Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doskonalenie zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W dobie ciągłego doskonalenia rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi czynnikami sukcesu, prowadzącymi do wzrostu efektywności. Ważnym elementem wspomagającym nowej organizacji jest filozofia kaizen, która kładzie nacisk na poprawę jakości i ciągły proces rozwoju. Kultura kazein umożliwia realizacje procesów ciągłego doskonalenia wszystkich obszarów organizacji. W artykule postawiono pytania: "Czy kultura organizacyjna w przedsiębiorstwie może wpływać pozytywnie na implementację kaizen w przedsiębiorstwie?", a jeśli tak, to "Czy można zidentyfikować czynniki, które pozytywnie lub negatywnie wpływają na ten proces?". Wskazano także podstawowe cechy kultury kazein i przedstawiono efekty kazein w organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przykład wykorzystania analizy przepływów wewnątrzorganizacyjnych w organizacji przy zastosowaniu autorskiego narzędzia badawczego o nazwie FAN_v.l (z ang. Flows Analysis of Network-Centric Companies). Narzędzie to powstało na potrzeby konkretnego, międzynarodowego przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, ale z uwagi na swoją uniwersalność, może być użyteczne dla innych firm, zwłaszcza tych o złożonej i rozbudowanej strukturze. Dlatego też w niniejszej pracy przedstawiono podstawy teoretyczne, budowę oraz wskazówki metodyczne posługiwania się ww. narzędziem oraz przykład jego zastosowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena możliwości wykorzystania współczesnych narzędzi i metod jakościowych w doskonaleniu procesu transportu materiałów niebezpiecznych na przykładzie wybranej jednostki wojskowej. W celu uniknięcia przypadkowych zagrożeń oraz wykluczenia uchybień w trakcie transportu materiałów niebezpiecznych należy dokonać analizy oraz dobrać, adekwatne do sytuacji, metody i narzędzia, które wpłyną na zwiększenie jakości realizowanego procesu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarys modelu doskonalenia zarządzania w szkołach wyższych
75%
Od marca 2011 r. wdrażane są w Polsce nowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania uczelni, w tym zarządzania nimi. Jest to pierwszy etap reformy szkolnictwa wyższego, za którym muszą pójść następne, bardziej radykalne i konsekwentne, poparte pokaźnym wsparciem finansowym. Dlatego też warto pochylić się nad problemami i sposobami doskonalenia zarządzania w uczelniach oraz zająć się budową zarysu modelu doskonalenia zarządzania w szkołach wyższych, którego wdrożenie spowoduje wzrost jakości zarządzania. Opracowywanie tego zarysu modelu wymaga uprzedniego przedstawienia zaleceń procesu bolońskiego i Unii Europejskiej w tym zakresie oraz specyfiki szkół wyższych w Polsce. Ponadto konieczne jest zaprezentowanie, zaadaptowanych do potrzeb i warunków uczelni, osiem zasad EFQM oraz głównych wartości i zasad ciągłego doskonalenia jakości zarządzania w szkołach wyższych. Najważniejszą częścią opracowania jest charakterystyka zaproponowanego zarysu modelu zarządzania w szkolnictwie wyższym oraz przedstawienie go w formie graficznej.(abstrakt oryginalny)
Ważnym zagadnieniem związanym z zarządzaniem jakością jest doskonalenie. Celem artykułu jest zdiagnozowanie, czy długotrwałość funkcjonowania systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie wpływa na nasilenie podejmowania działań doskonalących w wybranych obszarach. Analiza wyników badań wykazała, że największy problem dotyczy poszukiwania potencjalnych niezgodności, zaangażowania pracowników w zgłaszanie problemów oraz wykorzystania narzędzi i metod wsparcia. Wzrost doświadczenia w systemowym zarządzaniu jakością w badanej populacji nie wpływa ponadto na przyrost świadomości ważności poszczególnych kryteriów doskonalenia. Wyjątek stanowi tylko podejmowanie działań korygujących. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie benchmarkingu znane jest wielu polskim przedsiębiorcom i specjalistom do spraw zarządzania, przynajmniej od lat 90. XX wieku. W skali globalnej początek tego procesu to lata 70. i rozwój koncernu Xerox. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat pojęcie to ewoluowało, zyskując nowe definicje. Autorzy publikacji naukowych odkrywali kolejne funkcje benchmarkingu. Niniejsze opracowanie to krótki przegląd dostępnej literatury w zakresie definiowania i określania celów benchmarkingu. Przedmiotowa praca stara się odpowiedzieć na pytanie: jaki wpływ na zwiększenie przewagi konkurencyjnej ma benchmarking? i odnieść te wnioski do środowiska nowoczesnego. (abstrakt oryginalny)
Obecnie organizacjom nie wystarczy samo "posiadanie" wdrożonego systemu zarządzania jakością, które stało się standardem. Należy iść dalej doskonaląc system zarządzania jakością zgodnie z metodologią nagród jakości, EFQM, TQM itp. rozwiązań. Jednak w czasach kryzysu gospodarczego, gdy firmy liczą się bardzo mocno z wydawanymi pieniędzmi pojawia się pytanie w jakim zakresie doskonalenie to przyczyni się do poprawy funkcjonowania firmy. Jak wykazują prowadzone badania okazuje się, iż po wdrożeniu systemu okazuje się najczęściej, że większość korzyści finansowych a często również rynkowych nie materializuje się. Co nie oznacza, że korzyści te nie występują, jednak są one ukryte i nie zawsze przedstawiciele kierownictwa zdają sobie z nich sprawę. Poprawa organizacyjnych aspektów funkcjonowania firmy takich jak np: innowacyjność, skuteczność, itp. prowadzi na zasadzie kaizen do ciągłego doskonalenia działań i przyczynia się do zmniejszenia marnotrawstwa, obniżki kosztów czy też poprawy jakości. Wtedy występują również efekty rynkowe i ekonomiczne. Jednak duże opóźnienie w czasie i złożoność zjawisk powoduje, że nie zawsze kojarzy się je z doskonaleniem wdrożonego systemu zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie jakością wg wymagań normy ISO 9001:2000, zarządzanie konfiguracją i ryzykiem, planowanie jakości, nadzorowanie wyposażenia pomiarowego i procesów pomiarowych, wspomaganie procesu bezpośredniego nadzorowania jakości, to zagadnienia, które dla NATO są niesłychanie istotne przy realizacji kontraktów. Określa to porozumienie standaryzacyjne NATO - STANAG 4107. (fragment tekstu)
Artykuł na temat wykorzystywania narzędzi doskonalenia systemów zarządzania przez przedsiębiorstwa działające na rynku polskim (studium badań empirycznych). Wymieniono i scharakteryzowano wybrane narzędzia doskonalenia systemów zarządzania przedsiębiorstw. Przedstawiono wyniki badań, których przedmiotem było zbadanie czy i w jakiej mierze firmy działające na rynku polskim wdrażają nowoczesne narzędzia doskonaląc swoje systemy zarządzania.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia i rozwoju sektora usług w gospodarce w odniesieniu do PKB, dynamiki zatrudnienia w usługach, udziału wydatków publicznych oraz potrzeby efektywnego wydatkowania środków jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań własnych Istotnym elementem wzrostu efektywności podmiotów usługowych jest doskonalenie systemów zarządzania. Zaprezentowane efekty zastosowania w samorządowej wielobranżowej spółce komunalnej elementów zbioru ciągłego doskonalenia zarządzania stanowią potwierdzenie zasadności implementacji CMI nie tylko w sektorze wytwórczym, lecz także w sektorze usługowym.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszonych zostało wiele wątków dotyczących doskonalenia sformalizowanych systemów zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki doskonalenia procesów z wykorzystaniem analizy wskaźnikowej. Okazuje się, że analiza wskaźnikowa jest jedną z najpowszechniej stosowanych metod analizowania danych pochodzących z monitorowania i pomiaru procesów realizowanych w organizacjach. Uzasadnienie takiej praktyki stanowi szereg założeń teoretycznych zawartych w normach dotyczących systemów zarządzania oraz sformułowanych na podstawie wyników badań. Problemy związane ze stosowaniem analizy wskaźnikowej w praktyce przedstawione zostały na przykładzie średniej wielkości przedsiębiorstwa z branży informatycznej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Znaczenie metody ABC w doskonaleniu jakości zarządzania
75%
W praktyce metodę ABC stosuje się, gdy chcemy wyeliminować zjawiska o największej częstotliwości występowania i przyczyny tworzenia największych kosztów. Jest narzędziem umożliwiającym hierarchizację czynników wpływających na dane zjawisko. W artykule przedstawiono znaczenie metody ABC w doskonaleniu jakości zarządzania. (abstrakt oryginalny)
In the paper there was presented the role and importance of choosing appropriate quality management methods in making decisions on implementing corrective actions on the example of a selected metallurgical company. There was presented application of the results of production process improving methods, such as 5 Why and FMEA, to indicate corrective actions. Moreover, it was analyzed whether, after introducing these activities, it was possible to eliminate or limit defects in the production process. For this purpose, the level of the RPN index was recalculated - after the changes were introduced . Furthermore, the costs of defects before and after the introduction of corrective actions were estimated. (original abstract)
15
Content available remote Leadership Tools and Techniques in Total Quality Management
75%
In working on quality management use of tools, techniques and models always plays a role. From the great variety of available techniques and models, organisations select the ones which are most applicable them to their own unique situation. Although there have been many techniques and models developed over the years there are few which are prominent if look at the use of them in organisations. For the organisations described, in the end, the techniques are nothing more than enablers for the development of the organisations competences. An important variable is found in the task maturity (knowledge of, and experience with, quality concept, techniques, tools and philosophy) and psychological maturity (the ability to face certain responsibilities) of the employees(original abstract)
W artykule podjęto mało rozpoznany na gruncie polskiej teorii zarządzania problem intuicji, który - choć nie nowy - w literaturze światowej przeżywa renesans. Zaprezentowano więc stan literatury na ten temat, nowe holistyczne podejście do poznania rzeczywistości poprzez wiedzę intuicyjną, będące poza zmysłową i racjonalną analizą. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykazanie związków praw harmonii z wybranymi aspektami doskonalenia podejścia procesowego. W realizacji celu wykorzystano metody badawcze: analizy piśmiennictwa, analizy i konstrukcji logicznej. Artykuł przedstawia współczesny kontekst praw harmonii Karola Adamieckiego w podejściu procesowym. Przedstawiono wybrane definicje procesu oraz zarys charakterystyki podejścia procesowego. Wyjaśniono związki podejścia procesowego z zarządzaniem procesami. Wskazano główne determinanty podejścia procesowego. Omówiono pojęcie doskonalenia, jak i jego aspekty w ujęciu organizacji. Stwierdzono, że wszystkie prawa harmonii znajdują uzasadnienie we współczesnym podejściu do doskonalenia procesów w organizacji, tym samym są jedną z teoretycznych podstaw zarządzania procesami w ujęciach: operacyjnym (podejście procesowe), strategicznym (podejście systemowe) oraz doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
Audity nie powinny być czynnikiem hamującym czy blokującym rozwój firmy. Wykorzystane jako jeden z elementów monitorowania działalności firmy mogą stanowić o wzroście dynamiki jej rozwoju. Zgodnie z definicją sformułowaną w normie PN-EN ISO 19011:2012, audyt to systematyczny, niezależny i udokumentowany proces uzyskiwania dowodów z auditu oraz ich obiektywna ocena w kierunku stopnia spełnienia kryteriów auditu. Obecnie daje się zauważyć niepokojącą tendencję przekształcania auditu w narzędzie kontroli, co znacząco odbiega od przytoczonej definicji. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwo nie ma możliwości osiągnięcia założonych wyników bez wdrożenia rozwiązań organizacyjnych i technicznych odnoszących się stricte do planowania i przeprowadzania procesu produkcyjnego oraz funkcjonowania całej organizacji. Ciągłe doskonalenie procesów oraz efektywne wykorzystywanie zasobów jest niezbędne do optymalizacji oraz racjonalizacji działalności przedsiębiorstwa i uzyskania przewagi konkurencyjnej. W celu wyprzedzania konkurencji oraz dostosowywania się do oczekiwań nabywców organizacje tworzą własne modele i formy zarządzania, które pozwalają im na osiągnięcie innowacyjności działań, szybką reakcję na zmiany w otoczeniu, a także minimalizację kosztów oraz strat w trakcie realizacji standardowych procesów produkcyjnych. Przykładem tego rodzaju działań jest Bombardier Operations System (BOS), który jako strategia operacyjna ma za zadanie zapewnienie bezbłędnej realizacji projektów oraz pobudzenie do ciągłego doskonalenia procesów. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie orientacji i struktury BOS oraz przedstawienie efektów wdrożenia w oddziale w Katowicach. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony szukaniu odpowiedzi na pytanie: czy spójność organizacji rozumiana jako konieczność wzajemnego dostosowania decyzji kierowniczych i wykonawczych podejmowanych w różnych podsystemach, funkcjach i częściach organizacji może stać się uniwersalną zasadą zarządzania i jednocześnie atrybutem jej doskonałości. Sygnalizowana przez wielu przedstawicieli nauk ekonomicznych potrzeba holistycznego spojrzenia na przedsiębiorstwo i procesy zarządcze wymaga zastosowania w ocenie doskonałości różnego typu organizacji takich miar doskonałości, które będą miały charakter uniwersalny tzn. będą mogły być stosowane do oceny każdego typu organizacji i będą silnie skorelowane z efektami ich działania. Taką miarą może być spójność organizacyjna. Od lat 70. XX w. prowadzone są badania nad użytecznością tej miary doskonałości organizacji. W artykule pokazano istotę zasady spójności oraz różne podejścia do badania spójności w obszarze zarządzania strategicznego. Badania zaprezentowane w artykule pokazały, że poziom spójności badanych organizacji jest pozytywnie skorelowany z efektami ich działalności. Spójność jest ważnym atrybutem organizacji i jej pomiar powinien stać się podstawą oceny jakości zarządzania przedsiębiorstw. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.