Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 259

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Digital economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Automatyczna identyfikacja w elektronicznej gospodarce
100%
W gospodarce elektronicznej centralne miejsce zajmuje klient. To klient decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa. Sposób i skuteczność komunikacji z klientem i przede wszystkim umiejętność gromadzenia informacji i jej analiza to czynniki decydujące w owych relacjach. Dzięki wprowadzeniu systemów automatycznej identyfikacji dane mogą być pozyskiwane płynnie, automatycznie. Informacja dostępna jest wówczas w każdej chwili w formie elektronicznej, co ułatwia dynamiczne kierowanie firmą. Narzędzie to stało się niezbędną częścią współczesnych systemów zarządzania, takich jak MRP, MRP II, ERP. Stanowią one także podstawę do implementacji w systemach informatycznych typu SCM. (fragment tekstu)
2
Content available remote Wspólnota europejska wobec rozwoju gospodarki elektronicznej
100%
Celem artykułu jest przedstawienie polityki Wspólnoty Europejskiej w stosunku do rozwoju gospodarki elektronicznej (e-gospodarki) i społeczeństwa informacyjnego oraz osiągniętych przez nią rezultatów. Problematyka ta stała się niezwykle istotna w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy gospodarka europejska zaczęła tracić konkurencyjność w stosunku do Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich. Dlatego też pojawił się niezmiernie ambitny plan uczynienia z Europy najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie, którego ważnym elementem była gospodarka oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza część pokazuje znaczenie, jakie technologie elektroniczne i komunikacyjne mają we współczesnej gospodarce, druga - najobszerniejsza - ewolucję wspólnotowej polityki w zakresie rozwoju gospodarki elektronicznej, trzecia zaś dane empiryczne, które przedstawiają osiągnięte przez państwa europejskie rezultaty. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Cyberprzestępczość i jej wpływ na rozwój gospodarki elektronicznej
100%
Nie sposób nie zgodzić się z tezą, iż zjawisko cyberprzestępczości wywiera istotny wpływ na rozwój gospodarki określanej mianem elektronicznej. Samo wy-korzystanie Internetu, stanowiącego na jej gruncie podstawową płaszczyznę wy-miany handlowej, sprzyja bowiem nie tylko rozwojowi gospodarki narodowej jako takiej, ale umożliwia przy tym przedstawicielom środowisk przestępczych (często-kroć o charakterze międzynarodowym i zorganizowanym) kreowanie szeregu nowych postaci zjawisk patologicznych, dotychczas pozostających jedynie w sferze fikcji z uwagi na brak możliwości technicznych. Metody oszukańczych praktyk wymierzonych przeciwko konsumentom i przedsiębiorcom stają się w konsekwecnji coraz bardziej wyrafinowane i szkodliwe, a przy tym trudne do zwymiarowania, tak w aspekcie prawnym, kryminologicznym, jak i ekonomicznym. Prawdopodo-bieństwo stania się przedmiotem ataku cyberprzestępczego wydaje się zatem wysoce realne i dostrzegalne zarazem. Dane uzyskane w drodze Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacyjnego przeprowadzonego wśród 1700 przedstawicieli kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla w 52 krajach świata wskazują, że aż 72% spośród nich zauważa wzrastający poziom ryzyka spowodowanego za-grożeniami zewnętrznymi. Z drugiej zaś strony np. jedynie co trzeci respondent zdecydował się dostosować własną strategię bezpieczeństwa informacji do technologii teleinformatycznych wdrażanych w ciągu ostatniego roku we własnej organi-zacji11. Aby zasygnalizować, jakie skutki pociągają za sobą tego typu zagrożenia w skali ogólnoświatowej, wystarczy przytoczyć szacunki dokonane przy okazji ostatnich cyberataków na infrastrukturę krytyczną instytucji rządowych w Polsce, które miały miejsce w styczniu 2012 r. w związku z planami ratyfikacji konwencji ACTA, mającej na celu wprowadzenie mechanizmów międzynarodowej ochrony praw autorskich. Wskazują one na konieczność przeznaczenia przez krajowe instytucje państwowe, przedsiębiorców i prywatnych użytkowników sieci aż 50 mld złotych w okresie następnych 5 lat. Świadczy to z pewnością o istnieniu nie tylko jedynie potencjalnie niebezpiecznego, ale i wymiernego ekonomicznie wpływu zjawiska cyberprzestępczości na rozwój gospodarki elektronicznej(fragment tekstu)
4
Content available remote Intensyfikacja przestępczości w e-gospodarce
80%
Polska gospodarka elektroniczna wykorzystując technologie informatyczne, rozwija się bardzo intensywnie. Przekazywanie informacji w celach biznesowych, w administracji publicznej, podczas realizacji e-usług odbywa się z użyciem systemów teleinformatycznych, a procesy decyzyjne w przedsiębiorstwach są wspomagane przez rozbudowane narzędzia analityczne. Niestety, nowoczesne technologie niosą pewne ryzyko bezpiecznego ich użytkowania, i to mimo stosowania różnych metod i środków ochrony. Celem artykułu jest przedstawienie skali zagrożenia bezpieczeństwa sieciowego w dobie rozwoju e-gospodarki oraz ukazanie możliwości i skutków atakowania sieci firmowych i przemysłowych. (abstrakt autora)
5
Content available remote Rola kapitału społecznego w gospodarce cyfrowej - nowe tendencje rozwojowe
80%
Celem artykułu jest określenie źródeł i charakteru kapitału społecznego w gospodarce cyfrowej w świetle pojawiających się tendencji rozwojowych. Na wstępie zdefiniowano pojęcia gospodarki cyfrowej i kapitału społecznego. Następnie na podstawie literatury wypunktowano kluczowe zagadnienia, które aktualnie wydają się mieć naj-istotniejszy wpływ na rozwój gospodarki cyfrowej. Trzy z tych tendencji rozwojowych omówiono szerzej, wskazując w konkluzji na ich uzależnienie od kapitału społecznego.(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących wpływu - w ujęciu ekonomicznym - sektora przemysłów kreatywnych na zmiany w e-gospodarce. Celem artykułu jest wskazanie korelacji pomiędzy rozwojem sektora przemysłów kreatywnych a zmianami zachodzącymi w handlu elektronicznym.(abstrakt autora)
The article uses the Sedov-Taylor function to model "information bubbles" formed in the global information space due to information attacks. The authors identify the most relevant determinants that describe information activities related to cyber threats and reactions of economic agents in the global digital economic space. The article hypothesizes about the emergence of "information bubbles" due to increases in information activities and their rupture due to information intrusion, leading to appropriate reactions of economic agents and their subsequent stabilization over time. The empirical data from global web statistics indicates, that four large-scale information overloads were caused by cyberattacks during the study period, which led to the rupture of "information bubbles". Application of autocorrelation functions allows us to determine that the period during which misinformation spreads is, on average, seven days. Solution of the Sedov-Taylor optimization problem and calculations of differential equations, as well as their derivatives, suggest several indicators. Namely, a breakpoint of the second kind, corresponds to the rupture of the "information bubble" with a subsequent adaptation of the system; the inflection point of the function identifies the levels of information activities related to cyber threats, which will change the consequences of the "information bubble" rupture; the minimum possible level of the reactions of economic agents in the global digital economic space. (original abstract)
W artykule zaprezentowano ocenę rozwoju gospodarki elektronicznej w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Dokonano analizy danych statystycznych podstawowych charakterystyk rozwoju e-gospodarki oraz determinant wpływających na ranking państw w światowym indeksie NRI. Jednocześnie ukazano wpływ i znaczenie rozwoju e-gospodarki na współczesne aspekty społeczno-ekonomiczne państw.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest analiza poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego Litwy. Na początku pracy przedstawiono metodologię badań, opartą o przegląd pewnych miar, używanych do oceny poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Następnie przedstawiono aktualną strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego Litwy na lata 2014-2020. W części empirycznej omówiono najważniejsze kierunki rozwoju i wskaźniki wdrażania danej strategii. Na podstawie danych z międzynarodowych raportów, dotyczących elektronicznej gospodarki, przeprowadzono analizę porównawczą pozycji Litwy na tle państw świata i UE. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa obierające jako kluczowe w organizacji zarządzanie wiedzą powinny uwzględniać kilka czynników: międzykulturowy efekt synergii; kreowanie warunków przyspieszających rozwój; wykorzystanie osiągnięć technologii dla tworzenia nowych produktów i usług; wyższe tempo wyszukiwania i wdrażania innowacji; skracanie cyklów życia produktów i usług; uczestnictwo pracowników w szkoleniach, kursach i studiach podnoszących ich kwalifikacje i wiedzę; kreowanie marki firmy i jej produktów; kształtowanie i podnoszenie wartości firmy (fragment tekstu)
11
Content available remote Rola gospodarki elektronicznej w rynku usług pocztowych
80%
W wysoko rozwiniętych społeczeństwach obserwuje się silną tendencję do przechodzenia od gospodarki opartej na pracy i kapitale do gospodarki opartej na wiedzy, w której zasadniczą rolę odgrywa informacja oraz technologie informacyjne. Weszliśmy w wiek cywilizacji cyfrowej. Wraz z rozwojem technologii informatycznych i telekomunikacyjnych powstała nowa gałąź gospodarki - gospodarka informatyczna (e-gospodarka). Jej początek określa się na lata 60. ubiegłego wieku. Pod pojęciem gospodarka informatyczna rozumiemy wykorzystywanie technologii informatycznych w następujących procesach gospodarki rynkowej: produkcja, sprzedaż i dystrybucja produktów poprzez sieci teleinformatyczne. Obejmuje ona między innymi przekazywanie sformatowanych lub niesformatowanych informacji biznesowych, administracyjnych i innych, za pomocą środków elektronicznych takich jak poczta elektroniczna, Internet, elektroniczne tablice informacyjne, elektroniczne operacje finansowe, elektroniczny transfer funduszy i elektroniczna wymiana danych, pomiędzy dostawcami, odbiorcami, jednostkami rządowymi i innymi partnerami w celu przeprowadzenia i realizacji transakcji w biznesie, działalności administracyjnej i usługowej. (fragment tekstu)
An assessment of the degree of the development of the digital economy in Poland in comparison to chosen European countries is the main purpose of the paper. The methodology of the conducted research is based on the analysis of secondary sources and applying statistical methods. In order to make the comparison in methodically correct manner, synthetic measures of the development of the e-economy were used in the form of two indexes: NRI (Networked Readiness Index) and DESI (Digital Economy and Society Index). On the basis of available statistical data, four European countries were confronted with Poland. Results of the analysis indicate a relatively unfavorable situation of Poland. (original abstract)
Artykuł porusza wybrane zagadnienia dotyczące budowy wskaźników efektywności dla procesów biznesowych realizowanych w ramach gospodarki elektronicznej. Omawiane wskaźniki traktowane są jako część modelu procesu biznesowego. Ich celem jest umożliwienie automatycznej analizy skutków realizacji poszczególnych operacji, całych instancji procesów oraz oceny całego modelu pod kątem możliwości jego doskonalenia. Wskaźniki efektywności stanowić będą wbudowane formuły systemów informatycznych i usług webowych oraz powinny odzwierciedlać interesy wszystkich interesariuszy zaangażowanych w realizację modelowanych procesów.(abstrakt autora)
Artykuł dotyczy badań nad marketingiem cyfrowym jako systemem marketingowym, definicji jego najważniejszych elementów, kanałów i wyników, a także poziomów struktury. Obecnie marketing cyfrowy jest rozpatrywany głównie na poziomie mikro, jego funkcjonowanie na poziomie całej gospodarki, a systemowa interakcja między marketingiem cyfrowym a innymi podsystemami społecznymi nie jest dobrze poznana. Rezultatem badania jest konceptualizacja modelu marketingu cyfrowego jako systemu marketingowego oraz przydzielenie trzech poziomów marketingu cyfrowego. Otwiera to perspektywy do lepszego zrozumienia procesów rozwoju gospodarczego, czynników wpływów i środków zarządzania. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule chcielibyśmy przeanalizować wpływ wolnych i otwartych standardów na gospodarkę elektroniczną. Nasze rozważania przeprowadzimy, przedstawiając różne technologie, których stosowanie, choć czasami wydaje się głęboko uzasadnione, powoduje znaczące ograniczenie działania zasad wolnego rynku czy konkurencji, nie niosiąc z sobą jednocześnie istotnych zalet dla ogółu gospodarki. W trakcie tego rozważania podamy też konkretne przykłady, w których zastosowanie otwartych standardów okazało się bardziej korzystne lub wykorzystanie zamkniętych rozwiązań miało negatywne skutki dla rozwoju ekonomicznego. Przedstawiony problem jest bardzo podobny do sytuacji opisanych przez profesora L. Lessiga, przy czym w tym przypadku jego wpływ na gospodarkę ma dużo większy zakres. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Przedsiębiorstwo czasu rzeczywistego jako element gospodarki elektronicznej
80%
Gospodarka elektroniczna połączyła partnerów gospodarczych za pomocą sieci teleinformatycznych. Przyniosła bezprecedensowy przyrost w ilości i szybkości wymienianej informacji, zmieniła kanały komunikacji i wpłynęła na łańcuchy dostaw. Rozwój technologii informatycznych umożliwił również realizację postulowanej od wielu lat idei przedsiębiorstwa czasu rzeczywistego (real time enterprise - RTE) - organizacji, wewnątrz której informacja jest rozsyłana natychmiast to pojawieniu się jej w dowolnej komórce firmy. Z uwagi m.in. na szybkość działania przedsiębiorstwo czasu rzeczywistego wydaje się być istotnym elementem gospodarki elektronicznej. (abstrakt oryginalny)
17
80%
Pod presją zmian na rynku producenci, dystrybutorzy i usługodawcy logistyczni oferują klientom niezawodne dostawy, wygodę w obsłudze, niezbędną komunikację w sprawie zamówień i coraz krótszy czas dostawy. Firmy doskonalą swoje systemy logistyczne, wykorzystując nowoczesne rozwiązania IT, które pozwalają lepiej zarządzać przepływem dóbr i informacji w łańcuchach dostaw. Technologie teleinformatyczne oraz systemy logistyczno-dystrybucyjne systemowo integrują przepływy podstawowych dla logistyki strumieni, które tworzą płaszczyznę realizacyjną elektronicznej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Analiza wybranych modeli biznesowych gospodarki elektronicznej XXI wieku
80%
Wynalezienie komputera otworzyło nowe możliwości działalności gospodarczej, czyli budowanie fabryk wytwarzających te urządzenia, a później firm sprzedających oprogramowanie. Sieć ARPANET zapoczątkowała lawinę pomysłów komercyjnego jej wykorzystania. Szybko powstały firmy zapewniające dostęp do sieci (w USA już 1974 r.1) czy komercyjne serwery pocztowe. Wynalezienie i popularyzacja WWW wywołały zapotrzebowanie na posiadanie stron internetowych i na rynku pojawiły się firmy Projektujące je oraz zapewniające ich publikację (czyli hosting). Wkrótce proponować zaczęto usługi pozycjonowania, które zapewnią dobre miejsce w wynikach wyszukiwarek internetowych. W latach 90. XX w. w Internecie można było znaleźć nie tylko witryny opisujące przedsiębiorstwa, ale także umożliwiające zakupy i licytacje, czyli elektroniczne sklepy, elektroniczne aukcje. Były to pierwsze modele e-biznesu będące odzwierciedleniem tradycyjnych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wybrane aspekty gospodarowania częstotliwościami i ich prawnej ochrony .
80%
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z gospodarką widmem radiowym . Zaprezentowano w nim główne założenia strategii Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w obszarze zarządzania zasobami częstotliwości i jego najważniejsze przedsięwzięcia w tym zakresie podjęte w ostatnim czasie.Omówiono również niektóre środki ochrony prawnej służące przeciwdziałaniu nielegalnemu i nieefektywnemu wykorzystywaniu widma radiowego. (abstrakt autora)
20
Content available remote E-komunikowanie jako istota gospodarki elektronicznej
80%
Na naszych oczach odbywa się aktualnie ogromny postęp w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (Information & Communication Technology), który wraz ze spadkiem kosztów transportu i obniżeniem barier handlowych doprowadził do rozwoju e-gospodarki. Nowe technologie przełamują granice państwowe - pół miliona Amerykanów korzysta z pomocy indyjskich doradców przy wypełnianiu swoich rocznych zeznań podatkowych, a telefoniczne badania satysfakcji amerykańskich klientów wykonywane są przez indyjskie call center.. Nowoczesne technologie niosą za sobą oszczędności czasu i środków. Można próbować je oszacować, tylko dla przykładu, za pomocą danych opublikowanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, według których w Dubaju (o liczbie mieszkańców niewiele ponad 1 mln) w ciągu miesiąca realizowanych jest 45 000 trans-akcji online2, zaś w Singapurze badania przeprowadzone dla TradeNet pokazują, że dzięki skróceniu czasu wydawania pozwoleń handlowych online do 1 minuty, przedstawiciele biznesu zaoszczędzili około 1 mld USD.. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.