Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Distortionary taxation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Podatki ekologiczne
100%
Korzystny stan środowiska naturalnego leży w interesie całego społeczeństwa. Aby osiągnąć ten cel konieczne jest skoordynowane działanie na wielu obszarach. Jeden z nich stanowi polityka fiskalna, w tym w szczególności podatkowa, która znajduje szczególne zastosowanie w dziedzinie ochrony środowiska w wielu państwach OECD. W artykule dokonano przeglądu rozwiązań podatkowych stosowanych zarówno w zakresie podatków pośrednich, jak i bezpośrednich w wybranych państwach UE i OECD w ramach polityki ekologicznej, wraz ze wskazaniem ich zalet i ewentualnych wad w tej roli. (abstrakt oryginalny)
Idea partnerstwa publiczno-prywatnego, jako sposobu na dostarczanie dóbr publicznych lub osiąganie społecznie pożądanych celów polityki posiada już długą historię i liczne studia literaturowe. Niniejszy artykuł oferuje drobną modyfikację podstawowego modelu finansowania partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), stworzonego pierwotnie przez Engela, Fishera i Galetovica (2007). Ze względu na rosnącą popularność PPP w tworzeniu i użytkowaniu infrastruktury w gospodarkach opartych na wydobyciu surowców naturalnych nasza innowacja w modelu ma na celu dopasowanie ram modelu do specyficznych warunków sektora finansów publicznych w tych właśnie krajach. Okazuje się, że w wielu gospodarkach opartych na wydobyciu surowców sektor publiczny funkcjonuje w sprzyjających warunkach. Budżet centralny w krajach naftowych nie posiada tradycyjnie pojmowanych ograniczeń dla wydatków publicznych. Jest to jednocześnie połączone z brakiem jakichkolwiek podatków. W konsekwencji, modele optymalizacyjne dla dobrobytu społecznego z punktu widzenia dobroczynnego, neutralnego wobec ryzyka planisty centralnego w warunkach z podatkami nie odpowiadają faktycznej sytuacji w krajach bezpodatkowych. Właśnie dla tego przypadku oferujemy nasze rozwiązanie. Wybór, przed którym stoi rząd, gdy rozważane jest partnerstwo publiczno-prywatne jest prosty. Decyzja dotyczy subsydiowania. Jeśli subsydia nie są finansowane z podatków, koszt funduszy publicznych rożni się od tego, co znajdujemy w dostępnych modelach. Z tego powodu, w naszym artykule prezentujemy specyficzne cechy gospodarek opartych na wydobyciu surowców, w których brak podatków i oferujemy modyfikację oryginalnego modelu stworzonego przez Engela, Fishera i Galetovica [2007] pozwalającą na uchwycenie cech charakterystycznych dla krajów naftowych lub innych, w których nie istnieją podatki. Główne wnioski to: bez podatków nie występują negatywne koszty zewnętrzne z tytułu finansowania subsydiami projektów infrastrukturalnych w formie PPP, (2) niektóre z korzyści wskazywanych w przypadku PPP nie występują, gdy brak jest podatków. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Implications of Transitory and Permanent Changes in Tax Rates for Poland
80%
Artykuł zawiera symulacje dwóch scenariuszy dla 1) przejściowego, 2) trwałego podniesienia podatków nałożonych na pracę, kapitał i konsumpcję, bilansowane, odpowiednio przejściowym lub trwałym, wzrostem konsumpcji rządowej. Obliczenia modelowe opierają się na neoklasycznym modelu ze wzrostem 1) semi-endogenicznym i 2) egzogenicznym dla gospodarki zamkniętej. Wersja rozszerzona modelu obejmuje wpływ konkurencji monopolistycznej. Gospodarstwa domowe w tym modelu czerpią bezpośrednią użyteczność z połączonej konsumpcji prywatnej i rządowej, zaś cały model dopasowany jest do danych dla Polski. Semi-endogeniczny czynnik wzrostu wynika z inwestycji części czasu pracy w dokształcanie w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki dla przejściowego wzrostu konsumpcji rządowej potwierdzają, obserwowany w danych dla innych krajów, tymczasowy wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, jednak nie w wersji z konkurencją monopolistyczną. Natomiast trwałe podniesienie stawek podatkowych w stronę szczytu krzywej Laffera dla sumy podatków pozytywnie wpłynęłoby na wielkość dochodów podatkowych, jednak ze znaczącym trwałym zmniejszeniem pozostałych kluczowych agregatów gospodarczych, np. produktu, konsumpcji czy inwestycji. Kształt krzywych Laffera istotnie różni się dla wersji z konkurencją monopolistyczną. Wyniki zawierają również estymacje efektywnych stawek podatkowych oraz wewnętrznych stóp zwrotu z inwestycji w wykształcenie wyższe i dokształcanie ustawiczne. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest wyznaczenie optymalnej struktury rodzajowej długu publicznego w Polsce. Przedmiotem analizy jest dług krajowy Skarbu Państwa. W optymalizacji wykorzystano metodologię Bohna wraz z modyfikacjami zaproponowanymi przez Hawkesby'ego i Wrighta. Stosowanym kryterium jest maksymalizacja użyteczności gospodarstw domowych wobec kosztów społecznych, których źródłem jest opodatkowanie oraz ograniczenia budżetowego państwa. Przedstawiono także wyniki przy różnych założeniach o dopuszczalnej strukturze portfela oraz ocenę stopnia uzyskanych korzyści z wygładzenia stóp podatkowych dla poszczególnych portfeli długu publicznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.