Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Development projects financing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł omawia dwa sposoby pozyskiwania pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa: pożyczka lub dopuszczenie udziałowców.
Leasing jest formą finansowania, która wykazuje szczególną przydatność dla firm o słabszej kondycji finansowej i nieugruntowanej pozycji rynkowej. Dla tego rodzaju przedsiębiorstw leasing może stanowić niekoniecznie optymalne, z finansowego punktu widzenia, ale czasami jedyne dostępne źródło kapitału obcego, co przy obecnie słabej koniunkturze, przekładającej się na wyniki przedsiębiorstwa, ma istotne znaczenie. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy i jak współpraca międzynarodowa przyczynia się do rozwoju innowacji technologicznych, których celem już na etapie prac badawczo-rozwojowych jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw i regionów. Dokonano analizy uwarunkowań dla rozwoju innowacji technologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu współpracy nauki i gospodarki, również międzynarodowych badań pro-innowacyjnych, podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Pokazano ciekawe trendy w finansowaniu prac B+R w przedsiębiorstwach przez podmioty zagraniczne, programy rządowe i międzynarodowe organizacje. Zwrócono uwagę na wzrost znaczenia dla podnoszenia innowacyjności powiązań kooperacyjnych czyli branżowych klastrów środowiska międzynarodowego, będącego źródłem synergii korzyści. Autorka zwraca uwagę, że szczególna rola w promowaniu idei open innovation i zauważalna integracja wysiłków środowiska B+R, zarówno w sektorze nauki jak i w biznesie, przypada obecnie zespołom naukowobadawczym, poszukującym nowych rozwiązań technologicznych w obszarach środowiskowych, szeroko rozumianej energetyce odnawialnej, zrównoważonym transporcie i technologiach ograniczających emisję.
W warunkach dynamicznego rozwoju gospodarki rynkowej coraz częściej zachodzi potrzeba sięgania po zarówno typowe, jak i alternatywne źródła finansowania inwestycji. Szczególnie w momencie zaostrzenia warunków pozyskania kapitału, a jednocześnie zachwiania płynności finansowej przedsiębiorstwa sięgają po dostępne na rynku formy dokapitalizowania inwestycji. W artykule zaprezentowano cele i charakterystykę działalności inwestycyjnej, wysokość ponoszonych nakładów i źródła ich finansowania przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa województwa lubelskiego. Analiza inwestycji sektora MŚP została przeprowadzona na podstawie informacji statystycznej oraz badań ankietowych przeprowadzonych w trzech edycjach w regionie województwa lubelskiego. Sformułowane zostały wnioski dotyczące charakteru, wysokości i sposobów pozyskiwania środków pieniężnych na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto problematykę finansowania działalności innowacyjnej. Ze względu na jej szeroki zakres, uwagę skoncentrowano na problemach małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w dostępie do kapitału. Podniesiono również problem pomocy publicznej i jej znaczenia w procesach finansowania przedsięwzięć innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Fundusz kapitału zalążkowego w finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć
75%
Rynek Funduszy Kapitału Zalążkowego w Polsce jest stosunkowo młody. Przykład Funduszu Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed i dotychczasowe dobre efekty spółek nadzorowanych przez ten fundusz wskazuje, że trzeba i należy bezustannie edukować i mobilizować różne osoby, instytucje i firmy w kierunku rozwoju opartego na innowacjach. Potrzebne jest przełamywanie barier i inercji przeszkadzających w podejmowaniu innowacyjnych przedsięwzięć, zwłaszcza w sytuacji dostępności różnych mechanizmów wsparcia i źródeł finansowania. Nowe programy unijne bez wątpienia zwiększą możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć przez Fundusze Kapitału Zalążkowego. Przy wykorzystaniu powstających szans, Fundusze Kapitału Zalążkowego w Polsce mogą się stać jednym z głównych ogniw aktywizujących pełniejsze zagospodarowanie potencjału innowacyjnego osób i przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Przedsiębiorcze postawy młodych a zapotrzebowanie na finansowanie seed capital
75%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży akademickiej, zidentyfikowanie skłonności i zamiarów młodych ludzi w odniesieniu do zakładania własnego biznesu, a także rozpoznanie ich potrzeb w zakresie finansowania początkowych faz podejmowanych przedsięwzięć. Podjęto także analizę rynku seed capital w Polsce, rodzącego się w ostatnich latach m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych. Tworzenie tego segmentu rynku private equity jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na finansowanie wczesnych faz rozwoju przedsięwzięć, zwłaszcza mających innowacyjny charakter. Seed capital zwany kapitałem zalążkowym czy kapitałem na start ma z założenia stanowić wypełnienie istotnej luki kapitałowej dla finansowania przedsięwzięć biznesowych znajdujących się na etapie pomysłu. Czy jednak istnieje w Polsce kapitał rzeczywiście finansujący przedsięwzięcia od pomysłu? (fragment tekstu)
8
Content available remote Finansowanie działalności rozwojowej samorządów terytorialnych
75%
Rozważania niniejszego artykułu poświęcono problemom z zakresu finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego. Niski poziom rozwoju infrastruktury technicznej, wynikający z wieloletnich zaniechań inwestycyjnych wymaga obecnie bardzo dużych nakładów finansowych. Niestety brak adekwatności dochodów do zakresu własnych możliwości finansowych realizacji zaplanowanych zadań wpływa często na powstanie deficytu budżetowego i konieczność zaciągania nowych zobowiązań. Istotne bariery finansowego zasilania jednostek samorządu terytorialnego determinują poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania inwestycji. Najczęściej podmioty te wykorzystują kredyty i pożyczki oraz emitują papiery dłużne. W ostatnich latach wzrasta także rola dotacji rozwojowych w formie funduszy unijnych. Przedmiotem dociekań naukowych niniejszego artykułu jest analiza źródeł finansowania rozwoju samorządów terytorialnych. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2009, co dodatkowo umożliwiło ocenę tendencji zmian analizowanych miar w czasie.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowane wskaźniki, narzędzia, metody czy mechanizmy weryfikujące realność ekonomiczną podjętych decyzji są uzależnione od sytuacji finansowej i warunków, w jakich funkcjonuje przedsiębiorstwo. Wymaga to indywidualnego i solidnego podejścia do różnych koncepcji i technik analizowania sytuacji finansowej w zakresie zasadności inwestowania. Praktycznie konsekwencją tych działań powinno być stworzenie możliwości kontroli i ostrzegania przed rosnącym zadłużeniem oraz bankructwem przedsiębiorstw, zjawisku coraz powszechniej występującemu w realiach gospodarki rynkowej. W pracy przedstawiono rozważania, które odsłaniają wybrane aspekty problematyki w zakresie mechanizmów weryfikujących ekonomiczną realność inwestowania w przedsiębiorstwie. Świadome działania dotyczące sfery inwestycyjnej wytrzymałości ekonomicznej przedsiębiorstwa powinny być interesujące przede wszystkim dla przedsiębiorców - nowych inwestorów.(abstrakt oryginalny)
Zastosowanie określonych kryteriów oceny źródeł finansowania działalności bieżącej i rozwojowej pozwala minimalizować ryzyko finansowe oraz osiągnąć realne korzyści gospodarcze. W artykule omówiono najczęściej stosowane kryteria takiej oceny: 1) dźwignie finansowa, operacyjna i połączona, 2) koszt zaangażowanego kapitału, 3) reguły finansowania.
Artykuł omawia korzyści finansowe wynikające z wejścia przedsiębiorstwa na giełdę jako nowe źródło finansowania rozwoju przedsiębiorstwa.
Przedmiotem zainteresowania autorki był leasing. Autorka wyjaśniła zatem pojęcie i rodzaje leasingu, wymieniła jego wady i zalety oraz porównała tę formę finansowania przedsięwzięć z kredytem.
Autorka przeanalizowała możliwości, jakie niesie ze sobą stosowanie obligacji jako narzędzia finansowania wydatków samorządów terytorialnych. Sposób finansowania wydatków przez emisję obligacji ma wiele zalet dla emitentów, szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym. Samorządy terytorialne w Polsce dostrzegły w emisji obligacji szansę na zrealizowanie wielu inwestycji, które przyczynią się do poprawy warunków życia mieszkańców, jak również stworzą warunki do inwestowania, sprawnego działania i rozwoju przedsiębiorstw.
Rozwój przedsiębiorstw działających w Polsce uzależniony jest w dużym stopniu od kapitału międzynarodowego. Niezaprzeczalny jest fakt, że przedsiębiorstwu korzystającemu tylko z wewnętrznych źródeł finansowania działalności trudno jest sprostać wciąż rosnącym oczekiwaniom rynkowym. Warunkiem prawidłowego rozwoju przedsiębiorstwa jest odpowiednia wielkość i dynamika nakładów inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez autorkę na temat "Strategie finansowania rozwoju sektora MSP w Polsce i wybranych krajach UE". Opisano kryteria doboru regionów do badań ankietowych oraz zakres i metodologię badań. Z przedstawionych badań wynika, że przedsiębiorstwa polskie napotykają wiele barier nie tylko kapitałowych, ale także prawnych i legislacyjnych.
Omówiono alianse strategiczne jako źródło finansowania rozwoju przedsiębiorstw oraz dokonano porównania badań przeprowadzonych w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach dotyczących aliansów.
Banki w dalszym ciągu niechętnie kredytują działalność małych i średnich firm. Powoli zaczyna się to zmieniać. Wskazano możliwości na jakie powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy mający problemy z uzyskaniem środków na rozwój działalności.
Artykuł omawia kwestie innowacyjności przedsiębiorstw przemysłowych z perspektywy mierników: nakładów na działalność innowacyjną, źródeł tych nakładów i ich struktury oraz udziału przedsiębiorstw innowacyjnych w ogólnej liczbie badanych firm. Poziom mierników i ich struktura wskazują na względnie niską innowacyjność przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce, zwłaszcza małych i należących do sektora prywatnego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie finansowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przy pomocy funduszy venture capital. Venture capital to kapitał średnio- i długoterminowy, który inwestowany jest za pomocą nabycia akcji bądź udziałów, a czasem obligacji zamiennych firm, które powinny posiadać duży potencjał wzrostu, wynikający np. z oryginalnych, nowatorskich rozwiązań technologicznych lub organizacyjnych. Akcje lub udziały takich spółek, kupowane są przez fundusze venture capital z zamiarem ich późniejszego odsprzedania. W ten sposób realizuje się zysk, pochodzący z przyrostu wartości firmy.
20
Content available remote La Deuda Pública Estatal como Instrumento para Financiar Gasto Electoral
75%
All levels of goverment have to guide and promote the development of their regions. The goverment collect taxes and increase public borrowing to finance the development. Since 2009, in Mexico that ideal does not work well. The mexican subnational governments have increased public borrowing to finance electoral campaigns and current expenditure. This paper reports the results of a econometric model for testing that increased public borrowing is not associated with long run development. In Mexico, the states with the highest level of development and access to financial markets began to expand the demand for bank loans to cover the reduction in income; developed by the regression model we conclude that the expansion of debt is correlated with electoral periods; also pursues the strategy of borrowing short-term purposes such as electoral campaigns or fund current expenditure and part of the debt was used to finance investment in public works. Such financial strategy in the long term is gravely irresponsible for regional development, as the states financed partisan interests at the expense of future public spending cuts. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.