Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demonopolisation of production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote R&D Spillovers and Cartelization of Industries with Differentiated Products
100%
The objective of this article is to investigate the impact of research and development (R&D) spillovers on cartelization of industries characterized by differentiated products. For simplicity, we focus on the duopoly market in which firms compete according to the Stackelberg leadership model. Numerical analysis shows that as long as products offered on the market are at least slightly differentiated, it is beneficial for firms to cooperate at the R&D stage, and form a cartel at the final product market. The threat of cartelizing industry is not present only under fully homogenous goods' competition. But, since the vast majority of product markets trade in differentiated goods, tightening cooperation in R&D generates a serious threat of industry cartelization. Thus, significant antitrust issues emerge.(original abstract)
Autor przeciwstawia się dogmatycznemu pojmowaniu demonopolizacji gospodarki głównie przez podział przedsiębiorstw, widząc w nim realne zagrożenie dla właściwego jej funkcjonowania wobec małej konkurencyjności polskiego przemysłu, braków funduszy na badania i rozwój, a także braku dostatecznej liczby kadry menedżerskiej.
W Europie rozwój jednolitego rynku energii elektrycznej reguluje dyrektywa 96/92/EC, która weszła w życie w 1997 roku i która mówi o stopniowej prywatyzacji rynku energetycznego (początkowo 25 procent rynku). Polska starając się o członkostwo w EU, również powinna mieć na uwadze warunki stawiane w dyrektywie i budować model rynku zgodny z kierunkiem unijnych reform. Według projektów, rynek energetyczny w Polsce, ze względu na formę handlu, ma być podzielony na: rynek kontraktowy, rynek giełdowy oraz rynek SOBREE (Systemowy Optymalizująco Bilansujący Rynek Energii Elektrycznej). Zasadnicza część artykułu poświęcona została kształtowaniu się giełdy energii elektrycznej w Polsce.
Celem niniejszego artykułu jest porównanie wybranych aspektów struktury produkcji, dystrybucji i zużycia energii elektrycznej w Polsce i na świecie. W szczególny sposób zwrócono uwagą na znaczenie sektora dla gospodarki, jak i tendencje ogólnoekonomiczne ujawniające się w jego wskaźnikach. (abstrakt oryginalny)
Tematyka artykułu dotyczyła podjętych działań regulacyjnych w sektorze elektroenergetyki. Celem tych procesów było wprowadzenie do energetyki elementów konkurencji dla poprawy efektywności sektora i obniżki cen energii. Zasadniczymi przesłankami regulacji w energetyce jest dążenie do ograniczenia siły rynkowej monopolu naturalnego, zapewnienie powszechności świadczenia usług dostarczania energii po rozsądnej cenie. Pierwsza część artykułu poświęcona została omówieniu przesłanek mechanizmów regulacyjnych w sektorze elektroenergetycznym. Podstawy prawne do podjęcia tych działań w Polsce stworzyło Prawo energetyczne, uchwalone 10 kwietnia 1997 roku. Natomiast w drugiej części przedstawione zostało jedno z najważniejszych zagadnień regulacji - taryfowanie, czyli regulacja ekonomiczna, rozumiane jako proces ustalania czy budowy taryfy przez przedsiębiorstwo energetyczne, a następnie zatwierdzenie jej przez organ regulacyjny.
Przedmiotem referatu jest restrukturyzacja polskiego systemu elektroenergetyki w kontekście jego integracji z UCPTE. Przedstawiono kierunki reform elektroenergetyki, tendencje rynku europejskiego w zakresie decentralizacji i demonopolizacji tego sektora, decentralizację zarządzania elektroenergetyką i demonopolizację w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce, problem cen i taryf zgodnie z zaleceniami Komisji Wspólnot Europejskich z 1994 roku, a także narzędzia stosowane w krajach UE i w Polsce w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.