Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dobra Praktyka Higieniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Poniższa praca ma na celu dokonanie ogólnej charakterystyki 9 zasad Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej (ZDPR), z nastawieniem na wymagania dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie gospodarstwa. (fragment tekstu)
Celem pracy było przedstawienie funkcjonowania systemu HACCP w wybranym przedsiębiorstwie przemysłu mięsnego, jego związku z innymi systemami, jak np. z dobrą praktyką produkcyjną (GMP) i dobrą praktyką higieniczną (GHP), oraz technologii produkcji suchej kiełbasy krakowskiej. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono, że wprowadzenie systemu HACCP zmieniło stosunek załogi do pracy, zwiększył się zakres obowiązków zatrudnionych, zmieniła się atmosfera w pracy i pracownicy bardziej zrozumieli związek swojej pracy z jakością końcową wytwarzanych produktów. Oprócz nowoczesnej technologii i wprowadzonych systemów istotne jest, aby zarządzający przedsiębiorstwem dysponowali przeszkoloną załogą i przez stałą poprawę komunikacji z pracownikami dążyli do doskonalenia jakości wytwarzanych produktów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Food Quality and Safety Management
100%
Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa żywności są to obecnie najważniejsze cele jakie stawiają sobie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i obrotem żywności. Dlatego w krajach Unii Europejskiej wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością a także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym
100%
W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. W procesie produkcji i obrotu żywnością przedsiębiorstw przemysłu spożywczego obowiązkowe jest stosowanie GHP, GMP i HACCP. Po pięciu latach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił istotny wzrost liczby przedsiębiorstw, które wdrożyły i stosują obligatoryjne systemy zarządzania jakością. Z przeprowadzonego monitoringu w latach 2005 - 2009 wynika m.in., że w 2009 r. zdecydowana większość (94 %) przedsiębiorstw przetwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego wdrożyła obligatoryjne systemy zapewnienia jakości, w grupie przedsiębiorstw przemysłu spożywczego przetwarzających produkty pochodzenia niezwierzęcego przedsiębiorstw stosujących GHP było 88 %, GMP 85 %, a HACCP tylko 32 %. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy jest zagadnienie bezpieczeństwa w produkcji żywności w przedsiębiorstwach branży piekarniczo-cukierniczej. Punktem wyjścia rozważań była próba zdefiniowania jakości żywności jako pojęcia szerszego aniżeli samo bezpieczeństwo zdrowotne. Ogólnej analizie poddano systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności w przedsiębiorstwach produkcyjnych branży piekarniczo-cukierniczej tj. systemy GMP/GHP i HACCP. Wskazano na ideę systemu HACCP w przedsiębiorstwach produkcyjnych, problemy oraz korzyści wynikające z jego wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym w 2006 roku
100%
W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. Przy produkcji i obrocie żywnością obowiązkowe jest stosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego GHP, GMP i HACCP. Po 26 miesiącach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 151% liczby przedsiębiorstw stosujących GHP, o 158% GMP i HACCP. W 2006 r. GHP była stosowana w 77% ogółu przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego, GMP w 74%, a system HACCP w 42%. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Stopień wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym
100%
W krajach Unii Europejskiej jakość wyrobów i usług jest najistotniejszym instrumentem konkurencji na rynku oraz podstawowym czynnikiem decydującym o stopniu zadowolenia klientów, a tym samym decydującym o sukcesie producenta. W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. Przy produkcji i obrocie żywnością obowiązkowe jest stosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego GHP, GMP i HACCP. W ciągu roku od wejścia Polski do Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 104% liczby przedsiębiorstw stosujących GHP, o 100% GMP oraz o 71% HACCP. W 2005 r. GHP była stosowana w około 50% ogółu zarejestrowanych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, GMP w 45% firm, a system HACCP w 21%. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest przedstawienie teoretycznej i praktycznej realizacji zasady Dobrej Praktyki Higienicznej, Dobrej Praktyki Produkcyjnej oraz HACCP w zakładach żywienia zbiorowego. Osiągnięcie tego celu wymaga postawienia kilku celów pomocniczych, polegających na: zapoznaniu się z regulacjami prawnymi dotyczącymi higieny, bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności, zapoznaniu się z wdrażaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością zdrowotną żywności w branży spożywczej, oraz określeniu korzyści i trudności wynikających z wdrażanego systemu HACCP.(fragment tekstu)
W artykule zostały zaprezentowane warunki produkcji żywności z surowca uzyskanego z uboju trzody chlewnej metodą gospodarczą. Dokonując oceny sytuacji w wybranej gminie, autor zwrócił uwagę, że mocno ukorzeniona w tradycji wytwórczość ma jednocześnie silne podwaliny biznesowe i w każdej chwili, przy niewielkich korektach organizacyjnych może się stać źródłem wysoko cenionej i opłacalnej działalności gospodarczej. Ponadto w badanej gminie znaczny procent wieprzowego żywca rzeźnego, również z przyczyn ekonomicznych, żywiony jest paszą naturalną, uzyskaną z hodowli odpowiednich roślin, co stanowi przesłankę do uruchomienia przy niewielkich nakładach organizacyjnych i finansowych ekologicznej produkcji. Niniejsza publikacja potwierdza także znaczący udział domowych wyrobów wieprzowych w ogólnej produkcji. W skali kraju oraz województwa, do którego należy badana gmina, ponad 20% produktów wieprzowych uzyskanych jest metodą gospodarczą. W badanej gminie udział ten wynosi 34,07%. Należy podkreślić, że wymagania dotyczące jakości produkowanej żywności, sankcjonowane obowiązującymi przepisami podczas realizacji określonych procesów wytwórczych są w znacznej mierze spełniane. Ocena przeprowadzona przez autora wskazuje na wysoki, 58,6% stopień spełnienia wymagań prawnych bezpieczeństwa produkcji. Dlatego porównując tę ocenę z wynikami niektórych badań, w których analizuje się zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym, czyli w organizacjach pod każdym względem przygotowanych do postępowania z żywnością, można się przekonać, jak silne fundamenty dla regulacji prawnych stanowi wielopokoleniowe doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka wymagań zasad dobrej praktyki higienicznej i dobrej praktyki produkcyjnej, które należy uznać za podstawę wszelkich działań prowadzących do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa i wysokiej jakości zdrowotnej produkowanych posiłków. Wdrażanie systemu HACCP w zakładach serwujących żywność powinno być poprzedzone wprowadzeniem zasad GHP i GMP, co pozwoli na uporządkowanie wszystkich spraw związanych z higienizacją zakładu i przestrzeganiem podstawowych, uznanych zasad produkcji żywności. Nazywane są też one programem warunków wstępnych do realizacji systemu HACCP.
Rosnące wymagania konsumentów i zwiększająca się konkurencja na światowym rynku rolno-żywnościowym sprawiają, że systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności stają się coraz ważniejsze. Zapewnienie bezpieczeństwa i jakości żywności jest obowiązkiem wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego i wymaga ich wspólnego wysiłku. Rolnictwo ekologiczne, Dobra Praktyka Rolnicza i EUREPGAP są systemami, które mogą być wprowadzone w szczególności na etapie produkcji pierwotnej. Zastosowanie tych standardów daje producentom pierwotnym wiele wymiernych korzyści, jak na przykład: możliwość uzyskania wsparcia finansowego z budżetu Unii Europejskiej, lepsze warunki wymiany handlowej, niższe koszty produkcji czy zdobycie większego zaufania klientów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację w polskich przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego w zakresie stosowania systemów zarządzania jakością. Obligatoryjne systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym to Dobra Praktyka Higieniczna (GHP), Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) i System Analiz Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych (HACCP). Przedstawiono procentowy udział przedsiębiorstw stosujących nieobligatoryjne systemy zarządzania. Zwrócono uwagę na wzrost inwestycji, koszty produkcji, integrację pionową, rolę HACCP w eksporcie oraz korzyści ze stosowania systemów zarządzania jakością.
13
Content available remote Food Safety Systems' Functioning in Polish Networks of Grocery Stores
80%
W artykule przedstawiono sposoby funkcjonowania systemów zapewnienia bezpieczeństwa żywności w polskich sieciach sklepów spożywczych. Badania przeprowadzone zostały w IV kwartale 2012 roku na terenie południowo-wschodniej Polski. Do badań wytypowano trzy organizacje, które spełniły określone warunki: polska sieć sklepów spożywczych średniej wielkości, bez udziału kapitału zagranicznego i maksymalnie 30 placówkach handlowych w ramach grupy. Badania miały charakter studium przypadków. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono m.in, że regularnie przeprowadzane i niezapowiedziane kontrole poszczególnych sklepów istotnie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa oferowanej żywności oraz weryfikacja wymagań GHP na poziomie centrali sieci istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa oferowanej żywności, jak również na wiedzę i zachowania pracowników. Z uzyskanych informacji stwierdzono, że weryfikacja i analiza systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności jest skutecznym narzędziem poprawy bezpieczeństwa żywności. Wykazano również, że w większości przypadków w badanych przedsiębiorstwach nie istnieje formalny system zarządzania kryzysowego dotyczący ochrony żywności, a jedynie pracownicy są informowani jak postępować w sytuacji kryzysowej. (abstrakt oryginalny)
Jakość żywności to przede wszystkim zdrowotność, którą określają wartości dietetyczne, energetyczne i odżywcze oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Mimo to konsumenci często przywiązują wielką wagę do atrakcyjności produktu, ceny i dostępności. Ze względu na zależność zdrowia od żywności, należy poddać pod urzędową kontrolę procesy jej produkcji, przechowywania i dystrybucji. W artykule przedstawiono próbę oceny nadzoru Unii Europejskiej nad bezpieczeństwem żywności wynikającej z polityki chroniącej interesy konsumenta. Opisane zostały nieetyczne działania wielu producentów żywności, a także systemy zapewniające bezpieczeństwo i jakosć żywności w UE.
W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. Przy produkcji i obrocie żywnością obowiązkowe jest stosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego GHP, GMP i HACCP. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił istotny wzrost liczby przedsiębiorstw, które wdrożyły i utrzymują obligatoryjne systemy zarządzania jakością. Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że w 2011 r. zdecydowana większość (99 %) przedsiębiorstw przetwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego wdrożyła GHP i GMP, a tyko 52 % obligatoryjny systemy HACCP. W grupie przedsiębiorstw przemysłu spożywczego przetwarzających produkty pochodzenia nie zwierzęcego, przedsiębiorstw stosujących GHP było 89 %, GMP 88 %, a HACCP 60 %. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny procesu wdrażania systemu HACCP w zakładzie przemysłu piekarniczego i zakładzie przetwórstwa owocowo-warzywnego. Do realizacji przyjętego celu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz analizę dokumentów zakładowych. Zarządzanie jakością żywności jest na owe czasy koniecznym elementem, na którym przemysł spożywczy opiera swoje funkcjonowanie. Podstawowym narzędziem w dążeniu do wysokiej jakości żywności jest system HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) uznany powszechnie za najbardziej skuteczny sposób zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Skuteczność wdrożenia i funkcjonowania systemu HACCP uwarunkowana jest właściwym zaprojektowaniem samego przedsięwzięcia, z uwzględnieniem szeroko rozumianych zasad zarządzania jakością w każdym obszarze działania przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Współczesne systemy zarządzania w przemyśle spożywczym
80%
W artykule przedstawiono wybrane systemy i normy funkcjonujące w przemyśle spożywczym oraz podstawy prawne do ich stosowania. Oprócz systemów wprowadzanych obowiązkowo w przedsiębiorstwach sektora spożywczego, wskazano również te stosowane na zasadzie dobrowolności. Uwzględniono także systemy informatyczne związane z organizacją produkcji w zastosowaniu do identyfikowalności wyrobów oraz systemy związane z relacjami z klientem. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ocena mikrobiologiczna produktów wegetariańskich
80%
Określono jakość mikrobiologiczną 23 rodzajów wyrobów wegetariańskich po wyprodukowaniu oraz po zadeklarowanych przez producentów okresach przydatności do spożycia. W produktach określano [w 1 g]: ogólną liczbę drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, liczbę .Staphylococcus aureus, pleśni i drożdży oraz obecność bakterii z grupy coli w 0,001 g, laseczek beztlenowych przetrwalnikujących w 0,01 g i pałeczek Salmonella w 25 g. Zanieczyszczenie mikrobiologiczne wyrobów wegetariańskich bezpośrednio po wyprodukowaniu stanowiły głównie bakterie tlenowe mezofilne w liczbie 102-103 jtk/g. W badanych produktach nie wykryto obecności bakterii chorobotwórczych oraz drożdży. Po przechowywaniu w warunkach chłodniczych w większości wyrobów znacznie wzrastała liczba bakterii tlenowych mezofilnych, nawet powyżej 107 jtk/g oraz pleśni, drożdży i bakterii z grupy coli. Zastosowanie odpowiednich procesów technologicznych oraz przestrzeganie zasad Dobrej Praktyki Higienicznej w przetwórni znacznie poprawiło jakość mikrobiologiczną przechowywanych produktów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono próbę odpowiedzi na pytanie, jakie są najistotniejsze elementy filozofii TQM w przedsiębiorstwach charakteryzujących się ponadprzeciętnymi wynikami finansowymi. Badania stopnia wdrożenia zasad filozofii TQM w przedsiębiorstwach przeprowadzono na podstawie ankiety pocztowej. Uzyskano kompletne dane finansowe za 2005 r. szesnastu przedsiębiorstw przemysłu spożywczego z terenu południowo-wschodniej Polski. W oparciu o badania stwierdzono, że głównymi elementami filozofii TQM, które w największym stopniu są realizowane w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego o dobrej kondycji finansowej, są: system doskonalenia jakości, przywództwo, działania związane z klientem oraz kontrolą i doskonaleniem procesów.
Przybliżono regulacje prawne mające na celu harmonizację polskich przepisów z unijnymi w zakresie prawa żywnościowego i realizacji efektywnych mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Jest ona niezbędna dla włączenia się Polski w europejski i międzynarodowy obrót żywnością. Przedstawiono co to jest HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points - Analiza Ryzyka i Krytyczne Punkty Kontroli), GMP (Good Manufacturing Practice - Dobra Praktyka Produkcyjna) i GHP (Good Higienic Practice - Dobra Praktyka Higieniczna).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.