Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Disabled people
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
Artykuł omawia działania ONZ na rzecz niepełnosprawnych, przede wszystkim prace w ramach Międzynarodowego Roku Inwalidów i Innych Osób Niepełnosprawnych oraz dekady (1983-92) Inwalidów i Innych Osób Niepełnosprawnych. W pracach tych brała udział także Polska.
Niepełnosprawność to cecha jednostki uniemożliwiająca jej wypełnianie ról społecznych. Prawne pojęcie niepełnosprawności umożliwia identyfikację osób o tej cesze i stanowi podstawę realizacji licznych uprawnień, przyznawanych w celu niwelowania negatywnych skutków niepełnosprawności w życiu jednostek. W artykule dokonano analizy pojęcia niepełnosprawności zdefiniowanego w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony prawnym aspektom przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Problemy z tym związane dostrzegł prawodawca unijny. W celu zapewnienia takim osobom możliwości podróżowania porównywalnego z innymi pasażerami, wydał wiele rozporządzeń, w których przyznał tej grupie pasażerów szczególne uprawnienia (prawo do informacji w określonych formach, prawo do pomocy, prawo do pełnego odszkodowania za wózki inwalidzkie i inny sprzęt do poruszania się). Jednocześnie, kierując się zasadą niedyskryminacji, wyartykułował zakaz odmowy dokonywania rezerwacji czy sprzedaży biletów na przejazd takim pasażerom oraz zakaz odmowy zabrania ich na pokład środka transportowego tylko ze względu na niepełnosprawność lub ograniczoną sprawność ruchową. W artykule zasygnalizowano również problemy związane z dochodzeniem przez ww. pasażerów roszczeń w związku z naruszeniem przysługujących im praw.(abstrakt autora)
Przedstawiono definicje niepełnosprawności, zagadnienie turystyki osób niepełnosprawnych oraz wyniki badań dotyczących barier ograniczających udział osób niepełnosprawnych w turystyce.
Zachowania współczesnych konsumentów podlegają nieustającym zmianom, które prowokowane są wieloma trendami konsumpcyjnymi. Wśród wspomnianych trendów wymienić można serwicyzację, globalizację, ekologizację, wirtualizację czy wreszcie prosumpcję. Konsument niepełnosprawny, jak każdy inny, ulega wpływom postmodernistycznym, a system wyznawanych przez niego wartości systematycznie ewoluuje. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie głównych trendów zmian i ich wpływu na zachowania konsumenckie osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zakresu przygotowania obiektów agroturystycznych do obsługi osób niepełnosprawnych. Na wstępie artykułu zaprezentowano wybrane aspekty agroturystyki oraz jej wpływ na rozwój oferty turystycznej regionów. W dalszej części autor przedstawił formy turystyki osób niepełnosprawnych, a także możliwości realizacji tego modelu turystyki przez osoby niepełnosprawne. W artykule zaprezentowano również wyniki badań przygotowania gospodarstw agroturystycznych i możliwości realizacji agroturystyki przez osoby niepełnosprawne w powiecie jeleniogórskim. Autor zaprezentował również propozycje usprawnień w obiektach agroturystycznych umożliwiających przyjęcie osób niepełnosprawnych, biorąc pod uwagę tendencje zachodzące w społeczeństwach krajów europejskich.(abstrakt oryginalny)
W badaniach na temat zjawiska niepełnosprawności dostrzec można asymetrię. Znacznie więcej badań poświęca się problemem bytowym osób z niepełnosprawnościami oraz metodom ich wspierania i aktywizowania. Mniej natomiast - zapobieganiu powstawania zagrożeń zdrowia prowadzących do niepełnosprawności. W artykule wskazuje się na to, że badania na temat prewencji niepełnosprawności powinny być wielodyscyplinarne oraz prowadzone w odniesieniu do przebiegu oraz miejsc życia. To wymagałoby też stosowania podejścia longitudinalnego. Odpowiednio do tej propozycji odnotowane zostały przykłady badań spełniających sformułowane wymagania, a także wytyczne WHO i innych wyspecjalizowanych organizacji na temat stosowania jednoznacznych definicji, tworzenia krajowych zbiorów informacji oraz mobilizowania do uczestnictwa w odpowiednich bazach na szczeblach międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Niepełnosprawność i osoba niepełnosprawna - w poszukiwaniu definicji pojęć
80%
Współcześnie ludzie z niepełnosprawnościami stanowią siódmą część naszego globu - najnowsze szacunki wskazują, że jest ich ponad miliard i ta liczba ciągle wzrasta (Officer, 2012). W świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r. w Polsce było 4 697,0 tys. osób z niepełnosprawnościami, co stanowi ponad 12% ludności kraju. W Polsce występują dwa rodzaje niepełnosprawności: niepełnosprawność prawna i biologiczna. Za osoby niepełnosprawne prawnie uważa się, te które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a za osoby niepełnosprawne biologicznie, te które, go nie mają, choć odczuwają ograniczenie sprawności w wykonywaniu czynności podstawowych dla swojego wieku. Z uwagi na to, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią dość liczną grupę, tak w Polsce, jak i na świecie, ich problemy stały się zauważalne na forum międzynarodowym oraz w społecznościach lokalnych. Niniejszy artykuł jest próbą przeanalizowania różnych definicji, począwszy od słownikowych, przygotowanych przez specjalistów różnych dziedzin oraz występujących w aktach prawnych polskich i międzynarodowych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Alternatywne formy wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy w Polsce
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie dostępnych w Polsce form wsparcia dla osób niepełnosprawnych wchodzących lub powracających na rynek pracy. Szczególny akcent został położony na prezentację możliwości stworzonych dla osób niepełnosprawnych, które prowadzą działalność gospodarczą lub chcą pozyskać środki na jej rozpoczęcie. Dla wielu z nich to ogromna szansa na opuszczenie grona bezrobotnych oraz znalezienie swojego miejsca w rzeczywistości gospodarczej1. Obecnie osoby niepełnosprawne, które chcą powrócić na rynek pracy lub wejść na niego po raz pierwszy są objęte szczególną ochroną2. Istotne uregulowania w tym zakresie zawiera Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2011, nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Obowiązujące przepisy umożliwiają osobie niepełnosprawnej uzyskanie pomocy finansowej w celu rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej bądź dają jej szanse na skorzystanie ze wsparcia w ramach aktywnych instrumentów rynku pracy.(fragment tekstu)
Osoby niepełnosprawne ruchowo stanowią wykluczoną grupę społeczną w Polsce. Głównym powodem wykluczenia jest zdolność do samodzielnego poruszania się takich osób, a w konsekwencji ich samodzielność. Wyniki badań prezentowane w artykule dotyczą przystosowania budynków urzędów miast i gmin, a także obszaru wokół tych budynków, do poruszania się osób niepełnosprawnych. W przeprowadzonym badaniu były reprezentowane wszystkie typy gmin - gminy wiejskie, miejskie oraz wiejsko-miejskie. Autorki zaznaczają, że wyniki badań nie potwierdziły, iż określony typ gmin jest lepiej przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. (abstrakt oryginalny)
11
80%
Potrzeba uprawiania turystyki dotyczy także osób niepełnosprawnych. Możliwości i uwarunkowania uprawiania turystyki przez rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym były przedmiotem prezentowanych badań. Próbę badawczą stanowiło 122 rodziców dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności (82 kobiety i 40 mężczyzn) zamieszkałych w Słupsku. Sondaż diagnostyczny z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety służył zebraniu informacji na temat celu, częstotliwości i warunków wyjazdów turystycznych. Badani rodzice w zdecydowanej większości deklarują indywidualną organizację podróży, najczęściej samochodem. Aktywny wypoczynek preferują rodziny dzieci niesłyszących i niepełnosprawnych umysłowo, natomiast biernie wypoczywają dzieci z dysfunkcjami ruchu i niepełnosprawnością sprzężoną. Ze względu na brak przystosowania infrastruktury i brak tolerancji społecznej rodzice najczęściej preferują wypoczynek w kwaterach prywatnych.(abstrakt oryginalny)
This study aims to determine and compare the body image satisfaction, illogical thoughts and believes of amputation persons with ordinary persons. In this study we used the scientific - comparison method. The study sample consists of all amputation people that are under the sponsored of martyr and amputee's affairs foundation and social welfare organization, and the equal or matched ordinary people with those in Qorveh. According to the limitation of persons with amputation, 25 subjects of amputation persons that was under the support of martyr and amputee's affairs foundation and social welfare organization was selected purposefully and also 25 subjects of ordinary people was chosen randomize as samples; (they) were selected as statistical sample with the cloning and homogenization method with amputation group. For measuring body image satisfaction, the 24 questions of body image satisfaction scale of Mashhad's Ferdowsi University were used (Parizade, 2012). The Cronbach's alpha coefficient of test (α = 0/91) show the acceptable reliability of this scale in measuring satisfaction of body image. To assess the logical thoughts and believes; the 40 questions of logical thoughts and believes questionnaire from Jones was used that validated in Ahwaz (Abadi and Moatamedin, 2005). The final test score is 0/79 that shows the high detection strength test. For data analysis, also the Pearson's correlation coefficient, the independent t-test was used. The results of hypothesis research testing show that there is meaningful and negative relationship between body image satisfaction and illogical thoughts and believe of ordinary people with amputation persons. In other words, the increscent of body image satisfaction results are decreased their illogical believes in both groups. Also the results indicate that a meaningful difference is observed between the satisfaction of body image and illogical thoughts and believes in both groups of ordinary and amputation persons. In other words, people with amputation have a lower body image satisfaction and a higher illogical believes about themselves.(original abstract)
Tematem artykułu jest dostępność centrum Wrocławia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Z przeprowadzonych badań wynika, że obiekty są bardzo słabo dostępne, z licznymi barierami przestrzennymi. Wskazano na trudności występujące w budynkach użyteczności publicznej i wybranych obiektach handlowych. Ponadto przeanalizowano działania władz miejskich podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Wiele firm decydujących się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami zadaje sobie kluczowe pytanie: od czego zacząć? W jaki sposób zaprojektować rozwiązania, które z jednej strony tworzą miejsce pracy przyjazne dla tych osób, z drugiej natomiast - odpowiadają na realne potrzeby firmy? (fragment tekstu)
W artykule poruszono zagadnienie dostępności transportu kolejowego dla osób niepełnosprawnych. Przedstawiono wyniki badań własnych dotyczących problemów, na jakie natrafiają osoby z niesprawnościami chcące podróżować koleją. Mimo znacznego postępu w ostatnich latach, badani nadal wskazują podobne utrudnienia: całkowity brak lub zła jakość wewnętrznych ciągów transportowych, niewystarczające udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w budynkach odprawy podróżnych oraz słabe przystosowanie taboru kolejowego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kynotheraphy as the Innovative form of Supporting Disabled Children
80%
Kynotherapy is one of the innovatory methods of disabled children therapy - 'a dog-assisted therapy" generally speaking is a method helping and strengthening rehabilita-tions with a dog's participation which is properly selected, trained and led by a qualified therapist. In 1964,a child psychiatrist Boris Levinson noticed while observing autistic boys in contact with dogs that these animals had caused that autistic children having a communication problem in building up social contacts, established a contact with a dog without any trouble, and it gave a chance for a contact with a therapist in the future. For a working 'therapy dog' are selected and trained the representatives of breeds with mellow and good-tempered temperament, well-balanced psyche, patient, obedient and devoted to man. According to therapists an ideal dog in terms of character is one called a social dog, that is such a dog which except mentioned above features will be obedient not only towards people whom it knows well, but also towards every person it meets. A dog selected for work with disabled people has to be a completely foreseeable dog, that is the one which has encoded invariable features of character by his genes. Moreover, it is im-portant that the therapy dog would not have aggressive, apprehensive, or ill ancestors in his pedigree [Levinson, Pets, 1964]. The main effect of this kind of a contact therapy consists in the physical contact (strok-ing, cuddling up to a dog, shaking the dog's paw) and establishing psychical ties with the animal what has a positive influence over the course of the treatment. Despite many inconveniences kynotherapy gains more and more followers in rehabili-tation of disabled people. The changes that have occurred for last several years in this innovatory therapy allow to suppose that kynotherapy will be developing incessantly, and 'dog therapists' will be able to reach to more and more large number of people in need.(original abstract)
Głównym celem niniejszej pracy jest dokonanie oceny polskiego systemu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz sformułowanie na podstawie tej oceny zaleceń odnośnie do reformy tego systemu. (fragment tekstu)
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych nakłada na Państwa-Strony obowiązek promowania pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, który - jak dowodzą autorzy - sam z siebie nie istnieje, trzeba go dopiero stworzyć. Niezwykle istotną rolę w tej dziedzinie przypisuje się środkom masowego przekazu. Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, na co powinni zwracać uwagę, jakich zasad przestrzegać dziennikarze, twórcy medialni czy specjaliści od marketingu tworząc i upowszechniając wizerunek osób z niepełnosprawnością. (abstrakt oryginalny)
The paper presents an analysis of the benefits of using e-government tools from the perspective of people with disabilities. The purpose of the publication is to answer the question of the benefits of using e-government for people with disabilities especially from the point of view of the type of disability.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Edukacja osób niepełnosprawnych
80%
Artykuł dotyczy problemu uczestnictwa niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w systemie edukacji w Polsce, na etapie przedszkolnym i szkolnym. Prawo oświatowe w ostatnim okresie dostosowało się do włączającego modelu kształcenia osób niepełnosprawnych. Niemniej, w jakim zakresie przepisy te są realizowane w praktyce, zależy w głównej mierze od świadomości władz gminnych oraz determinacji rodziców starających się o zapewnienie jak najlepszych warunków edukacji, dostosowanych do potrzeb i możliwości ich niepełnosprawnych dzieci. Na podstawie danych Ministerstwa Edukacji Narodowej autorka dokonała również analizy zasięgu kształcenia specjalnego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.