Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Diagnostic systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ocena chodu i biegu ma istotne znaczenie przy identyfikacji chorób związanych z układem ruchu. W celu wyznaczenia określonych parametrów można wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie jak BTS, SkillSpector oraz czujniki ProMove mini. Pacjent porusza się ze stałą prędkością na bieżni. Uzyskane wyniki są następnie przekształcane za pomocą funkcji trygonometrycznych dla prawej i lewej kończyny, przez co uzyskuje się kąty w odpowiednich stawach. Znormalizowanie danych na poszczególne kroki i podział na fazy w każdym kroku pozwala na wyznaczenie asymetrii podczas ruchu. Poprzez zastosowanie metod numerycznych, za pomocą szeregu trygonometrycznego Fouriera oraz sumy sinusów uzyskuje się parametry każdego ze stawów w poszczególnych fazach kroku. Można je wykorzystać do planowania trajektorii egzoszkieletu wspomagającego proces rehabilitacji. Dokładność dopasowania określa się za pomocą błędu średniokwadratowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy diagnostyki pojazdów z innowacyjnymi systemami sterowania układów ułatwiających pracę kierowcy. Opisano nową wersję systemu dynamicznej kontroli stabilności i trakcji (DSTC) wraz z zaawansowaną funkcją sterowania stabilnością (ASC) oraz funkcją kontroli trakcji w zakręcie (CTC) oraz system ostrzegający o zderzeniu z samoczynnym hamowaniem. Przedstawiono współazleżność operacji systemowych oraz zaprezentowano badania oscyloskopowe sprawnych systemów w magistralach klasy B i C. (abstrakt oryginalny)
The paper deals with the problem of designing diagnostic systems for technical objects such as power plant, machining etc. The new approach for this problem that is based on the methodology that are used in the design of machines and some aspects of requirement engineering that derived from the software area is considered in the article. In general case the requirements may be used to formalized notation of the project need, that described the designed diagnostic systems. The evaluation of gathered set of requirements may be done by using the specialized expert systems, that may be developed as part of proposed approach. The whole process related to gathering, writing and evaluation of requirements for the purpose of designing diagnostic system is presented in the article.(original abstract)
W ostatnich latach wszystkie podmioty gospodarcze stanęły wobec wyzwań gospodarki w stanie kryzysu. Dekoniunktura obecna na wszystkich rynkach, choć co prawda w zróżnicowanym zakresie, dotknęła wszystkie branże, w tym transport. Wszystkie podmioty gospodarcze transportu w mniejszym lub większym zakresie odczuły negatywny wpływ warunków funkcjonowania na swój byt. Stworzyło to konieczność pewnych dostosowań tych podmiotów, m.in. w zakresie ich zachowań rynkowych. Zachowania rynkowe, będąc zewnętrznym obrazem działań podmiotów gospodarczych, są z jednej strony przejawem sytuacji, w jakiej te podmioty się znajdują (jej identyfikatorami), a z drugiej są sposobem na zapewnienie owym podmiotom niezbędnego poziomu równowagi funkcjonalnej. Prawidłowa ich ocena może przyczynić się do sukcesu działań adaptacyjnych. W warunkach dekoniunktury również podmioty gospodarcze transportu musiały niejednokrotnie pozmieniać swoje zachowania - kiedy dotychczasowe przestały być adekwatne do zmienionej sytuacji rynkowej. Stąd rodzi się interesujący problem badawczy - w jakim stopniu różnicują się zachowania podmiotów gospodarczych w wyniku pogorszenia się ich warunków funkcjonowania lub też jaki poziom intensywności dotychczasowych zachowań jest niezbędny, aby przetrwać na rynku. Głównym celem opracowania jest wykazanie zmian zachowań operatorów i organizatorów transportu oraz producentów środków transportowych w warunkach dekoniunktury gospodarczej ostatnich lat wyrażający się zmianą ich wartości (natężenia). Dla zrealizowania tak określonego celu został opracowany system diagnostyczny oceny zachowań, który dał podstawę do wygenerowania wniosków co do stopnia odchyleń poszczególnych zachowań ujawnianych na rynku przez badane podmioty. Dla potrzeb opracowania zbadano trzy podmioty (po jednym z każdej grupy wcześniej wspominanych). Tym samym było też możliwe pokazanie użyteczności zaproponowanego systemu diagnozowania zachowań rynkowych. Jednakże należy mieć świadomość, że podjęte działania badawcze nie pozwalają na uogólnianie wniosków na całą branżę transportową, ale mogą sygnalizować pewne procesy kształtowania się zachowań rynkowych.(abstrakt autora)
Wstępne prace nad stworzeniem dedykowanych systemów diagnostycznych maszyn, wykorzystujących opracowane w niniejszym artykule metody genezowania stanu maszyn, są już obecnie w kraju prowadzone, np. w postaci analizy opracowanych procedur genezowania stanu dla wybranych układów maszyn roboczych. W artykule przedstawiono również możliwość wykorzystania programu Matlab do implementacji metod genezowania stanu maszyn. (abstrakt oryginalny)
Znajomość stanu dynamicznego i struktury systemu maszyny umożliwia opisanie jej zachowań, a także pozwala na budowanie modeli prognostycznych zachowań systemu w funkcji czasu ewolucji dynamicznej. W pracy przedstawione zostały problemy związane ze stanem dynamicznym maszyn. Szczególną uwagę zwrócono na nowoczesne systemy pomiarowe drgań. Opisano możliwości analizatora dźwięku i drgań SVAN 912AE. Zaprezentowano możliwości systemu diagnostycznego do monitorowania i diagnozowania maszyn " Vibex". Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów pomiarowych jest system LMS SCADAS Recorder. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest system wielokanałowej rejestracji i analizy sygnałów wibroakustycznych PULSE. (abstrakt oryginalny)
W tej pracy przedstawiono użyteczne informacje o sposobach konstruowania nowoczesnych maszyn. Zwrócono uwagę na przydatność metody elementów skończonych w praktyce inżynierskiej. Zaprezentowano podstawowe sposoby wykorzystywania FEM w praktyce. W podsumowaniu zwrócono uwagę na sposoby, możliwości i rozwój metod komercyjnych.(abstrakt oryginalny)
Istotnym problemem w diagnostyce środków transportu jest wiedza eksperta. Zdarza się często, że wynajęcie eksperta jest bardzo drogie. Z tego też powodu, na przykładzie układu hamulcowego, w pracy przedstawiono zastosowanie systemu eksperckiego w diagnostyce środków transportu. System ten może mieć również zastosowanie w innych, nie omawianych tutaj układach.(abstrakt oryginalny)
W poniższej pracy przedstawiono podejście diagnozowania stanów złożonych obiektów technicznych z wykorzystaniem logiki czterowartościowej. Scharakteryzowano stany obiektu technicznego, określono przedziały zmian stanów i zdefiniowano reguły wnioskowania przy rozpoznawaniu poszczególnych stanów. Zamieszczono również schemat klas w logice czterowartościowej oraz możliwe kierunki zmian stanów badanego obiektu technicznego. Dokonano porównania procesu diagnostycznego w logice dwu i trójwartościowej z logiką czterowartościową, w kontekście pozyskania informacji diagnostycznej oraz profilaktycznej obsługi technicznej określającej przeciętny czas bezawaryjnej pracy obiektu. Słowa kluczowe: diagnostyka techniczna, metody wnioskowania, systemy diagnostyczne, ocena stanu w obiektach, rozpoznawanie stanu technicznego. (abstrakt oryginalny)
W pracy zwrócono uwagę na rozwiązania konstrukcyjne wprowadzane we współczesnych pojazdach rolniczych, które wymuszają zmiany w zakresie metod diagnozowania i zwiększają różnorodność świadczonych usług przez autoryzowane stacje obsługi. Wprowadzane w budowie pojazdów systemy sterująco-diagnostyczne wspomaga proces użytkowania pojazdu, oraz jego bieżącą ocenę techniczną. Aktualizacja struktury systemu eksploatacji pozwala na uwzględnienie elementów diagnostyki technicznej w systemie obsługi pojazdów przez autoryzowane stacje obsługi.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano istotę konstruowania systemu nadzoru i bezpieczeństwa dla farmy wiatrowej. Znaczna część materiału w artykule dotyczy opisu podstaw funkcjonowania siłowni wiatrowej oraz pozostałych urządzeń składowych farmy wiatrowej. Proponowana metoda diagnozowania (oceny stanu farmy wiatrowej) polega na porównaniu wektorów sygnałów diagnostycznych z ich wzorcami. Podstawą wypracowywania decyzji oceny stanu farmy wiatrowej jest analiza wektorów sygnałów w przestrzeni Euklidesowej elementarnych metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych. Na bazie metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych system diagnostyczny (DIAG) wypracowuje diagnozy o stanie farmy wiatrowej w logice trójwartościowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwość autodiagnostyki maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi stosowanych często jako źródło napędu pojazdów elektrycznych. Opisano w nim innowacyjną metodę analizy stanu technicznego silników elektrycznych z magnesami trwałymi na podstawie ich sygnałów własnych oraz możliwości jej zastosowania w systemach autodiagnostyki pojazdów samochodowych. Przedstawiona metoda wykorzystuje podobieństwo budowy maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi do czujnika drgań i jest ona przedmiotem zgłoszenia patentowego nr P.40566. W pracy przybliżono również zalety i wady napędów elektrycznych opartych o silniki elektryczne z magnesami trwałymi wraz z przykładami zastosowania takich napędów w pojazdach rekreacyjnych, użytkowych i osobowych. Dodatkowo przedstawiono porównanie własności trakcyjnych pojazdu Sportowo-Rekreacyjnego z tradycyjnym napędem spalinowym oraz koncepcyjnym napędem elektrycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano istotę konstruowania systemu nadzoru i bezpieczeństwa dla farmy wiatrowej. Znaczna część materiału w artykule dotyczy opisu podstaw funkcjonowania siłowni wiatrowej oraz pozostałych urządzeń składowych farmy wiatrowej. Proponowana metoda diagnozowania (oceny stanu farmy wiatrowej) polega na porównaniu wektorów sygnałów diagnostycznych z ich wzorcami. Podstawą wypracowywania decyzji oceny stanu farmy wiatrowej jest analiza wektorów sygnałów w przestrzeni Euklidesowej elementarnych metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych. Na bazie metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych system diagnostyczny (DIAG) wypracowuje diagnozy o stanie farmy wiatrowej w logice trójwartościowej.(abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono wybrane problemy eksploatacji maszyn, wspomaganej metodami diagnostyki technicznej i monitorowania stanu. Dotyczy to coraz częściej systemów mechatronicznych w ujęciu inżynierii diagnostyki. Przedstawiona problematyka tego opracowania znajduje swoje uzasadnienie w procesach destrukcji maszyn, towarzyszących każdej maszynie tuż po jej wytworzeniu, aż do likwidacji. Kształtowanie się kosztów eksploatacji maszyn i różnorodność działań organizacyjnych w tym obszarze różnicują możliwości stosowania znanych strategii eksploatacji. Rozwijająca się diagnostyka techniczna daje podstawy do racjonalnej eksploatacji maszyn w nowo tworzonych diagnostycznych systemach eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Sztuczna inteligencja w ekonomicznych systemach diagnostycznych
63%
Diagnoza to termin pochodzący z języka greckiego (diagnosis) i oznaczający przede wszystkim rozpoznanie, ale także rozróżnienie, decyzję, wyróżnienie. W szerszym i bardziej praktycznym sensie oznacza ona "rozpoznanie badanego stanu rzeczy przez zaliczenie go do znanego typu albo gatunku, przez przyczynowe i celowościowe wyjaśnienie tego stanu rzeczy, określenie jego fazy obecnej oraz przewidywanego dalszego rozwoju". Termin ten jest wykorzystywany w wielu obszarach nauki i praktyki, w tym przede wszystkim w medycynie, naukach technicznych, psychologii, socjologii, ale także w naukach ekonomicznych, najczęściej do diagnozy organizacji gospodarczych.(fragment tekstu)
Systemy klasy Business Intelligence (BI) są bardzo dynamicznie rozwijającym się sektorem rynku IT. Zgodnie z raportem Research and Markets średnia roczna stopa wzrostu światowego rynku BI w latach 2016-2020 wyniesie 10,3%2. Według R. Tomaszewskiego, wiceprezesa firmy Motabi, zajmującej się produkcją rozwiązań BI na rynku polskim, Polska w tym zakresie nie odbiega od trendów światowych3. W ujęciu technicznym systemy BI stanowią zintegrowany zestaw narzędzi, technologii oraz produktów programowych do zbierania heterogenicznych danych z różnych rozproszonych źródeł, ich integrowania, analizowania i udostępniania4. Ich podstawową cechą jest przede wszystkim zastosowanie hurtowni danych, narzędzi OLAP (On Line Analytical Processing) oraz technik eksploracji danych.(fragment tekstu)
18
Content available remote Metody reprezentacji i pozyskiwania wiedzy w systemach diagnostycznych
63%
Reprezentacja wiedzy w systemach diagnostycznych jest trudnym i ważnym, ale dotąd jeszcze nie w pełni rozwiązanym problemem. Dwie podstawowe formy reprezentacji wiedzy to forma symboliczna i niesymboliczna. Można je przedstawić za pomocą opisów, które zawierają pierwotne cechy i pojęcia zaprezentowane w danym języku, oraz relacji, które przedstawiają zależności i asocjacje pomiędzy faktami w bazie wiedzy.(fragment tekstu)
W krajach Unii Europejskiej prowadzone są badania związane z zastosowaniem systemów inżynierii wiedzy w naukach technicznych oraz szeroko rozumianej ekonomii i zarządzaniu. W badaniach tych przyjmuje się za pewnik, że jakościową przewagę w technologii komputerowej można przełożyć na gospodarczą przewagę kraju.(fragment tekstu)
20
Content available remote A functional and task fault-oriented diagnostic system for wheeled tractors
63%
Ciągniki kołowe, które są wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki krajowej posiadają nowoczesną konstrukcję. Pojawienie się różnego rodzaju niezdatności przyczynia się do ograniczenia efektywności pracy, wzrostu emisji szkodliwych substancji, wzrostu zużycia paliwa, pogorszenia poziomu bezpieczeństwa oraz spadku dynamiki pojazdu. Z uwagi na szybkie przeciwdziałanie pojawiającym się niezdatnościom i właściwą lokalizację uszkodzenia konieczne jest stosowanie rozbudowanych układów diagnostycznych. W pracy przedstawiono budowę urządzenia wykorzystywanego do diagnostyki stanu technicznego ciągnika kołowego. Przedstawiono również przykładowe algorytmy i procedury diagnostyczne. Zaprezentowany system diagnozowania stanu ciągnika kołowego w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jego niezawodności i ograniczenia skutków ewentualnych uszkodzeń, gdyż operator ciągnika po pojawieniu się niezdatności jest zawsze szybko o tym powiadamiany, co zapobiega dalszym uszkodzeniom kolejnych podzespołów pojazdu oraz ogranicza koszty eksploatacji. W pracy przedstawiono także wyniki testów stanowiska diagnostycznego stanu technicznego ciągnika kołowego. Wyniki testów urządzenia zostały ponadto zweryfikowane poprzez wykorzystanie innych metod diagnostycznych, np. pomiarów z użyciem kamery termowizyjnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.