Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dochody ukryte
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od 1.01.2016 r. będą obowiązywać nowe zasady opodatkowania tzw. ukrytych przychodów osób fizycznych. Zostały one wprowadzone na skutek orzeczenia o niekonstytucyjności obecnych przepisów w tym zakresie. Korzystnym dla podatników rozwiązaniem jest to, że jeśli w postępowaniu zostanie ustalone źródło pochodzenia zgłoszonego wcześniej organom podatkowym dochodu, to będzie on opodatkowany na zasadach i według stawki właściwej dla tego źródła, a nie sankcyjnym 75% podatkiem. Wątpliwości budzi przerzucenie ciężaru dowodu na podatnika, od którego wymaga się wskazania źródeł pochodzenia majątku zgromadzonego w całym okresie pracy czy działalności zarobkowej. (fragment tekstu)
The household head earning a living from sources of unearned income is economically inactive, which gives rise to the following questions: what are the reason for this active, what are the main and auxiliary sources of income in those households, what form does other family members’ economic activity take, what is the impact of socio-economic and demographic qualities on those households’ income and expenditure? This paper presents selected research results and seeks to answer these questions. The results were obtained from a sample of 2,075 individual households. Numerical data come from research into households budgets carried out by CSO (Polish – GUS) in 2006. (fragment of text)
Sprzedaż usług na rzecz spółki kapitałowej przez jej wspólników jest często stosowaną praktyką, która ma na celu m.in. unikanie ekonomicznego podwójnego opodatkowania dochodów z tytułu prawa do udziału w takiej spółce. Problem może pojawić się przy świadczeniu takich usług w sytuacji, gdy spółka wybrała ryczałt od dochodów spółek jako formę opodatkowania z uwagi na ryzyko uznania wypłaconego wynagrodzenia za "ukryty zysk" podlegający opodatkowaniu. Prowadzone w niniejszym artykule rozważania mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy takie ryzyko jest zasadne z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego oraz aktualnych stanowisk organów podatkowych.(abstrakt oryginalny)
4
84%
W polskim systemie prawa podatkowego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, chyba że znajdują się w katalogu wyłączeń spod jurysdykcji ustawy (art. 2 PDOFizU) lub w katalogu zwolnień przedmiotowych (art. 21 PDOFizU). Zatem podatek dochodowy wymierzany jest również od tzw. dochodów nieujawnionych, przy czym opodatkowanie tych dochodów cechuje nadzwyczajny, zastępczy i uzupełniający w stosunku do zasad ogólnych charakter. Nadzwyczajny dlatego, że jest to interwencja organów podatkowych w miejsce standardowej niewykonanej procedury samo wymiaru; Zastępczy dlatego, że zastępuje się procedurę samowymiaru, a ponadto stosuje się specjalny wzorzec dochodu. Opodatkowanie dochodu nieujawnionego po prostu uzupełnia podatek zapłacony od dochodu ujawnionego. Artykuł odpowiada na pytania: czym są dochody nieujawnione, i w jaki sposób ustala się ich wysokość czyli podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tj. podstawę opodatkowania, do której stosuje się sankcyjną stawkę podatku w wysokości 75%.(abstrakt oryginalny)
We wszystkich transformujących się gospodarkach szybko rośnie udział szarej strefy w gospodarce. Rośnie także zróżnicowanie dochodów. Trudno jednak określić kierunek zależności między tymi zjawiskami. Z jednej strony, rozwój szarej strefy gospodarki prowadzi do wzrostu zróżnicowania dochodów, z drugiej jednak nierówności dochodowe, zwłaszcza powiązane z brakiem stabilizacji, sprzyjają rozwojowi szarej strefy. Niski poziom świadczeń socjalnych i wysokie bezrobocie sprzyjają wzrostowi zatrudnienia w szarej gospodarce, co z kolei pogłębia nierówności i prowadzi do pauperyzacji społeczeństwa. Szara strefa jest w literaturze z reguły analizowana z punktu widzenia uszczuplania dochodów budżetowych (z powodu unikania podatków). W artykule nacisk jest natomiast położony na społeczne konsekwencje rozwoju szarej strefy oraz zagrożenia dla kontynuacji prorynkowych reform w transformujących się gospodarkach. (abstrakt oryginalny)
6
84%
We estimate the size of income underreporting in Poland by following and extending the consumption method of Pissarides and Weber (1989). Our study shows that underreporting of income occurs among households with income from self-employment. We do not find any significant underreporting activity by the employees working in the private sector. The main findings indicate that roughly one-fourth of the total income of self-employed households is not reported in Poland. This share varies between 20 to 30 percent from 2005 to 2017 with a decreasing trend. (original abstract)
Przepisy regulujące ryczałt od dochodów spółek zostały wprowadzone do ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - w drodze ustawy z 28.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw i weszły w życie 1.01.2021 r. Tym samym wprowadziły nowy reżim opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. System opodatkowania w formie estońskiego CIT jest wysoce korzystny dla podatników i z tego względu ustawodawca nałożył na nich wiele ograniczeń, aby wyeliminować w sposób racjonalny dodatkowe wypłaty na rzecz wspólników lub udziałowców ponad podzielony zysk. Opodatkowanie w tej formie stwarza korzystne warunki, jednocześnie nakłada też pewne ograniczenia. Jednym z ograniczeń jest wskazanie kilku kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem. Artykuł jest poświęcony omówieniu jednej z kategorii dochodów opodatkowanych w ramach estońskiego CIT, tj. dochodowi z tytułu ukrytych zysków. Dokonane rozważania powinny pozwolić na zestawienie podejścia Ministerstwa Finansów oraz organów podatkowych i sądów, a także ocenę, czy ukryte zyski są postrzegane jednolicie przez teorię (MF) i praktykę (organy podatkowe i sądy administracyjne).(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Unrevealed Sources of Revenue : Disclosure and Taxation Procedures in Poland
84%
W artykule zamieszczono przegląd procedur opodatkowania stosowanych w Polsce. Autor skupia się na przedstawieniu metod wykrywania oszustw podatkowych jakimi są kontrole podatkowe oraz sposoby zbierania informacji na temat podatników, a także na opisaniu procedur dotyczących obliczania podatku dochodowego. Ponadto autor ocenia skuteczność działań podjętych w tym zakresie przez urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej na podstawie danych opublikowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w Polsce.
Przedstawiono dwa modele decyzyjne służące analizie współzależności pomiędzy trzema podstawowymi zmiennymi decyzyjnymi tj. wysokością obciążeń podatkowych dochodów z pracy, sprawnością mechanizmu wykrywania nierejestrowanych dochodów i karą ponoszoną przez pracobiorcę w przypadku ich wykrycia, a wysokością wpływów do budżetu z tytułu ociążeń podatkowych i parapodatkowych dochodów z pracy.
Przedmiotem artykułu jest szara strefa, która w Polsce osiąga już ponad 25 procent PKB. Autor przedstawia zarówno pozytywne jak i negatywne strony gospodarki drugiego obiegu oraz możliwe postawy administracji gospodarczej wobec tego zjawiska (liberalna i restrykcyjna). Zwraca uwagę na uzyskiwanie nielegalnych dochodów przez urzędników nie tylko administracji państwowej, ale także samorządowej, co zauważane jest znacznie rzadziej. Postuluje większą aktywność polityki rządu i administracji gospodarczej w stosunku do różnych dziedzin szarej gospodarki, a przede wszystkim uporządkowanie gospodarki oficjalnej i stworzenie odpowiedniej infrastruktury instytucjonalnej i legislacyjnej.
Autorka omówiła pojęcie "szarej strefy", przyczyny jej powstania, metody szacowania, jej rozmiary w gospodarce i ekonomiczne konsekwencje i sposoby ograniczania.
Autor przedstawił propozycję dwóch ekonometrycznych modeli polityki podatkowej uwzględniającej dochody rejestrowane i nierejestrowane.
Na przykładzie nieformalnego rynku pracy przedstawiono efekty szarej strefy dla gospodarki, wskazując, że obok zniekształcenia gry alokacyjnej szara strefa może oznaczać również pozytywne skutki dla gospodarki. Autor poddaje analizie i dyskusji badania empiryczne nieformalnego rynku pracy. Z badań tych wynika, że stosunkowo duża grupa osób uzyskuje dochody z pracy nierejestrowanej, a moralność podatkowa jest niska.
Omówiono przyczyny podejmowania pracy nierejestrowanej. Przedstawiono podaż pracy nierejestrowanej w Polsce oraz szacunek dochodów z pracy nierejestrowanej. Przedmiotem zainteresowania autora są również gospodarstwa domowe występujące w roli pracodawców na nieformalnym rynku pracy.
16
Content available remote Potrzeba opodatkowania dochodów pochodzących z nieujawnionych źródeł
84%
Istnienie dochodów nieujawnionych jest zjawiskiem szkodliwym zarówno z ekonomicznego, jak i społecznego punktu widzenia. Wpływa niekorzystnie na budżet państwa i rozwój gospodarczy kraju. Ta nielegalna praktyka jest niewątpliwie dużym problemem dla władzy publicznej. Dlatego też niezbędne jest skuteczne opodatkowanie dochodów nieujawnionych przez organy skarbowe. Celem opodatkowania tych dochodów jest między innymi ograniczenie zjawiska nielegalnego uchylania się osób fizycznych od opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
We współczesnym świecie zjawisko "szarej" strefy gospodarki występuje we wszystkich państwach w zróżnicowanym zakresie. Rozmiary tego zjawiska zależą od szeregu czynników ekonomicznych, społecznych, sprawności funkcjonowania służb podatkowych, celnych itp. Przedstawiono krótki zarys tego zjawiska w Polsce w okresie gospodarki centralnie planowanej, a także w okresie transformacji gospodarczej przeprowadzając szacunki rozmiarów gospodarki drugiego obiegu oraz priorytety badawcze.
Przedstawiono szacunek dochodów z tytułu wykonywania pracy nie rejestrowanej przez osoby fizyczne (w 1994 r. 7,16 mld zł); szacunkową wielkość szarej gospodarki w 1994 roku i szacunki retrospektywne PKB.
Przedmiotem opracowania jest skala zaniżania efektów działalności gospodarczej w podmiotach gospodarczych do 5 zatrudnionych, gdzie zjawisko ukrywania przychodów przybiera największe rozmiary. Oficjalne dane zebrane drogą ankietowania (w woj. kieleckim) w przemyśle, handlu, budownictwie, transporcie i obsłudze nieruchomości i firm, a także dane zebrane przez przeszkolonych ankieterów, obserwujących wytypowane punkty działalności handlowej na placach targowych - porównane z deklaracjami podatkowymi złożonymi w urzędach skarbowych potwierdzały znaczne zaniżanie przychodów. Autorzy szczegółowo opisali otrzymane szacunki i ocenili ich wyniki.
Zaprezentowano mechanizmy funkcjonowania gospodarki nieoficjalnej w systemie ekonomicznym, przyczyny pojawiania się i rozwoju nierejestrowanych form działalności gospodarczej, ich skutki mikro- i makroekonomiczne oraz możliwości prowadzenia skutecznej polityki gospodarczej wobec szarej strefy. Przedstawiono terminologię, definicje i zakres gospodarki drugiego obiegu, a także podstawowe formy nierejestrowanej działalności ekonomicznej. Omówiono przyczyny powstawania i rozwoju sektora ukrytego. Scharakteryzowano metody pomiaru gospodarki nieoficjalnej, przyjmując ich podział na bezpośrednie i pośrednie. Opisano także najczęściej spotykane formy aktywności w ramach nielegalnego segmentu gospodarki nieformalnej (oszustwa, fałszerstwa, wyłudzenia, przemyt, fikcyjne bankructwa, pranie pieniędzy), ich uwarunkowania oraz implikacje społeczne i gospodarcze. Następnie, w oparciu o ogólnopolskie badania GUS oraz własne badania ankietowe, przedstawiono statystyczny obraz aktywności członków gospodarstw domowych w gospodarce nieoficjalnej. Na koniec scharakteryzowano funkcje, jakie sektor ukryty pełni w systemie ekonomicznym, omówiono ich skutki społeczne i gospodarcze, a także uwarunkowania skutecznej polityki wobec szarej strefy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.