Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Depreciation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Aspekty zarządzania wartościami niematerialnymi przedsiębiorstwa
100%
W artykule przedstawiono wybrane aspekty zarządzania wartościami niematerialnymi w przedsiębiorstwie. Autorzy wskazali na sposoby klasyfikacji i pomiaru wartości niematerialnych. Zarządzanie wartościami niematerialnymi powinno być ciągłym procesem, z uwagi na fakt szybkiej ich deprecjacji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Deprecjacja w środowisku pracy. Implikacje dla zawodu nauczyciela
100%
Artykuł podejmuje próbę charakterystyki oraz systematyzacji zjawiska deprecjacji w środowisku pracy. Jest przekrojowym ujęciem działań społeczno-zawodowych w kontekście zachodzących zmian kulturowych. Pokazuje, w jaki sposób implikacje społeczne wywołują owe zmiany oraz rzutują na aktywność zawodową nauczycieli. Pojęcie deprecjacji ludzi w wymiarze mikro- i makrokulturowym opisano w artykule w aspekcie nie tylko życia społecznego, czy kategorii tzw. zła zwykłego, ale również jako powszechne i realne działania, dyktowane szeroko rozumianą aktywnością jednostek oraz grup społecznych. Wskazano na niską świadomość społeczną i instytucjonalną w kwestii zagrożeń społecznych, wynikającą z braku rzetelnej wiedzy o zjawiskach deprecjacji, zwłaszcza zawodowej. Analiza takich zagrożeń społecznych wymaga nowego spojrzenia i uszczegółowienia problematyki. Opracowanie zawiera również, na tle występujących zagrożeń społecznych, aksjologiczny punkt widzenia - w jakim obszarze i na jakim poziomie dokonują się przeobrażenia w zawodzie nauczycielskim. (abstrakt oryginalny)
M.Bussiere i Ch.Mulder zaproponowali prosty i skuteczny miernik podatności danego kraju na kryzys i związanej z nim skali deprecjacji waluty. Jak go mierzyć, i w jakim celu przedstawia niniejsza analiza.
Stany Zjednoczone są największym konsumentem ropy naftowej w świecie i w najbliższym ćwierćwieczu to się nie zmieni. W 2002 roku na naftowe zakupy Amerykanie wydali niespełna 80 mld USD, a w tym - przy aktualnych cenach - będzie to 450 mld USD. Koszty te kumulują się w portfelach mieszkańców USA z wydatkami ponoszonymi na misje wojskowe w regionie Bliskiego Wschodu. Wycofanie wojsk doprowadzi do raptownego niekontrolowanego wzrostu cen ropy za sprawą eskalacji konfliktu w całym regionie Zatoki Perskiej, natomiast pozostawienie ich na miejscu niweczy szansę na zachowanie podatków na dotychczasowym pułapie. W efekcie wzrośnie presja inflacyjna na dolar, prowadząc do stopniowego zastępowania dolara w rozliczeniach handlowych innymi walutami. Powodowana tym dalsza przecena ostatecznie podważy zainteresowanie inwestorów dolarem. Zmiana preferencji na rynkach finansowych przyczyni się do wzrostu atrakcyjności m.in. upstreamów surowcowych i umocnienia pozycji tradycyjnych środków tezauryzacyjnych, takich jak złoto i nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zwrócono uwagę na problem deprecjacji kapitału ludzkiego organizacji w wyniku niepożądanego dla organizacji rozwoju postaw lokalnościowych pracowników. Nie należy ona do deprecjacji biologicznej (fizycznej), wiązanej z całkowitą, przejściową lub częściową utratą zdolności do pracy. Trudno ją też przypisać do deprecjacji moralnej, gdyż to określenie wiąże się "[...] z dezaktualizacją nabytych umiejętności, wiedzy, itd., które w zmieniających się otoczeniu należy ciągle uzupełniać, aktualizować"27. Należałoby zatem zaproponować utworzenie jeszcze innej nazwy np. - deprecjacji społecznej, która obejmowałaby niepożądaną z punktu widzenia organizacji dynamikę postaw, a także dynamikę reprezentowanych przez pracowników wartości, a zatem mogłaby odnosić się do dwóch spośród siedmiu wymienionych na wstępie składowych konstytuujących wartość kapitału ludzkiego. W opracowaniu dokonano specyfikacji związanych z dynamiką lojalności utraconych korzyści oraz strat. Przedstawiono nie tylko przykład kierunku dynamiki lojalności pracowniczej prowadzącej do wzrostu wartości kapitału ludzkiego organizacji, ale też przykłady prowadzące do obniżenia tej wartości. Dla tych ostatnich wskazano przykłady metod interwencji. Możliwość taka nie istniałaby bez diagnoz typów lojalności pracowników (wyszczególnionych na podstawie jej mechanizmów wewnętrznych: zaufania, przyzwyczajenia oraz zaangażowania) nad którymi warto (m.in. ze względu na wskazane względy praktyczne) prowadzić dalsze, ukierunkowane na cele metodyczne, prace badawcze.(fragment tekstu)
Analizując dyskurs o równości szans oraz praktyczne działania, stwierdzamy, że nadal jest to deklarowana idea, a nie rzeczywistość. Niwelowanie deprecjacji kompetencji kobiet wymaga zmiany mentalności, permanentnej edukacji i redefinicji kobiecych ról. Należy się odnieść do kanonu obowiązującego w Polsce systemu kształcenia, socjalizacji do ról zawodowych oraz praktyk stosowanych na rynku pracy. "Układ, w którym kobiety zajmują niższą pozycję społeczną nie krystalizuje się na łonie rodziny, ale na rynku pracy. Tu bowiem kobiety koncentrują się na mniej eksponowanych stanowiskach, ustępując mężczyznom miejsca na szczycie hierarchii władzy, wyraźnie mniej od nich zarabiają i mają mniejsze, w porównaniu z mężczyznami możliwości awansu" (Domański 1999:14). Jeżeli zmianie nie ulegnie system kształcenia i świadomość społeczna, to wszystkie deklaracje okażą się wzniosłą ideologią niemającą zastosowania w praktyce. Przemiany w polskim systemie edukacji i efektywna socjalizacja kobiet do ról zawodowych najwyższego szczebla zarządzania to konieczne działania. Ponadto ważne jest także, aby poddać dogłębnej analizie działania aktorów społecznych, indywidualnych i instytucjonalnych, którzy albo świadomie, albo nieświadomie deprecjonują kompetencje kobiet w życiu organizacyjnym. Budowanie zaufania do kompetencji kobiet to długofalowy proces, szczególnie w polskich warunkach instytucjonalnych, zdominowanych przez mężczyzn. Jednak niektóre działania sprzyjają budowaniu zaufania do kompetencji kobiet, a są to: •• zasady fair play w życiu społeczno-organizacyjnym obowiązujące wszystkich, •• kształtowanie kultury organizacyjnej i narodowej na fundamencie równości, •• niwelowanie stereotypów płciowych przy ocenie kompetencji. Kolejnym działaniem budującym zaufanie do kompetencji kobiet jest propagowanie transparentnej polityki organizacyjnej i norm etycznych, w tym szerzenie zasady różnorodności przy zatrudnianiu oraz humanitarne traktowanie pracowników bez względu na płeć. Bez zaufania do kompetencji kobiet nie można kształtować nowoczesnych organizacji ani cywilizowanego społeczeństwa. Jednak rozwiązania legislacyjne to tylko formalne gwarancje, które okażą się niewystarczające, gdy zabraknie ich respektowania. Przyszłość należy do organizacji, których strategia odpowiada formule: równość, zaufanie, różnorodność. (abstrakt autora)
Zawirowania w światowej gospodarce z kilkumiesięcznym opóźnieniem przenoszone są do strefy realnej polskiej gospodarki. Odbywa się to bezpośrednio – poprzez spadek popytu zewnętrznego i pośrednio – przez dwa kanały: kredytowy i kursowy. Małe firmy są zdecydowanie bardziej wrażliwe na szok kredytowy niż większe. Te pierwsze reagują na spadek kredytów inwestycyjnych trzykrotnie większą redukcją przychodów niż przedsiębiorstwa duże.
Niniejszy referat przedstawia wpływ kursu walutowego na sprzedaż samochodów osobowych w Polsce w latach 2002-2007. W pierwszej części przedstawiono pojęcia, których znajomość jest niezbędna: kurs walutowy i jego funkcje oraz omówiono czynniki ekonomiczne, które w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na poziom kursu walutowego. Z polityką kursu walutowego wiążą się pojęcia dewaluacji, rewaluacji, deprecjacji, aprecjacji. Zmiany kursu dolara i euro oddziaływały na sprzedaż nowych samochodów osobowych w latach 2002-2007; wpływały także na strukturę importowanych aut używanych m.in. z USA. Kolejna część referatu przybliża politykę cenową, jaką prowadziły wielkie koncerny motoryzacyjne w Polsce m.in. na podstawie raportów KE. Wykorzystano także Katalogi Samochodowe, dodatki Market do tygodnika "Auto-Świat" z lat 2003-2008. (abstrakt oryginalny)
The main goal of the article is to present telework as a form of employment for parents with young children and its evaluation in the context of methods counteracting the depreciation of human and social capital - both from the labour demand and labour supply perspectives. The paper consists of two parts: a theoretical perspective and a practical one. The first part of the paper begins with a reflection on the phenomena of the depreciation of human and social capital in the light of literature review, especially with reference to the situation of parents raising young children. In the following - more practical - section, the concept and types of telework are introduced as well as its advantages and disadvantages from the points of view of employers and employees. (original abstract)
W artykule zaprezentowano argumenty za i przeciw integracji ze strefą euro, wynikające z obserwacji gospodarki słowackiej i polskiej. Słowacja, południowy sąsiad Polski, od 2009 roku jest członkiem unii walutowej. Euro w istotny sposób wpłynęło na wszystkie aspekty życia gospodarczego tego kraju, ujawniając dysproporcje makroekonomiczne między Polską a Słowacją. Dodatkowo kryzys gospodarczy ostatnich lat zaostrzył różnice w rozwoju obu państw. (abstrakt oryginalny)
Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że kryzysy walutowe mają bardzo różnorodne przyczyny. Znaczące kryzysy walutowe w ostatnich latach dotykały przede wszystkim kraje o reżimie sztywnego kursu walutowego, wobec tego również teoretyczna refleksja koncentruje się wokół znaczenia reżimu kursowego dla zaistnienia kryzysu walutowego1. Nie oznacza to, że i w takim przypadku nie są możliwe zróżnicowane wyjaśnienia przyczyn kryzysów (jak choćby pierwsza i druga generacja modeli kryzysów walutowych) lub że nie są udzielane wyjaśnienia, które wskazywałyby przyczyny odrębne od systemu kursu sztywnego (chociażby koncepcje zaliczane do trzeciej generacji kryzysów walutowych). Wydaje się, że koncepcje przyczyn kryzysów abstrahujące od kwestii reżimu kursowego nie nabrały jeszcze waloru wyjaśnień samoistnych. Aby uczynić krok w tym kierunku, warto postawić pytanie o możliwe przyczyny kryzysu walutowego w systemie kursu płynnego. Wskazanie w odpowiedzi potencjalnych jego przyczyn nie wyklucza, że te same przyczyny mogą mieć znaczenie także w innych rzeczywistych przypadkach załamania kursu sztywnego. W artykule wskazane są czynniki niezależne od reżimu kursowego, mogące doprowadzić do kryzysu walutowego (znacznej i gwałtownej depregacji) w systemie kursu płynnego. Czynnikami tymi są rozmaite formy niedoskonałości tynku walutowego lub finansowego. (fragment tekstu)
Globalizacja rynków finansowych, liberalizacja przepływów kapitałowych oraz szybki rozwój instrumentów pochodnych sprawia, że kursy walut, w tym kurs złotego, stają się przedmiotem działalności spekulacyjnej. Może to prowadzić do powstawania tzw. bąbli spekulacyjnych kursu. Przez pojęcie bąbla spekulacyjnego należy rozumieć różnicę między poziomem kursu, odpowiadającym aktualnej sytuacji makroekonomicznej, a poziomem kursu, będącym wynikiem operacji spekulacyjnych. W przeprowadzonej analizie wykorzystane zostały modele przełącznikowe (ang. regime-switching models), gdyż pozwalają one na elastyczne modelowanie zmian dynamiki kursu. Badanie przeprowadzono w trzech etapach. Przeanalizowano zachowanie kursu złotego w kontekście tzw. long swings (okresów utrzymującej się aprecjacji i deprecjacji kursu). Następnie zweryfikowana została hipoteza nieubezpieczonego parytetu stóp procentowych. W dalszej kolejności skonstruowano model ekonometryczny, umożliwiający identyfikację ewentualnego bąbla kursu złoty/euro - w badaniu uwzględniono rentowności obligacji, premię za ryzyko oraz kurs terminowy.
Niniejsze opracowanie podejmuje problematykę kardynalnych wad legislacji w szerokiej perspektywie historycznej. Jest ono próbą wykazania, że sfera stanowienia prawa jest obarczona wieloma ryzykami i bez względu na epokę występują zagrożenia, których liczba nieustannie w historii narasta. W tych rozważaniach brak jest miejsca na optymizm, co sugeruje już sam tytuł, ale przede wszystkim opisywana rzeczywistość. Obecny poziom niedoskonałości prawa przewyższa skalą historyczne przykłady, prowadząc do groźnego skutku, w postaci społecznej deprecjacji prawa. Za egzemplifikację niekorzystnych zjawisk w sferze legislacji posłużył przykład prawa karnego procesowego. (abstrakt oryginalny)
Applying the IS-MP-IA model to study the impacts of exchange rate movements, expansionary fiscal policy and other relevant variables in Serbia, we find that real appreciation of the dinar, a higher government deficit-to-GDP ratio, a lower real lending rate in the euro area, a lower lagged real oil price, a higher Germany's real GDP and a lower expected inflation rate would promote economic growth. (original abstract)
Artykuł porusza problematykę związaną z kredytami denominowanymi w innych walutach niż złoty i związane z tym kosekwencje ewentualnej aprecjacji bądź deprecjacji złotego wzgledem tych walut. Autorzy starają się symulacyjnie przedstawić sytuację, w której zarobią (stracą) klienci z jednej strony, a z drugiej strony konsekwencje dla banków.
Jesienią 2006 r. oczy komentatorów i analityków rynkowych skierowane były na Węgry. Stało się tak za sprawą "społecznego" votum nieufności wyrażonego wobec rządu, którego premier przyznał się do notorycznego oszukiwania wyborców. Dodatkowo oświadczył on , iż stan węgierskiej gospodarki jest zły i wymaga trudnych w odbiorze społecznym reform. Jednakże oceniając sytuację z punktu widzenia inwestorów giełdowych, deprecjacja waluty węgierskiej zaczęła się o wiele wcześniej i wywołana była czynnikami natury fundamentalnej.
Polska waluta utorowała sobie już drogę do rynku oraz znalazła się na drodze do Euro. Historia złotego obfituje w szereg wydarzeń, począwszy od roku 1989, które przypomniano w niniejszym artykule.
Ostatnie wydarzenia związane z chińską walutą nie wskazują, aby podjęte przez Ludowy Bank Chin działania miały na celu zwiększenie znaczenia juana jako światowej waluty rezerwowej. Istotnym czynnikiem wpływającym na fakt, czy waluta osiągnie taki status, jest zawsze zaufanie państw - inwestorów. Tymczasem nieprzewidywalne działania w odniesieniu do dewaluacji nie budują zaufania do takiej waluty. Ponadto, aby uzyskać status światowej waluty rezerwowej, ważne jest spełnianie kryteriów związanych ze stabilnością makroekonomiczną i wysoką jakością rozwiązań prawnych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.