Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demand for workers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule przybliżono problem niedoboru talentów na rynku pracy w odniesieniu do sytuacji spowolnienia gospodarczego. Zaprezentowano listę pracowników, których według deklaracji pracodawców jest najtrudniej znaleźć. Przedstawiono wyniki badań 10 najbardziej poszukiwanych zawodów.
W niniejszym artykule zawarto wskazówki jak znaleźć i zatrzymać utalentowanych pracowników. Omówiono pojęcie potencjału pracownika. Zaprezentowano działania selekcyjne oraz kwestie jakie należy sobie uświadomić przed podjęciem tych działań.
Rekordowy wzrost gospodarczy w Polsce, rosnący eksport oraz inwestycje zagraniczne, a także otwarcie granic państw starej Unii dla Polaków sprawiły, że wiele przedsiębiorstw odczuło deficyt pracowników. W niniejszym artykule zaprezentowano jak w związku z tym zmieniła się rola działów HR oraz jakie są nowe wyzwania im stawiane i jak personalni z nimi sobie radzą. Zawarto także wskazówki jak zatrzymać pracownika w firmie.
W artykule zaprezentowano studium przypadku "Praca dla 40 plus" w Getin Banku. Bank, szukając możliwości dotarcia do interesujących kandydatów, w sposób naturalny zwrócił się do osób dojrzałych, mających już doświadczenie. Okazało się, że w odpowiedzi na ogłoszenia nie napływa satysfakcjonująca liczba zgłoszeń od osób należących do tej grupy kandydatów. W związku z tym firma postanowiła stworzyć specjalny program dotarcia do grupy dojrzałych pracowników.
W artykule zwrócono uwagę na problem wysokości płac, jakie mogłyby zniwelować zjawisko migracji w Polsce. Przedstawiono przyczyny oraz skutki braku odpowiedniej kadry w polskich przedsiębiorstwach. Zaprezentowano wpływ braku odpowiednich pracowników na wyniki firmy.
Cechą polskiego rynku pracy staje się z jednej strony coraz większa mobilność zatrudnionych, z drugiej zaś ich coraz niższa lojalność. W praktyce oznacza to zwiększenie fluktuacji kadr i problem rotacji pracowników. W artykule przedstawiono wyniki badania czynników rotacji pracowników. (abstrakt oryginalny)
Trying to predict the future in the area of labor demand is an important element of development policy that allows regions to adjust to intensive economic changes and to be competitive on the domestic and global market. The efficiency of those efforts requires one to implement and improve a methodology of identifying the professions of the future. The analyses carried out in Podlaskie Voivodeship are aimed at creating a regional model for assessing the future demand for work in the regional economy. In the context of global trends, current methods require further development and refinement.(original abstract)
W niniejszym artykule zaprezentowano jak kompleksowo budować relacje z kluczowymi pracownikami. W całym procesie budowania lojalności pracownika bardzo ważna jest właściwa z nim komunikacja, a więc uświadamianie go o wartości całego pakietu, który jest oferowany. Często jednak pracownicy porównują oferty jedynie na podstawie wynagrodzenia zasadniczego.
W niniejszym artykule zawarto wskazówki, co zrobić, by pracownika, który zgodził się zostać w firmie, zatrzymać jak najdłużej. Udzielono próby odpowiedzi na pytania czy pracownika należy zatrzymać czy też pozwolić mu odejść. Omówiono przypadki, w których nie warto "na siłę" zatrzymywać pracownika w firmie.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badania popytu na pracowników produkcyjnych w przedsiębiorstwach działających na obszarze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Analiza dotyczyła ogólnych rozmiarów i struktur zatrudnienia w 2006 r. oraz przewidywanych przyjęć i zwolnień w latach 2007-2010. Zgodnie ze specyfiką działalności wytwórczej w Strefie popyt na pracę jest obecnie i będzie w kilkuletniej perspektywie skoncentrowany w grupach zawodów robotniczych, zwłaszcza robotników wykwalifikowanych. Optymistyczne przewidywania pracodawców dotyczące zmian ogólnych rozmiarów zatrudnienia w latach 2007-2010 zbiegają się z bardzo wysoką oceną efektów zatrudnieniowych na obszarze Strefy w 10-letnim okresie jej funkcjonowania (abstrakt oryginalny).
Na kanadyjskim rynku nieustannie kurczą się zasoby pracowników. Poziom bezrobocia, które wynosi 6 proc. w zachodniej części kraju i utrzymuje się na poziomie 4 proc. w Albercie, będzie powodować coraz bardziej zaciętą rekrutację i podejmowanie przez organizacje zdecydowanych kroków w celu zatrzymywania już pozyskanych pracowników. Co gorsza, według analityków bezrobocie będzie dalej malało. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza popytu na kwalifikacje i kompetencje w województwie podlaskim
100%
Celem artykułu jest określenie aktualnego popytu na zawody, kwalifikacje i kompetencje w województwie podlaskim. Wynikiem analizy będzie odpowiedź na pytanie, na jakie kwalifikacje (zawody) popyt w województwie podlaskim jest zaspokojony, a jakich kwalifikacji jest nadmiar, a także jakich kwalifikacji i kompetencji oczekują pracodawcy, szczególnie od absolwentów szkół wyższych. Powyższy cel uzasadniają badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, z których wynika, że 55% badanych przedsiębiorców deklaruje trudności w znalezieniu nowych pracowników posiadających wymagane kwalifikacje i wykształcenie. Cel zostanie osiągnięty poprzez analizę raportów Wojewódzkiego Urzędu Pracy, analizę danych statystycznych GUS, analizę ofert pracy oraz na podstawie wyników przeprowadzonego badania ilościowego w grupie pracodawców województwa podlaskiego. W artykule postawiono następującą hipotezę badawczą: osoby poszukujące pracy posiadają kwalifikacje i kompetencje niezgodne z popytem zgłaszanym na pracę przez pracodawców z województwa podlaskiego. Tezy badawcze podjęte w badaniu są następujące: - zgłoszony popyt na pracę, który nie został zaspokojony, dotyczy pracowników zawodów niewymagających wysokich kwalifikacji, - podaż pracowników (zawody) o wysokich kwalifikacjach przekracza popyt. Podstawową metodą badawczą jest analiza materiałów źródłowych (literatury i materiałów statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy) oraz kwestionariuszowe badania ilościowe wśród grupy pracodawców województwa podlaskiego. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań sondażowych, które miały zidentyfikować trendy rynku pracy i przyszłe zapotrzebowanie pracodawców, w tym także inwestorów, na pracowników (z określeniem wymaganych kwalifikacji i poziomu praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu) w perspektywie krótkoterminowej (do 1 roku) w województwie śląskim i podkarpackim. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja perspektyw zatrudnienia polskich absolwentów szkół wyższych. Osiągnięcie celu artykułu wymagało skonfrontowania bieżącej struktury specjalnościowej podaży absolwentów i prognozowanych zmian popytu na poszczególne zawody w Polsce. W analizie uwzględniono także regionalne zróżnicowanie wybranych charakterystyk statystycznych. Struktura popytu na pracę w przyszłości będzie uzależniona od zdolności polskiej gospodarki do kreowania miejsc pracy. W przyszłości absolwenci będą mogli znaleźć pracę głównie w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, np. lekarzy, specjalistów, teleinformatycznych, operatorów maszyn, a także w niektórych zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji, np. w lecznictwie, usług osobistych - opiekuńczych, handlu. Absolwenci posiadający hybrydowe umiejętności, np. w zakresie informatyki oraz finansów i rachunkowości prawdopodobnie będą lepiej dopasowani do potrzeb pracodawców. Przyszli pracownicy będą musieli brać udział w szkoleniach i rozwijać posiadane umiejętności przez całe swoje zawodowe życie. Rozwiązywanie przyszłych wyzwań stojących przed polskimi absolwentami będzie także wymagało bardziej elastycznego i reaktywnego systemu edukacji i szkoleń.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono najważniejsze zdaniem autorów procesy zarządzania talentami. Wskazano na zawarte w tych procesach działania. Ponadto autorzy opracowania sformułowali zasadnicze wytyczne budowy systemu zarządzania talentami. (abstrakt oryginalny)
Popytowe i podażowe determinanty zmian stopy bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w latach 1999-2008 Bezrobocie stanowi nieodłączny element gospodarki rynkowej. W zależności od kraju zdeterminowane jest ono przez różne czynniki ekonomiczne, co przyczynia się do znacznej rozpiętości skali tego zjawiska. Niniejsze opracowanie koncentruje się na analizie popytowych i podażowych determinant zmian stopy bezrobocia. Celem rozważań jest określenie ich roli w kształtowaniu zmian stopy bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w latach 1999-2008. Skala bezrobocia w danym kraju jest odzwierciedleniem sytuacji na rodzimym rynku pracy. Sytuacja na tym rynku, a w konsekwencji również bezrobocie, zdeterminowana jest przez wiele czynników. Podaż pracy w głównej mierze uzależniona jest od liczby ludności w wieku produkcyjnym, współczynnika aktywności zawodowej (zależnego w dużym stopniu od płac realnych) oraz migracji zagranicznych ludności. W trzeciej z wymienionych grup znajdują się takie determinanty jak: skala zmian strukturalnych, elastyczność rynku pracy, a także polityka państwa na rynku pracy. I wreszcie, wszystkie wymienione tutaj czynniki znajdują się pod wpływem oddziaływania polityki państwa, stąd też uwzględniono również ten czynnik wśród determinant bezrobocia. (fragment tekstu)
In the modern history, Poland has never experienced large wave of labour immigration comparable to observed since 2014. Massive immigration provoked a public discussion about the consequences of immigration for the Polish labour market. In this paper we shed some light on that problem by analysing the level of the native-immigrant wage gap in two cities in Poland using two popular methods of filtering off the impact of differences between immigrant and native workers in composition of their individual characteristics and their workplaces. These methods are: Blinder-Oaxaca decomposition and non-parametric decomposition proposed by Ñopo (2008). In order to compare native and immigrant workers we use the Polish Labour Force Survey (PLFS) data and the special survey of immigrants ordered by National Bank of Poland and conducted using respondent driven sampling (RDS) method. The results of the decompositions show that the difference in average wages of immigrant and native workers until 2016 is explained mostly by the differences in the composition of features of persons and workplaces. Unexplained wage gap concerned only hourly wages in Warsaw (and amounted to between 4-15% depending on method of decomposition and weighting of the results) but was not significant in Lublin. However unexplained wage gap was significant for occupations with higher wages in both cities. In some cases migrants achieved on average higher wages than native workers. Most immigrants lived in Poland for relatively short period of time and in this early stage of immigration process there were also no signs of narrowing the unexplained wage gap for immigrants who stayed longer than others. (original abstract)
The study analyzes the labor market experience of European countries and evaluates the impact of unemployment rates, in-demand professions, and social packages on sustainable economic recovery. The authors use correlation-regression analysis and time-series analysis with Eviews 4.0 software package to identify trends and patterns in large amounts of data. The article's findings provide valuable insights into the labor market experience of European countries and can aid policymakers in developing sustainable policies and strategies for economic recovery, which can positively impact the European region. The economic impact of the article is significant, as it thoroughly analyzes European countries' labor market experience and evaluates the effects of various factors on sustainable economic recovery. By identifying the essential components of the labor market's structure and determining their impact on GDP, the article's findings can aid policymakers in developing sustainable policies and strategies for economic recovery, ultimately positively impacting the European region.The regional impact of the article is also noteworthy, as it focuses specifically on European countries' labor market experience, making it particularly relevant to the region. By comparing individual European countries' positive and negative market features and providing comparative characteristics of labor market stakeholders, the article offers insights into the regional impact of the labor market on economic recovery. The article's evaluation of the impact of unemployment rates, in-demand professions, and social packages on sustainable economic recovery has social implications. The article suggests that policies and strategies prioritizing employment opportunities and supporting social packages can lead to sustainable economic recovery, ultimately benefiting individuals and society.(original abstract)
Przedstawiono analizę wolnych miejsc pracy, o których informacja pojawiła się w poniedziałkowym dodatku do "Gazety Wyborczej" - Praca w 2006 roku w regionie łódzkim. Zanalizowano przy użyciu metod taksonomicznych oferty pracy, ukazując ich zróżnicowanie ze względu na czas, stanowisko i wymagania. Wskazano wymagania ogólne i specjalizacyjne stawiane przez pracodawców w poszczególnych grupach ofert.
W ostatnich latach ogromnego znaczenia dla firm nabiera zarządzanie pracownikami zagranicznymi, których liczba w Polsce wciąż rośnie. Prezentowane opracowanie dotyczy adaptacji pracowników zagranicznych i jest aktualnym tematem ze względu na powiększający się napływ siły roboczej z zagranicy. W szczególności opisane zostały metody adaptacji pracownika, w tym pracownika zagranicznego, jak również wyłoniono najbardziej problemowe obszary adaptacji cudzoziemców w miejscu pracy. Zagadnienia przedstawione w artykule obejmują swoim zasięgiem konsekwencje napływu cudzoziemców, które mają ogromną wartość dla umiędzynarodawiającego się polskiego rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.