Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Document archiving
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Każda firma tworzy dokumenty, które mają różne znaczenie i stosownie do tego powinny być archiwizowane i przechowywane. W niektórych przedsiębiorstwach zajmują się tym pracownicy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie, jednak większość firm zleca cały proces archiwizacji firmom zewnętrznym.
Szczegółowe przepisy Prawa bankowego narzucają obowiązek gromadzenia danych. W przypadku, gdy dokumenty uzyskają status dokumentów niearchiwalnych, powinny być zutylizowane. Znaczna część dokumentacji zawiera poufne informacje czy dane osobowe, dlatego ich niszczenie jest takie ważne. W artykule omówiono sposoby utylizacji danych oraz wymogi prawne z tym związane.
3
Content available remote Źródła do dziejów Podlasia w Archiwum rodziny Bartoszewiczów
75%
Wspomniane w tytule Archiwum rodziny Bartoszewiczów jest przechowywane w Archiwum Państwowym w Łodzi (dalej APŁ). Na jego zasób składają się zbiory gromadzone przez cztery pokolenia. Inicjatorem pasji zbierackiej, tak powszechnej w XIX wieku, był Adam Bartoszewicz (1792-1878), a podzielali ją i kontynuowali jego potomkowie - syn Julian (1821-1870) i wnuk Kazimierz (1852-1930). W jej wyniku powstał bogaty zbiór materiałów archiwalnych różnorodnych zarówno pod względem treści jak i formy. Historycy często sięgają po przechowywane w archiwum materiały, wydaje się jednak, że potencjał badawczy zgromadzonych akt nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Wśród zachowanych materiałów archiwalnych odnaleźć można wiele materiałów do dziejów Podlasia. Ze względu na duże rozproszenie źródeł wytworzonych na omawianym terytorium warto przybliżyć te, które zachowały się w archiwum rodziny Bartoszewiczów. Gromadzone przez lata zbiory, Kazimierz Bartoszewicz, wobec braku spadkobiercy, zdecydował się przekazać Magistratowi Miasta Łodzi. Kolekcja, na którą składały się nie tylko cenne rękopisy, ale także bogaty księgozbiór i zbiór obrazów, miała pozostać nierozerwalną całością, sygnowaną nazwiskiem rodziny. Stało się jednak inaczej - zbiory zostały podzielone pomiędzy różne instytucje - archiwalia trafiły do Archiwum Państwowego, książki do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a dzieła sztuki do Muzeum Sztuki. Opisywane niżej archiwum zostało uporządkowane, powstał również inwentarz zespołu, wraz z indeksem osobowym i geograficznym.(fragment tekstu)
Przepływ dokumentacji przez różne komórki organizacyjne - od wpływu dokumentów do jednostki albo jego sporządzenia do momentu złożenia ich w archiwum - jest nazywany obiegiem dokumentów. Zasady sporządzania i przechowywania dokumentów określają przepisy prawne. Regulacje normatywne odnoszą się tylko do niektórych rodzajów dokumentacji, takich jak: akta założycielskie, osobowe i majątkowe, jak również dokumenty księgowe i dokumentacja podatkowa. W mniejszym wymiarze normy prawne dotyczą dokumentacji technicznej, operacyjnej i organizacyjnej. Dokument księgowy jest o wiele szerszym pojęciem niż pojęcie dowodu księgowego. Dokumenty księgowe są odzwierciedleniem treści zdarzeń gospodarczych, a dowody księgowe wyrażeniem operacji gospodarczych i są one podstawą zapisów w księgach rachunkowych. Oznacza to, że nie każdy dokument księgowy jest dowodem księgowym, jednak każdy dowód księgowy jest dokumentem księgowym (fragment tekstu)
Archiwizowanie dokumentów staje się obecnie tematem rozmów i dociekań nie tylko specjalistów w zakresie archiwistyki, lecz także przedstawicieli mediów i "zwykłych" uczestników życia politycznego i gospodarczego. Ostatnie wydarzenia związane z archiwami Instytutu Pamięci Narodowej skłaniają wiele osób do stawiania pytań o sposoby archiwizowania ważnych dokumentów, zasady dostępu do nich i stopień ich zabezpieczania.Niniejszy artykuł ma na celu opisanie wybranych zagadnień dotyczących pracy z dokumentacją archiwalną, przy czym będzie on dotyczył przede wszystkim dokumentacji funkcjonującej w formie elektronicznej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Zastosowanie modelu Isinga do odszumiania zniszczonych dokumentów
75%
W artykule przedstawiono sposób wykorzystania modelu Isinga w kontekście zastosowania go do usuwania szumów z dokumentów mających ubytki spowodowane szkodami fizycznymi. Proponowana metoda opiera się na maksymalizowaniu prawdopodobieństwa rozkładu łącznego za pomocą algorytmu iteracyjnej zmiany mody warunkowej. Zastosowane rozszerzenie algorytmu ICM pozwala na zwiększenie efektywności przetwarzania dokumentów. Wyniki badań empirycznych potwierdzają przydatność algorytmu w zastosowaniach.(abstrakt oryginalny)
Publikacja 20 tomu to dobra okazja do podsumowań. W ramach serii udało się upublicznić sporo archiwaliów - ponad 7200 dokumentów, które zajmują kilkanaście tysięcy stron tekstu. Z kolei aparat wydawniczy to m.in. około 10 tysięcy przypisów i kilkanaście tysięcy nazwisk w indeksach osobowych. Liczby te ukazują skalę przedsięwzięcia - a pamiętać należy, że seria PDD jest dopiero na początku swej drogi: zgodnie z założeniami obejmować ma cały "krótki polski XX wiek" 1918-1989 i składać się z około 70 tomów. Brakuje więc już tylko 50. O publikowaniu dokumentów z okresu III RP nie wspominając. (fragment tekstu)
8
Content available remote Archiwizacja dokumentów elektronicznych - nowy trend w rozwoju IT
63%
Liczba dokumentów, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych, stale rośnie. To zjawisko coraz bardziej doskwiera firmom i osobom prywatnym. Archiwizacja dokumentów elektronicznych jest niedoceniana w obrocie prawnym i handlowym. Wielu użytkowników zakłada, że wystarczy ograniczyć się do prostego przechowywania plików na nośnikach. Referat omawia różnice pomiędzy przechowywaniem plików a archiwizacją dokumentów cyfrowych. Autor przedstawia narzędzia do archiwizacji elektronicznych dokumentów i korzyści wynikające z ich stosowania. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest zaprezentowanie utworzonego w ramach projektu badawczo-rozwojowego systemu wspomagającego zarządzanie i archiwizowanie dokumentów organizacji. Archiwizacja i zarządzanie dokumentami są zagadnieniami, z którymi stykają się wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości oraz specyfiki działania. Odpowiednia administracja i kontrola nad przepływem dokumentów w organizacji wpływa na efektywność jej działania. Artykuł ma na celu zaprezentowanie wyników uzyskanych podczas czynnej obserwacji podczas wdrożenia produkcyjnego systemu klasy DMS wykorzystującego technologię RFID. Ponadto zostaną zaprezentowane pozytywne aspekty wdrożenia i omówione wady i zalety systemów klasy DMS. (abstrakt oryginalny)
Archiwa prywatne od dawna zwracały uwagę badaczy1. Także historyków prawa2. Długo jednak większość z tych archiwów była trudno dostępna3. Gdy w związku z reformą rolną lwia ich część znalazła się w archiwach państwowych4 i tam została w sposób fachowy uporządkowana5, sytuacja zmieniła się. Znacjonalizowane archiwa prywatne, nazywane najczęściej archiwami podworskiemi6, stanęły otworem przed nauką7. Należy do nich Archiwum Ostrowskich i Potockich z Maluszyna, zaliczane do największych i najciekawszych zespołów w grupie archiwów prywatnych, przechowywanych w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Łodzi8. (fragment tekstu)
Omówiono regulacje prawne dotyczące gromadzenia i przechowywania danych w archiwach państwowych. Zwrócono uwagę także na konieczność tworzenia baz danych i innych aplikacji umożliwiających ewidencję posiadanych zbiorów.
Postanowienie dotyczy zasad postępowania z aktami spraw sądowych, których po upływie pewnego czasu archiwum sądu nie musi dłużej przechowywać. Jeśli dokumentacja tego typu nie ma statusu materiału archiwalnego, jest przeznaczana na makulaturę (tzn. do zniszczenia). Problem, którego dotyczy postanowienie, sprowadza się do pytania, czy z aktami przeznaczonymi do utylizacji można postąpić inaczej, w szczególności sprzedać je jednej ze stron postępowania. Autorzy glosy rozważają powyższe zagadnienie przez pryzmat obowiązujących przepisów z zakresu prawa archiwalnego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The objective of the work is to develop and implement the original concept of Repository of Didactic Processes Data (RDPD) for universities. The task of the Repository is to handle formally organised content in a digital form, covering resources created in connection with didactic processes, and the origin of which is a university community. These data should be: as complete as possible, available on the Internet at any time and easy to find and retrieve, stored in commonly used formats, contain a clear indication of the stored resources, without any costs for the user downloading them. Design/methodology/approach: The concept of the Repository was developed on the basis of the results of consultations with the academic community - its primary target audience. Comments from the representatives of the Repository future main users were taken into account. An analysis of the existing available repository systems in terms of their functionality, adaptability to the specificity of data, and popularity was carried out in order to select the solution that could be the foundation for RDPD. Then, the following tasks were undertaken in the environment of the selected system: adapting the data schema developed for RDPD, the implementation of the operations of loading, browsing, and searching of data, and user management. Findings: As a result of research and analyses, DSpace was proposed as the basis for the RDPD system. The logical metadata layers as well as the technical implementation of the proposed Repository in the DSpace system were elaborated. Practical implications: The implementation of the RDPD system may significantly facilitate and support the university management process. Originality/value: There are many initiatives regarding institutional repositories within the higher education sector. However, there is no institutional repository dedicated strictly to the storage and management of data generated by university educational processes. The developed repository is the solution to the problem.(original abstract)
The article presents chosen legal and organizational aspects of the archiving of electronic documents in public institutions in Poland. Section 2 of the study concentrates on the key terminology. Section 3 describes short profile of the most important legal acts. Section 4 of the article shows one exemplary organizational and technical solution for archival documents management. (original abstract)
Artykuł porusza wybrane zagadnienia o charakterze prawnym, organizacyjnym i technologicznym archiwizacji dokumentów elektronicznych w polskich podmiotach publicznych. W pierwszej części opracowania skoncentrowano się na krótkiej charakterystyce najważniejszych aktów prawnych regulujących opisywany obszar tematyczny. W kolejnej części artykułu opisana została procedura przekazywania dokumentów elektronicznych do archiwum państwowego, która została testowo wdrożona i prawdopodobnie będzie uznana za obowiązującą wszystkie polskie podmioty publiczne. (abstrakt oryginalny)
Firmy coraz chętniej korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów (EOD). Zdecydowanie usprawnia on bowiem pracę. Najczęściej wdrażany jest tam, gdzie będzie najbardziej efektywnie wykorzystywany. W prawidłowo działającym obiegu dokumentów ważny jest czas potrzebny do obsługi w każdym punkcie zatrzymania oraz informacja, kto aktualnie dany dokument przechowuje. W modelu tradycyjnym było to niezmiernie trudne do uchwycenia. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.