Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dodatki mieszkaniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono instytucję prawną dodatków mieszkaniowych oraz przedstawiono wysokość i odbiorców tychże dodatków. Opisano także źródła finansowania dodatków mieszkaniowych.
Struktura artykułu składa się z czterech części. Na początku autorka przedstawiła dodatek mieszkaniowy w świetle obowiązujących przepisów prawnych. W kolejnej części omówiła szczególny rodzaj dodatków mieszkaniowych przysługujące nauczycielom. W następnej części opisywała problemy związane z realizacją przepisów prawnych dotyczących dodatków mieszkaniowych. Ostatni rozdział dotyczył sposobów wykorzystania dodatków mieszkaniowych. Dane statystyczne wskazują na stale rosnące zapotrzebowania społeczeństwa na pomoc państwa w finansowaniu potrzeb mieszkaniowych.
Glosa poświęcona jest kwestii możliwości powiększenia normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego o15 m2 przez organ administracji publicznej rozstrzygający wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna zamieszkuje lokal mieszkalny sama, ale - z uwagi na jej stan zdrowia - opiekę nad nią sprawują różne osoby, w tym jej najbliższe. (abstrakt oryginalny)
W Polsce poziom zaspakajania potrzeb mieszkaniowych nie jest zadowalający, o kredyty mieszkaniowe nadal jest trudno. Jednym z instrumentów pobudzających rozwój budownictwa mieszkaniowego jest Fundusz Dopłat. W opracowaniu omówiono źródła finansowania Funduszu, oraz kierunki wydatkowania środków z tego Funduszu.
Celem opracowania jest ocena współwystępowania określonych limitów cenowych kwalifikowalności mieszkań do udziału w programie MdM ze wskaźnikami dochodowej dostępności mieszkań w miastach wojewódzkich w Polsce. Metodyka badań: w badaniu dokonano analizy relacji limitów cenowych kwalifikujących mieszkanie do udziału w programie do średnich cen na rynku nieruchomości w miastach wojewódzkich w Polsce. Następnie porównano uzyskane w ten sposób wskaźniki ze wskaźnikami dostępności dochodowej mieszkań oraz liczbą umów nawiązanych w ramach programu MdM. Analizę oparto na danych Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Danych Lokalnych za lata 2014-2015. Wyniki: badania wskazały, że wskaźniki limitów cenowych w ramach programu MdM były wyższe w miastach o wyższej dostępności dochodowej mieszkań na rynku wtórnym, co jednak nie miało miejsca w odniesieniu do rynku pierwotnego. Potencjalnie mogło wpływać to na większe wykorzystanie środków w ramach programu w miastach o wyższej dostępności dochodowej mieszkań. Analiza wskaźników wykorzystania środków w ramach programu wskazuje jednak, że konstrukcja taka nie przełożyła się na regionalne zróżnicowanie wykorzystania wsparcia w ramach programu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Prawno-ekonomiczne aspekty realizacji Programu "Mieszkanie dla Młodych"
84%
Pojęcie mieszkania oraz mieszkalnictwa ewoluowało przez lata. Niezmiennym pozostało jednak to, że człowiek nadal poszukuje siedziby, która zaspokoi jego najbardziej elementarne potrzeby mieszkaniowe. W realizacji zaspokojenia potrzeby posiadania mieszkania nieoceniona jest rola państwa oraz samorządów terytorialnych, które prowadząc politykę mieszkaniową pomagają obywatelom w kupnie mieszkania. Obowiązek ten wynika z art. 75 ust. 1 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. W tym celu w styczniu 2014 roku został uruchomiony nowy rządowy program- Mieszkanie dla Młodych. Zasadniczym celem programu jest stanowienie wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania. Program Mieszkanie dla Młodych realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucjami kredytującymi. Pomoc polega na udzielaniu ze środków budżetu państwa dofinansowania wkładu własnego, który młodzi ludzi inwestują w swoje pierwsze własnościowe mieszkanie. Również osoby rozpoczynające budowę pierwszego domu jednorodzinnego mają możliwość na nowych zasadach skorzystać z częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane. Program Mieszkanie dla Młodych jako forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez państwo ma swoje wady oraz zalety i podlega ciągłym modyfikacjom na skutek postulatów beneficjentów programu, instytucji kredytujących oraz deweloperów. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono funkcje oraz zadania polityki i gospodarki mieszkaniowej w warunkach gospodarki rynkowej. Zamieszczono ocenę sytuacji mieszkaniowej i dane dotyczące zaludnienia mieszkań. Omówiono dane odnośnie zaległości czynszowych i dodatków mieszkaniowych.
8
84%
W artykule poruszony został problem potrzeb mieszkaniowych i polityki mieszkaniowej rozumianej jako ogół działań instytucji państwowych i samorządowych za pomocą prawnych i finansowych instrumentów, mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Głównym celem realizowanej polityki mieszkaniowej jest zaopatrzenie całej populacji (gospodarstw domowych) w mieszkania o odpowiedniej wielkości i jakości, znajdujących się w przyjaznym otoczeniu i nabytych lub wynajętych po niskich kosztach. Instrumenty pomocowe kierowane są do gospodarstw domowych po identyfikacji kategorii potrzeb mieszkaniowych. Do gospodarstw domowych o najniższych dochodach, w celu zapobiegania marginalizacji mieszkaniowej kierowana jest socjalna pomoc mieszkaniowa, utożsamiana najczęściej z redystrybucją dochodów na rzecz wspomagania konsumpcji usług mieszkaniowych przez mniej zamożne grupy ludności. Socjalna pomoc mieszkaniowa zazębia się z działaniami systemu pomocy społecznej i ochroną praw lokatorów. Jednym z szerzej rozpowszechnionym instrumentem socjalnej pomocy mieszkaniowej jest dodatek mieszkaniowy, zaklasyfikowany do popytowych subsydiów mieszkaniowych. Wypłata dodatków jest zadaniem własnym gminy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie regulacji prawnych związanych z przyznawaniem i wypłacaniem dodatków mieszkaniowych oraz dokonanie statystycznej analizy dodatków wypłaconych w Polsce w ostatnich latach. W pierwszej części artykułu wykorzystane zostały zapisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych oraz rozporządzeń wykonawczych do niej, natomiast w drugiej informacje dostępne w Banku Danych Regionalnych GUS, które przeanalizowano w przekroju wojewódzkim, za pomocą podstawowych narzędzi statystycznych. Na podstawie dostępnych danych statystycznych można stwierdzić, że w latach 2004-2008 latach liczba i kwota dodatków mieszkaniowych wypłacanych w Polsce systematycznie | malała. Ze świadczeń tych w największym zakresie korzystano, w przeliczeniu na liczbę ludności i mieszkań, w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, natomiast w najmniejszym w województwach świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i mazowieckim. (abstrakt oryginalny)
Finlandia stanowi przykład kraju, który, realizując przez wiele lat strategię "przyspieszenia mieszkaniowego", zdołał osiągnąć wysoki standard zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności. W warunkach autentycznej społecznej gospodarki rynkowej, rosnącym kosztom utrzymania mieszkań, o coraz wyższej powierzchni i powszechności instalacji, towarzyszył zwiększający się zakres i poziom pomocy mieszkaniowej. W artykule zostanie przedstawiona w sposób syntetyczny pomoc mieszkaniowa udzielana w Finlandii w latach 1993-2010. Zaprezentowane zostaną również ważniejsze informacje o stanie rozwoju mieszkalnictwa w tym kraju. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano poziom pomocy mieszkaniowej w Niemczech, w tym zasady jej przyznawania oraz wpływ dodatków mieszkaniowych na obciążenia wydatkami mieszkaniowymi. Ponadto porównano otrzymane w 2009 roku dodatki mieszkaniowe w Niemczech z występującymi w naszym kraju.
12
Content available remote Zarządzanie rządowymi programami wspierania budownictwa mieszkaniowego
84%
Na tle charakterystyki sytuacji mieszkaniowej w Polsce do 2012 r. przedstawiono główne instrumenty polityki społecznej państwa w zakresie wspierania zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, jak mieszkania na wynajem oraz dodatki mieszkaniowe. Przedstawiono założenia programów rządowych RnS i MdM oraz rządowego pomysłu Funduszu Mieszkań na Wynajem, inicjatywy inwestycyjnej BGK. Główną motywację podjęcia analizowanego problemu stanowi zmiana sytuacji na rynku finansowym i problemy mieszkaniowe w Polsce. W pracy przeanalizowano realizację funkcji zarządzania programami wspierania budownictwa mieszkaniowego obejmującą planowanie, organizację, motywowanie i kontrolę. W podsumowaniu podkreślono dostosowanie programów dopłat oraz działalności Funduszu Mieszkań na Wynajem do rynkowych warunków panujących w Polsce, jednocześnie wskazano na kontrowersyjne założenia programów jako skutek prawdopodobnie pośpiechu i niedopracowania w sferze planowania ich wdrożenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis systemu socjalnej pomocy mieszkaniowej w Polsce, ocenę jego sprawności i skuteczności, a także rekomendacje dotyczące jego rozwoju. Beneficjentami socjalnej pomocy mieszkaniowej jest w Polsce około 500 tys. jedno- i wieloosobowych gospodarstw domowych o niskich i bardzo niskich dochodach. W socjalnej pomocy mieszkaniowej wykorzystywane są obecnie cztery instrumenty: dwa typy najmu mieszkań (w tym lokali socjalnych), dodatki mieszkaniowe oraz obniżki czynszu. Polski system socjalnej pomocy mieszkaniowej powinien rozwijać się w kierunku stopniowego rozszerzania gwarancji dostępu do mieszkań dla gospodarstw domowych, które własnym staraniem nie mogą ich sobie zapewnić. (abstrakt oryginalny)
Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym mającym na celu dofinansowanie wydatków ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Skuteczność jego uzyskania zależy od spełnienia przewidzianych prawem przesłanek tak formalnoprawnych, jak i materialnoprawnych (m.in. określona powierzchnia lokalu mieszkalnego czy niski dochód). Autor zauważa, że nieprecyzyjność tych przesłanek nie zawsze pozwala na pozbawione dyskrecjonalności rozstrzygnięcie organu administracji. Z pomocą przychodzi jednak orzecznictwo oraz wykładnia systemowa i celowościowa. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest najem mieszkań jako instrument pomocy mieszkaniowej dla gospodarstw o niskich i bardzo niskich dochodach w Polsce. Udzielanie pomocy w ramach dwu stosowanych obecnie form najmu jest zadaniem własnym gmin. Obecnie w Polsce wprowadzane są zmiany prawa, dające gminom możliwość większej elastyczności w tworzeniu zasobów mieszkaniowych i w gospodarowaniu nimi. Celem artykułu jest odpowiedź na dwa pytania: jakie skutki i potencjał możliwości niosą ze sobą wspomniane zmiany w zakresie realizacji zadania demarginalizacji mieszkaniowej gospodarstw domowych o niskich i bardzo niskich dochodach oraz czy aktualna polityka mieszkaniowa prowadzi do zmiany jej modelu? Narodowy Program Mieszkaniowy, zawierający słuszne cele i rozwiązania, dotąd nie przynosi wymiernych efektów w postaci zwiększenia skali tworzenia mieszkań społecznych ani poprawy w udzielaniu pomocy mieszkaniowej gospodarstwom domowym o niskich i bardzo niskich dochodach. Mamy ciągle do czynienia raczej z inercją starej polityki pomocy mieszkaniowej, która zresztą przynosi dobre rezultaty, ale w sektorze rynkowym. Nowe programy, nabierające w ostatnich miesiącach przyspieszenia, niosą ze sobą znaczny potencjał korzystnych zmian dla niezamożnych grup ludności. Analiza kierunku tych zmian prowadzi do wniosku, że model polskiej polityki pomocy mieszkaniowej zmienia się ku większej selektywności pomocy i ograniczenia jej do ludności niezamożnej. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu zaprezentowano problem dodatków mieszkaniowych, oraz przeanalizowano ich poziomy i sposoby przyznawania. Następnie oceniono skuteczność ich funkcjonowania informując o zmianach planowanych w zakresie przepisów prawa. W części drugiej skoncentrowano się na aspektach prawnych dotyczących eksmisji, oraz na roli gminy w jej przeciwdziałaniu.
Przedmiotem artykułu jest czynsz mieszkaniowy. Autorka przedstawiła związane z nim unormowania kodeksu cywilnego, ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych oraz prawa spółdzielczego, a także sposób ustalania wydatków związanych z utrzymaniem lokali przez tzw. wspólnoty mieszkaniowe.
Autorka podkreśla, że stworzona ustawą o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych możliwość gruntownej reformy mieszkaniowej nie została wykorzystana. Przedstawia problem podwyżek czynszów. Dokonuje oceny trafności i skuteczności rozwiązań dotyczących systemu dodatków mieszkaniowych.
Przedstawiono wyniki badań podjętych w Instytucie Gospodarki Mieszkaniowej. Ich celem było zweryfikowanie tezy wygłaszanej przez samorządy, że wzrost poziomu czynszów powoduje wzrost wypłat dodatków mieszkaniowych i jednocześnie wzrost obciążeń budżetów gmin.
W artykule przedstawiono sytuację mieszkaniową w Niemczech w 2007 r., jak również retrospektywnie (w latach 1991-2007). Omówiono uwarunkowania rozwoju mieszkalnictwa, sytuację w budownictwie mieszkaniowym, zasoby i warunki mieszkaniowe oraz wydatki na mieszkania i dodatki mieszkaniowe. Porównano sytuację mieszkaniową w Niemczech i w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.