Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doradztwo zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Globalizacja, integracja, informatyzacja są wyznacznikami dzisiejszego rynku pracy. Postęp sprawia, że firmy muszą coraz szybciej reagować na zachodzące zmiany i stale dostosowywać się do zmiennej rzeczywistości, by utrzymać się na rynku. Miarą sukcesu jest nie tylko dobry produkt, ale przede wszystkim umiejętność sprzedania go. Przyjmując zatem założenie, że o konkurencyjności organizacji decydują zasoby ludzkie, firmy starają się poszukiwać specjalistów oraz jak najdłużej zatrzymywać ich. W niniejszym opracowaniu chciałabym zwrócić uwagę na rosnące znaczenie i wzajemne zależności poradnictwa zawodowego w procesie zarządzania zasobami ludzkimi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na udział instytucji doradztwa i poradnictwa zawodowego w procesie podejmowania decyzji zawodowych uczniów gimnazjów oraz osób dorosłych, dla których istotną szansą na pozyskanie pracy jest możliwość przekwalifikowania. Problem właściwego udziału doradztwa zawodowego staje się bardziej aktualny w kontekście dużych zmian, które nastąpiły po 1 września 2012 roku wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Wykorzystano tu niektóre informacje pozyskane z badań empirycznych informujących o wpływie działań instytucji doradczych na wybór kierunku kształcenia wśród gimnazjalistów. (fragment tekstu)
CEL BADAWCZY: Celem artykułu jest przedstawienie mocnych i słabych stron polskiego systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych na przykładzie form aktywizacji zawodowej. Formy aktywizacji prezentowane są w kontekście funkcjonowania systemu poradnictwa i doradztwa dla skazanych w Polsce. Aktywizacja obejmuje również podmioty odpowiedzialne za realizację działań. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy został sformułowany w formie pytania: jakie są formy aktywizacji zawodowej skazanych w kontekście funkcjonowania systemu poradnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego dla osadzonych w Polsce? W badaniach zastosowano następujące metody: ankietę online i wywiad swobodny. PRZEBIEG WYWODU: We wstępnej części artykułu wyjaśnione zostało pojęcie doradztwa i poradnictwa zawodowego. Następnie scharakteryzowany został system doradztwa zawodowego w Polsce. Rozważania przedstawione w artykule koncentrują się na mocnych i słabych stronach poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych. REZULTATY BADANIA: Analiza dotyczy systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych. Wskazuje również na konieczność synergii wszystkich elementów systemu. WNIOSKI, INNOWACJE I ZALECENIA: Z uwagi na ekonomiczne i społeczne aspekty funkcjonalnie systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych jest bardzo istotne. Aktywizacja zawodowa skazanych przyczynia się do zapobiegania recydywie i pozwala im znaleźć zatrudnienie po wyjściu z więzienia.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki ogólnopolskich badań ankietowych przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP przy współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, dotyczących stanu realizacji doradztwa zawodowego. Badania zostały przeprowadzone w 2021 r. na grupie 143 doradców zawodowych pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Respondenci odpowiedzieli na pytania dotyczące realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (WSDZ) w swoich placówkach, w odniesieniu m.in. do planowania, organizacji i ewaluacji działań w tym zakresie, jak również współpracy wewnątrz placówki oraz z innymi podmiotami w środowisku lokalnym. Przeprowadzone badania umożliwiły pozyskanie wiedzy na temat realnych działań prowadzonych w szkołach, w zakresie doradztwa zawodowego, w odniesieniu do obszarów współpracy z otoczeniem, sposobów monitorowania realizacji przedsięwzięć oraz pokazały efekty pracy doradczej w szkołach.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Znaczenie doradztwa zawodowego dla jakości zasobów pracy w Polsce
75%
W publikacji skupiono się na dwóch grupach odbiorców doradztwa zawodowego - młodzieży i osobach powyżej 45. roku życia. W przypadku pierwszej grupy przeanalizowano znaczenie poradnictwa zawodowego w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej młodych osób, a w efekcie - lepszego przystosowania do rynku pracy. Natomiast w przypadku osób w wieku niemobilnym określono wpływ jobcoachingu na wydłużenie aktywności zawodowej tych osób. (fragment tekstu)
6
75%
This paper deals with the problem of optimization of students' preparation for the professional self-identification. The main trends in the dynamics of social and professional guidelines formation of the optanti were defined. The list of professions that cause the greatest interest of students were found out, also the main motives of specialty choice and the decisive factors influencing professional identity of students were defined. (original abstract)
Przeprowadzone badania dostarczają informacji na temat stresu związanego z przygotowaniem uczniów ostatniej klasy technikum do wejścia na rynek pracy. Uczniowie czują się ogólnie zadowoleni z finalizowanego kształcenia zawodowego, jednak znaczna część z nich nie jest przekonana do poszukiwania pracy w wyuczonym zawodzie. Sytuacja wchodzenia na rynek pracy aż dla około połowy uczniów jest związana z dystresem i przykrymi emocjami. Jednocześnie uczniowie są świadomi, jakie kompetencje byłyby im przydatne w poruszaniu się po rynku pracy, a są nimi przede wszystkim: znajomość języków obcych oraz miękkie kompetencje społeczne. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę wsparcia młodzieży w powyższym zakresie poprzez szereg działań wychowawczych i doradztwo zawodowe. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Coaching jako uzupełnienie umiejętności doradców zawodu
75%
Coaching opiera się na prostym założeniu: każdy człowiek posiada ogromny potencjał i aby się rozwijać musi go w sobie odnaleźć, dobrze poznać, zrozumieć oraz odpowiednio ukierunkować. Odbywa się to poprzez autodiagnozę, analizę siebie, wyznaczenie celów, a następnie ich stopniową realizację. Z coachingu można korzystać w przypadku różnych problemów i przełomowych momentów w życiu człowieka. Znajduje on również zastosowanie w doradztwie. Coachingowy styl pracy z klientem wspiera niektóre modele działalności doradcy zawodu w pespektywie typologii Bożeny Wojtasik. Autor zwraca uwagę, że wprowadzenie metody coachingu, jako uzupełnienia dotychczasowych umiejętności doradców zawodu może stać się początkiem nowej jakości indywidualnego doradztwa zawodowego, stanowiącego odpowiedź na nowe zjawiska w świecie pracy oraz same potrzeby klientów. (abstrakt oryginalny)
Obecnie osoby funkcjonujące na rynku pracy oczekują profesjonalnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu ich rozwojem osobistym i zawodowym. Wszystkie aspekty współczesnego rynku pracy wraz z jego dynamiką oraz zmiennymi formami zatrudnienia to filary pracy doradcy zawodowego, które wymagają od niego zaangażowania i ciągłego monitorowania zmian pracy. Celem badania było przedstawienie działań doradców ds. zatrudnienia, zwłaszcza w zakresie mobilności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) w zarządzaniu karierą zawodową. Wyniki przeprowadzonych badań miały także umożliwić diagnozę i analizę aktywności EURES na łódzkim rynku pracy. Przystępując do badań, sformułowano następujące problemy badawcze: Które instytucje świadczą usługi EURES, a które oferują wsparcie swoim klientom? Czy w Łodzi jest rejestr ofert pracy ze wszystkich publicznych służb zatrudnienia EURES? Jakich specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy z zagranicy? Z jakich krajów UE składane są oferty pracy? Uzyskane wyniki potwierdziły, że sieć EURES przedstawia głównie oferty pracy dla pracowników wykończeniowych (szklarze, dekarze, stolarze), pracowników produkcyjnych, mechaników, elektryków, pracowników budowlanych, ale pojawiają się też oferty skierowane do wyspecjalizowanego personelu inżynieryjnego. Ze względu na zmiany demograficzne przy rosnącej liczbie osób starszych w społeczeństwie odnotowano także zapotrzebowanie na pracowników socjalnych w zakresie opieki nad osobami starszymi (głównie w Niemczech). Najwięcej wolnych miejsc pracy oferują następujące kraje: Norwegia, Irlandia, Niemcy i Austria, ale pojawiają się wakaty we Francji, Anglii, Czechach, na Łotwie i Słowacji. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu poruszone zostały zagadnienia związane z funkcjonowaniem instytucji wspierających polski i niemiecki rynek pracy. Charakterystyką działań polskich instytucji oparto przede wszystkim o Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o jej nowelizację, obowiązującą od l listopada 2005 r. Natomiast działania instytucji wspierających rynek pracy w Niemczech scharakteryzowane zostały na podstawie informacji pochodzących z Federalnego Ministerstwa ds. Pracy i Spraw Społecznych (Bundesministerium fur Arbeit und Soziales). Szczególną uwagę zwrócono na te działania instytucji rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, które zmierzają do wyrównywania istniejących w obu krajach dysproporcji rynkowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono problematykę doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkolnictwie zawodowym w Polsce i w wybranych państwach Unii Europejskiej. W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i pojęcia używane dla określenia tematyki doradztwa. Przedstawiono syntetyczną informację na temat funkcjonowania doradztwa edukacyjno-zawodowego w strukturach szkolnictwa zawodowego następujących państw: Polska, Austria, Francja, Finlandia, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Kształcenie zawodowe w Polsce i w wybranych państwach Unii Europejskiej
75%
W opracowaniu przedstawiono problematykę systemu kształcenia zawodowego w Polsce i w wybranych państwach Unii Europejskiej. W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i pojęcia z obszaru tytułowego zagadnienia. Przedstawiono syntetyczną informację na temat wybranych problemów i organizacji sytemu kształcenia zawodowego w systemach szkolnych następujących państw: Polska, Austria, Dania, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia praktykę stosowania testów psychologicznych i kompetencyjnych w niepublicznej uczelni wyższej. Działania podjęte w ramach projektu były nastawione przede wszystkim na budowę kapitału kariery absolwenta, zarówno w jego wymiarze obiektywnym, jak i subiektywnym. W artykule scharakteryzowano sposób rekrutowania studentów do projektu oraz stosowane narzędzia diagnostyczne. Artykuł zawiera także ocenę podjętych działań przez studentów oraz wnioski odnośnie celowości i użyteczności stosowania narzędzi diagnostycznych przez doradcę zawodowego. Projekt trwał 3 lata i 3 miesiące, wzięło w nim udział 229 studentów, przeprowadzono 755 testów. Udział w projekcie został wysoko oceniony przez jego uczestników.(abstrakt oryginalny)
14
75%
Wybór zawodu to bardzo istotna decyzja, przed podjęciem której staje każdy młody człowiek. Ma ona istotny wpływ na dalsze życie (zawodowe i poniekąd osobiste) każdego człowieka. Dlatego w trakcie edukacji uczeń może skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu orientacji i poradnictwa zawodowego. W artykule omówione zostały podstawy prawne funkcjonowania doradztwa zawodowego w polskich placówkach oświatowych. Ponadto przedstawione zostały wymagania formalne, zakres obowiązków i cechy charakteru, jakimi musi legitymować się szkolny doradca zawodowy. (abstrakt oryginalny)
Work well alligned with the predispositions and interests lies not only in the best interest of an individual, but also the company which hires him/her. Matching the capabilities and interests to specific work kind brings forth feelings of competence and satisfaction, which, in turn, guarantees more engagement in performing their duties and motivates the employee to achieve higher qualifications. This article is about the influence of interests on work satisfaction, it notes the problem of lack of interest awareness and it describes the methods of discovering interests using a very practical approach. (original abstract)
16
Content available remote Plany edukacyno-zawodowe uczniów i absolwentów szkoły zawodowej
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badania panelowego prowadzonego w latach 2009-2013 na grupie 832 uczniów i 59 absolwentów średniej szkoły zawodowej w zakresie planów edukacyjno-zawodowych. W wyniku badania dokonano weryfikacji planów uczniów/absolwentów z punktu widzenia oceny skuteczności doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole zawodowej. Wyniki szczegółowej analizy uprawniają do wskazania wybranych edukacyjnych czynników skutecznego doradztwa edukacyjno-zawodowego.(abstrakt oryginalny)
Unaccompanied foreign minors are migrant children without their parents, relatives, or other adults. In Italy, especially in Sicily, an increasing number of young, non-European Union foreigners arrive daily in search of a new life and work opportunities. Despite this increasing phenomenon, interventions to support young migrants in career projects are infrequent and occasional within the host communities. With the aim of developing a career guidance intervention suitable for unaccompanied foreign minors, we propose a case study presenting a career guidance intervention for a group of unaccompanied foreign adolescents. The framework is the life design paradigm. The conductors of the activities were career counsellors, with the support of a cultural mediator and/or an educator. The setting of the interventions was individual and small groups. The instruments and procedures were predominantly qualitative. This paper includes a discussion of the strengths and weakness of this intervention, including the results of the post-intervention evaluation and the follow-up after one year.(original abstract)
The chapter deals with the nowadays questions of employers about whether it makes sense to invest in employees, and how to retain people who are important to the company in prospect of craft SMEs and employability, and how to increase the employment rate in Poland and other EU countries. It describes the concept of job carving and job crafting and shows how to join this ideas with apprentice learning in crafts. The chapter devotes also a place to describe the reigniting the culture of entrepreneurship in Europe as an important response to the COVID crisis with recovery strategies to build resilience within European supply chains and ecosystems, restore consumer and business confidence, stimulate investment and help the unemployed back into work.(original abstract)
19
Content available remote Akademickie biura karier i ich rola w poradnictwie zawodowym dla studentów
63%
Współczesny niezwykle dynamiczny rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań. Na znaczeniu nabiera doradztwo zawodowe skierowane do tej grupy społecznej, w tym do studentów oraz absolwentów szkół wyższych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli akademickich biur karier w poradnictwie zawodowym dla studentów. W pierwszej części zaprezentowana została sytuacja absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy, a także istota oraz zadania realizowane przez biura karier. Natomiast druga część opracowania poświęcona została metodologii oraz wynikom badań własnych, które prezentują opinie studentów na temat sytuacji ludzi młodych na rynku pracy oraz dokonaną przez nich ocenę działalności akademickich biur karier. (abstrakt oryginalny)
20
63%
Celem artykułu jest wskazanie zasadniczych składników procesów informacyjnych, poprzez które możliwe jest pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie oraz wykorzystanie informacji. Przez procesy informacyjne dokonują się różnorodne przeobrażenia społeczne, cywilizacyjne, kulturowe, polityczne i edukacyjne. Dynamiczny rozwój społeczeństwa informacyjnego stwarza potrzebę określenia wymagań jakościowych dla procesów informacyjnych oraz wskazania metod i kryteriów oceny poziomu jakości procesów informacyjnych. W pracy, po pierwsze, określono pojęcie informacji i wyróżniono kluczowe czynniki, które wpływają na jakość obserwacji obiektów otoczenia. Po drugie, na podstawie przeprowadzonej analizy literatury, wskazano na zależność między jakością procesu obserwacji a jakością procesu decyzyjnego. Określono informacyjny charakter powyższych procesów i ich wpływ na kształtowanie się zmian w otoczeniu. Zwrócono również uwagę na potrzebę wspomagania procesu obserwacji i procesu decyzyjnego. Zaprezentowany został system, który umożliwia wspomaganie procesów informacyjnych podczas kojarzenia się rynku pracy z systemem kształcenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.