Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Domestic detergents
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W pracy przedstawiono badania wpływu stężenia i czasu napowietrzania roztworu myjącego na stabilność piany wykorzystywanej w procesach mycia. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem dwóch środków myjących dla czterech stężeń roboczych (1%; 2%; 3%; 4%) i czterech czasów napowietrzania (1 min; 2 min; 3 min; 4 min). Na podstawie badań stwierdzono, że stężenie środka myjącego oraz czas napowietrzania piany mają duży wpływ na jej stabilność. Zbyt mała ilość powietrza powoduje powstawanie piany mokrej, która szybko opada i powstaje duży wyciek. Im wyższe stężenie środka myjącego tym obserwowany był mniejszy wyciek w czasie. (abstrakt oryginalny)
Zmierzono ekspansję i trwałość piany dla wodnych roztworów detergentów oraz ich mieszanin z dodatkiem kwasu fosforowego lub żywicy mocznikowej. Na podstawie wyników można stwierdzić, że ekspansja piany dla roztworów detergentów czystych jest stała dla różnych stężeń (1-10%) z wyjątkiem Siarczanu L-3, gdzie przy wzroście stężenia do 10% ulega zmniejszeniu. W przypadku mieszanin detergentów jonowych z niejonowymi wartości ekspansji piany zbliżone są do wartości ekspansji detergentów jonowych. Dodatek kwasu fosforowego do roztworów wodnych detergentów powoduje wzrost ekspansji piany. (...) Dodatek żywicy mocznikowej do wodnych roztworów detergentów oraz mieszanin detergentów jonowych z niejonowymi zwiększa ekspansję piany w stosunku do czystych detergentów. Dla roztworów wodnych czystych detergentów oraz mieszanin detergentów jonowych z niejonowymi zmiany stężenia nie mają wpływu na ekspansję i trwałość piany. (fragment tekstu)
Preparaty przeznaczone do mycia naczyń stanowią ogromną grupę produktów chemii gospodarczej. Podstawową funkcją środków do mycia naczyń jest usuwanie zabrudzeń z naczyń, zastawy stołowej, kuchennych urządzeń, a także powierzchni, które mają kontakt z żywnością. Rynek środków do ręcznego mycia naczyń dynamicznie się rozwija i ulega modyfikacjom wynikających z aktualnie obowiązujących trendów w tym segmencie oraz coraz wyższych i wyspecjalizowanych wymagań klientów. Skutkiem powyższych jest przede wszystkim opracowywanie nowych form produktów, wykorzystywanie innowacyjnych technologii produkcji, aplikacja nowoczesnych surowców, opracowywanie nowych metod oceny wyrobów oraz działania, mające na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania na człowieka i środowisko. W pracy przedstawiono porównanie komercyjnych płynów do ręcznego mycia naczyń, pod względem wybranych właściwości użytkowych. Materiał badawczy był zróżnicowany i został poddany analizie pod kontem istotnych z punktu widzenia konsumenta właściwości. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest ocena własności użytkowych w oparciu o kompleksowe badania parametrów fizykochemicznych roztworów środków piorących.
W związku z rozwojem przemysłu spożywczego, farmaceutycznego oraz chemii gospodarczej wzrasta zainteresowanie chemikaliami używanymi w czasie procesu produkcyjnego, które mogą potencjalnie stwarzać zagrożenie dla środowiska, w tym zdrowia ludzi. Do związków tych zalicza się m.in. ftalany, bisfenol A oraz parabeny, stosowane jako składniki tworzyw sztucznych, konserwanty oraz środki ochrony roślin. Ze względu na ich właściwości lipofilne związki te łatwo przenikają i akumulują się w tkankach, ponadto mogą przedostawać się przez łożysko oraz do mleka matki, stanowiąc zagrożenie dla prawidłowego rozwoju potomstwa. Szkodliwość tych substancji wynika przede wszystkim z ich zdolności do modulowania aktywności hormonalnej organizmu, dlatego są one określane mianem związków endokrynnie czynnych (EDC - ang. Endocrine Disrupting Compounds). Najlepiej poznane efekty EDC są związane z modulacją aktywności endogennych hormonów płciowych i hormonów tarczycy, z czego wynika ich udział w etiologii chorób cywilizacyjnych, takich jak zaburzenia płodności, nowotwory hormonozależne, cukrzyca, otyłość. W ostatnim czasie zainteresowanie wzbudza także wpływ ekspozycji na te substancje na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. (abstrakt oryginalny)
Nanocząstki nadają materiałom, produktom czy powierzchniom lepsze lub całkiem nowe właściwości. Nanosrebro jest najczęściej stosowanym materiałem w nanoproduktach. An-tybakteryjne, grzybobójcze, wirusobójcze, dezodory żujące i antystatyczne właściwości nanocząstek srebra umożliwiają wiele zastosowań w produktach codziennego użytku. Pomimo zalet i korzyści wynikających ze stosowania nowych nanomateriałów, należy mieć na uwadze ich oddziaływanie na zdrowie ludzi i na środowisko naturalne. Jest to tym bardziej istotne, że rynek produktów z nanosrebrem wykazuje w ostatnich latach dynamiczny wzrost. Niepokojące jest również to, że wiele produktów zawierających nanocząstki srebra jest dostępnych na rynku, pomimo że nie zostały na nich przeprowadzone odpowiednie testy toksyczności i ekotoksyczności czy ocena ryzyka. Powyższe fakty były przyczyną przeprowadzenia testów toksyczności na bakteriach morskich Vibrio fischeri w celu oceny toksyczności wybranych produktów chemii gospodarczej zawierających nanosrebro. Dla dokonania pełnej oceny zbadano także takie parametry, jak wielkość cząstek nanosrebra oraz ich stężenie w produkcie. Wzięto także pod uwagę pozostałe związki chemiczne wchodzące w skład danych produktów. (abstrakt oryginalny)
W pracy niniejszej przebadano szereg detergentów stosowanych w odlewnictwie do produkcji mas formierskich oraz przemyśle chemicznym jako środki czyszczące i piorące. Detergenty te mają charakter jonowy lub niejonowy. Szczególnie detergenty o charakterze jonowym zmieniają swoje własności powierzchniowe w zależności od pH roztworu w którym są rozpuszczone. Wydawało się interesującym określić wpływ stężenia jonów wodorowych na własności powierzchniowe wodnych roztworów badanych detergentów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rezultaty badań dotyczące wpływu rodzaju ekstraktu roślinnego otrzymanego w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla na wybrane właściwości użytkowe płynów do płukania tkanin: lepkość, działanie zmiękczające, zdolność do ponownego zwilżania oraz stopień bieli tkanin po procesie płukania. Badaniom poddano następujące ekstrakty: z nasion truskawki (Fragaria Anana-ssa (Strawberry) Seed Oli Extract), z nasion czarnej porzeczki (Ribes Nigrum Seed Oil Extract) oraz z szyszek chmielu (Humulus Lupulus Extract). Stwierdzono, że płyny do płukania tkanin zawierające ekstrakty roślinne charakteryzują się wyższą lepkością względem preparatu odniesienia - płyn bez dodatku ekstraktu. Tkaniny wypłukane w kąpielach płuczących zawierających ekstrakty otrzymywane w warunkach nad-krytycznego ditlenku węgla charakteryzują się porównywalnymi bądź wyższymi wartościami stopnia miękkości. Najwyższy efekt zmiękczania odnotowano dla tkaniny wypłukanej w płynie do płukania tkanin zawierający ekstrakt z nasion truskawki. Natomiast, wprowadzenie do składu preparatów ekstraktów roślinnych nie wpływa na poprawę zdolności tkanin do ich ponownego zwilżania oraz na zmiany w stopniu bieli tkanin poddanych procesowi płukania. (abstrakt oryginalny)
Rynek preparatów do czyszczenia charakteryzuje szeroki i bogaty asortyment oraz duże zróżnicowanie produktów. Wśród preparatów chemii gospodarczej przeznaczonych do czyszczenia twardych powierzchni, na polskim rynku chemii gospodarczej, najczęściej dostępnymi formami są pasty, mleczka i proszki. Mleczka do czyszczenia w ostatnich czasach podbiły rynek preparatów czyszczących, zyskując zaufanie oraz przychylność konsumentów, m.in. ze względu na stosunkowo łatwą i praktyczną aplikację oraz ergonomiczny kształt opakowania.Sprzedaż tego typu produktów zachodzi poprzez różne kanały dystrybucji. Na rynku znajduje sio bardzo duży wybór mleczek czyszczących, różniących sio poza właściwościami użytkowymi i jakością także producentem oraz ceną Celem niniejszego artykułu było przeprowadzenie analizy rynku mleczek czyszczących. Analiza zgromadzonych danych wskazuje na ogólne tendencje oraz korelacje między producentami, dystrybutorami, asortymentem i ceną. (abstrakt oryginalny)
W pracy wybrano do badań detergenty niejonowe, Ukanile, zawierające w cząsteczce łańcuchy węglowodorowe siedmio- i trzynastowęgłowe. Natomiast części hydrofilne cząsteczek tych związków zawierały 5, 6, 7 lub 11 grup polioksyetylenowych. Związki te były produkcji Ugine Kuhlmann Francja o stopniu czystości cz. da. (fragment tekstu)
Rozpoczynający się XXI wiek, podobnie jak poprzedni, według prognoz ma być stuleciem plastiku. Duży udział w tej produkcji mają kraje członkowskie Unii Europejskiej. Według danych, produkcja wyrobów z plastiku w krajach "piętnastki" w roku 2000 wyniosła 135 mld euro. Do światowych potentatów w tej dziedzinie należą też USA i Japonia.
W Polsce oprócz tradycyjnej postaci środków piorących, tzn. proszków do prania, co jakiś czas pojawiają się ich nowe formy i sposoby dozowania. W latach dziewięćdziesiątych były to płyny i żele do prania, które zdominowały rynek zachodni, a które w naszym kraju nie znalazły uznania, a obecnie są to: - żelowe kapsułki piorące - wysokoskoncentrowane płynne środki zapakowane w jednorazowe saszetki z rozpuszczalnej folii, - tabletki do prania, - kule do prania (z ang. washing bali) - plastikowe kule wypełnione małymi kuleczkami, polecane dla alergików i reklamowane jako bezdetergentowy środek o właściwościach użytkowych porównywalnych z właściwościami środków piorących występujących dotychczas na rynku. W przedstawionej pracy porównano skuteczność działania różnorodnych postaci oferowanych przez rynek środków do prania. Oznaczono ich zdolność piorącą oraz określono niszczący wpływ na tkaninę. Badaniom poddano także polecane przez środowiska ekologów kasztany (orzechy) piorące. Zdolność piorącą oznaczono na standardowo brudzonej tkaninie EMPA 102, wpływ na tkaninę określono poprzez oznaczenie inkrustacji organicznej i nieorganicznej oraz spadku wytrzymałości tkaniny na zrywanie. Podjęto próbę odpowiedzi na postawione w tytule pytanie czy nowe postaci środków piorących są efektowne czy efektywne? (abstrakt oryginalny)
Stosowanie metod surfaktacyjnych w badani biodegradacji związków powierzchniowo czynnych jest korzystne. Dotyczy to zwłaszcza badania biodegradacji w układzie wody rzeki i innych układach zanikania. Metody surfaktacyjne ściśle określają stopień biodegradacji surfaktantów. Możliwa jest dokładna ocena wpływu dodawanych substancji na wyniki oznaczeń biodegradacji, co umożliwia badanie biodegradacji złożonych receptur detergentów. Precyzję i dokładność oznaczeń niższą niż w innych metodach analitycznych można zwiększyć stosując wyższe stężenie początkowe surfaktanta. Obecnie stosowane metody pomiaru surfaktancji umożliwiają łatwą mierzalność i powtarzalność wyników.
W pracy przedstawione zostały wyniki badań biodegradacji metodą pomiaru napięcia powierzchniowego, surfaktantów zaliczanych do przyszłościowych składników proszków do prania, ze względów ekologicznych.
W Rosji zużycie tworzyw sztucznych wynosi 25 kg rocznie na głowę 1 mieszkańca, z uwzględnieniem importu zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów. W krajach wysoko rozwniętych zużycie to sięga 100 kg.
Zaproponowano i wykonano pięć nowych kompozycji detergentowych przeznaczonych do mycia twardych powierzchni, w szczególności do mycia wrażliwych na kwasy elewacji budynków. Zdolność myjącą dla wybranych powierzchni określano metodą UV-Vis, a dla fasady wapiennej przez wykonanie stosownej dokumentacji fotograficznej. Elewacja budynku, niezależnie od jej wartości artystycznej, ulega różnym procesom niszczenia powodującym utratę przez nią pierwotnego wyglądu. Jednym z zabiegów renowacyjnych jest mycie zewnętrznych ścian budynku. Istnieje wiele metod mycia elewacji, ale żadna metoda nie jest uniwersalna ani pozbawiona wad. Wybór właściwej techniki nie jest prosty i musi być poprzedzony testami mającymi na celu ustalenie rodzaju zabrudzeń i rodzaju materiału, z którego wykonano elewację. Powinna być także sprawdzana odporność tego materiału na działanie kwasów, zasad i wilgoci.(abstrakt oryginalny)
Przeciętna Polka najczęściej używa kosmetyków kolorowych, natomiast w niełasce pozostają kosmetyki pielęgnacyjne, np. mleczka do twarzy, kremy, toniki, balsamy itp. A dla rodzimych producentów najważniejszy pozostaje obecnie gust przeciętnej Polki i pozyskanie jej jako klientki. Niestety tylko 11 procent naszych kosmetyków trafia na rynki państw UE.
Konwencjonalne środki myjące i piorące zawierają zwykle znaczne ilości przeciwjonów, ponieważ większość ich składników występuje w postaci soli sodowych. Silny efekt przeciwjonowy zwiększa adsorpcję surfaktantów anionowych na różnych granicach faz w rezultacie ściskania elektrycznej warstwy podwójnej. Jest on szczególnie istotny dla procesu detergencji. Konieczne jest rozważenie różnych oddziaływań miedzy składnikami detergentów, a także dodatkowych efektów przeciwjonowych magnezu i wapnia gdy stosowana jest twarda woda. Zasadniczo oddziaływanie przeciwjonowe można rozpatrywać w trzech kategoriach: wpływ przeciwjonu na zdolność detergencji; oddziaływanie przeciwjonów na surfaktanty i efekty przeciwjonowe w wieloskładnikowych detergentach; efekty przeciwjonowe jonów wieloskładnikowych, zwłaszcza magnezu. W pracy badano wpływ soli nieorganicznych na napięcie powierzchniowe i potencjał elektryczny powierzchniowy jednego z surfaktantów anionowych - dodekanosiarczanu sodowego. (fragm. tekstu)
Środki piorące nadal należą do jednego z największych segmentów na rynku chemii gospodarczej. W tej grupie występuje wiele produktów, a ich udziały zmieniają się w różnym tempie. Sprzedaż środków piorących charakteryzuje się dużą stabilnością. Coraz częściej poszukuje się jednak alternatywy dla syntetycznych środków piorących, a także wykorzystuje komponenty pochodzenia naturalnego. W niniejszej pracy badano wpływ środków piorących zarówno syntetycznych, jak i p ochodzenia naturalnego na właściwości mechaniczne wybranych tkanin. Badaniami objęto proszek wykonany samodzielnie, orzechy piorące, sodę oczyszczoną oraz dwa produkty handlowe różniące się ceną. (abstrakt oryginalny)
Ankietę przeprowadzono wśród 100 użytkowników detergentów piorących. Przeważająca ilość ankietowanych na pierwszym miejscu wymieniała własności piorące, a szczególnie zdolność usuwania brudu, następnie oddziaływanie środka piorącego na naskórek rąk, dalej oddziaływanie na włókno, rozpuszczalność w wodzie, zapach, pienistość, granulację, wartość pH, koszt prania. I tutaj przygniatająca większość ankietowanych /aż 80%/ na ostatnich miejscach wymieniła cechy jakościowe związane z opakowaniem /estetyka opakowania, łatwość otwierania opakowania i dozowania proszku, wielkość opakowania jednostkowego/. Oprócz wymienionych zagadnień, ankieta zawierała jeszcze punkty dotyczące określenia najczęściej stosowanych proszków i ilości stosowanych płukań po praniu. Sondaż ankietowy miał na celu uzyskanie wstępnego rozeznania w podejściu użytkowników do oceny środków piorących. Rozeznanie takie było niezbędne dla prowadzenia dalszych, pogłębionych badań nad kryteriami oceny jakości takich wyrobów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.