Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Discount for lack of marketability (DLOM)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Dyskonto z tytułu braku płynności w wycenie spółek notowanych na GPW
100%
W niniejszym artykule dokonano syntetycznego omówienia jednej z podstawowych przesłanek stosowania dyskonta z tytułu braku płynności w procesie wyceny przedsiębiorstw, to jest faktu notowania akcji spółki na rynku regulowanym. Przeprowadzone badanie dowiodło, że w przypadku większości spółek, które zadebiutowały na GPW w 2012 roku, płynność obrotu była znikoma. Implikuje to konieczność odpowiedzi na szereg pytań, w tym szczególności, czy wyceniając spółkę publiczną należy stosować DLOM oraz jak traktować mnożnik giełdowy nisko płynnej spółki w procesie wyceny spółki niepublicznej metodą mnożnikową.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Premie i dyskonta w wycenie przedsiębiorstw : zastosowanie teorii w praktyce
100%
W niniejszym artykule opisano istotę premii za kontrolę i dyskonta z tytułu braku płynności oraz dokonano analizy ich zastosowania w wycenach przeprowadzanych metodą dochodową i porównawczą. Autorzy podjęli rozważania na temat wpływu zastosowania korekt na różnych etapach przeprowadzanych wycen przedsiębiorstw. Przeanalizowano zasadność oraz rzetelność poszczególnych metodologii, a także określono wpływ zastosowanego podejścia na ostateczny wynik wyceny. Ustosunkowano się również w zakresie przedmiotu wielkości bazowej korekt oraz wskazano przesłanki budzące wątpliwości i wymagające systematyzacji i standaryzacji w zakresie stosowanych metodologii wycen przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Dyskonto z tytułu braku płynności w wycenie przedsiębiorstw
100%
W artykule przedstawiono istotę i wyjaśniono powody zastosowania dyskonta z tytułu braku płynności. Wskazano na znaczenie prawidłowego ujęcia tego dyskonta w wycenie przedsiębiorstw oraz zasygnalizowano najnowsze wyzwania w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koszty transakcyjne związane z upłynnieniem aktywów, wartość jaką płynność ma dla inwestorów oraz sposoby uwzględniania braku płynności w wycenie przedsiębiorstw niepublicznych. Przedmiotem rozważań była także kwestia ustalenia wysokość dyskonta z tytułu braku płynności dla spółek nienotowanych, w oparciu o udział kosztów emisji w wartości oferty, na przykładzie pierwszych ofert publicznych (IPO) na GPW w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Główny problem zaprezentowany w artykule związany jest z brakiem płynności akcji/udziałów. W artykule rozpatrywano przypadki dyskonta związanego z brakiem płynności akcji o ograniczonych prawach sprzedaży oraz efekt zmniejszenia ceny akcji/udziałów przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych. Różnice metodyczne w określaniu dyskonta za brak płynności szczególnie dotyczą wartość wkładów właścicieli przedsiębiorstw nienotowanych na rynkach giełdowych.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko płynności związane jest z instrumentami finansowymi, których obrót następuje na rynkach charakteryzujących się trudnością zbycia aktywów po oczekiwanych cenach. Ryzyko to wiąże się z koniecznością zaakceptowania cen sprzedaży niższych niż ceny podobnych aktywów na płynnych rynkach. Konieczność uwzględnienia ryzyka płynności stanowi istotny aspekt wyceny spółek niepublicznych. Z powodu trudności z kwantyfikacją tego ryzyka większość analityków wykorzystuje "reguły kciuka", stosując dyskonto z tytułu braku płynności na arbitralnym poziomie (zwykle w przedziale między 15 a 20%). Takie uproszczone podejście może skutkować zmniejszeniem dokładności wyceny. W artykule zaproponowano metodę kwantyfikacji i ryzyka płynności dla polskich spółek niepublicznych opartą na koncepcji przyczynowości Grangera. Podejście to bazuje na analizie zależności między mnożnikami wyceny spółek publicznych a wskaźnikami płynności obrotu akcjami tych spółek. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.