Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dobra konsumpcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Marketing, podobnie jak zarządzanie, jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy. Obie dziedziny łączy to, że impulsem do ich powstania była praktyka związana z produkcją: w przypadku zarządzania - z techniką wytwarzania, w przypadku marketingu - ze zbytem wytwarzanych produktów. W obu dziedzinach pierwsze prace naukowe, w tym definicje oraz nauczanie na poziomie akademickim, pojawiły się na początku XX wieku.W zakresie zarządzania F. Fayol opublikował pracę o zasadach naukowego zarządzania Principles of Scienific Management dopiero w 1911 r., prace zaś z zakresu marketinguzaczęły się ukazywać między rokiem 1906 i 1911 [Bartels, 1962]. (abstrakt oryginalny)
Sprzedając dobro luksusowe, sprzedaje się przede wszystkim wyobrażenie o tym dobru, dlatego należy wiedzieć, co klienci mają na myśli, kiedy mówią o luksusie. Jak pokazały liczne badania w tym zakresie, pojęcie "luksus" jest pojęciem względnym i dla każdego oznacza coś innego. Dla naukowców i marketingowców ważne jest jednak podjęcie próby zinterpretowania tego pojęcia. Celem niniejszego artykułu jest eksploracja pojęcia luksusu, wyodrębnienie wymiarów, w jakich jest on postrzegany, określenie oznak luksusu, a także określenie wzorów myślenia i stereotypów związanych z luksusem. (fragment tekstu)
Konsekwencją wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa jest coraz większe różnicowanie się preferencji nabywczych i użytkowych odnośnie dóbr trwałego użytku. Tendencja ta jest skutkiem rosnącej wielkości funduszu swobodnej decyzji, co prowadzi do wzrostu możliwości, a zatem i wymagań przy zakupie i użytkowaniu tych dóbr. To z kolei prowadzi do wykształcania się złożonych, heterogenicznych zachowań konsumpcyjnych. W Polsce zjawiska te są szczególnie wyraziste w procesie zakupu, posiadania oraz użytkowania samochodów osobowych. (fragment tekstu)
W artykule omówiona została koncepcja badania poziomu świadomości biznesowej wśród pracowników działu sprzedaży na rynku produktów FMCG. W efekcie system kompetencji został poszerzony o nowy obszar, tzw. kompetencję twardą, jaką jest świadomość biznesowa. Może ona być wykorzystywana w przedsiębiorstwach w wielu obszarach. Głównym jednak założeniem jest diagnoza obecnego poziomu świadomości biznesowej i jej systematyczny rozwój, mający na celu wzrost realizacji stanowiskowych KPI.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zbadanie struktury i przeprowadzenie analizy porównawczej koszyków dóbr i usług konsumpcyjnych, na podstawie których wyznaczane są narodowe wskaźniki cen (inflacja) w 25 krajach Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. Przedmiotem analizy jest także dynamika zmian w zakresie wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na różne kategorie dóbr i usług konsumpcyjnych w latach 1996-2005. Wybór rozpatrywanego okresu jest uwarunkowany dostępnością danych dotyczących Polski według klasyfikacji COICOP/HICP. (fragment tekstu)
The strong trend towards innovations in the Romanian DIY market brought about by increased offer diversification and renewal, the hectic pace of accommodation and business centre construction in big cities and the increased interest in refurbishing houses and facades prompted the authors to conduct an exploratory study on the representatives of Generation X: those equipping a house or apartment, individual entrepreneurs using their own labour force to refurbish properties for re-sale, small-scale craftsmen supplying themselves with the necessary materials for this work, together with representatives of construction, real estate and interior design companies. The objective of the study is to determine how innovation in wide-area DIY retail is perceived by Gen X, be they individual consumers, entrepreneurs, small-scale craftsmen, or company representatives. The results reveal significant managerial implications which retailers should consider when defining and modifying their strategies for approaching and processing the market. (original abstract)
Artykuł podsumowuje badania empiryczne przeprowadzone w pierwszym etapie projektu naukowego, którego celem jest wykorzystanie modeli hedonicznych w korygowaniu indeksów cen w przypadkach występowania różnic w jakości porównywanych dóbr. W modelu hedonicznym cena dobra heterogenicznego jest wyjaśniana przez zestaw istotnych atrybutów tego dobra, co powoduje, że może on być przydatnym narzędziem przy rozróżnianiu zmian poziomu ceny wynikających z różnic w jakości porównywanych dóbr od 34 Anna Królinnych zmian. Tym samym, metody hedoniczne stanowią grupę potencjalnych technik przy rozwiązywaniu problemu mierzenia tzw. ,,rzeczywistej zmiany ceny" poprzez odpowiednie korygowanie indeksów cenowych. Do skutecznego i pozbawionego ww. błędu pomiaru zmiany ceny w pierwszej kolejności konieczne jest skonstruowanie i oszacowanie wiarygodnego, stabilnego i efektywnego modelu hedonicznego. Głównym celem przeprowadzonych badań było: 1) sprawdzenie, czy wybrane na etapie zbierania danych grupy dóbr mogą być poddane analizie hedonicznej; 2) oszacowanie i weryfikacja modeli hedonicznych na potrzeby dalszych badań w projekcie dla wybranych dóbr. Badania empiryczne przeprowadzono z wykorzystaniem stworzonych przez autorkę baz danych obejmujących siedemnaście grup dóbr trwałego użytkowania pochodzących z rynków RTV, AGD oraz ICT/IT.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko polegające na wzmocnieniu reakcji etapów produkcji należących do górnej części łańcucha dostaw na zmiany popytu w jego dolnej części (u nabywców finalnych) nosi nazwę efektu Forrestera. W rezultacie wartości handlu dobrami pośrednimi podczas kryzysu maleją bardziej (odpowiednio: rosną bardziej podczas ożywienia gospodarczego) niż wartości handlu produktami finalnymi. Celem opracowania jest weryfikacja występowania efektu Forrestera w handlu międzynarodowym państw wysoko rozwiniętych w latach 2008-2011. W tych latach w państwach wysoko rozwiniętych wartości eksportu i importu dóbr pośrednich wahały się w większym stopniu (w kategoriach bezwzględnych i względnych) niż wartości eksportu i importu dóbr finalnych i to niezależnie od przyjętej metody mierzenia handlu międzynarodowego (badanie empiryczne zawarte w tym opracowaniu opiera się na dwóch sposobach mierzenia handlu - za pomocą międzynarodowej tablicy przepływów międzygałęziowych oraz nomenklatury BEC). Dowodzi to występowania efektu Forrestera w handlu międzynarodowym oboma rodzajami dóbr w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Proces wyodrębniania i profilowania segmentów rynku dóbr trwałego użytku (DTU) można doskonalić przez łączne użycie wybranych technik WAS. Ma to szczególne znaczenie ze względu na duży stopień skomplikowania procesu segmentacji i profilowania nabywców DTU. Omawiany rynek wymaga uwzględnienia dodatkowych czynników komplikujących proces segmentacji. W opracowaniu zostaną przedstawione wybrane techniki WAS wykorzystywane do wyodrębniania i profilowania segmentów rynku. Zaproponowano podejście obejmujące dwuetapową analizę klas respondentów, a więc podział badanej zbiorowości (za pomocą algorytmu CHAID) uzupełniony o opis charakterystyk wyodrębnionych grup z użyciem wielowymiarowej analizy korespondencji. Podejście takie pomaga lepiej zrozumieć reguły decyzyjne, którymi kierują się respondenci, dokonując wyborów na rynku DTU. (fragment tekstu)
This research empathizes with the opportunities that drive demand for counterfeit goods. Governments, organizations and rights holders struggle to regulate the distribution and consumption of counterfeit products, so that consumer awareness has emerged as to what goods people counterfeit, and most importantly, why people intentionally buy counterfeit items. This article illustrates the incentives that inspire buyers to purchase counterfeit products, tactics that brand owners use to fuel their interest. It involves the development of demand, marketing tactics, and the implementation of consumer approach strategies by brands. It also reveals the complicated logistics and transporting routes creating manufacturing and transit hubs for counterfeiting,; it also demonstrates the lack of government intervention as well as the desperate need for policy revision. This article shows counterfeiting is phenomenon that governments, organizations, and most importantly, consumers all have equal interest in fighting against. (original abstract)
W drugim kwartale 2017 r. odnotowano poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym. Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w kwietniu 2017 r. obniżyła się o 2,7 pkt, z poziomu +7,8 pkt do wysokości +5,1 pkt. W maju nastąpił kolejny jej spadek o 1,7 pkt. W porównaniu jednak z lutym wartość IRGIND była wyższa o 5,3 pkt, a w skali roku wzrost wyniósł 5,0 pkt. Pomimo poprawy koniunktury, zarówno w skali kwartału jak i roku, wskaźnik koniunktury wciąż dryfuje w okolicy swojej długookresowej średniej, nie wykazując żadnego wyraźnego trendu. Ten stan utrzymuje się już niemal dwa lata. Obserwowany w ostatnich latach wzrost niepewności w działalności gospodarczej spowodował odstępstwa od utrwalonych wzorców zmian koniunktury w cyklu rocznym. Ciągle utrzymuje się duża zmienność na rynkach i trudno dostrzec oznaki stabilizacji. Choć przewidywania są (umiarkowanie) optymistyczne, nie należy raczej spodziewać się trwałej poprawy koniunktury w dłuższej perspektywie.(fragment tekstu)
Przeanalizowano przemiany w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku w trzech grupach: dobrach trwałego użytku usprawniające prace domowe, a także urządzenia służące rozrywce i pozyskiwaniu informacji i dobra związane z mobilnością członków gospodarstwa domowego. (oryg. streszcz.)
W dokumentach końcowych konferencji w Rio de Janeiro, konferencji w Jo- hannesburgu, a także między innymi w dokumencie OECD z 2002 roku W kierunku ekologicznej konsumpcji gospodarstw domowych podkreśla się rangę problemu wdrożenia zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji.4 O ile kwestia wdrażania zrównoważonych wzorców produkcji jest w miarę precyzyjnie określona, o tyle problem równoważenia konsumpcji jest mniej dokładnie opisany, zwłaszcza w literaturze polskiej. W tym artykule podjęta została próba sprecyzowania kategorii konsumpcji zrównoważonej i określenia struktury tego pojęcia. Rozważania należy rozpocząć od wyjaśnienia, że pojęcie konsumpcji zrównoważonej i równowagi konsumenta jest w ekonomii znane. Jest ono bowiem lduczową kategorią teorii użyteczności konsumenta. W takiej perspektywie jako równowagę konsumenta opisuje się sytuację optymalnej kombinacji konsumowanych dóbr. Dotychczas więc problem zrównoważenia konsumpcji był analizowany w kontekście bieżących wyborów nabywczych i ich optymalizacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba przedstawienia kształtowania się udziału wydatków na kulturę, rekreację, hotele, kawiarnie i restauracje w wydatkach ogółem w Polsce w 2000 r. za pomocą tzw. krzywej Törnquista.
The paper aims to determine the strategic directions of forming the competition policy of Ukraine through analyzing the aspects of divergence between Ukraine and the EU in public regulation of the domestic market development. Materials and methods: historical-logical method, methods of theoretical generalization, system and historical-economic analysis, system approach, and methods of analysis and synthesis are used to substantiate the conceptual foundations of the domestic market development on the competition policy grounds. The paper substantiates that the factors of foreign economic cooperation and trade and implementation of public competition policy on goods and capital flows distribution have a decisive impact on the development of the Ukrainian domestic market in conditions of globalization and European integration. The paper proves that the competition policy is the system of optimal and innovative methods, tools, and measures initiated by authorities and implemented to develop and expand the socio-economic capacity of the domestic market of consumer goods that are equal to and better than the competition policies of other countries by quality and efficiency.(original abstract)
Chiny - postrzegane do tej pory jako tani producent wszystkiego, "fabryka" świata - obecnie coraz częściej nie są traktowane jako źródło zaopatrzenia, ale jako ogromny, ponad 1,3-miliardowy rynek zbytu. Trwający kilka kolejnych dekad okres wzrostu gospodarczego zaowocował w Chinach stopniowym bogaceniem się społeczeństwa. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu wzrostu gospodarczego na bogacenie się chińskiego społeczeństwa oraz zmian w strukturze popytu, a zwłaszcza popytu na dobra luksusowe. (fragment tekstu)
Żywe zainteresowanie badaniami nad funkcjonowaniem rynku produktów rolnych, a także ściśle z tym związanym obrotem rolnym, sięga w ośrodku poznańskim lat pięćdziesiątych. W okresie tym pojawiło się wiele opracowań związanych z problematyką skupu produktów rolnych, a także z działalnością handlu i zaopatrzeniem wsi w ujęciu przestrzennym. Z końca lat pięćdziesiątych pochodzą liczne uogólnienia dotyczące mechanizmu funkcjonowania i tendencji, na rynku rolnym. Powstało wówczas pogłębione studium określające prawidłowości znamionujące rynek rolny ze wskazaniem na warunki zapewniające maksymalną efektywność jego działania.Wiele publikacji z tego okresu omawiało w ujęciu encyklopedycznym zasady ekonomiki i organizacji skupu produktów rolnych. Opracowano również system analizy działalności gospodarczej przedsiębiorstw skupu i obrotu produktami rolnymi. (fragment tekstu)
Indeksy cenowe są podstawowym narzędziem służącym ocenie zmian wielu wielkości ekonomicznych. Ta różnorodność skłania do poszukiwania ogólnego modelu, który opisałby zasady tworzenia indeksów niezależnie od zakresu ich zastosowania. Jedna z prób formalizacji tego zagadnienia została dokonana przez Eichhorna i Voellera w 1976 roku.
Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w styczniu 2017 r. zwiększył swoją wartość względem wartości z grudnia 2016 r. o 3,0 pkt., do poziomu -6,3 pkt. Poprawę koniunktury w styczniu odnotowały tylko przedsiębiorstwa prywatne. Wzrost wartości wskaźnika dla tej grupy przedsiębiorstw wyniósł 4,0 pkt., do poziomu -6,8 pkt. Dla przedsiębiorstw publicznych odnotowano spadek wartości wskaźnika o 5,7 pkt., do poziomu -2,8 pkt. W lutym wartość ogólnego wskaźnika koniunktury zwiększyła się o 4,4 pkt., do poziomu -1,9 pkt. W tym miesiącu wzrost wartości wskaźnika miał miejsce w obu sektorach własnościowych. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wzrosła o 4,4 pkt., do poziomu -2,4 pkt., a dla firm publicznych o 9,6 pkt., do poziomu +6,8 pkt. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.