, monetarne i międzyokresowe), autorka opiera analizę na międzyokresowym podejściu do rachunku obrotów bieżących. (fragment tekstu)
W historii krajów postsocjalistycznych można zaobserwować cechy wspólne jak i odmienne. Ma to związek z niejednorodną strukturą i szerszymi charakterystykami gospodarki tych krajów przed rozpoczęciem programów przebudowy oraz z wybraną strategią. Dotyczy to również Czech, Polski, Węgier, Słowacji i Słowenii. Wszystkie (z wyjątkiem Słowenii) przeżyły epizody kryzysu związane z głębszym deficytem rachunku obrotów bieżących, jako symptomem narastającej nierównowagi zewnętrznej i wewnętrznej, oraz z ryzykiem, jaki niesie ze sobą taki deficyt.
W pracy skupiono się na zagadnieniach związanych z polityką fiskalną. Omówiono problem dostosowań w zakresie struktury sektora publicznego, metodologii liczenia deficytu oraz długu publicznego, zgodnie z wymogami UE.
Celem opracowania jest ukazanie wpływu kryzysu finansowego na równowagę zewnętrzną krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku i później. Badanie przeprowadzono dla lat 2008-2016. Pracę podzielono na trzy części. W pierwszej części przedstawiono kształtowanie się salda na rachunku bieżącym bilansu płatniczego tych krajów w relacji do PKB, w drugiej zaś międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto (MPI netto). Część trzecia przedstawia zadłużenie zagraniczne badanych krajów. Z przeprowadzonych badań wynika, że po kryzysie nastąpiło obniżenie wartości ujemnych sald rachunków bieżących w relacji do PKB we wszystkich badanych krajach. W większości badanych krajów poprawiła się również międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto. W efekcie zmniejszyła się nierównowaga zewnętrzna oceniona przez pryzmat powyższych miar. Jednak wskaźniki związane z zadłużeniem zagranicznym w wielu spośród badanych państw nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co jest dla nich źródłem ryzyka. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny bilansu płatniczego Polski. Przeanalizowano przegląd teorii ekonomicznych definiujących bilans i nierównowagę płatniczą, a następnie przedstawiono polski bilans płatniczy w latach 1991 do 2001.
W okresie od 1994 do 2008 w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do Unii Europejskiej w latach 2004 i 2007 (kraje EŚW-10), występowały trwałe nierównowagi w bilansach płatniczych. Występujące generalnie we wszystkich krajach regionu deficyty na rachunkach obrotów bieżących finansowane były poprzez dodatnie salda rachunków finansowych i kapitałowych. Gwałtowny odpływ kapitałów zagranicznych z analizowanego regionu, który miał miejsce szczególnie na przełomie 2008 i 2009 roku, rodzi pytania na temat źródeł tych nierównowag. W celu identyfikacji determinantów nierównowag płatniczych przeprowadzono badania statystyczne na podstawie badań panelowych. Umożliwiły one empiryczną weryfikację hipotezy o międzyokresowym charakterze nierównowag w bilansach płatniczych krajów EŚW-10. Oczekiwany powrót do wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w konwergujących krajach może doprowadzić do ponownego zwiększenia napływu kapitału zagranicznego do krajów EŚW-10. W konsekwencji należałoby oczekiwać powrotu do nierównowag cząstkowych w bilansach płatniczych krajów EŚW-10 (tj. poprawy sald na rachunkach przepływów kapitałowych i pogorszenia się ich na rachunkach obrotów bieżących). (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba oceny równowagi zewnętrznej Polski po ostatnim światowym kryzysie finansowym. Pracę podzielono na dwie części. W pierwszej przedstawiono teoretyczną interpretację pojęcia równowagi oraz wybrane wskaźniki wykorzystywane do jej oceny, w drugiej zaprezentowano wyniki oceny wskaźników równowagi zewnętrznej Polski po kryzysie. Z przeprowadzonych badań wynika, że po kryzysie większość wskaźników pozwalających ją ocenić uległo poprawie. Jednak wskaźniki związane z zadłużeniem zagranicznym nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co jest źródłem ryzyka dla gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Główną tezą artykułu jest wskazanie deficytu finansów publicznych jako jednej z przyczyn deficytu na rachunku bieżącym, gdyż nadmierne wydatki tego sektora konsumują krajowe oszczędności, pozostawiając mniej oszczędności dla sektora prywatnego, który musi sięgać po kapitał zagraniczny.
W artykule przedstawiono analizę teorii obrotów bieżących w ujęciu międzyokresowym jako istotne rozwinięcie tradycyjnego podejścia traktującego deficyt tego bilansu jako zakłócenie. Nowatorstwo tej teorii polega na ujęciu równowagi transakcji bieżących jako zakłócenie wynikającej z optymalizacji konsumpcji w długim okresie czasu. Przy takim podejściu krótkookresowa nierównowaga obrotów bieżących nie jest zakłóceniem, ale staje się częścią optymalnego wyboru maksymalizującego międzyokresową funkcję użyteczności.
14
Content available remote Les déficits jumeaux au Sénégal : evaluation empirique et caractérisation
84%
Depuis 1960, année de l'indépendance nationale, le compte courant et le budget de l'Etat du Sénégal connaissent des déficits, bien que différentes réformes budgétaires, commerciales et monétaires aient été entreprises pour les enrayer. A la lumiere de la théorie des déficits jumeaux, nous avons pu établir l'existence d'une corrélation entre les déficits budgétaire et courant du Sénégal, en utilisant la technique de cointégration de Johansen, sur la période allant de 1974 a 2014. Ensuite, a partir des tests de causalité de Granger nous avons pu mettre en évidence une causalité bidirectionnelle entre ces déficits jumeaux d'une part et une causalité unidirectionnelle allant dans le sens du PIB vers ces memes déficits jumeaux d'autre part. Certes, le Sénégal constitue un cas de déficits jumeaux mais ces derniers trouvent leurs origines aussi dans les structures de cette petite économie dépendante qu'est le Sénégal. (abstrakt oryginalny)
Brak równowagi płatniczej na głównych kierunkach międzynarodowych obrotów kapitałowych i handlowych jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów gospodarki światowej. Najważniejszym elementem tej nierównowagi jest trwający od wielu lat i z roku na rok coraz większy deficyt bilansu obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych.
16
Content available remote Napływ kapitału zagranicznego a równowaga zewnętrzna Polski
84%
Celem opracowania jest identyfikacja tendencji w zobowiązaniach zagranicznych Polski w latach 2004-2014 oraz próba oceny wpływu finansowania zagranicznego gospodarki na równowagę zewnętrzną kraju. Pracę podzielono na trzy części. W pierwszej przedstawiono rozmiary, dynamikę i strukturę zobowiązań zagranicznych, w drugiej wskaźniki wykorzystywane do oceny stanu równowagi zewnętrznej, natomiast w trzeciej - ich weryfikację. Z przeprowadzonych badań wynika, że w krótkim okresie nie występują istotne zagrożenia dla równowagi zewnętrznej Polski.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Kierunki zmian globalnej nierównowagi płatniczej
84%
Brak równowagi płatniczej na głównych kierunkach obrotów kapitałowych i handlowych określa się jako międzynarodową nierównowagę płatniczą. Globalna nierównowaga zaczęła gwałtownie narastać po kryzysach azjatyckim i rosyjskim w latach 1997-1998, osiągając najwyższy poziom w 2008 r., w 2009 r. uległa znacznemu zmniejszeniu, po czym znowu zaczęła rosnąć, ale już znacznie wolniej. W latach 2013-2014 odnotowano spadek w tym zakresie. Przedmiotem opracowania są następujące zagadnienia: przedstawienie istoty globalnej nierównowagi płatniczej, identyfikacja jej przyczyn, zbadanie związku jej występowania z globalnym kryzysem finansowym i gospodarczym oraz wskazanie dotychczasowych i przyszłych kierunków ewolucji tego fenomenu.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono deficyt bilansu obrotów bieżących USA w latach 2000-2006. Omówiono trzy podejścia do amerykańskiego deficytu handlowego. Przybliżono międzynarodowe konsekwencje sporów wokół polityki handlowej USA oraz możliwości i kierunki proponowanych rozwiązań.
W artykule podjęto próbę odniesienia się do zasad i założeń teorii monetarnej bilansu płatniczego. Opisano ewolucję poglądów i rozważań związanych z problematyką bilansu płatniczego, przeanalizowano skutki i konsekwencje bieżącego deficytu w bilansie płatniczym w międzynarodowych stosunkach gospodarczych Polski.
This paper aims to answer whether firms of different sizes and stock liquidities differ in the choice of external sources of financing in companies listed in CEE countries. To this end the net debt issuance is regressed on the financial deficit. In regressions Pecking Order Coefficients are allowed to vary across firms with different sizes and stock liquidities. The results indicate that companies with less liquid shares prefer issuing debt to cover financial deficits more than companies with more liquid shares. This implies that stock liquidity may substitute debt issuance in alleviating the adverse effects of information asymmetry, especially in relatively small companies. This is the first study in which the relationship between liquidity and debt-equity choice is considered solely from a pecking order theory point of view. Also this is the first study in which stock liquidity effects on capital structure are studied in the CEE countries. Research results may point to the advantages of increasing the liquidity of shares which may contribute to reducing information asymmetry and thus a better allocation of resources. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.