Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dochody powiatu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia strukturę subwencji dla wybranych powiatów ziemskich województwa świętokrzyskiego: buskiego, kazimierskiego, kieleckiego, koneckiego i pińczowskie- go w latach 2004-2009. Analiza obejmuje wszystkie trzy części subwencji: oświatową, wyrównawczą i równoważącą. Powiaty zostały dobrane na podstawie wielkości dochodów podatkowych na jednego mieszkańca oraz stopy bezrobocia w poszczególnych jednostkach. (abstrakt oryginalny)
Subwencja ogólna stanowi jedno z trzech obligatoryjnych źródeł dochodów powiatów. W teorii finansów publicznych ma ona stanowić transfer finansowy z budżetu państwa, którego zadaniem jest dopełnienie dochodów własnych powiatów. Transfer ten ma umożliwiać realizację zadań publicznych nałożonych na powiaty w wyniku zmian administracyjnych z 1998 r. Głównym celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli subwencji ogólnej w dochodach powiatów województwa lubelskiego w latach 2010-2012. W artykule poddano analizie dochody powiatów województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem subwencji ogólnej, oraz omówiono sposób jej kształtowania.(abstrakt oryginalny)
W dalszej części artykułu podjęto próbę wykorzystania odległości Mahalanobisa do zbadania zróżnicowania struktury zrealizowanych dochodów budżetów wybranych powiatów województwa dolnośląskiego w dwóch okresach (w roku 1999 i w roku 2000). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest: 1. Ocena gospodarki finansowej powiatów ziemskich w zakresie ich działalności operacyjnej; 2. Próba ustalenia zależności pomiędzy saldami: operacyjnym, majątkowym i ogólnym powiatów ziemskich, oraz ocena możliwości wykorzystania nadwyżki operacyjnej do finansowania ich działalności majątkowej. Przeprowadzone analizy obejmują pięcioletni okres obowiązywania Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (DzU 2003), czyli lata 2004-2008. Przedmiotem przeprowadzonych badań jest gospodarka finansowa sektora powiatów ziemskich w zakresie ich działalności operacyjnej. Przy realizacji założonych celów zastosowano współczynnik korelacji liniowej oraz analizę wskaźnikową. Uzyskane wyniki oraz sformułowane wnioski mają charakter ogólny i dotyczą sektora powiatów ziemskich, nie są natomiast oceną sytuacji poszczególnych samorządów. (fragment tekstu)
5
Content available remote Obciążenia fiskalne na przykładzie budżetu samorządu powiatowego
75%
Analizując zagadnienia dotyczące obciążeń fiskalnych, ważnym i ciekawym wątkiem tematycznym może być rozpoznanie poziomu i kierunków zmian tych obciążeń w sferze finansów publicznych, a mianowicie w budżecie samorządowym na szczeblu powiatu. W zasadzie a priori można byłoby przyjąć, że samorząd powiatowy i jego budżet, jako ważny element finansów publicznych, powinien być beneficjentem systemu podatkowego, a nie jego płatnikiem. Jednakże problem jest złożony i okazuje się, że są tytuły podatkowe, które obciążają także budżet samorządu powiatowego. Celem artykułu jest rozeznanie, w jakim zakresie obciążenia fiskalne występują w budżecie samorządu powiatowego oraz jakie są tytuły i kierunki zmian tych obciążeń. Przyjęto trzyletni okres badawczy, to jest lata 2008-2010. Jako studium przypadku badaniem objęto finanse powiatu piotrkowskiego, z uwagi na to, że jest to jeden z większych powiatów w środkowej części Polski (w województwie łódzkim), ponadto Piotrków Trybunalski był siedzibą władz wojewódzkich do 1998 r., dlatego też przeanalizowanie obciążeń fiskalnych w relatywnie dużym powiecie może dobrze odzwierciedlić istotę podjętego zagadnienia. (fragment tekstu)
Zadań samorządu powiatowego jest wiele i są bardzo zróżnicowane (z zakresu infrastruktury społecznej, nieliczne wchodzące w skład infrastruktury technicznej, działalność prewencyjna dotycząca nieprzewidzianych zjawisk zagrażających ludziom i środowisku, działania związane z rynkiem pracy itd.). Gromadzenie dochodów jest związane w bardzo dużym zakresie z ryzykiem zewnętrznym. Nie można też pominąć ryzyka wewnętrznego, szczególnie w odniesieniu do pozyskiwania dotacji celowych i środków UE. System dochodów zdecydowanie ogranicza przy tym możliwości oddziaływania omawianego samorządu na ich kształtowanie oraz na rozwój terenu. Problematyka działalności samorządu terytorialnego wymaga kompleksowych badań, w jakim zakresie wiążą się z tym szczeblem cechy właściwe samorządowi terytorialnemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule ogólnie przedstawiono zadania powiatu oraz dokonano analizy ich dochodów w ujęciu ich źródeł pochodzenia, tj. na dochody własne, subwencje i dotacje. Wydatki przeanalizowano w podziale na majątkowe i bieżące. Wykazano, że ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie wprowadziła nowych źródeł dochodów dla powiatów i tworzy bardzo skomplikowany system redystrybucji, miejscami wręcz nieczytelny. Z uwagi na realizowane zadania przez powiat, ustawodawca powinien zwiększyć i ujednolicić kompetencje starosty. Można bezsprzecznie stwierdzić, że dla zapewnienia rozwoju powiatów konieczna jest zmiana sposobu ich finansowania poprzez zwiększenie źródeł dochodów, co powinno skutkować zwiększonymi realnymi dochodami, a wskutek tego zwiększonymi wydatkami majątkowymi, które są podstawowym czynnikiem wpływającym na rozwój. Struktura dochodów i wydatków budżetów powiatu chrzanowskiego jest na ogół zgodna ze strukturą budżetową wszystkich powiatów ogółem. Wykazano, że powiatowe urzędy pracy powinny prowadzić intensywne działania zmierzające do aktywizacji lokalnych rynków pracy, co skutkuje spadkiem stopy bezrobocia i jednoczesnym wzrostem w udziale podatków od osób fizycznych, czego przykładem jest powiat chrzanowski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie metod analizy strukturalnej znajdujących zastosowanie w opisie przestrzennego zróżnicowania i zależności między dochodami i wydatkami budżetów powiatowych a niektórymi czynnikami je kształtującymi. Zaproponowana procedura strukturalnej analizy przestrzennej została zobrazowana empirycznie.
9
Content available remote Dochody gmin i miast na prawach powiatu z podatków lokalnych
63%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia podatków lokalnych w finansowaniu gmin. Analiza obejmuje lata 2005-2007. Wyjaśniono pojęcie podatków lokalnych. Zamieszczono dane dotyczące poziomu i struktury dochodów gmin i miast na prawach powiatu z podatków lokalnych. Pokazano znaczenie podatków lokalnych jako źródła finansowania inwestycji.
Publikacja przedstawia problematykę rozwoju lokalnego oraz finansowania działalności powiatów w Polsce. Powiaty stanowią istotną część struktury polskiej administracji samorządowej. Jednym z podstawowych zadań spoczywających na powiatach jest dbanie o dokonujący się na ich terenie rozwój lokalny. Obejmuje on zmiany ilościowe i jakościowe zachodzące w społecznym oraz gospodarczym funkcjonowaniu lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Jego realizacja wymaga posiadania przez powiat niezbędnych środków pieniężnych. Dochody powiatów obejmują trzy grupy - dochody własne, subwencję ogólną i dotacje. Celem artykułu jest próba oceny zależności pomiędzy poziomem rozwoju i poziomem dochodów powiatów wchodzących w skład struktury województwa lubelskiego w latach 2010-2015. Ocena poziomu rozwoju badanych powiatów przeprowadzona została z wykorzystaniem taksonomicznego miernika rozwoju Hellwiga. Przeprowadzone badanie potwierdziło postawioną hipotezę badawczą zakładającą, że pomiędzy poziomem rozwoju powiatów a poziomem uzyskiwanych przez nie dochodów per capita zachodzi dodatnia zależność. (abstrakt oryginalny)
Rozwój samorządów województw w Polsce wymaga stworzenia trwałych, mocnych i stabilnych podstaw finansowych. Samorządy województw nie będą kreatorami polityk rozwoju regionów nie posiadając ustawowo określonych źródeł finansowania przedsięwzięć podejmowanych w ramach polityki intraregionalnej. Oddziaływanie na rozwój gospodarczy w regionie, udzielanie pomocy publicznej przedsiębiorcom zlokalizowanym w województwach nie będą skuteczne bez wyposażenia samorządów województw w elementy władztwa podatkowego i bez stworzenia podstaw formalnoprawnych w zakresie decentralizacji i konsolidacji środków publicznych w przekroju województw. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ocena subwencji jako źródła finansowania miast na prawach powiatu w Polsce w latach 1999-2007 z punktu widzenia ich samodzielności finansowej, oraz dostosowania konstrukcji subwencji do specyfiki tych miast. Najczęściej specyfika tych jednostek samorządowych przejawia się w ich wielkości mierzonej liczbą mieszkańców, funkcjach oraz wykonywaniu zadań tak dla gmin jak i powiatów. (fragment tekstu)
Europejska Karta Samorządu Terytorialnego jest podstawowym dokumentem służącym ujednoliceniu rozwiązań prawnych dotyczących samorządu terytorialnego w Europie. Artykuł omawia miejsca w Karcie, poświęcone kwestii zasobów finansowych społeczności lokalnych.
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów samodzielności dochodowej samorządu terytorialnego na przykładzie dochodów powiatów z tytułu realizacji zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Realizacja zadań z zakresu administracji rządowej winna się odbywać przy zapewnieniu odpowiednich środków na realizację tych zadań, w tym środków na obsługę etatową zadań, oraz zapewnieniu odpowiednich dochodów z tytułu gospodarowania nieruchomościami. Dokonano analizy czynników mogących ograniczać samodzielność dochodową powiatu w analizowanym obszarze zadań. Próba pozbawiania dochodów powiatu z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa jest elementem pośredniego ingerowania w samodzielność dochodową powiatów.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Sytuacja finansowa powiatów województwa wielkopolskiego w latach 2004-2006
63%
W artykule dokonano oceny sytuacji finansowej powiatów województwa wielkopolskiego. W analizie wykorzystano dane Ministerstwa Finansów oraz Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2004-2006. Na podstawie przesłanek merytorycznych i statystycznych dokonano wyboru wskaźników sytuacji finansowej jednostek samorządowych. Stosując metodę Warda sklasyfikowano badane jednostki w siedem klas o podobnej sytuacji finansowej. Najlepsza sytuacja finansowa charakteryzowała powiat poznański oraz powiaty: grodziski, kaliski, koniński, leszczyński i nowotomyski, najgorsza zaś samorządy: czarnkowsko-trzcianecki i pleszewski. (abstrakt oryginalny)
Ponieważ w dyskusji nad kształtem polskiej przestrzeni administracyjnej dominuje temat liczby i wielkości powiatów, w prezentowanym opracowaniu autor poświęcił uwagę właśnie temu zagadnieniu. Autor postanowił poddać krytyce hipotezę badawczą, która powszechnie jest artykułowana zarówno przez sfery polityczne, jak i naukowe. Wydaje się nawet, że jest ona dominującym nurtem w dyskusji nad skutkami reformy terytorialnej kraju. Warto zaznaczyć jednak, że dyskusja ta dotyczy z reguły powiatów, pomijając np. zasadność kryteriów delimitacji sieci gminnej. Teza ta brzmi następująco: Małe powiaty mają zbyt mały potencjał do świadczenia, usług na należytym poziomie. (fragment tekstu)
Artykuł omawia rodzaje dochodów samorządu lokalnego. Podaje klasyfikację tych dochodów oraz wydatków jednostek samorządu lokalnego.
Niniejsze opracowanie przedstawia jak w ostatnich latach różnicowały się - co do wysokości i struktury - dochody czterech miast na prawach powiatu. Przedstawiono ogólny przebieg zmian wielkości budżetów i określono stopień ich stabilności. Porównano wysokości dochodów miast w przeliczeniu na jednego mieszkańca i strukturę dochodów poszczególnych miast w latach 2001-2004. Część badawczą pracy poprzedza krótka charakterystyka miast, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji demograficznej.
W artykule przedstawiono nietypową analizę dysproporcji dochodów budżetowych wybranych w sposób celowy powiatów ziemskich oraz przyjętych w Polsce transferów służących do ich wyrównania .Zakres czasowy badania dotyczy lat 2004-2007. Głównym źródłem danych były informacje Banku Danych Regionalnych GUS. Artykuł skupia się jedynie na wybranych czynnikach ekonomicznych, które wpływają na dysproporcje w poziomie średnich jednostek samorządu terytorialnego.
Specyficzną formą funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce są miasta na prawach powiatu. Obecnie w Polsce funkcjonuje 65 miast na prawach powiatu. Ustawowymi dochodami miast na prawach powiatu są dochody własne, subwencja ogólna oraz dotacje celowe z budżetu państwa. W badanych latach największy udział w ogólnych dochodach miast na prawach powiatu stanowią dochody własne, które w dużym stopniu zdeterminowane są decyzjami centralnymi. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż konieczna jest reforma systemu podatkowego Polski w zakresie podatków majątkowych i dochodowych w celu zwiększenia wpływu z dochodów własnych i większego uniezależnienia od organów centralnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.