Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Discrimination prohibition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The goal of this article is to compare the Latvian and Lithuanian provisions regarding the spelling of names of the members of the national minorities. Lithuanians often state an opinion, that provisions in both countries are very similar, and Latvian Poles cannot use the original form of their names. The legal comparative methods have been used. In the paper the most important provisions of both countries were analyzed: Constitution, state language law, law on the state language commission and the special regulations on the spelling of the names. Also, the problems with the national minorities law were analyzed. This comparison led to the discovery of diff erences in the Lithuanian and Latvian provisions regarding the spelling of names. Another factor which had been taken into account is the standing of the international bodies on those regulations. It has been presented by showing most important cases regarding Latvia and Lithuania. Abovementioned means allowed the author to verify the thesis that Latvian and Lithuanian provisions are similar. Both legal systems have also been criticized. (original abstract)
Decyzja w sprawie Tadao Maruko jest wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), w którego uzasadnieniu wskazano, że dyskryminacja miała miejsce ze względu na orientację seksualną. Zauważono, że choć państwa członkowskie mają swobodę w ustalaniu sytuacji prawnej osób tej samej płci pozostających w związkach, muszą brać pod uwagę konsekwencje określonego ukształtowania tych stosunków. (abstrakt oryginalny)
Zamówienia publiczne stanowią przedmiot regulacji prawa wtórnego (ówczesnej) Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) od 1971 r. Przepisy unijnego prawa materialnego mają wdrażać zakaz dyskryminacji na rynku wewnętrznym. W tym celu zawierają konkurencyjne i przejrzyste procedury udzielania zamówień, jakich zamawiający muszą przestrzegać przy wybieraniu partnerów. Środki ochrony prawnej przeciw naruszeniom przepisów prawa materialnego były przedmiotem wczesnej kodyfikacji prawa (ówczesnej) EWG. Motywy dyrektywy 89/665/EWG wyraźnie przedstawiają kwestię, którą sama dyrektywa ma rozwiązywać: istniejące rozwiązania w zakresie stosowania tych środków - zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie wspólnotowym - nie zawsze należycie zapewniały przestrzeganie istniejących przepisów wspólnotowych na etapie, na którym naruszenia można było skorygować. Wiele środków prawnych było jednak jedynie wymienionych, bez wskazania wymagań, jakie miałyby obowiązywać na poziomie krajowym. Ponadto wydaje się, że w kilku ostatnich latach Trybunał Sprawiedliwości stał się bardziej wstrzemięźliwy w uszczegóławianiu dyrektyw o środkach ochrony prawnej, coraz częściej odwołuje się do zasady autonomii proceduralnej. Pozostawia to wiele niepewności w zakresie standardu kontroli wymaganego lub właściwego w świetle dyrektyw o środkach ochrony prawnej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Polityka Unii Europejskiej na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji
75%
Omówiono programy i działania Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i promocji równego traktowania oraz instytucje powołane do monitorowania realizacji polityki UE i polityk krajowych.
5
Content available remote Dyskryminacja i nierówne traktowanie jako zjawisko społeczno-kulturowe
75%
W artykule zaprezentowano zjawisko dyskryminacji i nierównego traktowania z perspektywy społeczno-kulturowej. Autorzy przytoczyli definicje dyskryminacji, wskazując na zakresy znaczeniowe tego terminu. Opisali przyczyny dyskryminacji, jej przejawy i konsekwencje społeczne oraz możliwe środki zaradcze. Ponadto podjęli próbę odniesienia pojęcia dyskryminacji do innych terminów z zakresu socjologii, filozofii i prawa.
6
Content available remote Przeciwdziałanie dyskryminacji w Polsce - wybrane aspekty polityki państwa
75%
W artykule przedstawiono wybrane aspekty polityki równościowej polskiego państwa. Omówiono obowiązujące regulacje prawne, zadania instytucji powołanych do wdrażania zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji oraz najważniejsze programy i działania instytucjonalne.
Osoby niepełnosprawne są szczególnie narażone na dyskryminację w zatrudnieniu - zarówno na etapie poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy, jak i później, w trakcie jego trwania. Również przy wykonywaniu pracy w ramach zatrudnienia niepracowniczego może dochodzić do dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudny, biorąc pod uwagę liczbę osób niepełnosprawnych oraz ich trudności na rynku pracy, szczególnie otwartym. W literaturze podkreśla się, że osoby niepełnosprawne stanowią najbardziej liczną dyskryminowaną grupę na świecie. Warto zatem rozważyć, mając na względzie powyższe, czy pracodawca dopuszcza się dyskryminacji wobec osoby niepełnosprawnej przez pozyskiwanie danych o jej niepełnosprawności (zarówno na etapie nawiązywania stosunku pracy, jak i później, w trakcie jego trwania). (fragment tekstu)
Przypadająca we wrześniu 2013 r. 60. rocznica wejścia w życie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (dalej EKPCz) skłania do refleksji nad skutecznością i trwałością wprowadzonych przez Radę Europy standardów ochrony praw człowieka oraz mechanizmów ich skutecznej gwarancji i ochrony. Ramy niniejszego opracowania nie pozwalają na szczegółowe omówienie wszystkich zagadnień związanych z ewolucją prawa i polityki oraz tworzeniem odpowiednich struktur w ramach Rady Europy na rzecz zapobiegania wszelkim formom dyskryminacji. Zakres problematyki związanej z dyskryminacją jest bowiem niezwykle szeroki. Do tej publikacji zostały wybrane tylko te jej elementy, które dowodzą, że strategia Rady Europy w tym zakresie systematycznie i konsekwentnie rozszerza swoje pole działania, zarówno w płaszczyźnie prawa, jak i polityki.(fragment tekstu)
Zaprezentowano czynniki sprzyjające wykluczeniu społecznemu. Szczególną uwagę zwrócono na nadwagę i otyłość, która dotyczy głownie krajów wysoko rozwiniętych. Podjęto próbę odpowiedzenia na pytanie: dlaczego tyjemy? Przedstawiono ideał współczesnego człowieka. Omówiono podejście ludzi szczupłych do otyłych. Zaprezentowano postulaty działań, które muszą być podjęte by zahamować rozwój zjawiska dyskryminacji.
Prezentowany przegląd orzecznictwa stanowi omówienie najistotniejszych wyroków i decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanych w okresie od października do grudnia 2023 r. dotyczących: prawa do życia, zakazu tortur, zakazu niewolnictwa i pracy przymusowej, prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawa do rzetelnego procesu sądowego, prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności myśli, sumienia i wyznania, wolności wypowiedzi, wolności zgromadzania się i stowarzyszania się, prawa do nauki, prawa do wolnych wyborów, zakazu dyskryminacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono doświadczenia brytyjskie w dążeniu do zapewnienia równych szans wszystkim obywatelom kraju w różnych dziedzinach życia. Polityka ta jest tworzona i realizowana przez bardzo różne instytucje - rządowe oraz pozarządowe - które pozostają ze sobą w ścisłej współpracy. Wśród nich należy wymienić: Ministerstwo Edukacji i Zatrudnienia (Londyn), Komisję Równych Szans (Manchester), Komisję Równości Rasowej (Londyn), Kancelarię Premiera, Biuro ds. Kobiet (Londyn), Urząd Dzielnicowy Haringey (Londyn), Komisję Praw Osób Niepełnosprawnych (Londyn), Organizację pozarządową ds. równości mniejszości seksualnych - "Stonewall" (Londyn), Organizację pozarządową "Rights of Women" (Londyn), Krajową Komisję ds. Kobiet (Londyn), Samorząd Miejski Dzielnicy Islington (Londyn), Kongres Związków Zawodowych (Londyn) i Konfederację Pracodawców Brytyjskich (Londyn). Wszystkie te organizacje zostały przedstawione w artykule.
Partnerstwo w EQUAL to grupa od kilku do kilkudziesięciu różnych instytucji i organizacji, które łączą wspólne cele i zasoby dla wzmocnienia w walce z dyskryminacją i nierównością na rynku pracy. To przedstawiciele różnych środowisk, kultur organizacyjnych, różnych interesów. W artykule przedstawiono działanie tego Partnerstwa w praktyce.
Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., P 10/07 uznano niekonstytucyjność przepisu pozbawiającego mężczyzn posiadających długi staż ubezpieczeniowy prawa do wcześniejszej emerytury na takich samych zasadach jak kobiety. Orzeczenie to potwierdziło jedynie zakaz dyskryminacji ze względu na płeć i konieczność respektowania w polskim prawie emerytalnym jednolitych zasad dla wszystkich ubezpieczonych. Wprawdzie ustawodawca ma rok na wprowadzenie niezbędnych zmian w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ale mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy, mogą już teraz skutecznie się ubiegać o to świadczenie w postępowaniu sądowym. Autor, kierując się zasadą prymatu konstytucji, prezentuje pogląd, że do czasu definitywnego wyeliminowania z systemu prawnego niekonstytucyjnego przepisu ocena wyrażona przez Trybunał Konstytucyjny nie może być uznana za obojętną w toku sądowego stosowania prawa i powinna skutkować przyznaniem tej kategorii dyskryminowanych mężczyzn prawa do wcześniejszej emerytury. (abstrakt oryginalny)
Na rynku USA istnieje wiele regulacji prawnych zabezpieczających interesy uczestników planów emerytalnych. Do najważniejszych zaliczyć należy Ustawę o Emeryturach Pracowniczych z 1974 r. (Employee Retirement Income Security Act - ERISA) oraz Ustawę o Podatku Dochodowym (Internal Revenue Code). W niniejszym opracowaniu uwaga skoncentrowana została na regulacjach anty dyskryminacyjnych, które uniemożliwiają wysoko wynagradzanym uczestnikom planów emerytalnych osiąganie zbyt dużych przywilejów w stosunku do grup słabiej zarabiających. Ideą tego typu uregulowań była chęć zapobieżenia występowaniu dysproporcji w zakresie świadczeń emerytalnych uzyskiwanych przez kierownictwo oraz właścicieli przedsiębiorstw, co jest swoistym przejawem idei egalitaryzmu. Dotyczą one niemal wszystkich funkcjonujących typów planów i są uregulowane głównie w ustawie podatkowej. W praktyce sprowadzają się one do kontroli poziomu wynagrodzeń, wpłat oraz wysokości aktywów planów emerytalnych, co zapobiega przekroczeniu ściśle określonych wskaźników bazowych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowa implementacja wspólnotowych dyrektyw antydyskryminacyjnych w Polsce nastąpiła poprzez nowelę do kodeksu pracy, która weszła w życie 1 stycznia 2004 r. Jednak zakres przedmiotowy niektórych dyrektyw wychodzi poza stosunki regulowane przez prawo pracy. Szczególnym przykładem jest tzw. dyrektywa rasowa (2000/43/WE). Najbardziej znamienne i kontrowersyjne jest rozszerzenie jej oddziaływania na "dostęp do dóbr i usług oraz dostarczanie dóbr i usług publicznie dostępnych, włącznie z zakwaterowaniem". Nie wprowadzono do prawa polskiego specjalnych przepisów, które implementowałyby tę dyrektywę w powyższym zakresie. Autor wskazuje na obecnie obowiązujące przepisy kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń oraz kodeksu cywilnego, które przy odpowiedniej wykładni mogą mieć zastosowanie do zwalczania dyskryminacji w dostępie do dóbr i usług świadczonych publicznie. (abstrakt oryginalny)
5 czerwca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki w hiszpańskich sprawach dotyczące zagadnienia ochrony pracowników zatrudnionych na czas określony przed dyskryminacją. W sprawie C-574/16, Grupo Norte Facility SA przeciwko Angelowi Manuelowi Moreirze Gómezowi, przedmiotem sporu była wysokość ustawowo przewidzianej odprawy, której hiszpańscy pracownicy mogą domagać się w określonych okolicznościach od pracodawców w związku z zakończeniem stosunku pracy. W sprawie C-677/16, Lucía Montero Mateos przeciwko Agencia Madrileña de Atención Social de la Consejería de Políticas Sociales y Familia de la Comunidad Autónoma de Madrid, przedmiotem sporu był natomiast brak takiej odprawy. W obu orzeczeniach Trybunał nie dopatrzył się niezgodności regulacji krajowych z prawem Unii. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zasada równości i zasada niedyskryminacji w prawie Unii Europejskiej
63%
Przeanalizowano rozwój zasad równego traktowania i niedyskryminacji oraz scharakteryzowała szeroko pojęte prawo antydyskryminacyjne Unii Europejskiej. Autorka przedstawiła podstawowe definicje stosowane w prawie antydyskryminacyjnym UE oraz interpretację zasady równości i zasady niedyskryminacji w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE.
18
Content available remote Co da Polkom tzw. ustawa parytetowa?
63%
W artykule przedstawiono problemem kwot i parytetu w warunkach polskich. Autor podjął próbę przybliżenia trzech propozycji zawartych w postulacie zgłoszonym przez Kongres Kobiet, w obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej oraz w ostatecznie przyjętej ustawie. Mechanizmy równoważenia udziału kobiet i mężczyzn w życiu politycznym omówił przez pryzmat ich skuteczności, rozumianej jako realnej możliwości zwiększania udziału kobiet w polityce.
19
Content available remote Analiza wyborczych systemów kwotowych w państwach Unii Europejskiej
63%
Autorka dokonała przeglądu działań i rozwiązań zmierzających do zrównoważenia udziału kobiet i mężczyzn w wybieralnych organach przedstawicielskich w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przedstawiła ogólne zasady systemów kwotowych i parytetowych, proces wprowadzania kwot i parytetu na przykładzie państw o odmiennych tradycjach politycznych i systemach wyborczych oraz funkcjonowanie kwot i parytetu w praktyce w zależności od stosowanego systemu wyborczego.
Ogólnie należy stwierdzić, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości odegrało ważną rolę w kształtowaniu wspólnotowych standardów w dziedzinie niedyskryminacji ze względu na płeć. To dzięki niemu udało się zapewnić równe traktowanie kobiet i mężczyzn w wielu aspektach związanych z dostępem i warunkami pracy oraz wynagrodzenia. Warto zauważyć, że znaczenie Trybunału w tym obszarze zostało dostrzeżone przez państwa członkowskie i instytucje wspólnotowe. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.