Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Deflation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Światowa gospodarka balansuje na pograniczu ery deflacji. Politycy odpowiedzialni za gospodarkę mają wciąż dość czasu, by jej zapobiec. Problem tkwi w niektórych bankach centralnych, które uporawszy się z inflacją, mogą teraz nie zareagować na czas. Skutki deflacji natomiast mogą się okazać gorsze niż konsekwencje rosnących cen.
2
75%
Cel - Artykuł ma na celu scharakteryzowanie ustawodawstwa moratoryjnego państwa polskiego w okresie kryzysu gospodarczego lat 30. Omówiono w nim przede wszystkim ustawodawstwo w zakresie zobowiązań publicznoprawnych i prywatnoprawnych. W szczególności zwrócono uwagę na strukturę gospodarczą oraz politykę deflacyjną państwa polskiego, które determinowały ówczesną legislację. Metoda badań - Dokonano przeglądu literatury przedmiotu oraz wykorzystano analizę przepisów prawa. Wnioski - Wskazano, że ustawodawstwo moratoryjne dotyczyło przede wszystkim rolnictwa ze względu na strukturę gospodarczą państwa polskiego. Miało ono charakter antyegzekucyjny i polegało na obniżeniu stopy procentowej oraz rozłożeniu na szereg lat spłaty zobowiązań pieniężnych, zwłaszcza prywatnoprawnych. Oryginalność / wartość / implikacje / rekomendacje - Cel i funkcje ustawodawstwa moratoryjnego miały i mają istotne znaczenie dla gospodarki, w szczególności w okresie kryzysów. Egzemplifikacją tego jest właśnie ustawodawstwo państwa polskiego, które realizowało przyjętą strategię polityki deflacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja głównych teorii wyjaśniających zjawisko deflacji. Szczegółowo zostały opisane jej charakterystyczne cechy, rodzaje, przyczyny i skutki. Przedstawione zostały również sposoby zwalczania deflacji i dwa poglądy dotyczące instrumentów polityki pieniężnej, wykorzystywane w walce z deflacją. (fragment tekstu)
Wstępne sygnały spadku cen w Niemczech podsycają obawy, że indeks CPI może wkrótce przybrać wartość ujemną. Niemcy może spotkać los Japonii, jeśli rząd będzie zbyt długo zwlekać z deregulacją rynku pracy, ograniczeniem rosnących kosztów opieki społecznej i z przeprowadzeniem innych reform. Część ekspertów obawia się, że w deflację mogą wpaść również pozostali członkowie Unii Europejskiej.
W artykule podjęto problem widocznej po 2007 r. w różnych gospodarkach nieskuteczności ekspansji fiskalnej wspomaganej przez monetarną. W pierwszej jego części przedstawiono teoretyczną analizę - propozycję wyjaśnienia tej nieskuteczności. Jej przyczyną jest działanie mechanizmów, które w pewnych warunkach mogą uruchomić się w odpowiedzi na monetarne wspomaganie fiskalnej ekspansji. Te warunki to mała aktywność gospodarcza rodząca niepewność, deflacja, niskie stopy procentowe oraz istnienie długu publicznego. Zaproponowane mechanizmy odwołują się do keynesowskiej analizy preferencji płynności oraz tobinowskich analiz portfela i współczynnika q. W drugiej części na przykładzie wybranych gospodarek (niektóre państwa strefy euro, USA, Wielka Brytania, Polska) pokazano, że to, iż mimo silnego wzrostu deficytu budżetowego w latach 2008-2009 utrzymywało się niskie tempo wzrostu realnej produkcji, mogło właśnie wynikać z działania tych mechanizmów. Podkreślono także, że warunki niesprzyjające skuteczności ekspansywnej polityki fiskalnej w oddziaływaniu na tempo wzrostu gospodarczego nadal utrzymują się w tych państwach(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia stan wiedzy ekonomicznej na temat deflacji. Prezentowana analiza jakościowa oraz cytowane dane empiryczne służą wykazaniu różnic podażowych i popytowych przyczyn trwałego spadku cen. Autor dopuszcza także możliwość stworzenia odpowiednich warunków instytucjonalnych w gospodarce, niezbędnych do ustalenia równowagi na poziomie ujemnych nominalnych stóp procentowych.
7
Content available remote Polityka pieniężna w warunkach deflacji
75%
W artykule uwagę skoncentrowano na założeniach polityki pieniężnej realizowanej w warunkach deflacji. Celem artykułu jest wyjaśnienie polityki pieniężnej w strefie euro w nadzwyczajnej sytuacji zerowej granicy nominalnych stóp procentowych. Kiedy bank centralny staje w obliczu tendencji deflacyjnych, może podjąć realizację tzw. polityki zerowych nominalnych stóp procentowych. Istnieją co najmniej dwa istotne komponenty ram takiej polityki pieniężnej, warunkujące jej skuteczność: sprowadzenie jednodniowej stopy rynku pieniężnego do poziomu zero (innymi słowy chodzi o rozluźnienie ilościowe), a także czas trwania polityki (kontynuacja), który wpływa na oczekiwania rynku co do przyszłego kursu krótkoterminowych stóp procentowych. Zapobieganie deflacji jest celem polityki pieniężnej tak samo ważnym jak realizacja średniookresowego celu inflacyjnego.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem artykułu jest wskazanie uwarunkowań działalności inwestycyjnej banków w warunkach procesów deflacyjnych. Doświadczenia japońskie wskazują, że procesy długookresowej deflacji wpływają na strukturę aktywów i pasywów instytucji bankowych. W warunkach deflacji i często towarzyszącej jej tzw. pułapki płynności klasyczna, depozytowo-kredytowa działalność banków nie przynosi odpowiednich zysków, wpływając na obniżenie rentowności. W tej sytuacji banki poszukują innych źródeł przychodów, takich jak prowizje czy działalność inwestycyjna. Artykuł wskazuje zmiany zachodzące w bilansach banków i ich przyczyny oraz skutki. Jest przede wszystkim próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieją możliwości wykorzystania portfela inwestycyjnego w celu zapobieżenia negatywnym skutkom procesów deflacyjnych.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Deflacja w Polsce, podobnie jak niska inflacja w gospodarkach rozwiniętych, zwłaszcza w strefie euro, wydaje się zaskakująco długotrwała. W niniejszym artykule podjęto próbę sprawdzenia, na ile wersje tradycyjna i hybrydowa nowokeynesistowskiej krzywej Phillipsa (NKPC, HNKPC) są użyteczne w analizie przebiegu procesów inflacyjnych w Polsce, zwłaszcza w ostatnim okresie. W celu uodpornienia wniosków z przeprowadzanego badania, estymując nowokeynesistowską krzywą Phillipsa, wzięto pod uwagę różne zmienne reprezentujące: inflację, oczekiwania inflacyjne, presję popytową oraz inflację importowaną. Z wyników analizy wynika, że ostatnia dezinflacja w Polsce, rozpoczęta w 2012 r. i skutkująca przedłużającym się okresem deflacji, była spowodowana nie tylko spadkiem cen surowców, ale również czynnikami popytowymi i obniżonymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Pokazano, że w celu dobrego wyjaśnienia okresu dezinflacji z wykorzystaniem HNKPC w estymacji tej zależności należy wykorzystać specyficzny zestaw zmiennych objaśniających. Powinien on zawierać ankietowe miary oczekiwań inflacyjnych podmiotów gospodarczych (przede wszystkim przedsiębiorstw), przekształconą miarę luki popytowej uwzględniającą jej silniejszy wpływ na inflację w okresach dobrej koniunktury lub odchylenie tempa wzrostu realnego PKB od swej średniej, jak również lukę realnego efektywnego kursu walutowego. Analizując stabilność krzywej Phillipsa estymowanej w kategoriach inflacji bazowej, dostrzegamy przesłanki świadczące o jej spłaszczeniu w ostatnich latach. Jednocześnie modele, w których zmienną objaśnianą jest inflacja CPI, pokazują raczej wypiętrzenie krzywej Phillipsa. Obie grupy modeli wskazują jednak zgodnie, że w ostatnich latach wpływ oczekiwań inflacyjnych na inflację uległ osłabieniu.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Problematyka wynagradzania za pracę w kontekście zagrożenia deflacją
63%
Poziom wynagrodzeń jest kluczowy dla życia społeczno-ekonomicznego ze względu na ich wpływ na koszty, inflację, deflację, demografię i ogólną harmonię gospodarki. Podstawą teorii wynagrodzeń jest pomiar kapitału ludzkiego, co wiąże się z rozumieniem abstrakcyjnej natury kapitału jako podstawowej kategorii ekonomicznej. Godziwe wynagrodzenia stałe wyznacza stała ekonomiczna potencjalnego wzrostu. Obciążenie godziwego wynagrodzenia podatkiem bezpośrednim wywołuje w gospodarce różne niekorzystne perturbacje. Do nich należy, między innymi, ujawniająca się teraz deflacja. W artykule naświetla się wpływ wynagrodzeń i ich finansowania na deflację. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce rynkowej, odwrotnie niż w gospodarce komunistycznej jakość tego samego produktu wzrasta co wiąże się ze wzrostem ceny za ten produkt. Jest to często mylone z inflacyjnym wzrostem cen. W rezultacie w krajach rozwiniętych roczne wskaźniki inflacyjne są systematycznie przeszacowywane o 1-2 punkty procentowe.
Artykuł dotyczy kondycji banków hiszpańskich, które chociaż uchodzą za stabilne instytucje, to jednak ich faktyczna kondycja finansowa jest słaba. Autor pisze o organach hiszpańskiego nadzoru finansowego, wpływie kryzysu finansowego oraz wpływie procesu deflacyjnego na sektor finansowy Hiszpanii.
13
Content available remote Jen - od ery Meiji do ery Heisei
63%
Jen, jako waluta narodowa od 1871 r., odegrał pozytywną rolę w przeprowadzeniu głębokiej modernizacji Japonii podczas rewolucji Meiji. Jego osłabienie pod koniec XIX w., związane z ekspansywną polityką monetarną, stało się przesłanką reform ministra Matsukaty. Owocem reform było wprowadzenie gold standard. Ponownie wymienialny jen i rosnące możliwości kredytowe były podstawą rozwoju nowoczesnego przemysłu i dalszego umocnienia siły militarnej państwa. (fragment tekstu)
Omówiono mechanizmy, które w otoczeniu dezinflacyjm utrudniają prowadzenie polityki monetarnej. Przedstawiono doświadczenia Japonii w przezwyciężaniu pułapki płynności.
Głównym celem artykułu jest przedstawienie metodyki miernika ryzyka deflacyjnego oraz ocena, z jego wykorzystaniem, ryzyka deflacyjnego w Polsce w latach 2000-2008. Celem szczegółowym jest odpowiedź na pytanie, na ile obecny kryzys gospodarczy stwarza zagrożenia deflacyjne w Polsce. Opracowanie składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej, przedstawiono metodykę miernika ryzyka deflacyjnego autorstwa grupy badawczej: M.S. Kumar, T. Baig, J. Decressin, C. Faulkner-MacDonagh, T. Feyzioglu. W drugiej, przeprowadzono ocenę zagrożenia deflacyjnego w Polsce, w szczególności w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego. W tym celu dokonano szacunków MRD dla Polski w latach 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
W 1929 r. pojawiły się pierwsze oznaki ogólnoświatowego ktyzysu. Polityka pieniężna w tym okresie była polityką deflacyjną i polegała na próbach dostosowania do polityki pieniężnej całego życia gospodarczego kraju. Oparta była na zachowaniu ustalonego w 1927 r. parytetu złotego, zachowaniu wymienialności waluty polskiej na złoto i niewprowadzeniu ograniczeń dewizowych. Na tematy gospodarcze wypowiadało się, a nawet aktywnie uczestniczyło w projektach przygotowawczych, wielu wybitnych polskich ekonomistów z nurtu liberalnego i historycznego. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę określenia i scharakteryzowania determinant wzrostu gospodarczego. Wskazano, powołując się na liczne przykłady, iż istotnymi determinantami wzrostu są inflacja oraz deflacja. Sformułowano ponadto uwagi w zakresie polityki pieniężnej, które mogą mieć znaczenie w procesie kształtowania determinant wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zjawiska często towarzyszącego kryzysom gospodarczym, jakim jest deflacja. Procesy deflacyjne, szczególnie w porównaniu do "bliźniaczej" inflacji były do niedawna stosunkowo rzadko obecne w literaturze ekonomicznej. Dopiero przypadek Japonii skłonił do bliższego zainteresowania się ekonomistów tą tematyką. Jeszcze rzadziej można znaleźć analizy dotyczące zachowania podmiotów gospodarczych, a w tym instytucji bankowych w warunkach trwałego spadku cen. Z tego właśnie powodu zainteresowanie Autora tą tematyką. Korzystając z danych dotyczących sektora finansowego Japonii, Autor stara się przedstawić skutki procesów deflacyjnych dla podmiotów bankowych oraz wskazać działania, jakie mogą w związku z nimi podjąć ich zarządy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zobrazowanie oraz ocena zmian poziomu i struktury wydatków gospodarstw domowych na żywność, a także spożycia żywności w gospodarstwach domowych w warunkach deflacji w latach 2014-2015. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że spożycie żywności uległo dużym ilościowym i jakościowym zmianom. Wzrosły realne wydatki gospodarstw domowych na żywność, po spadkach notowanych w latach 2009-2013. Jednocześnie nastąpiło zmniejszenie wolumenu spożycia żywności, co oznacza przesunięcie preferencji konsumentów w kierunku droższego wariantu wyżywienia. Zmalał popyt gospodarstw domowych na proste, nieprzetworzone produkty spożywcze, a wzrósł - na artykuły żywnościowe wysoko przetworzone, o wyższej jakości, wygodne w użyciu, oszczędzające czas na przygotowanie posiłków, wpływające na urozmaicenie i podniesienie wartości żywieniowej diety. Znacznie wzrosły wydatki gospodarstw domowych na usługi gastronomiczne. Skala tych zjawisk wskazuje na wyraźną zmianę preferencji nabywców żywności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie i omówienie poglądów szkół ekonomicznych na zagadnienie spadku cen w gospodarce. Ekonomiści znacząco różną się co do przyczyn i skutków deflacji. Przez większość przedstawicieli głównego nurtu oceniana jest ona negatywnie. Wskazują, że wynika ze spadku popytu globalnego. Ograniczenie wydatków prowadzi do pogorszenia sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, a w konsekwencji do kryzysu gospodarczego. Natomiast szkoła austriacka twierdzi, że spadek cen dóbr konsumpcyjnych jest normalną, pozytywną tendencją charakteryzującą rozwój gospodarczy. Wynika ze wzrostu produktywności czynników wytwórczych, który jest skutkiem postępu technicznego i inwestycji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.