Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Depozyty kapitałowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Deposit Guarantee Systems in Russia and the USA
100%
The purpose of the article/hypothesis: The purpose of the article was to indicate the results of operations of deposit guarantee systems in Russia and the USA. The research hypothesis was that the deposit guarantee system in Russia during the 2004-2018 research period was more heavily burdened with guarantee activities. Methodology: The article is largely based on a review, analysis and synthesis selected publications and available statistical data, and also expanded on the conclusions of the authors and the results of research in the discussed area. Results of the research: The results of the conducted research indicate a high burden on the institution guaranteeing deposits in Russia (DIS). This is primarily the result of actions aimed at stabilizing the Russian banking sector.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu była analiza światowych trendów oraz reform prawno-instytucjonalnych w zakresie SGD podjętych w reakcji na światowy kryzys finansowy. W pierwszej części opracowania dokonano charakterystyki i oceny dotychczas podjętych reformom SGD, które zostały wprowadzone przez członków FSB i UE. W części drugiej została natomiast dokonana identyfikacja obszarów, w których istnieje konieczność realizacji dalszych reform. Główną tezą wyłaniająca się z przeprowadzonej analizy jest stwierdzenie, że w wyniku światowego kryzysu finansowego nastąpiło znaczące rozszerzenie mandatów SGD, a także poziomu ochrony deponenta. Z jednej strony ma to szansę przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa międzynarodowego systemu finansowego, lecz z drugiej strony pociąga za sobą dodatkowe koszty dla banków. Mogą one być dla nich szczególnie dotkliwe w kontekście tego, że banki muszą wywiązać się ponadto ze zwiększonych wymogów kapitałowych oraz dotyczących płynności i dźwigni finansowej, wprowadzonych przez system Bazylea III i dyrektywę CRD IV. Istnieje ryzyko, że dodatkowe koszty będą przerzucane na klientów banków. Co więcej, mogą one skutkować potencjalnym ograniczeniem akcji kredytowej (i w rezultacie - obniżeniem PKB). W wyniku zwiększenia poziomu ochrony deponentów może również nastąpić zwiększenie ryzyka hazardu moralnego w działalności banków.(abstrakt oryginalny)
This paper presents the results of a comparison of the rates of return on specific open-end debt investment funds in Poland with the rates of return on bank deposits, in light of different time horizons. A comparative analysis was conducted based on the quartiles of the empirical distributions of the rates of return on selected funds and bank deposits. The empirical distributions were obtained using a moving window of observation. The results were largely influenced by very high interest rates on bank deposits in Poland in the years 1995-2001 (in the case of the oldest funds), and by the boom in the bond market in the years 2011-2012 (for the youngest funds). The investment horizon turned out to be significant. The best and worst funds were identified.(original abstract)
Artykuł prezentuje niedawne badania dotyczące określania optymalnego poziomu kapitału i regulacji kapitałowych w bankach, biorąc pod uwagę niezerowy wpływ, jaki kapitał wywiera na efekty substytucji aktywów. Zarówno analizy teoretyczne, jak empiryczne ukazują związek między wysokością kapitału a wyborami dotyczącymi struktury aktywów, jednakże znak tej relacji jest przedmiotem dalszych dyskusji. Pomimo iż regulacje ostrożnościowe zakładają, że wymogi adekwatności kapitałowej powodują mniejszą ryzykowność banków i mniej agresywne podejmowanie ryzyka przez banki, niektórzy autorzy podają to w wątpliwość i zalecają stosowanie dodatkowych lub alternatywnych instrumentów. Niedostatki istniejących regulacji kapitałowych zostały uwydatnione w czasie kryzysu finansowego, co wskazuje, że relacja między ryzykiem a kapitałem wymaga dalszych badań. Najpilniejsze kwestie to między innymi określenie poziomu kapitału, który zapewni lepszą ochronę instytucjom gwarantującym depozyty, a jednocześnie powstrzyma banki od agresywnego podejmowania ryzyka. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na kwestii społeczno-ekonomicznej uwarunkowań implementacji dywersyfikacji portfela aktywów finansowych gospodarstw domowych. Za główny cel opracowania przyjęto określenie związku między wybranymi elementami charakterystyki społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych (dochody gospodarstwa domowego, wiek i wykształcenie głowy gospodarstwa domowego) a dywersyfikacją portfela aktywów w Polsce oraz strefie euro. Do analizy wykorzystano mikroekonomiczne dane pochodzące z badań Diagnoza Społeczna i HFCS (The Eurosystem Household Finance and Consumption Survey). Wykazano silną zależność między dochodami gospodarstwa domowego oraz wykształceniem i wiekiem głowy gospodarstwa domowego a skłonnością do dywersyfikacji portfela(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem opracowania była ocena zmian wartości i struktury kredytów bankowych dla rolników indywidualnych w warunkach niepewności gospodarczej, głównie spowodowanej przez pandemię COVID-19. Metodyka: Wykorzystano dane statystyczne Narodowego Banku Polskiego za okres od stycznia 2018 do września 2022 oraz policzono indeksy dynamiki. Wykorzystano również Globalny Indeks Niepewności Gospodarczej i Politycznej w celu pokazania, czy pandemia COVID-19 skutkowała zwiększeniem niepewności gospodarczej. Wyniki: Wyniki wskazują, że w badanym okresie obserwowano zarówno zwiększenie wartości depozytów bankowych rolników, jak i spadek kredytów rolników. Zwiększenie wartości depozytów rolników występowało, gdy stopy procentowe były ekstremalnie niskie, dlatego można stwierdzić, że zwiększenie wartości depozytów bankowych rolników wynikało z niepewności gospodarczej a nie z rosnącej zyskowności depozytów. W tym samym czasie, wartość kredytów bankowych dla rolników spadała, ale trudno jest wskazać, czy jest to efektem zacieśniania polityki kredytowej banków czy awersji rolników do ryzyka. Wnioski: Badania dotyczące aktywności kredytowej i depozytowej podmiotów gospodarczych są bardzo ważne z powodu rosnącej roli niepewności w dzisiejszych czasach. To co jest obserwowane, to fakt, że wartość kredytów rolników spadła, ale trudno jest stwierdzić z całą pewnością, czy wynikało to z niepewności gospodarczej i ograniczonych potrzeb kapitałowych rolników z tego powodu, czy z redukcji aktywności kredytowej banków i negatywnych decyzji kredytowych. (abstrakt oryginalny)
Orzekanie przez sąd w przedmiocie pozbawienia prawa własności (a temu celowi w gruncie rzeczy służy postępowanie w przedmiocie likwidacji niepodjętego depozytu) jest ingerencją w konstytucyjnie chronione prawo własności (art. 21 ust. 1 i 64 Konstytucji RP). Zakres kognicji sądu w sprawie o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu wydaje się być wąski. Może to rodzić wątpliwości odnośnie do tego, czy w przypadku śmierci uprawnionego do odebrania przedmiotu depozytu, obowiązkiem przechowawcy jest podjęcie działań, np. w postaci zainicjowania postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym uprawnionym celem wyznaczenia przez sąd kręgu spadkobierców po nim i wezwania ich następnie do odbioru depozytu. Ponadto niejednolicie postrzegane jest to, czy w zakres kognicji sądu w postępowaniu o stwierdzenie likwidacji depozytu wchodzi badanie, czy osoba wskazana we wniosku jako uprawniona do odebrania depozytu, jest nią rzeczywiście. Kwestie te są przedmiotem niniejszego artykułu. Bezpośrednim powodem jego napisania była uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 września 2017r., III CZP 39/17, w której uznano, że "Jeżeli osoba uprawniona do odbioru depozytu zmarła, jej spadkobierca jest uprawnionym w rozumieniu przepisów art. 6 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów". (abstrakt oryginalny)
8
84%
Działalność depozytowo-kredytowa jest tradycyjnie podstawowa forma aktywności banków na rynku finansowym. Wraz z rozwojem tego rynku coraz większego znaczenia nabierają jednak nowe funkcje banków. Powstaje zatem pytanie, w jakim stopniu banki w Polsce realizują klasyczne funkcje, a w jakim wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom. Celem podjętych rozważań jest wskazanie, w jakim stopniu zjawiska zachodzące na rynkach krajów wysoko rozwiniętych maja odzwierciedlenie w warunkach polskich. Z przeprowadzonej analizy działalności banków komercyjnych w latach 2002-2006 wynika, że mimo rosnącej konkurencji i wymagań klientów oraz rozszerzania przez banki aktywności na obszary wykraczające poza ich tradycyjne funkcje, działalność depozytowo-kredytowa odgrywa nadal dominujące znaczenie w gospodarce finansowej polskich banków. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono działalność lokacyjną jst w Polsce w latach 2008-2011. Scharakteryzowano pojęcie i zakres wolnych środków, jako przedmiotu tej działalności. Wskazano także na kontrowersje z tym związane. W dalszej części artykułu omówiono instrumenty lokacyjne, które dostępne są dla jst w Polsce. W rezultacie zanalizowano wielkość środków, która lokowana była przez jst w depozyty i papiery wartościowe w latach 2008-2011. Wskazano również na główne czynniki, które oddziaływały na zakres tej działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena porównawcza możliwości, jakie w zakresie efektywnego inwestowania nadwyżek gotówkowych mają przedsiębiorstwa w Polsce oraz związanego z tym procesem ryzyka. Osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwach za zagospodarowywanie nadwyżek gotówkowych mają różnorodne możliwości w zakresie inwestowania wolnych środków oraz zabezpieczenia płynności finansowej. Najczęściej stosowanym przez podmioty gospodarcze rozwiązaniem w dalszym ciągu pozostają lokaty bankowe, cechujące się niskim poziomem ryzyka, brakiem kosztów transakcyjnych, lecz również niskim poziomem rentowności. Należy jednak podkreślić, że depozyty na okres 1 miesiąca i dłuższy były w stanie w latach 2012-2014 przynieść dochód odsetkowy pokrywający poziom inflacji. Szerokie spektrum możliwości oferują także inne instytucje finansowe, jednak w przypadku instrumentów pieniężnego i kapitałowego rynku należy liczyć się także z większym ryzykiem. Każdorazowo tego typu inwestycja powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą, gdyż jak pokazują przedstawione w opracowaniu doświadczenia ostatnich kilku lat, również inwestycje w instrumenty uchodzące w powszechnej opinii za bezpieczne, np. papiery dłużne uznanych emitentów czy też fundusze rynku pieniężnego, mogą wygenerować straty. Korzystając z różnych rodzajów instrumentów finansowych, niezbędne jest także dokonanie dokładnej analizy kosztów transakcyjnych, które w przypadku podobnych rozwiązań mogą istotnie się różnić, wpływając tym samym istotnie na poziom rentowności danej inwestycji. Rozwiązaniem może być również skorzystanie z usług podmiotu specjalizującego się zarządzaniem powierzonych środków, jednak tego typu rozwiązania wiążą się przeważnie z koniecznością posiadania większych kwot. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest analizą czynników, które są w stanie dostarczyć impulsu do pobudzenia międzynarodowego przepływu kapitału. Z powodu globalnego kryzysu gospodarczego przepływy te uległy znacznemu zmniejszeniu, zagrażając dalszemu rozwojowi tzw. rynków wschodzących - czyli między innymi Polski. Autor powołuje się na wyniki analizy E.Papaioannou.
W badaniach metodą testu koniunktury mamy do czynienia z dwoma rodzajami danych: saldami diagnozy, zwanymi też wskaźnikami diagnozy - stanowiącymi ocenę aktualnej sytuacji (np. w minionym miesiącu, czy kwartale), oraz saldami prognozy (wskaźnikami prognozy) - będącymi efektem przewidywań respondentów co do zmian sytuacji w najbliższej przyszłości. Przewidywania respondentów tworzą pewnego rodzaju system prognoz o charakterze eksperckim. Niniejsze opracowanie ma dwa zasadnicze cele: określenie, na ile prognozy testu koniunktury są zgodne z formułowanymi ex post wskaźnikami diagnozy, określenie, na ile salda diagnozy i prognozy są zgodne z danymi pochodzącymi ze sprawozdawczości statystycznej. Analiza taka zostanie przeprowadzona dla prognoz sytuacji na rynku usług bankowych w Polsce. Źródło danych stanowią cokwartalne badania koniunktury prowadzone od 1992 roku przez Katedrę Badań Marketingowych AE w Poznaniu w bankach na terenie całego kraju. Należy podkreślić, że założenia metodologiczne prowadzonych badań nieco różnią się od rozwiązań najczęściej stosowanych przez inne ośrodki (np. GUS, czy IRG SGH). Przede wszystkim badania te prowadzone są w cyklu kwartalnym, a nie miesięcznym, zaś w pytaniach o kierunek zmian rożnych wielkości ekonomicznych stosowana jest skala pięciostopniowa (silny wzrost, niewielki wzrost, brak zmian, niewielki spadek, silny spadek) zamiast popularniejszej skali trzystopniowej (wzrost, brak zmian, spadek). Zakres przedmiotowy analizy obejmuje 4 zmienne: wartość depozytów zlotowych, wartość depozytów walutowych, wartość kredytów zlotowych, wartość kredytów walutowych. Zakres czasowy analizy to okres od II kwartału 1993 roku do IV kwartału 2000 roku. (fragment tekstu)
W artykule sprecyzowano specyfikę formowania i realizacji polityki banków przy współpracy z korporacjami niefinansowymi (NFK) na Ukrainie w latach 2000-2012. Przeprowadzono analizę zarówno dynamiki i struktury depozytów NFK, jak też oceny kredytowej banku tej kategorii klientów. Ustalono zależności między podażą pieniądza a wolumenem depozytów NFK, sumą kredytów dla NFK a produktem krajowym. Przedstawiono też prognozę dalszych zmian odpowiednich wskaźników na podstawie określonych relacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie bezpieczeństwa depozytów zarówno w aspekcie teoretycznym, jako jednego z założeń regulacji działalności bankowej, jak i w wymiarze praktycznym, jako jednego z elementów działań antykryzysowych w sektorze bankowym. Punktem wyjścia analizy są zagadnienia regulacyjne powstałe na gruncie problematyki gwarantowania depozytów. Natomiast główną część artykułu stanowi opis doświadczeń Cypru oraz Islandii - krajów, w których kryzys bankowy osiągnął nadzwyczajną skalę, stając się powodem wyjątkowej ingerencji w uprawnienie deponentów. Istotny akcent został położony na zagadnienia prawne powstałe na gruncie władczych rozstrzygnięć organów państwa, które następnie stały się przedmiotem orzecznictwa właściwych sądów. Węzłowe zagadnienia dotyczące gwarantowania depozytów zostały również poruszone w ramach analizy zmian prawnych na szczeblu UE. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Consumer finance w Polsce
67%
W ostatnim dwudziestoleciu aktywa instytucji finansowych prowadzących działalność w Polsce rosły szybciej niż sfera realna gospodarki, nadal stanowią one jednak znikomy odsetek globalnych aktywów finansowych (ok. 0,3%). Największy udział w rynku, a zarazem najwyższy potencjał kapitałowy reprezentują banki, lecz wiele nich jest własnością nierezydentów. Wynikający stąd wysoki poziom uzależnienia od finansowania akcji kredytowej ze źródeł zagranicznych ogranicza dostęp ludności do kredytów i pożyczek oferowanych przez podmioty sektora bankowego. Tę niszę zagospodarowały spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pośrednictwa finansowego, udzielające pożyczek ze śodków własnych bądź obcych na zasadach umowy cywilnoprawnej. Dalszy rozwój rynku consumer finance jest w naszym kraju w znacznym stopniu uzależniony od zmniejszenia różnic w rozpiętości dochodów polskich gospodarstw domowych, zapewnienia dostępu do usług finansowych mniej zamożnym grup om ludności. System SKOK, oparty na zasadzie "non profit", w istotnym stopniu już przyczynił się do zwalczania wykluczenia finansowego, od kilkunastu lat coraz skuteczniej konkuruje z bankami spółdzielczymi, stwarza korzystną alternatywę dla oferty coraz liczniejszych parabanków. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z realizacją praw wierzycieli z zabezpieczenia depozytem likwidacyjnym spółek kapitałowych. Przeprowadzone rozważania umożliwiły zaproponowanie wykładni, która odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu instytucji depozytu likwidacyjnego oraz jej głównej funkcji związanej z zabezpieczeniem praw wierzycieli. Autor jest zdania, że ogólnikowość unormowania instytucji depozytu likwidacyjnego spółek kapitałowych negatywnie wpływa na skuteczność realizacji praw ich wierzycieli. W konkluzji zaś stwierdził, że regulacja instytucji depozytu likwidacyjnego spółek kapitałowych nie stwarza właściwej gwarancji jednolitości stosowania prawa i wymaga reformy. (abstrakt oryginalny)
Za największe czynniki rozwoju bankowości w roku 2014 uznano tempo wzrostu gospodarczego (47%). W dalszej kolejności bankowcy wskazywali na fuzje i przejęcia banków (41%). Niespełna dwóch na trzech badanych (63%) uważało zaś, iż miniony rok był dobry lub bardzo dobry dla bankowości. Dopiero co trzeci uważał go za przeciętny (32%) a jeden na dwudziestu ocenił go negatywnie (5%). W całym 2014 r. wzrastała też aktywność klientów na rynku bankowym. W grudniu 2014 r. nastąpiło też wyraźne ożywienie na rynku depozytów. To dobry prognostyk na przyszłość. (abstrakt autora)
Ocena gotowości klientów banków na upowszechnienie usług bankowości mobilnej z roku na rok ulega poprawie. W analizie Monitora Bankowego przedstawiciele tego sektora odnieśli się również do poziomu migracji rachunków bankowych, produktów kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem oraz wpływu poziomu stóp procentowych na jakość portfela kredytowego. Aczkolwiek spadł poziom indeksu PENGAB, głównego wskaźnika Monitora Bankowego, jest to raczej sezonowa korekta dobrych wyników z poprzednich miesięcy, nie zaś stały trend. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.