Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 145

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Development of tourist facilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Wielość rzeczywistości w przestrzeni turystycznej
100%
Artykuł prezentuje oryginalną, nową koncepcję teoretyczną wielości rzeczywistości przestrzeni turystycznej, dla której inspiracją stały się prace Leona Chwistka. Autorzy wprowadzają podział rzeczywistości turystycznej na formy, które następnie charakteryzują za pomocą nowatorskiego narzędzia analizy, jakim są itineraria. Rozważania teoretyczne zilustrowano przykładami analiz empirycznych na podstawie badań z lat 2012-2015.(abstrakt oryginalny)
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jest jednym z ciekawszych szlaków rowerowych na Lubelszczyźnie. Jest to transgraniczny szlak, który zaczyna się w Kraśniku, a kończy we Lwowie, jego całkowita długość wynosi 267 km. Ba-dani rowerzyści najwyżej oceniają na szlaku atrakcje, zarówno przyrodnicze, kulturowe, jak i historyczne (73,7% ocen bardzo dobrych i dobrych) oraz dużą liczbę miejsc noclegowych dostosowanych do potrzeb turystów (72,0% ocen bardzo dobrych i dobrych). Na pewno należałoby zadbać o więcej publicznych sanitariatów oraz remonty już istniejących oraz więcej miejsc naprawy i konserwacji rowerów, poprawić oznakowanie trasy szlaków, zwłaszcza w części ukraińskiej, jak również na niektórych odcinkach poprawić jakość dróg, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo rowerzystów. Największymi perełkami turystycznymi na omawianej trasie według respondentów jest: Rezerwat Przyrody "Nowiny" (95,57%); miejscowość Zwierzyniec (72,57%); Rezerwat Przyrody "Czartowe pole" (71,43%); Szczebrzeszyńskie Wąwozy (60,00%) oraz miasto Lwów (59,43%).(abstrakt oryginalny)
Potencjał regionu turystycznego (np. powiatu, województwa, miasta, makroregionu) jest głównie rozważany od strony zagospodarowania turystycznego, obejmującego bazę noclegową, gastronomiczną, dostępność komunikacyjną i paraturystyczną. Takie informacje stają się niezbędne dla prowadzenia polityki regionalnej w sferze turystyki. Formy udostępniania informacji o infrastrukturze turystycznej mogą przybierać różną formę. Obok nośników klasycznych szeroko są wykorzystywane media elektroniczne, głównie Internet. Jedną z często stosowanych form udostępniania niezbędnych informacji w danej dziedzinie są tablice. Powszechnie znane są tablice matematyczne, fizyczne, chemiczne, astronomiczne, geograficzne, historyczne itp. Prezentują one kompendium wybranych informacji w danej dziedzinie tematycznej, zestawianych w pewnym określonym porządku. W niniejszym opracowaniu zaproponowano własny projekt tablic zagospodarowania turystycznego. Wyszczególniono w nim główne działy tematyczne, a w ich obrębie sekcje podmiotowe i przedmiotowe. Wskazano w projekcie zestaw tablic wypełnionych w odniesieniu do danego regionu (np. powiatu), wymagane mapy fizyczne i administracyjne, a także wyznaczanie podstawowych wielkości statystycznych. Proponowany projekt jest zilustrowany na danych dla powiatu bieszczadzkiego za 2008 rok.(fragment tekstu)
Głównym celem tego opracowania była inwentaryzacja zagospodarowania turystycznego pałaców znajdujących się na terenie ziemi kaliskiej i próba oceny ich rangi jako walorów turystycznych. Spośród 51 pałaców znajdujących się w regionie większość (40) pełni funkcje turystyczne w ograniczonym zakresie (jako budynki użyteczności publicznej lub budynki mieszkalne). Najcenniejsze pod względem atrakcyjności turystycznej pałace ziemi kaliskiej znajdują się w: Antoninie, Dobrzycy, Gołuchowie, Lewkowie i Śmiełowie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kierunki zagospodarowania turystycznego- -rekreacyjnego Puszczy Białowieskiej
100%
Streszczenie We wszystkich regionach Polski rozwijane są różne formy wypoczynku. Rejon Puszczy Białowieskiej jest obszarem o szczególnych walorach turystyczno- -rekreacyjnych. Specyfiką tego rejonu są: duża lesistość, sprzyjający mikroklimat, dobra czystość wód (występuje I i II klasa), znaczna liczba zabytków, brak przemysłu degradującego środowisko, zróżnicowana narodowościowo ludność. Uwzględniając walory przyrodniczo-krajobrazowe dane niejako w prezencie przez naturę, utwierdza to w przekonaniu o ogromnej szansie i możliwościach rozwoju różnych rodzajów i form turystyki na tym obszarze. Jak na razie rejon Puszczy Białowieskiej nie jest dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym, choć istnieją ku temu bardzo duże możliwości. (fragment tekstu)
6
Content available remote Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego powiatu jasielskiego
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2010. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej w powiecie, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
Podstawą rozwoju turystyki jest atrakcyjność miejsca. Obszary parków krajobrazowych stanowią ogromny i wyjątkowo atrakcyjny zasób dla rozwoju turystyki. Analizy dotyczą 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego. Parki te charakteryzują się różnorodnością przyrodniczą i krajobrazową. Jednak występująca tam infrastruktura turystyczna wymaga w większości modernizacji. Należałoby zagospodarowanie turystyczne dostosować do swoistych uwarunkowań parku krajobrazowego, nie tylko w celu zwiększenia wygody i bezpieczeństwa użytkowników, ale przede wszystkim ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych przed zniszczeniem. Dostosowanie zagospodarowania turystycznego do specyfiki obszaru może kreować odpowiednie zachowania społeczne. Szczególnie ważne jest kształtowanie właściwych proporcji między funkcjami turystyczno-rekreacyjnymi a ochronnymi. Narzędziem właściwego kreowania rozwoju turystyki na terenach parków krajobrazowych są plany ochrony. Celem artykułu jest sformułowanie wytycznych dla rozwoju turystyki w dolnośląskich parkach krajobrazowych w oparciu o zapisy ich planów ochrony, przy uwzględnieniu postulatu ochrony wartości przyrodniczych i krajobrazowych(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego powiatu lwóweckiego
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2010. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej w powiecie, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Touristic Potential of the Peat Bogs
75%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest analiza zagospodarowania torfowisk i ukazanie ich jako atrakcyjnych turystycznie obiektów ze szczególnym wskazaniem na ich unikatowość oraz występowanie szczególnie interesującej flory i fauny. Materiały i metody: Dla zrealizowania postawionych celów pracy przeanalizowano dostępną literaturę naukową dotyczącą torfowisk w tym głównie torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz przeprowadzono obserwacje własne na wybranych torfowiskach: Bór na Czerwonem i Baligówka. W celu ukazania potencjału turystycznego tych miejsc wykonano dokumentację fotograficzną wybranych atrakcji i opisano sposób zagospodarowania wybranych torfowisk. Wyniki: Torfowiska w Polsce, a w szczególności te, które występują w kotlinie Orawsko-Nowotarskiej są obszarami o wyjątkowej wartości przyrodniczej na skalę Europejską oraz wysokim potencjale turystycznym. Odpowiednio zagospodarowane i udostępnione mogą stać się niezwykłą atrakcją turystyczną danego regionu. Przykładami właściwego zagospodarowania obszarów przyrodniczo cennych znajdziemy w analizowanych torfowiskach: Baligówka i Bór na Czerwonem. Wnioski: Niezbędne staje się zabezpieczanie tak wrażliwego ekosystemu jakim jest torfowisko oraz wprowadzenie zasady zrównoważonej turystyki. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego powiatu wołowskiego
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionów oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2008. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Development of the Tourist Function Within Areas of Lower Silesian Landscape Parks
75%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy było przedstawienie rozwoju funkcji turystycznej obszarów dolnośląskich parków krajobrazowych. Przedmiotem badań były gminy związane z dolnośląskimi parkami krajobrazowymi. Materiały i metody: Badaniami objęto 59 gmin województwa dolnośląskiego na terenie których zlokalizowanych było 12 parków krajobrazowych. W badaniu wyznaczono sześć wskaźników opisujących poziom rozwoju funkcji turystycznej - po trzy z zakresu stanu zagospodarowania turystycznego i ruchu turystycznego. Wyniki: Ustalono istotną zależność między powierzchnią parku krajobrazowego a stanem zagospodarowania turystycznego. Okazało się, że wśród 59 z badanych gmin na terenie 14 z nich nie funkcjonuje ani jeden turystyczny obiekt noclegowy. Wnioski: Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że najwyższy poziom rozwoju funkcji turystycznej występuje w gminach związanych z następującymi parkami krajobrazowymi: Śnieżnickim, Sudetów Wałbrzyskich, Gór Sowich, Księżańskim i Doliny Bobru.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwala na finansowanie rozwoju turystyki ze środków unijnych. Można je wykorzystać m.in. na modernizację i rozbudowę infrastruktury turystycznej, która jest jednym z istotnych czynników stanowiących o poziomie rozwoju funkcji turystycznej miejscowości lub regionu. Celem artykułu jest ocena wykorzystania środków z funduszy europejskich na przedsięwzięcia infrastrukturalne w dziedzinie turystyki w trzech gminach turystycznych w regionie jeleniogórskim, tj. w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie-Zdroju. Osiągnięciu celu badawczego służyła analiza absorpcji środków z funduszy europejskich w poszczególnych gminach. Badania wykazały m.in. zróżnicowanie aktywności w pozyskiwaniu środków unijnych w gminach w zależności od stopnia realizacji funkcji turystycznej, a także wpływ wykorzystania środków na rozwój funkcji turystycznej, w szczególności zagospodarowania turystycznego.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano stan rozwoju funkcji turystycznej w trzech województwach wschodniej Polski (podlaskim, lubelskim, podkarpackim). Przedstawiono podstawowe dane dotyczące potencjału i zagospodarowania turystycznego oraz wartości głównych wskaźników funkcji turystycznej. Opracowano dodatkowe wskaźniki funkcji agroturystycznej, których wartości również zostały zaprezentowane. Rozwój funkcji turystycznej stymulowany jest w ramach licznych programów krajowych i międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Baza noclegowa jest jednym z ważniejszych elementów zagospodarowania turystycznego, przez co wpływa na rozwój turystyki w regionie. Celem pracy było ukazanie stanu ilościowego bazy noclegowej indywidualnego zakwaterowania w województwie dolnośląskim na tle kraju oraz jej wykorzystanie. Metodą badawczą była analiza źródeł wtórnych w postaci raportów Instytutu Turystyki. Dane zostały uzupełnione wynikami badań przeprowadzonymi w 2006 i 2007 roku w powiecie kłodzkim i byłym województwie jeleniogórskim w 50 i 29 gospodarstwach agroturystycznych. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2010. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej w powiecie, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2008. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej w powiecie, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
Izba Leśna we Floriance, położonej na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, powstała w oparciu o zabudowania z 1919 roku. Obecnie obiekt pełni funkcję muzealną. Budynkowi starej gajówki, towarzyszy tradycyjna zabudowa charakterystyczna dla zagród wiejskich: stodoła, szopa i piwnica. Siedlisko zajmuje obszar o powierzchni blisko 65 arów i jest ogrodzone niskim, drewnianym płotem. Podwórze gospodarskie porośnięte jest murawą. Na terenie wydzielonym wewnętrznym płotkiem, znajdują się: niewielki warzywnik, miejsce rekreacyjne z paleniskiem oraz pozostałość starego sadu założonego na planie kwadratu. Na terenie siedliska zinwentaryzowano 68 drzew z 12 gatunków. Koncepcja projektowa zagospodarowania terenu przy Izbie Leśnej we Floriance została oparta na inspiracji ogrodem wiejskim. Projektowane kompozycje roślinne i elementy małej architektury podkreślają rustykalny charakter przestrzeni. Zastosowano śmiałe połączenia barw: pomarańczowego z fioletem, żółtego z błękitem i różem. W projekcie zestawiono tradycyjne byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wybrano gatunki rodzime, które są najlepiej przystosowane do lokalnych warunków. Zaprojektowano również ogród użytkowy, na który składają się warzywnik oraz sad. Zagospodarowano także przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi i rekreacji. Chcąc podkreślić łączność założenia z naturą wprowadzono łąkę kwietną. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionych badaniach zwrócono uwagę na potencjał turystyczny miasta i gminy Szczytna, położonych w województwie dolnośląskim, w bliskim sąsiedztwie znanych uzdrowisk Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. Szczególną rolę przypisano pieszym szlakom turystycznym, bowiem uznano je jako te, które przyciągają i przyciągać będą turystów i potencjalnych inwestorów. Na terenie miasta i gminy Szczytna występują nieliczne zabytki architektoniczne, zabytkowe elementy małej architektury, ciekawe formy ochrony przyrody: Park Narodowy Gór Stołowych, Torfowisko pod Zieleńcem (rezerwat przyrody), Góry Bystrzyckie i Orlickie (obszar chronionego krajobrazu), obszar Natura 2000, 8 pomników przyrody. Wszystkie te wymienione elementy podziwiać można, przemierzając piesze szlaki turystyczne, których, na terenie gminy Szczytna, jest obecnie około 115 km długości. W ramach prowadzonych badań przeanalizowano ponad 70 km tychże. Długość i gęstość szlaków implikuje dużą atrakcyjność badanego obszaru, dlatego poszukiwano miejsc o wysokim potencjale turystycznym. Do zwaloryzowania szlaków turystycznych wybrano Metodę krzywej wrażeń Wejcherta, która pozwoliła na dokonanie ich oceny. Na podstawie jej wyniku wskazano miejsca pod nowe inwestycje turystyczne. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionu oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2008. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej w powiecie, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego mikroregionów oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Turystyka Kulturowa. Fenomen, potencjał, perspektywy", Gniezno, 2008. Uwzględnia ona potencjalne cele turystyki kulturowej, pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.