Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Discourse analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Fragmenty dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa. Fragment I. Interpretacja.
100%
Lecieć w otchłań. Tchnienie unicestwienia, które w podmiocie miłosnym bierze się z rozpaczy bądź spełnienia. Przede wszystkim, od razu, pojawia się tutaj główna osoba dramatu: podmiot miłosny. Przeczuwam natychmiast, że nie jest to zwykły podmiot, nie jest to więc podmiot w ogóle, na pewno nie on. Wiem, że podmiot miłosny - podmiot zakochany - to ów szczególny rodzaj podmiotu, osoby, który wyróżnia się spośród innych tym, że kocha - jakiś inny podmiot. Z czasem, w trakcie lektury, będzie zapewne można wyróżnić inne cechy podmiotu, o którym mowa. Teraz wystarczy mi jedynie wiedza - świadomość - że podmiot miłosny to ten ktoś - taki ktoś, taki ja - kto istnieje jako zakochany. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia rolę przedsiębiorczości organizacyjnej w rozwoju przedsiębiorczych organizacji. Stopień skomplikowania i wielowymiarowość tego procesu wymaga zastosowania właściwego podejścia metodologicznego. Zaprezentowano podstawy ujęcia narracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem analizy dyskursywnej. W zakończeniu wskazano kierunki przyszłych badań dla wskazanej ścieżki metodologicznej w procesach przedsiębiorczego rozwoju organizacji.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote W stronę analizy tekstu - wprowadzenie do teorii dyskursu
80%
Artykuł koncentruje się na ten problematyce krytycznej analizy dyskursu, akcentując najistotniejsze konteksty jej rozwoju. Autorka omawia najistotniejsze stanowiska dotyczące analizy dyskursu jako metody badawczej i zarysowuje pole badań dla analizy dyskursu.(abstrakt oryginalny)
Dyskursy instytucjonalne, jako ogniwo pośrednie, z jednej strony wyznaczają ramy konkretnych działań podejmowanych przez pracowników socjalnych, z drugiej ukazują związek tej działalności z szerszymi dyskursami publicznymi (politycznymi). Rozdwojenia, przemiany dyskursów konstruowanych w ośrodkach pomocy społecznej ukazują kondycję i społeczne usytuowanie pracy socjalnej. Obserwowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat tendencje strukturalnego przekształcania dyskursów instytucjonalizujących pracę socjalną pozwalają sformułować tezę interpretatywnej deprofesjonalizacji i dehumanizacji tego zawodu. Coraz wyraźniej zewnętrznie strukturyzowana praca socjalna staje się częścią wysublimowanych mechanizmów pośredniego rządzenia społeczeństwem (populacją), będąc też jednocześnie ich ofiarą. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Mind the Gap: the New Culture Wars
80%
Autorka stawia pytanie, czy możliwe jest zracjonalizowanie dyskursu o wojnach kulturowych w taki sposób, aby krańcowa polaryzacja opinii została zredukowana do zrównoważonego dyskursu akademickiego. Zastanawia się także, czy jest możliwe znalezienie przestrzeni intelektualnej i kulturowej dla powstrzymania totalitarnej doktryny poprawności politycznej oraz ekstremizmu konserwatywnego, który staje się zjawiskiem kontrkulturowym, wykluczającym dyskusję akademicką.(abstrakt oryginalny)
6
80%
Jedną z charakterystycznych cech dyskursów współczesnego świata jest unikanie określania problemów w sposób jednoznaczny i otwarty. Wymagania politycznej poprawności oraz komercyjnego i politycznego marketingu każą unikać nazywania problemów po imieniu i ukrywać bolączki współczesnego świata za parawanem eufemizmów. Wiele z nich powstaje w miarę rozwoju współczesnych dyskursów. Problem ten, aczkolwiek analizowany w kategoriach lingwistycznych, ma wymiar moralny i sprowadza się do pytania: czy nadawca komunikatu stworzonego według powyższych kryteriów jest prawdomówny. Celem badań jest analiza w jaki sposób pozytywne wartości i normy postępowania, pojawiające się w deklaracjach misji przedsiębiorstw, rozmijają się z faktycznych działaniem firm opisanym przez media. Lingwistyczne narzędzia użyte do zbadania zjawiska to Krytyczna Analiza Dyskursu oraz koncepcja językowego obrazu świata.(abstrakt oryginalny)
Współczesny dyskurs publiczny stanowi jedno z centralnych zagadnień wielu dyscyplin naukowych, takich jak językoznawstwo, komunikologia, medioznawstwo czy socjologia. Zjawisko to jest wszechstronnie rozpatrywane zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W obrębie dyskursu publicznego szczególnie żywo analizuje się dyskurs polityczny i dyskurs medialny. Jak celnie odnotowuje Alicja Pstyga, "Dyskurs publiczny w ostatnim czasie zdominował dyskurs polityczny, który obejmuje rozmowy, dyskusje i wypowiedzi o polityce, wypowiedzi sformułowane przez polityków/ teksty wygłoszone, a także wypowiedzi podejmujące istotne dla społeczeństwa tematy oraz prowadzenie kampanii politycznej, poprzez stosowanie narzędzi marketingu politycznego" (s. 7). Tom "Międzyjęzykowe i międzykulturowe konteksty współczesnego dyskursu publicznego^^ rozważaną problematyką wpisuje się w ten aktualny i interesujący nurt badań. Autorzy zamieszczonych w tomie artykułów koncentrują swoją uwagę na kontekstach międzyjęzykowych i międzykulturowych współczesnego dyskursu w przestrzeni publicznej w Europie i w Stanach Zjednoczonych. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje wyniki badania, którego celem było zaprezentowanie, w jaki sposób czasopismo ,,Wysokie Obcasy" w swych tekstach ujmuje dyskurs feministyczny. Badanie zostało przeprowadzone z użyciem metody analizy tekstu w dyskursie medialnym. Tłem teoretycznym jest teoria feminizmu.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest metodologiczna ocena użyteczności narzędzi (w postaci schematów argumentacji), jakich dostarcza współczesna teoria argumentacji Douglasa N. Waltona w zastosowaniu do badań z zakresu komunikacji politycznej. Jest to zatem próba odpowiedzi na pytanie: czy zaproponowane przez Douglasa N. Waltona schematy argumentacji są możliwą do zastosowania w badaniach z zakresu komunikacji politycznej (analizach wypowiedzi argumentacyjnych wyrażonych w języku naturalnym) alternatywą dla nieadekwatnych i nieskutecznych w tym zakresie narzędzi, dostarczanych przez logikę formalną? W tym celu opisano kluczowe pojęcia, stanowiące bazę dla niniejszych rozważań, m.in. podejście dialogowe, reprezentowane przez Jürgena Habermasa, będące jednym z kluczowych paradygmatów badań, dotyczących sposobów komunikowania politycznego oraz niemonotonicznego charakteru nauk społecznych. Dialogiczna struktura komunikacji stanowi fundament wypowiedzi argumentacyjnych, co umożliwia wykorzystanie schematów argumentacji jako narzędzi metodologicznych do przeprowadzania badań z tego zakresu, zaś niemonotoniczność jest trzonem współczesnych koncepcji, związanych z teorią argumentacji, w tym także waltonowskiej koncepcji schematów argumentacji. Działania te doprowadzą w konsekwencji do próby wykazania, że zaproponowane w niniejszym artykule analizy argumentacyjne w obszarze zachowań komunikacyjnych mogą mieć znaczący wpływ na rozwój metodologii badań politycznych oraz weryfikację dotychczasowych sposobów ich interpretacji. Przeprowadzenie badań i analiz argumentacyjnych w obszarze politycznych zachowań komunikacyjnych ma duże znaczenie dla zrozumienia istniejącej rzeczywistości politycznej. Zastosowanie wyników badań współczesnej teorii argumentacji do badania dyskursu naturalnego politologii znacząco wpłynie na rozwój metodologii badań politologicznych. Zwróci uwagę na problem nieuniknionego wartościowania, podejmowania decyzji oraz niemonotoniczności wyciąganych wniosków. Teoria argumentacji jest aktualnie bardzo burzliwie rozwijającą się nauką i podsuwa wiele rozwiązań w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest prześledzenie dyskursu publicznego dotyczącego mniejszości religijnych w Turcji po nieudanej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku. Jakkolwiek polityka tego państwa, jak również społeczne postawy wobec tych grup zawsze budziły kontrowersje, a ich rzeczywiste położenie odbiegało od formalnego statusu, autorka tekstu zdecydowała się na postawienie hipotezy, że to właśnie nieudana próba zamachu stanu wpłynęła szczególnie znacząco na postrzeganie i traktowanie tych grup przez mass media i, co za tym idzie, turecką opinię publiczną. Celem analizy jest więc prześledzenie wybranych treści medialnych i odpowiedź na pytanie o to, jak po-zamachowa rzeczywistość wypływa na sytuację osób należących do tych grup. Osiągnięciu tego celu służy zastosowanie szeregu metod badawczych specyficznych dla nauk społecznych, w tym nauki o polityce, jak również odwołania do źródeł polsko-, angielsko- i tureckojęzycznych, będące warunkiem rzetelnej analizy zjawisk, których tekst dotyczy.(abstrakt oryginalny)
In the rapidly evolving Virtual World landscape, thelanguage of war crosses traditional boundaries, manifesting itself in unprecedented ways that demand linguistic analysis. This article delves into the multifaceted aspects of "The Language of War in the Virtual World," exploring linguistic theories, models and practical manifestations of the virtual domain. Using established linguistic frameworks, this exploratory work breaks down the constituent nuances of war-related discourse, shedding light on the distinctive linguistic features that characterize virtual conflicts. Through a comparative analysis of Polish and English languages, this study aims to uncover the subtleties of virtual war discourse, highlighting its profound impact on communication in this technologically mediatized environment.(original abstract)
Chcąc zrozumieć i wyjaśnić różne stanowiska zajmowane w sporze o historię i tożsamość Ślązaków, warto prześledzić narracje związane z konkretnymi stanowiskami oraz zbadać rodzaje i wartość stosowanych argumentów. W tym celu należy dokładnie przeanalizować wypowiedzi poszczególnych osób i mediów zaangażowanych w sprawę lub ją relacjonujących. Autorki, starając się rozwiązać tak zarysowane zadanie badawcze, posłużyły się metodologią zwaną analizą dyskursu. Analiza dyskursu pozwala bowiem nie tylko na analizę językową lub społeczną, ale pokazuje również przenikanie się tych sfer. Jest również użyteczna w poszukiwaniu ukrytego sensu i powiązań między pozycją społeczną nadawcy a formą językową. Za materiał badawczy posłużyły im wybrane wypowiedzi i artykuły zamieszczone w internecie, zarówno te pojawiające się tylko w tej przestrzeni (np. blogi), jak i te mniej dla niej charakterystyczne, np. artykuły zamieszczane w internetowych wydaniach gazet (choć oczywiście fakt, że opublikowano je właśnie w internecie wpływa na przekaz oraz odbiór). Ze względu na konieczność skupienia się na analizie wyłącznie materiałów internetowych, pominięto tradycyjne media: prasę, radio, telewizję, chociaż niewątpliwie pogłębiona analiza dyskursu związanego z tożsamością Ślązaków powinna uwzględnić także i te materiały. (fragment tekstu)
Po raz trzeci przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych spotkali się na ogólnopolskim seminarium naukowo-badawczym poświęconym analizie dyskursu. Tym razem badaczy gościł Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty Analizy Dyskursu to inicjatywa naukowa, której celem jest przedstawienie i omówienie różnych podejść do analizy dyskursu. Choć forma spotkania wciąż ewoluuje, to z założenia kierowane jest ono do graniczonej liczby osób, które w swej pracy naukowej korzystają z ramy teoretyczno-metodologicznej analizy dyskursu. Reprezentują oni różne dyscypliny, jak na przykład: socjologię, językoznawstwo, pedagogikę, lingwistykę stosowaną czy nauki o komunikowaniu. Wartością warsztatów, a zarazem dużym wyzwaniem dla jej uczestników, jest próba godzenia różnych spojrzeń badawczych i różnych paradygmatów naukowych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Dyskurs metropolitalny na przykładzie Trójmiasta
61%
Dyskurs metropolitalny może być interpretowany jako ciągły proces negocjacji znaczeń związanych z komunikacją ważnych dla interesariuszy procesów metropolitalnych, podczas gdy znaczenia te budowane są poprzez sprzężenie zwrotne między stwierdzeniami a ich kontekstem. Artykuł omawia dyskurs na temat Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot na przykładzie dwóch zagadnień: zmian w nomenklaturze związanych z kształtującym się obszarem metropolitalnym oraz problemu suburbanizacji (rozlewania się miast), "rozlewania się" poza miasto główny obszar rozwoju metropolitalnego. Jako przykład uczestnictwa w dyskursie metropolitalnym autor przedstawia własne rekomendacje skierowane do interesariuszy procesu metropolizacji.(abstrakt oryginalny)
Głównym problemem dyskutowanym w artykule jest przestrzeń mieszkalna rozumiana jako twór kulturowy i społeczny. Możemy w niej zaobserwować najważniejsze procesy społeczne jednostki: indywidualizację, konsumpcję i tworzenie tożsamości. Artykuł koncentruje się przede wszystkim na wątkach związanych z przeszłością oraz ze wspomnieniami dotyczącymi prywatnej przestrzeni. W badaniu wykorzystano dwa czasopisma o stylu życia poświęcone aranżacji wnętrz. W analizie skupiono się przede wszystkim na zagadnieniu określanym przez autorkę jako "mieszkanie estetyczne" - prywatnej przestrzeni reprezentantów klasy średniej, którą stworzyli z dozą refleksyjności, świadomości i uwagi.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje wpływ kulturowych wzorów macierzyństwa na sposoby wyrażania emocji przez kobiety-matki. Przedstawia wyniki analizy internetowego dyskursu na temat negatywnych postaw wobec macierzyństwa i/lub dzieci/potomstwa. Tekst bazuje na jakościowej analizie treści - wpisów na blogach nieperfekcyjnie.pl, matkawygodna.pl, mamwatpliwosc.pl, internetowej grupie "Żałuję rodzicielstwa". Podstawę teoretyczną stanowią koncepcje zaliczane do nurtu socjologii interakcjonizmu symbolicznego.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Logistics in Scientific Discourse
61%
Badania naukowe przeprowadzane w zakresie logistyki są rozproszone, przeplatają się wzajemnie i mają zastosowanie jednocześnie w dziedzinie ekonomii i zarządzania, co niewątpliwie przyczynia się do prowadzenia dyskusji i kwestionowania pewnych zasad i zależności w zakresie ich zastosowania. Celem badania przeprowadzonego w artykule jest próba odpowiedzi na pytanie, gdzie zlokalizować logistykę w szerszym dyskursie naukowym - w naukach ekonomicznych: ekonomia/zarządzanie. Ponadto intencją autorów było pokazanie logistyki jako nauki doskonale związanej z jedną z wyżej wymienionych dziedzin badawczych.(abstrakt oryginalny)
Ratyfikacja przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 r. zmieniła sposób definiowania niepełnosprawności w naszym kraju. Nastąpiło odejście od widzenia niepełnosprawności w kategoriach medycznych w kierunku postrzegania jej jako efektu barier tkwiących w społeczeństwie. Przyjęcie takiego społecznego modelu definiowania niepełnosprawności doprowadziło też do zmiany języka odnoszącego się do osób z niepełnosprawnościami. W debacie publicznej zauważalne jest odrzucanie określeń "niepełnosprawny", "niewidomy", "kaleka", "inwalida" itp. na rzecz takich określeń, jak "osoba niepełnosprawna" i "osoba z niepełnosprawnością", "specjalne potrzeby". Wskazuje to na tendencję do odchodzenia od stawiania w centrum samej niepełnosprawności lub jej rodzaju i skupianiu się zamiast tego na osobie lub zastępowaniu pojęcia niepełnosprawności innymi mniej stygmatyzującymi terminami. Głównym celem badania jest analiza dyskursu (ilościowa analiza treści) zawartości stron internetowych ministerstw i instytucji rządowych. Takie podejście pozwoli ukazać zmiany w języku i terminach stosowanych do opisywania niepełnosprawności na szczeblu rządowym, gdzie kształtuje się polityka społeczna. Umożliwi to również odtworzenie faktycznie dominującego we współczesnej Polsce modelu definiowaniu niepełnosprawności.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Debata publiczna o wieku emerytalnym w Polsce
61%
Artykuł jest poświęcony analizie dyskursu publicznego dotyczącego zgłoszonego i uchwalonego w 2012 r. rządowego projektu ustawy podnoszącego w Polsce powszechny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Na podstawie jakościowej analizy treści debaty parlamentarnej i debaty medialnej (w prasie drukowanej) autorka przedstawia strony sporu (zwolenników, przeciwników, życzliwych obserwatorów i zdystansowanych obserwatorów) oraz referuje schematy argumentacji i zabiegi erystyczne, jakie stosowali zwolennicy i przeciwnicy reformy. Omawia też zagadnienia, jakie stanowiły kontekst, do którego odwoływali się uczestnicy debaty. We wstępnej części artykułu zostały ponadto przedstawione najważniejsze wydarzenia polityczne związane z projektem podwyższenia wieku emerytalnego oraz wyniki badań sondażowych ukazujące stosunek opinii publicznej w Polsce do kwestii wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Autorka formułuje również wnioski dotyczące debaty publicznej o wieku emerytalnym w kontekście budowania wspólnotowości przez polityki publiczne, w tym politykę emerytalną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia centralnoazjatyckich elit do kwestii regionu. Rozważania oparta na wystąpieniach oraz kluczowych dokumentach definiujących strategie polityki zagranicznej. Analiza dyskursu była podstawowym narzędziem badawczym, analiza pól semantycznych posłużyła do kategoryzacji wypowiedzi. Autor argumentuje, że centralnoazjatyccy prezydenci używają terminu Azja Centralna i identyfikują się z regionem. Niemniej jednak ich narracje na temat regionu różnią się w znacznym stopniu i nie tworzą jednego spójnego obrazu. Brakuje zgody w zakresie determinowania podstawowych wyzwań, jakie stoją przed regionem oraz wyboru form współpracy regionalnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.