Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doskonalenie zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule tym autor próbuje przybliżyć zagadnienia konieczne do zrozumienia tego, czym jest samodoskonalenie. Prowadzone tu analizy mają na celu wykazać ewentualną możliwość lokowania rozważań nad samodoskonaleniem w prakseologii - czyli nauce o sprawnym i skutecznym działaniu.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z koncepcją, przyjętą przez niemal wszystkich ekspertów w dziedzinie gospodarki, współczesne społeczeństwa nie opierają się już tylko na przemyśle, ale także na wiedzy. Uczenie się organizacji to współczesny megatrend, który zmusza wszystkie kraje, zwłaszcza te będące członkami Organizacji Współpracy i Rozwoju (Organization for Economic Cooperation and Development, OECD), aby w sposób szczególny zwracały uwagę na kwestie wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności oraz dbały o kształtowanie tzw. kompetencji XXI wieku. Okazuje się, że tradycyjne koncepcje edukacyjne są dziś nieaktualne, a systemy edukacyjne wielu państw nierzadko przeszły radykalne reformy. W Polsce taką reformą była zmiana systemu nadzoru pedagogicznego w 2009 roku oraz wprowadzenie tzw. wymagań państwa wobec szkół i placówek tworzących polski system edukacyjny. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, w jaki sposób są planowane i organizowane procesy edukacyjne w placówkach doskonalenia nauczycieli w Polsce w świetle wyników ewaluacji zewnętrznej(fragment tekstu)
3
Content available remote Doskonalenie i rozwój pracowników globalnych organizacji
75%
Artykuł prezentuje rolę oraz znaczenie szkoleń pracowników współczesnych organizacji. Przedstawiono determinanty planowania szkoleń. Omówiono najpopularniejsze metody i techniki doskonalenia pracowników. Zaprezentowano także metody oceny skuteczności szkoleń.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono rozważania na temat znaczenia formy zatrudnienia - rozumianej tu jako oparty na określonych podstawach prawnych stosunek pomiędzy przedsiębiorstwem użytkującym a osobą świadczącą pracę - dla podejścia do doskonalenia zawodowego pracowników. Problematyka różnorodności form zatrudnienia stanowi aktualny obszar zainteresowań na gruncie dociekań naukowych, jak i praktyki zarządzania zasobami ludzkimi. Poprzez wykorzystanie metody studium przypadków dokonano próby odpowiedzi na pytanie: jakie znaczenie w praktyce objętych badaniami 14 przedsiębiorstw miało zastosowanie niestandardowych form zatrudnienia dla kształtowania doskonalenia zawodowego pracowników. W próbie badawczej znajduje się 7 przedsiębiorstw dużych i 7 z tzw. sektora MSP. W zastosowanej metodzie studium przypadków oparto się na podejściu komparatywnym, w ramach którego badane w rzeczywistym kontekście przypadki analizowano głownie metodami jakościowymi. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem niniejszego artykułu - mającego charakter wycinkowy i niestanowiącego pełnej weryfikacji podjętego zagadnienia - jest próba identyfikacji obszarów szkoleniowych pracowników wykonawczych zatrudnionych w przemyśle maszynowym. Osiągnięcie celu głównego wymagało zrealizowania celów pośrednich. Na płaszczyźnie projektowej kluczowe było skonstruowanie - pozostającego w ścisłej relacji z badanym sektorem - formularza oceny; na tym etapie rekonstrukcja i interpretacja literatury przedmiotu została wsparta praktycznymi doświadczeniami autorów, obserwacją uczestniczącą oraz twórczą dyskusją wśród celowo dobranych ekspertów. W wymiarze empirycznym intencją autorów było ustalenie, w jakim stopniu - w ramach wyselekcjonowanych obszarów - w przedsiębiorstwach objętych badaniem należy prowadzić szkolenia.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Doskonalenie zawodowe pracowników (inwestowanie w kapitał ludzki)
75%
Głównym celem niniejszej publikacji jest wykazanie wpływu doskonalenia zawodowego pracowników (inwestowanie w kapitał ludzki) na rozwój społecz-nogospodarczy kraju i budowanie przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw. Do realizacji celu głównego wykorzystano kilka celów szczegółowych, jak: uwarunkowania ekonomiczno-społeczne doskonalenia zawodowego, odniesienie do systemów doskonalenia zawodowego w innych krajach, znaczenie edukacji jako inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
7
75%
Szybko zmieniająca się sytuacja na rynku pracy wymusza na osobach zajmujących się zawodowo rachunkowością nieustanne doskonalenie swoich umiejętności oraz zdobywanie nowych. Aktywność poznawcza wyrażająca się w postawie lifelong learning jest w tej dziedzinie szczególnie istotna. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie potrzeby ciągłego doskonalenia zawodowego oraz wybranych możliwości zdobywania i doskonalenia zawodowego poza studiami wyższymi. Dla realizacji tak określonego celu zastosowano metodę przeglądu polskiej i międzynarodowej literatury tematu. Przeprowadzono analizę wybranych form doskonalenia zawodowego pod kątem możliwości zdobycia potrzebnej wiedzy oraz faktu jej udokumentowania w sposób uznany na rynku pracy. Analiza prowadzi autorów do wniosku, iż potrzeba ustawicznego doskonalenia zawodowego jest coraz bardziej rozumiana w tym środowisku. Świadczy o tym rosnąca liczba osób kształcących się na studiach podyplomowych czy w SKwP na kursach certyfikowanych(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano wykorzystanie symulatorów lotniczych w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego personelu lotniczego. Zadania lotnicze realizowane są w środowisku trudnym dla człowieka. Proces szkolenia i doskonalenia lotniczego wspierany jest w coraz większym zakresie przez trening symulacyjny. Proces szkolenia teoretycznego, praktycznego i treningu winien odbywać się w warunkach maksymalnie zbliżonych do sytuacji jakie maja miejsce w realnym działaniu. (fragment tekstu)
W artykule autorzy opisują lotnicze urządzenia wspomagające praktyczne szkolenie lotnicze, ze szczególnym uwzględnieniem symulatora lotniczego. Specjalistyczny trening na lotniczych urządzeniach treningowych, wspomagający proces szkolenia lotniczego, jest zasadniczą metodą całościowego oddziaływania na organizm pilota, który kompleksowo rozwija pożądane cechy psychofizyczne szkolonego. Autorzy przedstawili zastosowanie lotniczych urządzeń treningowych w szkoleniu i doskonaleniu lotniczym oraz wykazano rolę treningu symulacyjnego pod kątem bezpieczeństwa lotów. W dalszej części wykazano rolę symulatorów lotniczych w szkoleniu i doskonaleniu personelu lotniczego. Wykazano, że wykorzystanie lotniczych urządzeń symulacyjnych jest bezcenne, a ich zastosowanie w lotnictwie będzie miało coraz szerszy zakres. (fragment tekstu)
W artykule wykazano, że poziom bezpieczeństwa dzisiejszego lotnictwa państwowego i komercyjnego zależy w szerokim zakresie od technologii symulacji stosowanych w celach szkoleniowych i doskonalenia umiejętności lotniczych. Również symulację szeroko stosuje się w dochodzeniach lotniczych, badaniach konstrukcji lotniczych, symulacji ruchu lotniczego i lepszego zrozumienia interakcji zachodzących pomiędzy pilotem - samolotem - środowiskiem zadaniowym. W dalszej części opisano funkcje treningu symulacyjnego oraz kształtowanie świadomości sytuacyjnej podczas szkolenia i doskonalenia personelu lotniczego. (fragment tekstu)
W artykule odniesiono się do kwestii związanych z rozwojem podejścia do szkolenia pilotów na przestrzeni rozwoju lotnictwa. Autorzy poddali analizie opierając się na literaturze przedmiotu, opiniach ekspertów oraz własnych doświadczeniach zasadnicze czynniki kształtujące podejście do metod, technik, narzędzi stosowanych w szkoleniu lotniczym pilotów cywilnych i wojskowych poprzez pryzmat czterech zasadniczych okresów - er, ukształtowanych poprzez zmiany w sposobie podejścia do tego szkolenia.(fragment tekstu)
12
Content available remote Samoocena jako narzędzie doskonalenia
75%
Certyfikowana wg ISO 9001 organizacja powinna doskonalić skuteczność systemu zarządzania jakością, korzystając z dostępnych narzędzi. Każda organizacja ma świadomość, że aby uzyskać przewagę konkurencyjną musi nie tylko mieć na uwadze wpływ otocznia i warunki zewnętrzne. Istotne są również zmiany zachodzące wewnątrz organizacji oraz działania dobrze rokujące przyszłość. Ciągłe doskonalenie organizacji, oparte na podstawie obiektywnych danych oraz bezpośrednio zebranych informacji, jest więc nierozłącznym elementem zarządzania jakością. Przegląd zarządzania, audyt, badanie satysfakcji klienta i samoocena są narzędziami służącymi dokonywaniu oceny przedsiębiorstwa. Za efekt wykorzystania tych narzędzi uważa się skuteczne wykrywanie występujących błędów oraz marnotrawstwa. W artykule poddano analizie Autoryzowany Serwis Samochodów Ciężarowych VOLVO w Szczecinie. Wykorzystując arkusz samooceny oparty na kryteriach Polskiej Nagrody Jakości, oceniono bieżący stan przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja propozycji metodycznej, dotyczącej pomiaru i oceny postaw przedsiębiorczych oraz zaangażowania studentów w proces doskonalenia kompetencji zawodowych. Przedstawiono w nim wyniki badania pilotażowego, przeprowadzonego wśród studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. A. Silesiusa w Wałbrzychu, które posłużyły do weryfikacji opracowanego narzędzia - formularza ankietowego. Wyniki badania mogą stanowić inspirację dla osób przygotowujących programy kształcenia w szkołach wyższych (zwłaszcza na kierunkach o profilach praktycznych), tak aby odpowiadały na współczesne wyzwania rynku pracy oraz potrzeby studentów. Badanie ankietowe pozwoliło na prezentację graficzną wyników w postaci macierzy zaangażowania studentów w prace zespołowe oraz powstanie listy najczęstszych przyczyn braku ich zaangażowania zarówno w pracę grupową, jak i w rozwój własny.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Proposal of Employee Competency Improvement
75%
Kompetencje pracownicze stanowią jeden z najbardziej pożądanych zasobów, które prowadzą do wzrostu konkurencyjności w biznesie. W zmieniającym się środowisku gospodarczym, które charakteryzuje się konkurencyjnym rynkiem globalnym i bazuje na wiedzy, znaczenie rozwijających się pracowników staje się kluczową kwestią. Świat przeżywa wiele globalnych zmian. Najważniejsze zmiany to: informatyzacja, innowacyjność, integracja globalizacja. Nie jest w zasadzie możliwe, aby zidentyfikować i opisać wszystkie kompetencje, które muszą cechować różne zawody i mają umożliwić sprostanie wyzwaniom zmiany. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie i scharakteryzowanie systemu prowadzącego do ciągłego doskonalenia kompetencji pracowniczych. Proponowany system ciągłego doskonalenia przedstawia mechanizm składający się z kilku współpracujących elementów, metod i procedur. Ich zastosowanie może się przyczynić do poprawy kompetencji pracowniczych w firmie. Zaprezentowany system zastosować można w każdej firmie, która chce podnieść kompetencje pracowników. Takie lub podobne systemy poprawy kompetencji pracowników mogą być tworzone dla konkretnych wybranych stanowisk pracy, dla każdego szczebla hierarchii w firmie, a także dla firmy jako całości. Stworzenie modelu kompetencji, identyfikacja listy kompetencji nie są prostym zadaniem. Istnieją procedury w celu prawidłowego określenia kompetencji i rozwoju odpowiedniego modelu kompetencji. System niekończącej poprawy kompetencji powinien być realizowany w oparciu na zasadzie, zgodnie z cyklem ciągłego doskonalenia PDCA Deminga. Składa się z czterech faz: planowania, realizacji, kontroli i korekcji. Fazy te stanowią powtarzalny proces będący podstawą niekończącego się doskonalenia kompetencji w zmieniającej się firmie. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem artykułu jest dokonanie diagnozy aktualnego systemu szkolenia i doskonalenia zawodowego w Policji. Postawiono tym samym następujące problemy badawcze:1) Jakie czynniki i dlaczego w szkoleniu oraz doskonaleniu zawodowym policjantów powinny podlegać systematycznemu diagnozowaniu oraz projektowaniu zmian w tym zakresie?2) Czy zasadny jest aktualny system szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów w kontekście wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego? (fragment tekstu)
W poniższej publikacji przedstawiono realizowany w Instytucie Lotnictwa w Warszawie program praktyk studenckich oraz program staży przemysłowych dla młodych pracowników naukowo-badawczych uczelni technicznych z kraju i z zagranicy. Wieloletnie doświadczenie zawodowe pracowników, a także nowoczesna baza certyfikowanych, nowoczesnych laboratoriów pozwala przekazać wiedzę, której poziom jest wysoko notowany na świecie. Prowadzone nowe projekty oraz specjalizowane szkolenia w organizacjach projektowych i obsługowych Instytutu Lotnictwa umożliwiają praktykantom zapoznanie się ze współczesnymi technologiami w szeroko rozumianym obszarze około lotniczym. Autor w pracy przedstawił możliwości programowe proponowane potencjalnym praktykantom w laboratoriach aerodynamicznych, wytrzymałościowych, badania osprzętu i instalacji lotniczych, środowiskowych i silnikowych. Zamieszczono ramowe programy, które są realizowane przez studentów i stażystów. W zakończeniu przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia, a także plany na przyszłość. Prowadzony tym sposobem marketing Instytutu Lotnictwa pozwala spopularyzować jednostkę w kraju i za granicą. Wymierne korzyści to kontakty z podobnymi firmami na świecie, a także pozyskanie w perspektywie nowych cennych pracowników.(abstrakt oryginalny)
Analogicznie do zmian w gospodarce i pojawiających się nowych wyzwań biznesowych ewoluuje też rola działów personalnych w firmach. Jest to konsekwencją zmiany oczekiwań biznesu wobec HRowców pod kątem realizacji strategii. Nie bez znaczenia staje się także trend przechodzenia od Human Resources (zasoby ludzkie) do Human Capital (kapitał ludzki). Oznacza to bowiem zmianę postrzegania pracownika w organizacji. Działy HR dbając o rozwój wiedzy i umiejętności pracowników, nie powinny zapominać także o własnym rozwoju. (fragment tekstu)
Przedmiot artykułu stanowią warsztaty doskonalenia zawodowego dla instruktorów i wykładowców z punktu widzenia regulacji prawnych. Praca aspiruje do całościowego - choć siłą rzeczy skrótowego - ujęcia przedmiotowej kwestii. W toku narracji autor sformułował postulaty de lege ferenda dotyczące między innymi nadzoru nad warsztatami oraz sankcji za niedopełnienie obowiązku uczestnictwa w tych wydarzeniach.(abstrakt oryginalny)
Superwizja jest jednym z najistotniejszych procesów wspierających i integrujących osobisty i zawodowy rozwój coacha. Ostatnio zyskuje na popularności, wkrótce stanie się niezbędna dla utrzymania efektywnej drogi rozwoju każdego coacha. Dlaczego? (fragment tekstu)
Artykuł opisuje projekt "Doskonalenie zawodowe jako wzrost konkurencyjności rzemiosła" w ramach wspólnotowego programu "Leonardo da Vinci", który został zrealizowany przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie w dniach 23-27 sierpnia 2004 roku. Dotyczył on wymiany 10-cio osobowej kadry rzemieślników szkolących w swoich zakładach pracowników młodocianych w zawodach: cukiernik, piekarz, mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych. Wymiana ta, miała na celu porównanie polskiego i niemieckiego systemu wstępnego kształcenia i szkolenia zawodowego w zakładach rzemieślniczych.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.