Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Disability annuities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Tematem artykułu jest częściowa niezdolność do pracy w powszechnym ubezpieczeniu rentowym. Świadczenia ubezpieczeniowe powinny bowiem przysługiwać również osobom, które zachowały w pewnym zakresie zdolność do pracy, ale z uwagi na ograniczenie tej zdolności - wskutek naruszenia sprawności organizmu - nie mogą uzyskać zarobków w takiej wysokości, jakiej mogłyby zasadnie oczekiwać przy swoich kwalifikacjach i doświadczeniu. Renta w takim przypadku powinna pełnić funkcję uzupełniającą wobec uzyskiwanych zarobków. W artykule, który został przygotowany na bazie pracy doktorskiej, przeanalizowano poszczególne elementy definicji częściowej niezdolności do pracy i wskazano na sprzeczności w regulacji ustawowej oraz trudności interpretacyjne, które wiążą się ze stosowaniem tej definicji w praktyce. Zostały również omówione przesłanki przyznawania renty szkoleniowej ze wskazaniem na ich niespójność z przyjętą przez ustawodawcę koncepcją częściowej niezdolność do pracy. W artykule sformułowano postulaty de lege ferenda w zakresie zasad orzekania częściowej niezdolności do pracy i przyznawania świadczeń z tego tytułu. (abstrakt oryginalny)
Tekst prezentuje syntetycznie przebieg spotkania Komisji Emerytalnej ds. ubezpieczeń na starość, inwalidztwa i rent rodzinnych przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Zabezpieczenia Społecznego. Przedstawiono na nim raporty z realizacji projektów złożonych w trzyletnim okresie 2020-2022 oraz dalsze kierunki działań. (abstrakt oryginalny)
Wśród wielu negatywnych procesów i zjawisk społeczno-ludnościowych współczesności odnotowujemy szybkie powiększanie się subpopulacji osób o ograniczonych zdolnościach do życia we współczesnym społeczeństwie. Są to najczęściej także ludzie o ograniczonej zdolności do pracy i wymagający często zabezpieczenia tak środków egzystencji jaki opieki osób drugich, określane mianem osób niepełnosprawnych. Ich dokładne zliczenie statystyczne nastręcza jednak trudności i na ogół nie ma w tym względzie statystyk pełnych, odnoszących się faktycznie do ogółu osób niepełnosprawnych. Dostępne statystyki mają jednak swoją wymowę, jak chociażby ta, z której wynika że w ostatnim piętnastoleciu udział rent inwalidzkich w ogólnej liczbie emerytur i rent w kraju jest prawie stały i kształtuje się na poziomie 38-39%, co uznać należy za wskaźnik niepokojący i budzący zastanowienie co do jego uwarunkowań. Ostatnie piętnastolecie przyniosło w Polsce dość znaczne powiększenie się tej populacji, czego pośrednim statystycznym wyrazem jest fakt znaczącego przyrostu rent inwalidzkich, których liczba absolutna ulega wzrostowi.
Jednym z rodzajów ubezpieczenia składającego się na powszechny (pozarolniczy) system ubezpieczeń społecznych jest ubezpieczenie rentowe. Przedmiotem ochrony wskazanego ubezpieczenia są przede wszystkim sytuacje trwałej lub długotrwałej (okresowej) niezdolności do pracy, wynikające z tzw. ogólnego stanu zdrowia albo z wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że sytuacje chronione przez ubezpieczenie rentowe określane mianem "niezdolności do pracy" nie są w swej treści jednolite, ponieważ mogą się różnić zarówno rokowaniami co do ich trwałego charakteru (rokują lub nie rokują poprawy), jak i zakresem utraty zdolności do pracy (całkowita lub częściowa). (fragment tekstu)
W prawie niemieckim termin rent określa zarówno emeryturę, jak i świadczenia przysługujące osobie ubezpieczonej ze względu na stan zdrowia lub w przypadku śmierci członka rodziny. Autorka przedstawiła różne rodzaje świadczeń emerytalno-rentowych. Można je podzielić na trzy grupy: renty przysługujące po osiągnięciu określonego wieku jeśli zostaną spełnione również pozostałe przesłanki określone w przepisach, renta przyznawana ze względu na stan zdrowia, renty przysługujące po zmarłym członku rodziny.
Artykuł ma na celu odpowiedzieć na pytanie czy wskaźniki subiektywne związane z trudną sytuacją na rynku pracy mają wpływ na dynamikę wzrostu roli rent inwalidzkich. Z analizy rozważań teoretycznych i z przeprowadzonych badań statystycznych zaprezentowanych w artykule, wynika, że na liczbę nowo przyznanych rent inwalidzkich ma wpływ wiele czynników poza pogarszaniem się stanu zdrowotnego społeczeństwa. Do najważniejszych należy wzrost stopy bezrobocia.
Rządowy projekt ubezpieczeń społecznych nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, które stają obecnie przed Polską. Kryzys finansów publicznych związany w dużej mierze z niewydolnością systemu zabezpieczenia społecznego zmusza nasz kraj do podjęcia radykalnych reform i zdecydowania, w którym kierunku te reformy mają pójść. (fragment tekstu)
Przedstawiono aktualny stan ubezpieczeń społecznych w Polsce: strukturę i zakres działania ZUS, zakres podmiotowy ubezpieczeń pracowniczych i pochodnych, rolniczych, zakres przedmiotowy ubezpieczenia: emerytury, renty, zasiłki i sposób finansowania ubezpieczeń społecznych.
Wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe zagrażające życiu człowieka, jego zdrowiu, mieniu lub działalności powodują często nieodwracalne straty, których nie można wyrównać we własnym zakresie. Istotą ubezpieczeń jest kompensacja finansowa skutków szkód powstałych w wyniku działania zdarzeń losowych, oparta na specjalnym funduszu ubezpieczeniowym tworzonym ze składek zagrożonych podmiotów. Ubezpieczenie społeczne zabezpiecza ludzi przed ryzykiem braku środków na utrzymanie w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, jej następstwami, wypadkiem przy pracy czy z powodu starości. Jest to system zagwarantowanych ustawowo i związanych z pracą świadczeń o charakterze roszczeniowym, pokrywający straty spowodowane zdarzeniami losowymi przez zobowiązane do tego instytucje oraz finansowany na zasadzie rozłożenia ciężaru tych świadczeń w całości lub w części na zbiorowość osób do nich uprawnionych. W Polsce powszechne ubezpieczenie społeczne jest realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). (fragment tekstu)
Zmiany w polskim systemie rentowym są jednym z ważniejszych zagadnień związanych z racjonalizacją wydatków społecznych. W świetle przeprowadzonej analizy, której wyniki zostały omówione w tym opracowaniu, można stwierdzić, że system rentowy w Polsce nadal potrzebuje bardzo rozległych i gruntownych zmian. Ich wprowadzenie powinno z jednej strony wpłynąć na zmniejszenie wydatków systemu rentowego, z drugiej zaś podnieść jakość udzielanych świadczeń. (…) W opracowaniu szczególną uwagę zwrócono na strukturę rent oraz orzeczeń lekarskich głównie pod względem stopnia niezdolności do pracy. Przedstawione zostały również wyniki analizy danych ukazujących wiek i staż pracy osób wchodzących do systemu rentowego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest określenie prognozy wybranych zjawisk demograficznych i społecznych mających istotny wpływ na ewolucję i przyszły kształt modelu pomocy społecznej w Polsce. Prognozy sporządzono na podstawie najnowszych danych statystycznych dotyczących głównie 1990 roku, opracowań specjalistycznych dotyczących analizowanych sfer oraz najnowszych, opracowanych przez GUS w 1992 roku, tablic przewidywanego stanu ludności dla lat 1995, 2000, 2005 i 2010, W związku z tym przedstawione dalej wyniki w postaci tablic, wykresów i komentarzy zawierają dane statystyczne dotyczące roku 1990 oraz przewidywane wielkości rozmiarów kształtowania się analizowanych zjawisk demograficznych i społecznych dla wymienionych wyżej lat nadchodzącego dwudziestolecia. Syntetycznie proces przewidywanego starzenia się ludności Polski w rozpatrywanym okresie ilustruje wykres stanu ludności w poszczególnych grup. h w latach 1990, 2000 i 2010 (rys. 1). Poza przewidywanym stanem ludności w odpowiednich grupach wieku w poszczególnych latach rozpatrywanego okresu, istotne są również dane dotyczące procentowego udziału ludności w wyszczególnionych grupach w odniesieniu do ogólnego stanu ludności. (fragment tekstu)
Zabezpieczenie społeczne to zapewnienie realizacji praw socjalnych, jako praw obywatelskich w danym kraju. Celem podejmowanych w tym względzie działań jest bezpieczeństwo socjalne wszystkich obywateli, w tym niepełnosprawnych, zapewnienie im możliwości aktywnego życia społecznego. Poziom i sposób zaspokajania potrzeb społecznych w poszczególnych krajach Unii jest zróżnicowany. Od początku istnienia Wspólnoty instytucje UE nie ingerują w sprawy związane z regulacją systemów zabezpieczenia społecznego w państwach członkowskich. Wynika to ze sposobu traktowania spraw społecznych przez władze ponadnarodowe. Kierunki rozwoju wspólnej polityki w zakresie spraw społecznych są przedmiotem aktów prawnych noszących nazwę zaleceń, opinii, programów, mimo że nie są prawnie wiążące dla poszczególnych państw. Mają one jednak duży wpływ na ustalanie celów wspólnej polityki i sposobów ich osiągania. Aktami prawnymi, zobowiązującymi państwa członkowskie do ich przestrzegania są dyrektywy Wspólnoty. (fragment tekstu)
Za jeden z podstawowych obszarów działań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie należy uznać system ubezpieczenia społecznego rolników, obejmujący na mocy obowiązujących regulacji prawnych nie tylko zachowania mające na celu kompensację szkody poniesionej przez ubezpieczonego w wyniku wystąpienia tzw. zdarzeń losowych, lecz także działania prewencyjne, zapobiegające wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Do kręgu osób objętych postanowieniami rozporządzenia 883/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zalicza się również rolników spełniających warunki przewidziane do nabycia prawa do świadczeń systemu zabezpieczenia społecznego. Prawo Wspólnoty Europejskiej nie przewiduje jednolitego systemu ubezpieczeń społecznych - także w odniesieniu do rolnictwa. Kraje członkowskie mają znaczną swobodę w zakresie ustalania rodzaju i charakteru prawnego świadczeń dla osób zatrudnionych w rolnictwie, poziomu ochrony i metod finansowania. (fragment tekstu)
Ustawa o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (z 1990 r.) otworzyła możliwości prawne dochodzenia roszczeń uzupełniających w związku z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi na zasadach prawa cywilnego. Osoby poszkodowane w wyniku wypadków przy pracy, które nastąpiły przed 1 stycznia 1990 r. mogą dochodzić roszczeń uzupełniających powstałych po tym dniu. Praktyka wykazała, że większość spraw wpływająca do sądów dotyczy wypadków lub chorób zawodowych sprzed 1 stycznia 1990 r. Można zauważyć tendencję do bardzo korzystnego dla poszkodowanych orzecznictwa związanego z przedawnieniem tych roszczeń.
Autorka przedstawiła system emerytalny w Polsce w latach 1983-1994, pierwsze próby reformowowania go w 1991 roku, zmiany po 1993, a także podstawowe dane statystyczne o emeryturah i rentach w 1994 roku i sposobie ich finansowania. Następnie omówiła problematykę ubezpieczeń społecznych w Konstytucji i orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego oraz ocenie Rzecznika praw Obywatelskich a także kierunki zmian sytemu emerytalnego w świecie i doświadczenia krajów reformujących swoje systemy i propozycje reform polskiego systemu.
Celem artykułu jest zbadanie wpływu globalnej i lokalnej progresywności (regresywności) świadczeń społecznych i podatków bezpośrednich na rozkład dochodów bieżących gospodarstw domowych w Polsce. W analizie zastosowano podstawowe mierniki zarówno progresywności (regresywności) wymienionych instrumentów finansowych, jak i ich efektów redystrybucyjnych.
W 1995 roku realne dochody gospodarstw domowych wzrosły o ok. 5 procent Autorki analizują wzrost przeciętnych wynagrodzeń i ich rozkład wg wysokości, zmiany w zróżnicowaniu wynagrodzeń wg wysokości kwalifikacji w sektorze prywatnym i niekorzystną sytuację w tej mierze dotyczącą sfery budżetowej (zdrowie, edukacja). W 1995 roku realnie zmniejszyła się emerytura i renta w stosunku do płacy. Przeanalizowano także dochody gospodarstw domowych (rolniczych i pracowniczych), a także spożycie w różnych grupach produktów.
Rok 1996 przyniósł wzrost realnych dochodów i wydatków gospodarstw domowych. Autorki zanalizowały kształtowanie wynagrodzeń, świadczenia społeczne: emerytalno-rentowe, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, zasiłki rodzinne i zasiłki dla bezrobotnych oraz świadczenia pomocy społecznej. Zbadały także dochody budżetów domowych, wielkość spożycia i wydatki konsumpcyjne.
Omówiono wady systemu ubezpieczeń społecznych obowiązującego do 31 XII 1998 roku oraz pdstawowe założenia nowego systemu emerytalnego z uwzględnieniem pierszego, drugiego i trzeciego filaru ubezpieczeń
The present work introduces the scholarly community to a database containing information about the invalids, orphans, and widows of the First World War in Transylvania - the IOW database, which uses data extracted from the files relating to pensions awarded to these social categories as its main sources. These consist primarily of civil status documents, reports on the personal characteristics of the enrolled soldiers, data relating to war participation and testimonies proving disappearance or death in addition to medical records, as well as information regarding the situations of the beneficiaries' families and the amounts of money they received, and evidence attesting changes in the status of pension beneficiaries. Next, the details were entered into a relational data-base that will enable multiple scientific investigations in the fields of humanities, social sciences, and legal studies, as well as medicine and history of medicine, and offer the possibility of having a social and cultural impact among the general public and local communities. The preliminary results, drawn from the table relating to widows, illustrate the negative consequences of war on the lives of men, women, and children in Transylvania. Finally, the paper outlines further development of the database and future lines of research.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.