Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doctoral studies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł ten jest analizuje organizację studiów doktoranckich w uczelni niepublicznej. Oczywiście pojawia się pytanie, po co doktorat? Doktorat przyda się w każdej dziedzinie. Jego posiadanie wzbudza większe zaufanie klientów. Uzyskanie stopnia doktora otwiera nam drogę do dalszej kariery naukowej czy też rozwoju w danej dziedzinie nauki. Studia doktoranckie trwają cztery lata, nabór odbywa się w drodze konkursu i kończy się obroną doktoratu i nadaniem stopnia doktora. Utworzenie studiów doktoranckich w uczelni jest zdaniem wysoce skomplikowanym, jednak uczelnie podejmują to wyzwanie.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oszacowania efektywności studiów doktoranckich w 58 publicznych szkołach wyższych w latach 2010-2015 za pomocą modelu hybrydowego (łączącego podejście radialne i nieradialne) należącego do nieparametrycznej metody DEA. Dokonano również oceny skuteczności bezpośredniej (od rozpoczęcia studiów do uzyskania stopnia naukowego doktora) i pośredniej (od rozpoczęcia studiów do wszczęcia przewodu doktorskiego) studiów doktoranckich. Zarówno w przypadku pomiaru efektywności, jak i skuteczności zastosowano dwa modele empiryczne różniące się okresem badawczym. W pierwszym modelu empirycznym oszacowano efektywność i skuteczność studiów w nominalnym czasie ich trwania (4 lata), zaś w drugim wydłużono okres badawczy o jeden rok. Wyniki badań wskazały, że tylko cztery uczelnie okazały się efektywnymi w pierwszym modelu i pięć w drugim, natomiast żadna nie była w pełni skuteczna. Prawdopodobnie na większy poziom efektywności wpływa duża konkurencja między uczelniami w największych aglomeracjach miejskich. Natomiast skuteczność studiów doktoranckich jest w pewien sposób skorelowana z grupą, do której należy dana szkoła wyższa (uczelnia techniczna, pedagogiczna itp.). Wydłużenie o rok okresu badawczego wpływa w większym stopniu na poziom skuteczności niż efektywności studiów doktoranckich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu dyskusji i ustaleń badawczych uzasadniających tezę o konieczności stosowania odmiennych kryteriów oceny dwóch różnych typów rozpraw doktorskich: tradycyjnych, "badawczych" rozpraw typu PhD (doktor filozofii) oraz rozpraw o profilu zawodowo- -praktycznym typu DBA (doktor zarządzania biznesem). Artykuł zawiera omówienie trzech szczegółowych zagadnień. Pierwsza część dotyczy braku precyzji w określeniu kryteriów oceny rozpraw doktorskich oraz dowolności interpretacji profili dyplomów i rozpraw doktorskich. W drugiej części omówiona została kwestia identyczności lub rozdzielności kryteriów oceny dysertacji doktorskich realizowanych w ramach studiów doktoranckich zorientowanych akademicko lub zawodowo (przykład DBA). Punktem wyjścia dla tej analizy jest krótkie omówienie wyróżniających cech doktoratów zawodowych. Trzecia część zawiera propozycję kryteriów oceny rozpraw doktorskich o profilu zawodowym autorstwa prof. N. Maheran Nik Muhammad - malezyjskiej badaczki studiów doktoranckich DBA. Wspomniana propozycja zestawu kryteriów recenzji rozpraw DBA jest rozwinięciem wcześniejszych prac badawczych przeprowadzonych przez dwa zespoły badaczy australijskich.(abstrakt oryginalny)
W artykule tym podejmujemy problematykę kształcenia prawników w szkołach doktorskich w Polsce. Opisujemy w nim podstawowe rozwiązania przyjęte przez Konstytucję dla Nauki dotyczące doktorantów. W oparciu o socjologicznoprawną koncepcję neutralizacji aksjologicznej wskazujemy na kilka podstawowych kategorii problemów wynikających z przepisów oraz implementacji ustawy. Są to: wizja doktoranta, wizja absolwenta, umiędzynarodowienie, interdyscyplinarność, struktura szkół doktorskich oraz finansowanie kształcenia doktorantów. Artykuł ma charakter eksploracyjny, zatem jego podstawowym celem jest rozpoznanie i zwrócenie uwagi na problemy oraz pytania badawcze, które powinny stać się przedmiotem dalszych badań w tym zakresie. W pracy wskażemy, w jaki sposób neutralizacja aksjologiczna przejawia się na poszczególnych polach kształcenia doktorantów oraz w regulacjach i praktyce implementacji Ustawy 2.0 przez poszczególne podmioty zajmujące się prowadzeniem szkół doktorskich.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem szczegółowej analizy w tym opracowaniu są studia doktoranckie, druga kategoria zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności, tym razem jednak przede wszystkim o charakterze naukowym. O rozmiarze, kształcie, zawartości i formule realizacji konkretnej oferty edukacji na poziomie doktoranckim współdecyduje wiele czynników, ale dwa mają niewątpliwie znaczenie podstawowe: ogólna kondycja nauki oraz kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, potwierdzone odpowiednimi uprawnieniami formalnymi danej uczelni. (fragment tekstu)
W dzisiejszych czasach wymagania i oczekiwania uniwersytetów rosną wraz z globalizacją. Funkcje badań i rozwoju oraz programy doktoranckie, których celem jest wspieranie edukacji i szkolenia kadr akademickiej, zyskały na popularności wraz z globalizacją. Programy doktoranckie w krajach europejskich nie są aktualizowane wystarczająco szybko, a środki na te programy są niewystarczające w niektórych regionach - wydaje się, że konieczne jest szybsze ich równoważenie. System wspomagania decyzji (DSS) może być rozwiązaniem problemu. W niniejszym badaniu uwzględniono zapotrzebowanie kandydatów na uniwersytety, organizacje publiczno-prywatne i centra badawczo-rozwojowe. W rezultacie DSS może pomóc zidentyfikować zapotrzebowanie na kandydatów i opracować strategie programowania doktoratów, analizując bieżącą sytuację polityk uniwersyteckich poprzez innowacyjny model równoważący popyt i podaż na doktorantów - w tym formułę doktoratu wdrożeniowego (niedawno wprowadzonego w Polsce).(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje możliwość łączenia stypendium doktoranckiego z zasiłkiem macierzyńskim w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w czasie kształcenia w szkole doktorskiej. Ustawodawca, umożliwiając doktorantom dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, przyznał im również prawo do świadczeń z tego ubezpieczenia, jednak w praktyce może być ono całkowicie iluzoryczne. Doktorantom przyznane zostało prawo do stypendium doktoranckiego, które ma charakter obligatoryjny. Wprawdzie w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie doktorant może zawiesić kształcenie, ale w okresie zawieszenia kontynuowana jest wypłata stypendium. Jeśli stypendium to zostanie zakwalifikowane jako wynagrodzenie uzyskiwane w ramach naukowoprawnego zatrudnienia, przepisy ustawy zasiłkowej wykluczałyby możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Przystępowanie do ubezpieczenia chorobowego byłoby w tej sytuacji niecelowe. Nieuznanie zaś stypendium za sui generis rodzaj wynagrodzenia pozwalałoby na jednoczesne pobieranie zasiłku macierzyńskiego i stypendium, co byłoby niezgodne z celem i funkcją zasiłku macierzyńskiego, pozostając niezgodnym z systemowymi założeniami polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. (abstrakt oryginalny)
W kontekście procesu bolońskiego studia doktoranckie jako trzeci stopień kształcenia wyższego i jednocześnie pierwszy stopień kariery młodych badaczy/naukowców stają się niezwykle ważnym elementem wspólnego Europejskiego Obszaru Edukacyjnego i Badawczego. Odczuwając potrzebę włączenia polskiego systemu kształcenia na trzecim stopniu w ten wspólny obszar edukacyjny należy przede wszystkim poznać, jakie systemy studiów doktoranckich obowiązują w krajach europejskich. W artykule skoncentrowano się na rekomendowanym przez instytucje europejskie modelu szkół doktoranckich/badawczych, będących niezależnymi jednostkami organizacyjnymi z wyodrębnionym zespołem naukowców, własną administracją i odrębnym systemem finansowania. Zaprezentowano także docelowy model kontraktowej opieki promotorskiej, bazujący na umowie zawieranej między doktorantem, uczelnią i promotorem, określającej szczegółowo obowiązki i odpowiedzialność każdej ze stron. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie wybranych, potencjalnych i pożądanych konsekwencji utworzenia szkół doktorskich dla kształcenia doktorantów w zakresie nauk prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem interdyscyplinarnego charakteru tych szkół. Praca dotyczy polskiego porządku prawnego. W artykule stawia się tezę, że szkoły doktorskie mają szanse przynieść kształceniu przyszłych doktorów prawa korzyści wynikające zwłaszcza z ich interdyscyplinarnego charakteru, a więc kształcenia doktorantów wespół z przedstawicielami innych dyscyplin naukowych. Wskazuje się także na szanse i zagrożenia płynące z nowej formy kształcenia doktorantów, w tym wynikające z przyjęcia przez niektóre uczelnie rozwiązań pozornych w zakresie interdyscyplinarności. Artykuł ma charakter oryginalny, tematyka ta nie była dotychczas przedmiotem innych opracowań naukowych, a przy tym dotyczy nowej prawnej formy kształcenia doktorantów, jaką są szkoły doktorskie, funkcjonujące począwszy od roku akademickiego 2019/2020. Tezy przedstawione w artykule mogą być istotne dla nauki oraz praktyki kształcenia doktorów prawa w polskich uczelniach i instytutach badawczych.(abstrakt oryginalny)
Autorka opracowania ukazuje poszczególne etapy kształcenia logistyków w Polsce. Opisane zostały poziomy kształcenia kadry specjalistów; operacyjny, studia wyższe, podyplomowe i MBA oraz studia doktoranckie. W swoich rozważaniach autorka zawarła opinię na temat istniejącej sytuacji i ukazała kierunki koniecznych zmian - opierając to na własnych doświadczeniach w tym obszarze. Podkreśliła również znaczenie wydawanych certyfikatów dla logistyków, które potwierdzają wysokie umiejętności w tym zawodzie. Na końcu autorka opisuje organizacje wydające powyższe certyfikaty zgodne ze światowymi standardami. (abstrakt oryginalny)
We provide a descriptive analysis of various qualities of peer-reviewed journal publications of graduates of North American economics PhD programs between 1980 and 2014. We find that the share of singleauthor papers in all published papers diminishes from 60% in 1980 to 50% in 1990 and then further down to 20% in 2014. All-female and mixed-gender author teams publish significantly less compared with all-male author teams between 1980 and 1999, but we find no significant difference after 2000. While male authors are over-represented in micro and macroeconomics, female authors are over-represented in labor and development economics. Although the quality of outlets for most fields does not change much over years, labor economics and economic history are published significantly better after 2000. (original abstract)
Glosa dotyczy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym sąd ten rozstrzygnął sprawę dotyczącą przyznania stypendium doktoranckiego. Sprawa ta odnosiła się do sytuacji, w której osoba ubiegająca się o stypendium podlegała regulacji o charakterze intertemporalnym, związanej z przejściem od dotychczasowego systemu kształcenia doktorantów do nowego. Istotą sprawy była konieczność rozstrzygnięcia tego, które przepisy mają być zastosowane do ustalenia wysokości tego stypendium. Naczelny Sąd Administracyjny trafnie zdekodował normę międzyczasową i uznał, że w odniesieniu do tej grupy doktorantów należy stosować przepisy dotychczasowe. Sąd uznał też, że taka właśnie była intencja ustawodawcy, którą dało się wywieść nie tylko z samego tekstu prawnego, ale także dzięki analizie materiałów legislacyjnych. Dzięki wyrokowi doszło także do usunięcia rozbieżności interpretacyjnych, będących źródłem odmiennych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
13
84%
The aim of the article is to examine intra-organizational trust as a factor impacting satisfaction with doctoral studies. The study on intra-organizational trust is related to three types of trust: vertical trust, horizontal trust and institutional trust. In turn, perceived satisfaction is linked to knowledge and competences gained at a university (academic satisfaction) and studying atmosphere (satisfaction with atmosphere). Furthermore, the following research questions were addressed in this paper: (1) Does personal experience from the past, current personal experience and the impact of surroundings affect particular types of trust? (2) Do particular types of trust and support provided by a university influence the willingness to take a risk? Therefore, in the underlying research the following factors that may be related to trust have been studied: university's support, willingness to take a risk, personal experience from the past, impact of surroundings. The sample consisted of 41 PhD students (26 women and 16 men). The Jagiellonian University has been represented by 11 doctorate student, where as AGH University of Science and Technology surveyed 30 PhD students. The results of the study allow to answer the research question by pointing out to particular types of intra-organizational trust at a university as factors that affect PhD students' satisfaction with doctoral studies. Study presents a positive correlation between intra-organizational trust and satisfaction at a university. Moreover, the impact of institutional trust on academic satisfaction and the influence of trust in lecturer and the impact of horizontal trust on satisfaction from atmosphere has been prove. (original abstract)
Rozważania przedstawione w artykule dotyczą informacji na temat wybranych problemów związanych z prowadzeniem studiów III stopnia. Podjęto próbę oceny jakości procesu nauczania oraz próbę odpowiedzi na pytanie, jak efektywnie i twórczo wykorzystać wiedzę zdobytą podczas prawie czteroletnich studiów doktoranckich, na których kształci się przyszła kadra naukowa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań empirycznych, dotyczących wizji absolwenta studiów doktoranckich z zakresu nauk o zarządzaniu. Temat ten podjęto, rezygnując z pytania doktorantów o ich wizję przyszłości na rzecz poszukiwania przekonań na ten temat w propozycjach tematyki przyszłych rozpraw doktorskich. Przyjęta metoda badań polegała na analizie tekstów propozycji projektów badawczych przygotowywanych na potrzeby rekrutacji na studia doktoranckie organizowane przez Wydział Zarządzania dużej polskiej uczelni wyższej. Przedstawione rozważania mają na celu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie badawcze, czy kandydaci na doktorantów widzą siebie w przyszłości jako superkonsultantów w zakresie zarządzania, doradzających praktykom czy raczej jako badaczy poszerzających wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu.(fragment tekstu)
16
Content available remote Stu prawników na dnie morza : raport z badań terenowych prawników na Harvardzie
84%
Niniejszy artykuł stanowi raport z badań terenowych prawników studiujących w ramach programu LL.M. (studiów podyplomowych, w których jednym z wymogów uczestnictwa jest ukończenie normalnych studiów prawniczych) na Harvard University. Badano grupę LL.M. w roku akademickim 2011-2012. Amerykański program LL.M. jest skierowany przede wszystkim do osób, które chcą podjąć studia doktoranckie z zakresu prawa lub też, mając wykształcenie prawnicze z innego kraju, chcą przystąpić do egzaminu radcowskiego/adwokackiego w USA, albo wreszcie chcą podnieść swoje kwalifikacje formalne i faktyczne z zakresu prawa amerykańskiego (stąd badana grupa była bardzo zróżnicowana pod względem kraju pochodzenia, a Amerykanie stanowili w niej zdecydowaną mniejszość). Celem projektu było zatem opisanie środowiska pracy opartej na wiedzy na przykładzie prawników z różnych krajów, a zwłaszcza analiza przekonań i założeń o pracy w oczach studentów programów LL.M., oraz przedstawienie praktycznych wniosków "ugruntowanych" w jakościowych badaniach terenowych (Glaser i Strauss, 1967; Konecki, 2000). (fragment tekstu)
Przedmiotem glosy jest wyrok WSA we Wrocławiu z 20 marca 2022 r., IV SA/Wr 611/21. Na jego podstawie sąd utrzymał w mocy decyzję starosty w przedmiocie odmowy nadania skarżącej stopnia nauczyciela mianowanego uznając, że w poczet posiadanego przez nią stażu nie należy zaliczyć okresu odbywania studiów doktoranckich. W ramach przeprowadzonej analizy dokonano krytycznej oceny - przyjętej przez WSA - wykładni art. 279 ust. 3 ustawy z 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tj. przepisu, na podstawie którego okres odbywania studiów doktoranckich zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W ramach tego zreferowano elementy charakteryzujące status doktoranta. Wyjaśniono - wbrew stanowisku sądu - że statusu tego nie wyczerpują elementy kształceniowe. W dalszej części wyeksplikowano znaczenie terminu uprawnień pracowniczych. Odwołano się przy tym do znaczenia, jakie terminowi temu nadał art. 174 § 2 k.p. Na koniec, wskazując na ratio legis art. 279 ust. 3 wywiedziono, że okres odbywania studiów doktoranckich należy do grupy tzw. okresów zaliczanych (zaliczeniowych). W oparciu o powyższe stwierdzono, że zaaprobowana przez sąd administracyjny odmowa zaliczenia powyższego okresu w poczet stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela mianowanego była w swojej istocie jednoznacznie błędna. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie prezentuje fragment wyników badań dotyczących oceny studiów doktoranckich przez doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Celami poznawczymi przeprowadzonych badań były: 1) identyfikacja korzystnych oraz niekorzystnych własności studiów doktoranckich składających się na aktualny wizerunek studiów III stopnia, a także 2) określenie korzystnych oraz niekorzystnych przyszłych uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych, które będą kształtować owy wizerunek w przyszłości. Z uwagi na ograniczenia dotyczące objętości, przedmiotem niniejszego artykułu są zewnętrzne i wewnętrzne możliwości rozwoju studiów doktoranckich oferowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (cel nr 2). (...) Na potrzeby osiągnięcia celów badawczych wykorzystano uproszczoną metodę SWOT. (fragment tekstu)
Studia doktoranckie w Polsce, z elitarnej formy przygotowania kadry do pracy naukowej, stają się obecnie jedną z alternatyw zaspokojenia niezwykle rozbudzonych aspiracji edukacyjnych naszego społeczeństwa. Istotnie zwiększyła się liczba osób podejmujących studia doktoranckie w formie dziennej, a zwłaszcza zaocznej. Z dziennej formy studiów korzystają przede wszystkim kandydaci ubiegający się o pracę w uczelni, choć pomyślna obrona rozprawy doktorskiej nie gwarantuje etatu adiunkta. Bardzo liczne roczniki na zaocznych studiach doktoranckich wiążą podjęcie studiów z potrzebą osobistego rozwoju i zaspokojeniem własnych aspiracji lub z dalszymi planami zawodowymi i poprawą swoich perspektyw na rynku pracy. Jednak liczba osób, które kończą studia sfinalizowaniem doktoratu, jest nieduża, choć wykazuje tendencję rosnącą. Wśród ogółu uczestników studiów doktoranckich w Polsce wzrasta odsetek doktorantów w zakresie nauk ekonomicznych; z 6,6% w 1994 roku do 12,6% w roku 1999. W 1999 roku uzyskano 246 doktoratów w zakresie nauk ekonomicznych. Wydłuża się jednak czas potrzebny na jego sfinalizowanie; w 1997 roku około 71% doktorantów uzyskiwało stopień doktora w terminie do 2 lat po ukończeniu studiów doktoranckich, w 1999 roku odsetek ten zmniejszył się do około 56%. Tak istotny rozwój ilościowy studiów doktoranckich sprawia, że należy zacząć je traktować jako jeszcze jedną formę kształcenia. (fragment tekstu)
Studia doktoranckie w Polsce, z elitarnej formy przygotowania kadry do pracy naukowej, stają się współcześnie jedną z alternatyw zaspokojenia niezwykle rozbudzonych aspiracji edukacyjnych naszego społeczeństwa. Istotnie zwiększyła się liczba osób podejmujących studia doktoranckie. W 2002 roku było w Polsce 23.451 studentów na dziennych i 7.621 na zaocznych studiach doktoranckich. Z dziennej formy studiów korzystają przede wszystkim kandydaci ubiegający się o pracę w uczelni, choć pomyślna obrona rozprawy doktorskiej nie gwarantuje etatu adiunkta. Liczne roczniki na zaocznych studiach doktoranckich wiążą podjęcie studiów z potrzebą osobistego rozwoju i zaspokojeniem własnych aspiracji lub z dalszymi planami zawodowymi i poprawą swoich perspektyw na rynku pracy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.