Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dobra Praktyka Produkcyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Doskonalenie procesu produkcji ceramiki sanitarnej na przykładzie firmy ROCA
100%
Artykuł obrazuje możliwości związane z usprawnieniem procesu produkcji ceramiki sanitarnej jakie niesie ze sobą skupienie się na czasach związanych z poszczególnymi czynnościami oraz przedstawia najczęstsze przyczyny problemów. W ostatniej części zostały przedstawione wnioski pozwalające na doskonalenie procesu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Implementacja Dobrej Praktyki Rolniczej, studium przypadku
100%
W artykule przedstawiono podstawowe założenia wdrażania Dobrej Praktyki Rolniczej (Good Agricultural Practice, GAP) i odniesiono je do gospodarstwa rolnego zajmującego się chowem trzody chlewnej. Na podstawie wymagań Dobrej Praktyki Rolniczej, zawartych w Kodeksie GAP, dokonano analizy gospodarstwa rolnego, następnie przedstawiono rozbieżności pomiędzy wymaganiami kodeksu a stanem istniejącym w gospodarstwie oraz opracowano projekt dostosowania gospodarstwa do zgodności z Dobrą Praktyką Rolniczą, spełniający wszystkie jej wymagania. Artykuł ma na celu przybliżenie istoty podstawowego standardu jakości w rolnictwie, jakim jest Dobra Praktyka Rolnicza, określenie pojawiających się problemów przy jej implementacji, a także przedstawienie rozwiązań, pozwalających sprostać wymaganiom stawianym przez wymieniony standard. Przedmiotem opisywanym w artykule, stanowiącym studium przypadku, jest gospodarstwo rolne funkcjonujące w województwie łódzkim, mające charakter indywidualnego, wyspecjalizowanego podmiotu gospodarczego, dla którego aspekty związane z zarządzaniem jakością zaczynają mieć coraz większe znaczenie, co wynika z wymagań stawianych przez klientów. (abstrakt oryginalny)
Poniższa praca ma na celu dokonanie ogólnej charakterystyki 9 zasad Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej (ZDPR), z nastawieniem na wymagania dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie gospodarstwa. (fragment tekstu)
Celem badań była próba zidentyfikowania kosztów wdrożenia i funkcjonowania systemu oraz korzyści, jakie osiąga przedsiębiorstwo po jego wdrożeniu. Badania przeprowadzono w przedsiębiorstwie, które jest liderem na europejskim rynku chemicznym i dotyczyły one systemu zapewnienia jakości pasz GMP+ FSA dotyczącego standardu GMP+ B3 (handel paszami). Dane obejmowały lata 2003-2012. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa ważny jest rachunek kosztów i korzyści związanych z wdrożeniem tego systemu. Stwierdzono, że w przypadku przedsiębiorstwa, w którym funkcjonował wcześniej system ISO 9001, koszty wdrożenia GMP+ FSA nie są duże, zaś wśród osiągniętych korzyści wymienić można poprawę wizerunku firmy oraz komunikacji wewnętrznej, wzrost liczby zadowolonych klientów i cen produktów oraz wiele innych. (abstrakt oryginalny)
W przemyśle farmaceutycznym walidacja procesów wytwarzania produktów leczniczych jest jednym z elementów Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Chęć potwierdzenia zgodności systemu jakości z GMP dodatkowo determinuje przedsiębiorstwo do rozwinięcia kosztownych i pracochłonnych programów walidacyjnych. Dobra praktyka wytwarzania to część zapewnienia jakości, gwarantująca że produkt leczniczy jest stale wytwarzany i kontrolowany zgodnie z ustalonymi wymaganiami jakościowymi, tak aby spełniał kryteria odpowiednie do celu jego przeznaczenia. Artykuł opisuje jeden z systemów zapewnienia jakości jakim jest walidacja. Opisuje jego cele, rodzaje i przedmiot działania, a także sposób organizacji.
Od kilku lat w Polsce można zauważyć rosnącą tendencję do spożywania posiłków poza domem. Obecnie konsument korzysta z usług gastronomicznych nie tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb żywieniowych, a oferowane usługi obejmują coraz szerszy zakres, jak również coraz większą grupę klientów. Dobrym tego przykładem są stacje benzynowe, na których znajdują się bary bistro. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące realizacji założeń zasad GMP/GHP i systemu HACCP oraz samooceny poziomu wiedzy pracowników barów bistro wybranego koncernu paliwowego w Polsce. Badania przeprowadzono w 2008 r. na terenie dziewięciu województw, metodą ankietową z wykorzystaniem opracowanego na potrzeby badania kwestionariusza. Badanie na stacjach było prowadzone w ciągu 2 następujących po sobie miesięcy, tak aby zapewnić homogeniczność danych wśród badanych pracowników ze względu na poziom wiedzy i standardy organizacyjne. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie funkcjonowania systemu HACCP w wybranym przedsiębiorstwie przemysłu mięsnego, jego związku z innymi systemami, jak np. z dobrą praktyką produkcyjną (GMP) i dobrą praktyką higieniczną (GHP), oraz technologii produkcji suchej kiełbasy krakowskiej. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono, że wprowadzenie systemu HACCP zmieniło stosunek załogi do pracy, zwiększył się zakres obowiązków zatrudnionych, zmieniła się atmosfera w pracy i pracownicy bardziej zrozumieli związek swojej pracy z jakością końcową wytwarzanych produktów. Oprócz nowoczesnej technologii i wprowadzonych systemów istotne jest, aby zarządzający przedsiębiorstwem dysponowali przeszkoloną załogą i przez stałą poprawę komunikacji z pracownikami dążyli do doskonalenia jakości wytwarzanych produktów.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Food Quality and Safety Management
84%
Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa żywności są to obecnie najważniejsze cele jakie stawiają sobie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i obrotem żywności. Dlatego w krajach Unii Europejskiej wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością a także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki bezpieczeństwa przepływu produktów w łańcuchu dostaw a także przedstawienie dobrych praktyk wykorzystywanych w przedsiębiorstwach farmaceutycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości wytwarzanych produktów. W artykule zaprezentowano system GMP oparty na procedurach produkcyjnych, który stanowi gwarancję, że produkowane wyroby spełniają odpowiednie wymagania jakościowe. W dalszej części scharakteryzowano procedury zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów w poszczególnych etapach: zaopatrzenia materiałowego, produkcji oraz dystrybucji wyrobów farmaceutycznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wpływ akcesji do Unii Europejskiej na jakość owoców i warzyw na rynku krajowym
84%
Zamierzeniem pracy było wskazanie uwarunkowań i zmian w zakresie jakości owoców i warzyw na rynku krajowym. W tym celu zwrócono uwagę na aspekty prawne zapewnienia jakości owoców i warzyw na rynku wspólnotowym oraz przeanalizowano wyniki urzędowego nadzoru jakości handlowej i zdrowotnej owoców i warzyw. Przeprowadzone analizy wskazują, że krajowe owoce i warzywa są bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Zawartość pierwiastków toksycznych w owocach i warzywach jest, poza nielicznymi wyjątkami, zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Jakość handlowa owoców krajowych przeznaczonych do spożycia w stanie świeżym, w związku z wykrywanymi nieprawidłowościami w zakresie zgodności z obowiązującymi normami, wymaga stałego nadzoru ze strony upoważnionych organów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym
84%
W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. W procesie produkcji i obrotu żywnością przedsiębiorstw przemysłu spożywczego obowiązkowe jest stosowanie GHP, GMP i HACCP. Po pięciu latach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił istotny wzrost liczby przedsiębiorstw, które wdrożyły i stosują obligatoryjne systemy zarządzania jakością. Z przeprowadzonego monitoringu w latach 2005 - 2009 wynika m.in., że w 2009 r. zdecydowana większość (94 %) przedsiębiorstw przetwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego wdrożyła obligatoryjne systemy zapewnienia jakości, w grupie przedsiębiorstw przemysłu spożywczego przetwarzających produkty pochodzenia niezwierzęcego przedsiębiorstw stosujących GHP było 88 %, GMP 85 %, a HACCP tylko 32 %. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy jest zagadnienie bezpieczeństwa w produkcji żywności w przedsiębiorstwach branży piekarniczo-cukierniczej. Punktem wyjścia rozważań była próba zdefiniowania jakości żywności jako pojęcia szerszego aniżeli samo bezpieczeństwo zdrowotne. Ogólnej analizie poddano systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności w przedsiębiorstwach produkcyjnych branży piekarniczo-cukierniczej tj. systemy GMP/GHP i HACCP. Wskazano na ideę systemu HACCP w przedsiębiorstwach produkcyjnych, problemy oraz korzyści wynikające z jego wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym w 2006 roku
84%
W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. Przy produkcji i obrocie żywnością obowiązkowe jest stosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego GHP, GMP i HACCP. Po 26 miesiącach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 151% liczby przedsiębiorstw stosujących GHP, o 158% GMP i HACCP. W 2006 r. GHP była stosowana w 77% ogółu przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego, GMP w 74%, a system HACCP w 42%. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Stopień wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym
84%
W krajach Unii Europejskiej jakość wyrobów i usług jest najistotniejszym instrumentem konkurencji na rynku oraz podstawowym czynnikiem decydującym o stopniu zadowolenia klientów, a tym samym decydującym o sukcesie producenta. W Polsce, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania jakością. Przy produkcji i obrocie żywnością obowiązkowe jest stosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego GHP, GMP i HACCP. W ciągu roku od wejścia Polski do Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 104% liczby przedsiębiorstw stosujących GHP, o 100% GMP oraz o 71% HACCP. W 2005 r. GHP była stosowana w około 50% ogółu zarejestrowanych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, GMP w 45% firm, a system HACCP w 21%. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest przedstawienie teoretycznej i praktycznej realizacji zasady Dobrej Praktyki Higienicznej, Dobrej Praktyki Produkcyjnej oraz HACCP w zakładach żywienia zbiorowego. Osiągnięcie tego celu wymaga postawienia kilku celów pomocniczych, polegających na: zapoznaniu się z regulacjami prawnymi dotyczącymi higieny, bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności, zapoznaniu się z wdrażaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością zdrowotną żywności w branży spożywczej, oraz określeniu korzyści i trudności wynikających z wdrażanego systemu HACCP.(fragment tekstu)
W artykule zostały zaprezentowane warunki produkcji żywności z surowca uzyskanego z uboju trzody chlewnej metodą gospodarczą. Dokonując oceny sytuacji w wybranej gminie, autor zwrócił uwagę, że mocno ukorzeniona w tradycji wytwórczość ma jednocześnie silne podwaliny biznesowe i w każdej chwili, przy niewielkich korektach organizacyjnych może się stać źródłem wysoko cenionej i opłacalnej działalności gospodarczej. Ponadto w badanej gminie znaczny procent wieprzowego żywca rzeźnego, również z przyczyn ekonomicznych, żywiony jest paszą naturalną, uzyskaną z hodowli odpowiednich roślin, co stanowi przesłankę do uruchomienia przy niewielkich nakładach organizacyjnych i finansowych ekologicznej produkcji. Niniejsza publikacja potwierdza także znaczący udział domowych wyrobów wieprzowych w ogólnej produkcji. W skali kraju oraz województwa, do którego należy badana gmina, ponad 20% produktów wieprzowych uzyskanych jest metodą gospodarczą. W badanej gminie udział ten wynosi 34,07%. Należy podkreślić, że wymagania dotyczące jakości produkowanej żywności, sankcjonowane obowiązującymi przepisami podczas realizacji określonych procesów wytwórczych są w znacznej mierze spełniane. Ocena przeprowadzona przez autora wskazuje na wysoki, 58,6% stopień spełnienia wymagań prawnych bezpieczeństwa produkcji. Dlatego porównując tę ocenę z wynikami niektórych badań, w których analizuje się zakres wdrożenia GHP, GMP i HACCP w przemyśle spożywczym, czyli w organizacjach pod każdym względem przygotowanych do postępowania z żywnością, można się przekonać, jak silne fundamenty dla regulacji prawnych stanowi wielopokoleniowe doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka wymagań zasad dobrej praktyki higienicznej i dobrej praktyki produkcyjnej, które należy uznać za podstawę wszelkich działań prowadzących do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa i wysokiej jakości zdrowotnej produkowanych posiłków. Wdrażanie systemu HACCP w zakładach serwujących żywność powinno być poprzedzone wprowadzeniem zasad GHP i GMP, co pozwoli na uporządkowanie wszystkich spraw związanych z higienizacją zakładu i przestrzeganiem podstawowych, uznanych zasad produkcji żywności. Nazywane są też one programem warunków wstępnych do realizacji systemu HACCP.
18
Content available remote Standardy żywności w handlu między państwami członkowskimi Unii Europejskiej
84%
Swoboda handlu wewnętrznego bezpieczną żywnością określona jest przez zasady prawa żywnościowego UE, swobody przepływu towarów, ochrony konsumenta oraz udział instytucji naukowych i certyfikujących. Ważną rolę w zagwarantowaniu dostaw bezpiecznej i zdrowej żywności oraz nieograniczania jej przepływu odgrywają przyjęte standardy żywności, jak standardy Codex Alimentarius, bezpieczeństwa żywności UE, GHP, GMP, IFS, BRC, non-gmo system. (abstrakt oryginalny)
Rosnące wymagania konsumentów i zwiększająca się konkurencja na światowym rynku rolno-żywnościowym sprawiają, że systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności stają się coraz ważniejsze. Zapewnienie bezpieczeństwa i jakości żywności jest obowiązkiem wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego i wymaga ich wspólnego wysiłku. Rolnictwo ekologiczne, Dobra Praktyka Rolnicza i EUREPGAP są systemami, które mogą być wprowadzone w szczególności na etapie produkcji pierwotnej. Zastosowanie tych standardów daje producentom pierwotnym wiele wymiernych korzyści, jak na przykład: możliwość uzyskania wsparcia finansowego z budżetu Unii Europejskiej, lepsze warunki wymiany handlowej, niższe koszty produkcji czy zdobycie większego zaufania klientów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację w polskich przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego w zakresie stosowania systemów zarządzania jakością. Obligatoryjne systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym to Dobra Praktyka Higieniczna (GHP), Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) i System Analiz Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych (HACCP). Przedstawiono procentowy udział przedsiębiorstw stosujących nieobligatoryjne systemy zarządzania. Zwrócono uwagę na wzrost inwestycji, koszty produkcji, integrację pionową, rolę HACCP w eksporcie oraz korzyści ze stosowania systemów zarządzania jakością.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.