Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Delimitacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Metropolie, nazywane często "lokomotywami wzrostu", koncentrują najważniejsze funkcje, inwestycje i innowacje, a także wyspecjalizowane usługi oraz szkoły wyższe. Wszystkie te elementy bezpośrednio lub pośrednio przedkładają się na jakość życia mieszkańców i stanowią nieodzowny element rozwoju współczesnej gospodarki. Z tego względu istotne jest prawidłowe funkcjonowanie i stały rozwój polskich obszarów metropolitalnych. Artykuł przedstawia podstawowe zagadnienia dotyczące delimitacji polskich obszarów metropolitalnych oraz zawiera propozycje ich rozwiązania i prawnego uregulowania. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Polityka spójności UE a obszary funkcjonalne centrów regionalnych w Polsce
100%
W artykule przedyskutowano kwestię wyznaczania miejskich zasięgów funkcjonalnych w kontekście inwestowania w rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia oraz pogłębiania europejskiej współpracy terytorialnej. Przy podobnym wsparciu zewnętrznym (głównie z budżetu Unii Europejskiej) struktury silniejsze gospodarczo i większe wykorzystują te dodatkowe możliwości, jednocześnie przechwytując dużą część korzyści wynikających z procesu aglomeracji i efektów skali. Intencją autorów było: wskazanie obszarów o silnych powiązaniach funkcjonalnych (regiony metropolitalne) i słabszym oddziaływaniu centrów regionalnych (regiony międzymetropolitalne), określenie, jak bardzo układ administracyjny jest spójny z wyznaczonymi obszarami funkcjonalnymi, oraz wskazanie stref peryferyjnych i obszarów słabo powiązanych z formalnymi centrami regionów.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie granic obszaru aglomeracji olsztyńskiej. Aglomeracja ta stanowi silnie zintegrowany funkcjonalnie obszar, w którym realizowane są różnorodne funkcje o charakterze produkcyjnym, konsumpcyjnym, administracyjnym czy handlowym. Mogą być realizowane w różnych fragmentach obszaru aglomeracyjnego, stąd pod tym względem nie jest on jednorodny, ale zawsze charakteryzuje się dużym stopniem integracji, intensywności powiązań. Najważniejszym, choć nie jedynym, kryterium używanym do delimitacji miejskiego regionu funkcjonalnego jest przestrzenny zasięg codziennych dojazdów do pracy. Przyjęte wskaźniki służące delimitacji obszaru aglomeracji odnosiły się do kryterium morfologicznego (czyli związanego ze stopniem, intensywnością wykorzystania przestrzeni), kryterium funkcjonalnego (odzwierciedlającego stopień powiązań miasta centralnego z otaczającym go obszarem) oraz kryterium dynamiki procesów społeczno-gospodarczych zachodzących na obszarze aglomeracji (odnosiły się one przede wszystkim do dynamiki procesów migracyjnych oraz tempa rozwoju gospodarczego badanych jednostek). Jedną z charakterystycznych cech aglomeracji jest bowiem większa intensywność i zmienność przemian dokonujących się w jej funkcjonowaniu. Przeprowadzone analizy pozwalają na stwierdzenie, że obszar aglomeracji olsztyńskiej stanowi (oprócz samego Olsztyna) 12 gmin. 9 z nich należy do powiatu olsztyńskiego (Barczewo, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jeziorany, Jonkowo, Purda, Stawiguda, Świątki), dwie do powiatu szczycieńskiego (Dźwierzuty, Pasym) oraz jedna do powiatu ostródzkiego (Łukta). Według danych GUS pod koniec 2010 r. obszar aglomeracji olsztyńskiej zamieszkiwały 268 684 osoby, co stanowiło 18,8% ludności całego województwa. Powierzchnia aglomeracji wynosi z kolei 2682 km2, czyli 11,1% powierzchni województwa. Na terenie aglomeracji swoją siedzibę mają najwięksi, najważniejsi w województwie warmińsko-mazurskim pracodawcy, instytucje rządowe i samorządowe, uczelnie wyższe. Ponadto w Olsztynie zlokalizowane są ważne instytucje kulturalne, gospodarcze, a także placówki opieki zdrowotnej. W strukturze produkcyjnej aglomeracji dominuje przemysł spożywczy, maszynowy, meblarski oraz oponiarski. Ważną branżą, ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe, pozostaje także turystyka. Można też zauważyć, że o ile w przypadku kryterium powiązań funkcjonalnych oraz dynamiki przebiegu procesów społeczno-gospodarczych można mówić o dość wyrazistych powiązaniach właściwych aglomeracjom miejskim, o tyle względnie słabo zauważalne aspekty związane z wykorzystaniem przestrzeni każą zaliczyć obszar aglomeracji olsztyńskiej do aglomeracji dopiero wyłaniających, kształtujących się.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Delimitacja destynacji turystycznej na przykładzie Regionu Morza Bałtyckiego
100%
Destynacja turystyczna staje się coraz popularniejszym przedmiotem badań poświęconych turystyce. Zakres tych badań jest szeroki i zróżnicowany. Niewiele jest jednak opracowań poświęconych delimitacji destynacji turystycznych. Dlatego niniejszy artykuł stanowi próbę wypełnienia tej luki. Analizie zostaje poddany obszar intensywnej współpracy i integracji turystycznej, jakim jest Region Morza Bałtyckiego (RMB). W pracach poświęconych turystyce nadbałtyckiej pojawia się wiele delimitacji tego regionu. Często są one intuicyjne, niekompletne i nieuzasadnione. Nie ma i nie będzie jednej definicji RMB. Można jednak dokonać krytycznej analizy dotychczasowych koncepcji i podjąć próbę wskazania definicji optymalnych dla turystyki. Aby zaproponować granice destynacji, autorzy przeprowadzają pogłębione interdyscyplinarne studia literaturowe oraz opracowują model delimitacji regionu. Pozwala to na wskazanie 14 kryteriów kluczowych delimitacji regionu. Uznając współpracę międzynarodową za istotny czynnik delimitacji obszaru, autorzy analizują zakres przedmiotowy współpracy międzynarodowych organizacji RMB. W tym celu wykorzystują bazę danych UIA (ang. Union of International Associations). Zauważają zbieżność zlewni Bałtyku z obszarem współpracy międzynarodowej. Na podstawie analiz proponują koncepcję 3 kręgów wyznaczających granice RMB. W oparciu o tę koncepcję proponują delimitację destynacji turystycznej w kontekście 3 kluczowych form turystyki, to jest turystyki morskiej, nadmorskiej i transnarodowej. (fragment tekstu)
W 2011 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu opublikował drugą część wyników badania przepływów ludności związanych z zatrudnieniem za rok 2006, opartego na danych pozyskanych z zasobów podatkowych Ministerstwa Finansów. Udostępniona macierz przepływów związanych z zatrudnieniem umożliwia przeprowadzenie, pierwszy raz od ponad dwudziestu lat, kompleksowej delimitacji lokalnych rynków pracy w Polsce. W tym celu zaproponowano dwa warianty podejścia taksonomicznego, opracowane na podstawie algorytmów zaczerpniętych z literatury. W zależności od przyjętego kryterium łączenia wstępnych lokalnych rynków pracy w trakcie działania algorytmu otrzymano dwa podziały gmin na lokalne rynki pracy, których wyniki porównano.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zmiany relacji pomiędzy centrum (Poznań) a obszarem go otaczającym w latach 2000-2010. Przedmiotem rozważań były relacje demograficzne (strukturalne, ilościowe, w tym ruch migracyjny). Tłem analizy jest zatrudnienie i funkcje dominujące w aglomeracji poznańskiej. Granice obszaru funkcjonalnego aglomeracji przyjęto na podstawie wskaźnika relacji liczby dojeżdżających do pracy i pracowników najemnych (według Program Urban Audit.(abstrakt oryginalny)
W Polsce, mimo tego, że istnieje już coraz bogatsza literatura poświęcona gospodarce regionalnej, wciąż jest zapotrzebowanie na wiedzę zakresie różnych wymiarów i aspektów rozwoju obszarów problemowych. Przyczyną tego stanu jest szukanie sposobów na zdynamizowanie rozwoju kraju, znalezienie nowych możliwości aktywizacji zarówno ośrodków wzrostu, jak również, a może przede wszystkim, obszarów słabo rozwiniętych, zacofanych, obciążonych ukrytym bezrobociem w rolnictwie i pozbawionych cech, jakie sprzyjają rozwojowi nowoczesnej, opartej o wiedzę, gospodarki właściwej XXI stuleciu. Kluczowy problem, który został podjęty w niniejszym artykule, dotyczy tego, jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy delimitacji obszaru problemowego, aby interwencja publiczna była skuteczna i przyczyniała się do pożądanych zmian? W artykule zaprezentowano metodę delimitacji obszarów problemowych na przykładzie modelu pięciu kapitałów. Studium przypadku stanowi województwo zachodniopomorskie.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Delimitacja rynku na przykładzie sektora cukrowniczego
75%
Celem artykułu było: 1) przedyskutowanie problematyki delimitacji rynku geograficznego, w tym z uwzględnieniem metod wykorzystywanych w decyzjach podejmowanych przez organy antymonopolowe oraz 2) weryfikacja przy pomocy testu Elzinga-Hogarty geograficznego zakresu rynku cukru. Rynek ten jest definiowany jako rynek narodowy w decyzjach Komisji Europejskiej oraz polskich organów antymonopolowych. Przeprowadzone badania pełne (obejmujące ok. 80 krajów świata dostarczających ok. 98% globalnej podaży cukru) wykazały, że w świetle metody Elzinga-Hogarty zdecydowana większość krajów nie spełnia kryteriów testów LOFI/LIFO. Oznacza to, iż zakres geograficzny rynku cukru jest zwykle ponadnarodowy. Uzyskane wyniki wpisują się - w wymiarze ogólnym - w nurt krytyki europejskich organów antymonopolowych za zbyt wąskie definiowanie rynków, zaś w wymiarze szczegółowym - w opinię przedstawicieli branży oraz naukowców zajmujących się cukrownictwem o ponadnarodowym zakresie rynku cukru. Zaistniała kontrowersja wskazuje na potrzebę dalszych badań i dyskusji nad delimitacją geograficznego rynku cukru. Ponadto warto tę problematykę podejmować w odniesieniu do innych rynków rolno-spożywczych, wykorzystując przy tym zarówno metodykę wypracowaną z myślą o postępowaniach antytrustowych, jak również koncepcje wywodzące się z zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Propozycja delimitacji regionów agroturystycznych w Polsce
75%
W artykule zaproponowano wydzielenie regionów agroturystycznych Polski, z rozwiniętą infrastrukturą agroturystyczną, na podstawie liczby funkcjonujących gospodarstw agroturystycznych w gminach (kryterium administracyjne). Do analizy wykorzystano dane ośrodków doradztwa rolniczego o liczebności gospodarstw agroturystycznych w poszczególnych gminach, powiatach i województwach w 2011 r. W pierwszym etapie wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, w których funkcjonowało więcej niż pięć gospodarstw agroturystycznych (329 gmin), podzielono na trzy typy. W drugim etapie przeprowadzono regionalizację kraju poprzez wydzielenie większych terytoriów - turystycznych jednostek przestrzennych: regionów i rejonów, złożonych z gmin o dużej liczbie gospodarstw agroturystycznych. Wyróżniono 12 regionów agroturystycznych, z których większe zostały podzielone na rejony (łącznie 16 rejonów). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję graficznej procedury porządkowania i grupowania obiektów opisanych pojedynczą cechą ujętą w formie szeregu przekrojowego, czasowego lub przekrojowo-czasowego. Metoda ta nawiązuje do klasycznej metody porządkowania opracowanej ponad 100 lat temu przez Jana Czekanowskiego. Zaletami proponowanej procedury są mała pracochłonność, intuicyjność i możliwość realizacji za pomocą arkusza kalkulacyjnego z zastosowaniem kilku elementarnych funkcji. Metodę wykorzystano do analizy taksonomicznej zbioru 28 krajów Unii Europejskiej opisanych trzema cechami: stopa bezrobocia, zagrożenie ubóstwem oraz długość życia, odnoszącymi się do dwóch lat - 2010 oraz 2015 r. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba oceny skali tych wyzwań na podstawie jednej z zaproponowanych grup OF - obszarów funkcjonalnych wymagających restrukturyzacji i rozwoju nowych funkcji z użyciem instrumentów właściwych polityce regionalnej. Celem szczegółowym jest przedstawienie propozycji zasad delimitacji tych obszarów, dokonanie roboczego ich wydzielenia oraz wstępna interpretacja uzyskanego obrazu przestrzennego. Na tej podstawie w podsumowaniu sprecyzowano wspomniane wyzwania związane z gromadzeniem danych bazowych, a także sformułowano rekomendacje dla statystyki publicznej. Opracowanie powstało na podstawie ekspertyzy wykonanej przez Autora w 2012 r. dla ówczesnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz referatu wygłoszonego na Seminarium: Rozwój statystyki regionalnej w kontekście potrzeb informacyjnych polityki spójności - nowe podejście do przestrzeni, zorganizowanym przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie 23 kwietnia 2013 r.(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego w drugim kwartale 2018 roku. Badanie obejmowało 155 gminnych programów rewitalizacji w zakresie zgodności przeprowadzenia analizy delimitacyjnej oraz wyznaczania obszarów zdegradowanych i rewitalizacji z zapisami ustawy o rewitalizacji. Celem badania była weryfikacja wpływu metody agregacji danych oraz przyjętych jednostek analitycznych i wskaźników w diagnozie delimitacyjnej na wyznaczenie obszarów o największym stopniu degradacji. Na podstawie badania stwierdzono jedynie częściowe odzwierciedlenie intencji ustawodawcy w powstających programach rewitalizacji. (abstrakt oryginalny)
13
75%
The article aims at exploring the literature on town centre delimitation methods over the last sixty years. Specifically, the first section explores the content of the term town centre, while the second one proposes an organisation of town centre delimitation research in three main periods. The third section comprises the main corpus of the article, as several town centre delimitation methodologies of the last sixty years are presented and discussed. For their presentation, a three tiered analysis is introduced. In the first stage the decisions of researchers regarding centrality estimators are discussed, in the second stage the study focuses on the choices of the spatial units, in which the chosen variables will be studied, and in the third stage the study discusses the methods that are used to characterise each of the studied spatial units as central versus non-central. Based on the analysis, the article concludes that town centre delimitation is an issue which transcends various scientific disciplines and that each of these disciplines comprehends the centre of a town in a unique way. Thus, future methods of town centre delimitation should take into account the choices made in each of the three stages presented above, and should also link the above choices to the objectives and the theoretical context of the study. (original abstract)
14
75%
Coraz większego znaczenia nabiera podejście funkcjonalne do rozwoju obszarów miejskich, zakładające odchodzenie od postrzegania problemów i wyzwań jedynie przez pryzmat granic administracyjnych. W praktyce ujawniają się jednak różnorodne podejścia do kryteriów i zasad delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych związanych m.in. z ośrodkami regionalnymi, w tym z Jelenią Górą. W perspektywie unijnego programowania (2014-2020) do miast i ich obszarów funkcjonalnych skierowany jest nowy instrument - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Instrument ten w praktyce ma odegrać motoryczną rolę w rozwoju miast i miejskich obszarów funkcjonalnych(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego w drugim kwartale 2020 r. Analizą objęto wskaźniki wykorzystywane na poziomie delimitacji obrazujące problemy mieszkaniowe w województwach: opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Zagadnienie to jest ściśle powiązane z silną depopulacją i poważnymi problemami demograficznymi obserwowanymi we wskazanych województwach. Celem artykułu jest przedstawienie skali problemu związanego z sektorem mieszkaniowym wyrażonego poprzez wskaźniki wykorzystywane do analizy sfery technicznej w diagnozie delimitacyjnej. Dzięki przeprowadzonej analizie stwierdzono jedynie częściowe odzwierciedlenie problemu mieszkalnictwa w opracowanych diagnoza delimitacyjnych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Analiza sytuacji na lokalnych rynkach pracy w Polsce
75%
Celem pracy było opracowanie podejścia umożliwiającego analizę sytuacji na lokalnych rynkach pracy w Polsce. Rozważania rozpoczęto od przeprowadzenia delimitacji lokalnych rynków pracy w Polsce. W tym celu zastosowano metodę zaczerpniętą z literatury oraz dwa warianty samodzielnie zaproponowanego podejścia. Pomiędzy uzyskanymi struk-turami lokalnych rynków pracy występowały pewne różnice, dlatego omówiono i zastoso-wano kryteria oceny uzyskanych wyników. Znajomość samej struktury lokalnych rynków pracy jest jednak dopiero punktem wyjścia do ich analizy. Kolejnym krokiem powinno być zebranie informacji o wyodrębnionych lokalnych rynkach pracy. W tym celu dane dostępne na poziomie gminy wystarczy zagregować. W przypadku charakterystyk publikowanych na poziomie powiatów podjęto próbę estymacji dla lokalnych rynków pracy(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono uzasadnienie potrzeby wspierania rozwoju obszarów ONW, które zostało oparte na teorii renty gruntowej. Stwierdzono, że obecne dopłaty do ONW mają charakter renty politycznej. Wobec tego, przyszła delimitacja obszarów ONW nie powinna być wykonywana na podstawie kryteriów odnoszących się wyłącznie do naturalnej produktywności przestrzeni rolnej, ze względu na to, że nie tylko ona ma wpływ na wysokość uzyskiwanej renty gruntowej. Celem badań było wykazanie, że istnieje obiektywne uzasadnienie wspierania obszarów ONW. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę miejskich obszarów społecznych, które posłużyły do delimitacji obszarów o wysokim i niskim statusie. Wykorzystano dane z ostatniego spisu powszechnego (2002) dotyczące struktury demograficznej, wykształcenia, zawodowej i mieszkaniowej. Na tej podstawie skonstruowano kompleksowe wskaźniki niskiego i wysokiego statusu społecznego, które przedstawiono na mapach. Dane analizowano w rejonach statystycznych i urbanistycznych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza procesów rewitalizacji na obszarach miejskich i wiejskich w województwach: lubelskim, małopolskim, opolskim i pomorskim. W artykule zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego w trzecim kwartale 2021 r. Celem artykułu jest przedstawienie różnic w procesach rewitalizacji, z uwzględnieniem wielkości wyznaczonych obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji oraz procesu partycypacyjnego, prowadzonych na obszarach miejskich i wiejskich we wskazanych wyżej województwach, a także zweryfikowanie, czy rewitalizacja realizowana na obszarach miejskich ma charakter bardziej skoncentrowany i zintensyfikowany. Analizą objęto podstawy dla procesu rewitalizacji, tj. powierzchnię oraz liczbę mieszkańców obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji, liczbę podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w podziale na sferę społeczną, gospodarczą, środowiskową, przestrzenno-funkcjonalną i techniczną, oraz partycypację społeczną w województwach: lubelskim, małopolskim, opolskim i pomorskim. Wyniki przeprowadzonego badania pozwalają zauważyć istotne rozróżnienie w prowadzonych procesach rewitalizacji w gminach miejskich i wiejskich oraz pozwalają uznać, że cel badania został osiągnięty. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie zasięgu geograficznego rynku masła z wykorzystaniem testu E-H. W analizie przyjęto trzy założenia: 1) za masło uznano produkty zakwalifikowane według nomenklatury celnej z kodu 040510; 2) punktem wyjścia analizy był rynek Polski; 3) graniczna wielkość testów LOFI i LIFO na poziomie 90%. Wykorzystano dane wtórne dotyczące produkcji, importu, eksportu masła oraz populacji na poziomie państw gromadzone przez FAO za rok 2013, a także dane na temat spożycia masła pochodzące z raportów CDIC dotyczących globalnej konsumpcji produktów mlecznych. Uzyskane wyniki badań pozwoliły określić rynek masła rynkiem semi-globalnym, obejmującym obszar Polski i 8 krajów europejskich. Tak zdefiniowany rynek charakteryzował się produkcją na poziomie 1,66 mld kg i wielkością spożycia 1,64 mld kg, przy imporcie i eksporcie wynoszącym odpowiednio 0,13 i 0,17 mld kg masła.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.