Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Divergence
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule wskazano na możliwość wykorzystania do oceny stopnia rozbieżności struktur miar dywergencji. Zaprezentowano symetryczne "wygładzenie" dywergencji Kullbacka-Leiblera, jakim jest miara rozbieżności Jensena-Shannona, będąca funkcją entropii Shannona. Istotną zaletą dywergencji Jensena-Shannona jest możliwość uogólnienia jej do badania podobieństwa więcej niż dwóch struktur, a także możliwość uwzględnienia wag dla rozpatrywanych obiektów. Kolejna przedstawiona miara dywergencji to dywergencja Jensena-Rényiego stopnia , która jest odpowiednio funkcją entropii Rényiego i uogólnieniem dywergencji Jensena-Shannona.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę relacji pomiędzy wzrostem gospodarczym w wybranych krajach Unii Europejskiej a identyfikowanymi nierównościami regionalnymi. Jako koncepcję teoretyczną, ułatwiającą opisanie i wyjaśnienie powyższej zależności, przyjęto tzw. hipotezę Williamsona [1965], zgodnie z którą związek poziomu nierówności regionalnych i wzrostu gospodarczego ilustruje krzywa w kształcie odwróconego U. W świetle przeprowadzonych badań zaobserwowano w analizowanej grupie państw zarówno symptomy konwergencyjne, przejawiające się postępującym zbliżaniem gospodarek narodowych do średniego poziomu Unii Europejskiej, przy równoczesnych wewnątrzkrajowych tendencjach dywergencyjnych, polegających na wzroście gospodarczych zróżnicowań międzyregionalnych. Hipoteza Williamsona nie została jednoznacznie potwierdzona(abstrakt oryginalny)
3
80%
Celem opracowania jest przedstawienie zmian na rynku pracy w wyniku kryzysu światowego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług. Analiza obejmuje 27 państw Unii Europejskiej i dotyczy okresu 2000-2008. Sektor usług w ostatnich latach odgrywał rolę motoru wzrostu gospodarczego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tworzył najwięcej nowych, wysokiej jakości miejsc pracy. W dobie kryzysu światowego sektor ten radzi sobie zdecydowanie lepiej niż przemysł czy budownictwo. Jednak poszczególne sekcje usług w różnym stopniu odczuwają kryzys.(abstrakt autora)
4
Content available remote The Economic Convergence or Divergence Processes in the Ukrainian Regions
80%
Analiza empirycznych wyników badań w zakresie konwergencji wykazała, że te procesy nie są wystarczająco dobrze wyjaśniane przy wykorzystaniu modelu neoklasycznego. Wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby pracy świadczą o tym, że efektywnym rozwiązaniem dla zmniejszenia nierówności w rozwoju gospodarczym pomiędzy regionami byłoby przyjęcie specjalnych polityk regionalnych, uwzględniających produktywność pracy i kapitału zarówno na poziomie mikro, jak i makroekonomicznym. W artykule wskazano ponadto na istotę innowacji oraz inwestycji zagranicznych w rozwoju regionalnym.(abstrakt autora)
Celem badań była ocena regionalnych zmian pogłowia bydła (bez krów) i krów. Przeprowadzono badania na poziomie wojewódzkim dla okresu 2010-2023 i na poziomie powiatowym na podstawie danych spisów rolnych za lata 2010 i 2020. Z badań wynika, że procesy przestrzennej koncentracji pogłowia w Polsce zachodzą szybciej w przypadku krów. Były one także bardziej zaawansowane w 62 i 93 powiatach o najwyższym pogłowiu i powiatach o najwyższej obsadzie bydła bez krów i krów, użytkujących 20 i 30% użytków rolnych w Polsce. Nie wykazano natomiast zależności poziomu obsady bydła bez krów i krów w 2010 roku w poszczególnych powiatach ze zmianami pogłowia do 2020 roku. Stwierdzono, że w przypadku obu badanych grup zwierząt pogłowie jest zlokalizowane głównie w pasie od Podlasia do Wielkopolski. Najszybciej proces depopulacji następuje w południowo-wschodniej Polsce.(abstrakt oryginalny)
Kapitał ludzki jest ważnym czynnikiem determinującym rozwój i wzrost gospodarczy, spełnia również kluczową rolę w procesie kreacji nowych rozwiązań innowacyjnych oraz dyfuzji już istniejących. Kraje Unii Europejskiej są zróżnicowane pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, a wspólna polityka inicjowana na szczeblu europejskim ma na celu między innymi zmniejszenie istniejących różnic pomiędzy krajami. Celem niniejszego opracowania jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie, czy występuje konwergencja kapitału ludzkiego w krajach UE-28 w kontekście realizowania zaleceń zawartych w strategii Europa 2020 w obszarze edukacji. W artykule postawiono hipotezę badawczą, że w krajach UE-28 występuje sigma konwergencja kapitału ludzkiego w obszarze edukacji. Realizację celu opracowania oparto na analizie statystycznej, która objęła okres od 2006 do 2016 roku. Dane wykorzystane do badań pochodzą z baz danych Eurostatu.(abstrakt autora)
Konwergencja mediów stanowi przedmiot zainteresowania medioznawców od lat osiemdziesiątych XX w. Jednakże to dopiero przełomowa książka Henry'ego Jenkinsa Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów wywołała falę publikacji, konferencji i dyskusji nad tym zjawiskiem, stawiając pytania o zakres pojęcia, typologie i prowadzone dotąd badania. Celem artykułu jest odpowiedź na pytania: na czym polega konwergencja oraz jakie jej typy wyróżnia się w refleksji medioznawczej. Przedstawione zostały źródła i historia pojęcia, jak również stan badań nad tym zjawiskiem oraz poszczególne konteksty i wymiary konwergencji. (abstrakt oryginalny)
Struktura instytucjonalna strefy euro była pomyślana jako zabezpieczenie przed nieodpowiedzialną polityką fiskalną rządów. W rzeczywistości, z wyjątkiem Grecji, to nie rządy lecz banki komercyjne podejmowały nieodpowiedzialne decyzje, które zachwiały stabilnością finansową strefy euro. Kryzys bankowy i recesja spowodowały gwałtowny wzrost zadłużenia rządów. Wcześniejsze boomy kredytowe przyspieszyły natomiast proces różnicowania się konkurencyjności gospodarek wewnątrz strefy euro. W efekcie kraje strefy euro podzieliły się na nadwyżkowe, których gospodarki charakteryzuje chroniczna słabość konsumpcji, prowadząca do nadmiaru oszczędności krajowych i dużych nadwyżek handlowych, oraz deficytowe, w których wysokie tempo wzrostu akcji kredytowej i konsumpcji były przyczyną malejącej stopy oszczędności i utrzymywania się dużych deficytów w obrotach handlowych. (abstrakt oryginalny)
Based on one parameter exponential record data, we conduct statistical inferences (maximum likelihood estimator and Bayesian estimator) for the suggested model parameter. Our second aim is to predict the future (unobserved) records and to construct their corresponding prediction intervals based on observed set of records. In the estimation and prediction processes, we consider the square error loss and the Kullback-Leibler loss functions. Numerical simulations were conducted to evaluate the Bayesian point predictor for the future records. Finally, data analyses involving the times (in minutes) to breakdown of an insulating fluid between electrodes at voltage 34 kv have been performed to show the performance of the methods thus developed on estimation and prediction. (original abstract)
W artykule zaprezentowano różne definicje depresji społeczno-ekonomicznej w kontekście regionalnym oraz w odniesieniu do pojęcia dywergencji. Autorzy przedstawili wyniki analizy porównawczej pogrążonych w depresji miast Ukrainy i określają główne problemy tych miast. Proponują także możliwe sposoby przeciwdziałania problemowi depresji społeczno-gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
W dającej się przewidzieć przyszłości będzie dochodzić do konfrontacji sił sprzyjających dywergencji oraz konwergencji systemów finansowych w skali globalnej, regionalnej i krajowej. Celem artykułu jest zidentyfikowanie czynników sprzyjających dywergencji i konwergencji systemów finansowych w Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej oraz w Polsce. Całość rozważań nad dywergencją oraz konwergencją systemów finansowych została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opisuje ramy teoretyczne ewolucji instytucjonalnej systemów finansowych. Druga przedstawia czynniki potęgujące fragmentaryzację systemów finansowych. Z kolei trzecia stanowi przegląd czynników sprzyjających konwergencji systemów finansowych.(abstrakt oryginalny)
Kluczowymi, ale mało rozpoznanymi przeszkodami postępów konwergencji są na rynku mediów problemy z pomiarem oraz opór kulturowy dziennikarzy. To w ich konsekwencji konwergencja jest dynamicznym procesem w którym większośćć firm medialnych pragnie uczestniczyć i uczestniczy, ale w ograniczonym wymiarze. Konwergencja w medialnej, zwłaszcza dziennikarskiej praktyce ogranicza się bowiem często, jak wskazują badania amerykańskie, do krzyżowej promocji, a podziały na dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych pozostają trwałe mimo technologicznych zmian pozwalających na ich zniesienie. (abstrakt oryginalny)
Porównanie dysproporcji wydajności pracy w rolnictwie zwykle prowadzi się na poziomie krajowym. Prowadzone badania dotyczą zwykle państw tzw. starej Unii i państw nowo przyjętych. W wyniku tak przeprowadzonych analiz i efektu agregacji tracone są informacje o rzeczywistej skali zróżnicowania na poziomie regionalnym. W pracy zaproponowano analizę na poziomie NUTS 2 dla wybranych państw Unii Europejskiej celem ukazania ich wewnętrznego zróżnicowania pod względem wydajności pracy oraz zmian zachodzących w badanym okresie. Stwierdzono także, że należałoby określić rozkład, jakim charakteryzuje się wydajność pracy w rolnictwie w regionach. Wymagałoby to zastosowania bardziej zaawansowanych metod statystycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest konstrukcja dwubiegunowego modelu wzrostu gospodarczego z przepływami inwestycyjnymi. Model ten bazuje na neoklasycznym modelu wzrostu gospodarczego Roberta Solowa oraz na elementach grawitacyjnego modelu wzrostu gospodarczego zaproponowanego przez Katarzynę Mroczek, Tomasza Tokarskiego i Mariusza Trojaka. W dwubiegunowym modelu wzrostu gospodarczego zakłada się, iż pomiędzy dwoma typami gospodarek (nazywanych umownie gospodarkami bogatymi i biednymi) występują przepływy inwestycyjne. W związku z tym proces akumulacji kapitału rzeczowego w każdej z gospodarek jest zarówno rezultatem inwestycji krajowych, jak i inwestycji zagranicznych. Ponadto przyjmuje się także założenie, że poziom wydajności pracy w danej gospodarce zależy nie tylko od poziomu jej technicznego uzbrojenia pracy, ale również od poziomu technicznego uzbrojenia pracy gospodarki, z którą łączą ją pewne zależności ekonomiczne.W pracy analizuje się długookresową równowagę modelu wzrostu zarówno ze względu na istnienie punktów stacjonarnych (steady stare) układu równań różniczkowych, jak i ze względu na stabilność nietrywialnego punktu stacjonarnego. Zbadano również ekonomiczne właściwości punktu długookresowej równowagi modelu, przedstawiono skalibrowane parametry modelu oraz podano ścieżki wzrostu podstawowych zmiennych makroekonomicznych w wybranych wariantach symulacji numerycznych.(abstrakt autora)
15
Content available remote Konwergencja czy dywergencja mechanizmów wsparcia sektora rolnego?
61%
Prowadzona od kilku dekad dyskusja wokół przekształceń w polityce wsparcia sektora rolnego, zarówno w ujęciu regionalnym jak i globalnym, koncentruje się także na problemie konwergencji wielkości wsparcia. W artykule analizujemy różne podejścia do procesów konwergencji, w tym także ujęcie β-konwergencji i σ-konwergencji, oraz polityki wsparcia, wyznaczonej wielkością transferów zgodnie z metodologią OECD, w odniesieniu do jednego aktywnego zawodowo w rolnictwie. Badania obejmowały lata 1986-2006 i dotyczyły grupy państw o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego. Mimo występujących przesłanek będących efektem procesów liberalizacji i globalizacji gospodarki światowej, w tym porozumień w obszarze rolnictwa osiągniętych w ramach WTO, nie uzyskano potwierdzenia hipotezy o absolutnej konwergencji wielkości transferów. Można natomiast mówić o ograniczonym charakterze występowania analizowanego zjawiska. Wskazuje to na fakt, iż w procesie globalizacji sektora rolnego nadal kluczowe znaczenie odgrywają polityki krajowe państw dominujących na rynku światowym (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba usystematyzowania zjawiska dywergencji zachowań konsumentów. Rozważania skupione zostaną wokół problematyki rynku turystycznego, jako przykładu rynku, na którym mogą zachodzić omawiane zjawiska. Na złożonym rynku turystycznym analiza procesów wynikających z tych procesów jest ważna z uwagi na możliwość indywidualnego podejścia do kompleksowego produktu turystycznego. Artykuł ma charakter przeglądowy, a główną metodą badawczą jest kwerenda literatury. Autorki dokonują przeglądu pojęć zjawiska dywergencji i dokonują usystematyzowania podejść wielu autorów. Zjawisko dywergencji prezentowane jest bowiem w ujęciu ogólnym, psychologicznym (tzw. myślenie dywergencyjne), a także w odniesieniu do procesów rozwoju regionalnego. Rzadziej zjawisko to omawiane jest w odniesieniu do zjawisk rynkowych. Autorki skupiają się właśnie na tym ostatnim podejściu, wykorzystując analizę rynku turystycznego, jako rynku, na którym istnieją warunki zachowań dywergencyjnych konsumentów. Cechy produktu turystycznego powodują występowanie zachowań dywergencyjnych w ramach usług świadczonych przez dany podmiot turystyczny. Jednocześnie mogą występować również zachowania konwergencyjne, czyli przeciwstawne do zjawisk dywergencyjnych (na przykład konwergencja wobec usługi noclegowej i dywergencja wobec usługi gastronomicznej danego przedsiębiorstwa hotelowego). W sytuacji nabywania gotowych pakietów, zachowania dywergencyjne nie zdarzają się tak często, jak w przypadku indywidualnego zestawiania usług przez konsumenta, który traktuje produkt turystyczny w ujęciu produktu obszaru. Omawiane procesy współistnieją ze zjawiskami charakteryzującymi współczesny rynek turystyczny po stronie popytu: prosumpcją, indywidualizacją oraz wirtualizacją konsumpcji. Zjawiskiem warunkującym te procesy jest globalizacja. (abstrakt oryginalny)
17
61%
Ocena wzajemnego podobieństwa finansowych szeregów czasowych jest jednym z problemów, w którym kwestia właściwego doboru metody analitycznej zaznacza się bardzo wyraźnie. Z reguły problem ten sprowadzany jest do analizy korelacji - co nie zawsze prowadzi do właściwych rezultatów. Często są to oceny wręcz sprzeczne ze wizualną obserwacją lub wiedzą ekspercką. Powodów takiego stanu rzeczy można upatrywać zarówno we właściwościach samej miary korelacyjnej i jej adekwatności do analizowanych danych, jak również w aspekcie metodologicznym przeprowadzanego badania. W niniejszym artykule zaproponujemy alternatywne rozwiązanie oparte na miarach dywergencji, w szczególności dywergencji Bosego-Einsteina. Przeprowadzone eksperymenty na poglądowych danych symulowanych potwierdzają użyteczność zaproponowanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Income distributions can be described by measures of central tendency, dispersion, skewness, kurtosis or by indexes of polarization. In numerous studies, Gini coefficient and Lorenz curve have been used to investigate inequality of incomes. Income distributions can also be analysed in comparison to one another. In the article two measures belonging to Csiszár's divergence class have been used to identify the degree of differentiation of income distributions among the EU countries in 2005 and 2012. Similar and dissimilar countries with respect to distribution of income have been identified and the change of divergence of EU countries income distributions between 2005 and 2012 has been assessed. European Union Statistics on Income and Living Conditions (EU-SILC) dataset has been used. (original abstract)
19
Content available remote Return on Sales for Companies in Eastern Poland
61%
Celem badań była ocena poziomu rentowności sprzedaży przedsiębiorstw w województwach Polski Wschodniej na tle pozostałych regionów kraju oraz zmian, jakie zaszły w tym zakresie w latach 2007-2013. Wyniki przeprowadzonych analiz, można podsumować następująco. W latach 2007-2013, zarówno w województwach Polski Wschodniej, jak i w pozostałych regionach kraju, odnotowano spadek rentowności sprzedaży brutto przedsiębiorstw. Dynamika zmian zachodzących w tym zakresie w poszczególnych województwach była jednak bardzo zróżnicowana. W zbiorowości województw obserwowano tym samym równolegle zachodzące procesy konwergencji i dywergencji wewnętrznej. W dwóch województwach Polski Wschodniej - lubelskim i podlaskim, obserwowano procesy o charakterze dywergencji, w pozostałych trzech - podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, procesy konwergencji. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawimy system eliminacji szumów z wielowymiarowych szeregów czasowych. Elementami tego systemu będą bloki: dekompozycji PCA/EVD, grupowania oparty na funkcji dywergencji alpha, dekompozycji odwrotnej PCA oraz filtracji indywidualnej. W ramach etapu grupowania przedyskutowane będą typowe problemy tego zadania, motywujące do poszukiwania nowych rozwiązań. Zaprezentujemy także eksperymenty potwierdzające słuszność opracowanej koncepcji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.