Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Double taxation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł przedstawia czym jest podwójne opodatkowanie oraz jakim jest problemem przy dynamicznie rozwijającej się gospodarce oraz wielu transakcjach zagranicznych, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i prawne osiągają dochody równocześnie w kraju i za granicą. Opisuje zakres podmiotowy oraz przedmiotowy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szczególną uwagę zwraca na metody radzenia sobie z podwójnym opodatkowaniem, aby nie ponosić kosztów podatkowych za ten sam dochód w kraju i za granicą. Została przedstawiona metoda wyłączenia (pełnego oraz z progresją) i metoda odliczenia (pełnego oraz proporcjonalnego), które zostały oparte na przykładach. Jako osobny temat została potraktowana kwestia opodatkowania dywidendy, która również została oparta przykładem.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy podatkowe transferu środków pieniężnych, dokonywanego przez firmy w skali międzynarodowej. Zasadą porządkującą była zasada neutralności opodatkowania. Ograniczono się do analizy transferu środków pieniężnych w spółkach kapitałowych. Podkreślono mechanizm podwójnego opodatkowania. Odwołano się też do istniejących teoretycznych rozważań, dotyczących neutralności w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące stosowania przepisów w zakresie przypisywania zysku do zagranicznego zakładu - wynikających zarówno z umów podatkowych, jak i przepisów krajowych po ich zmianie od 2019 r. Wskazano na błędnie przyjęte w polskich ustawach podatkowych dotyczących opodatkowania dochodu założenie o tożsamości relacji pomiędzy zagranicznym zakładem i jednostką macierzystą z relacjami pomiędzy podmiotami powiązanymi. W konsekwencji tego założenia od 2019 r. stosowanie przepisów krajowych dotyczących zagranicznego zakładu prowadzi do zjawiska podwójnego opodatkowania lub podwójnego nieopodatkowania dochodu.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono aktualne problemy podatkowe dotyczące rozpoznania zagranicznego zakładu w Polsce w świetle najnowszego orzecznictwa. Z uwagi na obszerność zagadnienia przeanalizowano dwie okoliczności ustanawiające zagraniczny zakład, a mianowicie agenta zależnego i stałą placówkę w kontekście pracy zdalnej. Analizę orzecznictwa przeprowadzono w porównaniu do rekomendacji zawartych w Komentarzu do Modelu Konwencji OECD - dalej Komentarz do MK OECD - na którym są wzorowane polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Reasumując można podkreślić, iż obowiązujące dotychczas konwencje podatkowe wiążące Polskę z innymi państwami w większości zostały zawarte w latach 70. Były więc one zawarte w przeciwstawnych warunkach gospodarczych i międzynarodowych, w których znalazła się Polska. W ówczesnej sytuacji naszego kraju, która w praktyce eliminowała międzynarodową współpracę gospodarczą, zawarte przez Polskę konwencje podatkowe nie miały właściwie znaczenia. W wyniku dokonanych w latach 90. reform gospodarczych i politycznych Polska i jej gospodarka włączyły się bez ograniczeń do międzynarodowej wymiany dóbr, kapitałów i osób. Polskie podmioty gospodarcze rozpoczęły własną działalność gospodarczą za granicą. Koniecznym stało się wynegocjowanie nowych konwencji podatkowych z państwami, które najwięcej inwestowały w naszym kraju, w celu zapewnienia stabilnych podstaw dla rozwoju międzynarodowej współpracy gospodarczej Polski. Nowe konwencje podatkowe zostały wynegocjowane z Austrią, Belgią, Danią, Niemcami, Królestwem Niderlandów, Szwecję. Różnice między obowiązującymi dotychczas a nowo zawartymi konwencja- mi dotyczą: nowych zasad poszczególnych źródeł dochodu, zasad wzajemnej po- mocy administracyjnej organów podatkowych w zwalczaniu unikania i uchylania się od opodatkowania.
6
Content available remote Ceny transferowe a ryzyko podwójnego opodatkowania
75%
W artykule poddano analizie skutki podatkowe stosowania cen transferowych przez podmioty powiązane. Rozważania koncentrują się wokół aspektów międzynarodowych transfer pricing, tj. stosowania cen transferowych pomiędzy spółkami polskimi i zagranicznymi, wchodzącymi w skład struktury koncernowej (podmioty powiązane). Dokonanie korekty dochodu przez państwo, któremu groziło uszczuplenie wpływów podatkowych, może prowadzić do międzynarodowego podwójnego - w sensie ekonomicznym - opodatkowania przerzuconej części dochodu, tj. zarówno przez podatnika, któremu przypisano dochód, jak i przez podmiot z nim powiązany. W artykule przedstawiono możliwości zmniejszania, a nawet eliminacji ryzyka podatkowego, zwłaszcza poprzez (korespondującą) korektę wysokości podatku w państwie, w którym (przesunięty) dochód faktycznie został wykazany i opodatkowany. (fragment tekstu)
7
Content available remote Międzynarodowe opodatkowanie emerytur - ujęcie modelowe
75%
Transgraniczne wypłaty świadczeń emerytalnych są jednym z elementów wzorcowych postanowień ujętych w konwencjach modelowych OECD i ONZ, na których wzorują się państwa zawierające umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zasadniczo praktyka traktatowa państw w niewielkim stopniu odbiega od postanowień wzorcowych. Wyjątkiem są regulacje dotyczące opodatkowania emerytur. Wynika to z tego, iż zróżnicowanie systemów zabezpieczenia społecznego jest w poszczególnych państwach tak duże, że przy podziale władztwa podatkowego między państwem źródła dochodów emerytalnych a państwem rezydencji ich beneficjenta ich uwzględnienie wymusza zastosowanie rozwiązań odbiegających od modelowych, tak aby zabezpieczyć interesy fiskalne umawiających się państw. (fragment tekstu)
Republika Słowacji jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Współpraca trans graniczna pomiędzy naszymi krajami rozwija się nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Jednym z obszarów, w którym pomiędzy Polską a Słowacją pojawiają się konflikty jest sposób opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku. Jeszcze do końca 2014 roku polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z optymalizacji niektórych obciążeń podatkowych, w tym z braku opodatkowania wypłat dywidend wypłacanych przez spółki posiadające siedzibę na Słowacji. Celem artykułu jest analiza problemów podatkowych, z jakimi muszą się zmierzyć polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na Słowacji oraz przedstawienie zmian, które wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r. w zakresie opodatkowania dochodu i majątku. (abstrakt oryginalny)
Różnice w opodatkowaniu dochodów spółek, występujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej, dotyczą zarówno stawek podatku, jak i ustalania dochodu do opodatkowania. Utrudniają one funkcjonowanie jednolitego rynku. Dlatego konieczne są reformy w celu zapewnienia przedsiębiorstwom jednakowych pod względem podatkowym warunków funkcjonowania.
Międzynarodowe umowy w sprawie zapobiegania podwójnego opodatkowania jako instytucja międzynarodowego prawa finansowego znane są już od dawna. Najstarszą umową tego typu jest konwencja zawarta między Prusami i Holandią w 1851 roku. W okresie międzywojennym Liga Narodów opracowała wzorce porozumień zapobiegających podwójnemu opodatkowaniu. W tym okresie Polska zawarła umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z Republiką Czechosłowacką , z Wolnym Miastem Gdańskiem , z Węgrami i Austrią. Przy zawieraniu tych umów Polska posługiwała się modelowym porozumieniem z 1923 roku. W okresie międzywojennym zostało zawartych kilka traktatów handlowych nie dopuszczających do podwójnego opodatkowania niektórych przedmiotów lub podmiotów podatkowych. Traktaty handlowe były zawarte między innymi z Francją, Danią, Finlandią, Irlandią i Holandią. Wszystkie te traktaty zawierały klauzule największego uprzywilejowania i gwarantowały umawiającym się państwom, że pod warunkiem wzajemności Polska będzie przestrzegała tych samych zasad zapobiegających podwójnemu opodatkowaniu, jakich zobowiązała się przestrzegać w stosunku z państwami, z którymi zawarła odpowiednie umowy. Międzynarodowe umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu wyznaczają zakres jurysdykcji podatkowej umawiających się państw. Ich celem nie jest zmiana zobowiązań podatkowych podatników krajów - stron umowy. Umowy te nie zastępują wewnątrzpaństwowych ustaw podatkowych porozumiewających się państw. Jeżeli określony dochód (lub majątek) zgodnie z wewnątrzpaństwowymi przepisami nie podlega obowiązkowi podatkowemu, umawiające się państwo nie może takiego dochodu (lub majątku) obciążyć podatkiem nawet wtedy, gdy umowa międzynarodowa traktuje go jako podlegający opodatkowaniu.(fragment tekstu)
W publikacji przedstawiono polskie umowy dotyczące unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania. Autorka omawia problemy związane z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania zawieranych z rajami podatkowymi, opodatkowania dochodu spółek zależnych, jak również niekorzystnych zapisów dotyczących dochodu uzyskiwanego przez osoby fizyczne z pracy najemnej. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój cywilizacyjny i gospodarczy, jaki w naszym stuleciu stał się udziałem wielu państw świata, oraz ciągle rosnąca współzależność pomiędzy nimi, doprowadziły do znacznego umiędzynarodowienia współczesnej działalności gospodarczej, co w efekcie doprowadziło do gwałtownego wzrostu wielkości trans- granicznego przepływu kapitału, siły roboczej, jak również wymiany towarów i usług. Rosnąca wciąż liczba zawieranych transakcji międzynarodowych oraz realizowanych zagranicznych inwestycji unaoczniła problem dotyczący właściwego opodatkowania dochodów uzyskiwanych z takiego rodzaju działalności. Taka działalność jest bowiem związana z minimum dwoma państwami, co przekłada się na minimum dwie, czasami skrajnie różne, jurysdykcje podatkowe. Jurysdykcja podatkowa jest niczym innym jak elementem suwerenności państwowej, który ma charakter pierwotny, tzn. nie wypływa z żadnego odmiennego i zewnętrznego porządku prawnego. W związku z tym powszechnie uznaj e się, że prawo suwerennych państw do nakładania podatków jest nieograniczone. Dysponent pierwotnej jurysdykcji podatkowej suwerennie określa stosunek i zakres, w jakim czyni on użytek z przysługującego mu prawa do nakładania podatków. W świetle międzynarodowej działalności gospodarczej, każde państwo z osobna, działając w ramach przynależnej jurysdykcji podatkowej (autonomicznie wytyczając przesłanki powstawania obowiązku podatkowego), może opodatkowywać nie tylko dochody uzyskiwane przez własnych obywateli (rezydentów danego państwa) na własnym terytorium, ale również dochody uzyskiwane przez nich na terytorium innego państwo oraz dochody obywateli (rezydentów innego państwa) powstałe na własnym terytorium. Głównym zamierzeniem poniższych rozważań jest ukazanie wpływu globalnych regulacji na sposób oraz wysokość opodatkowania międzynarodowych transferów pieniężnych dokonywanych z tytułu zakupu/świadczenia usług (w tym świadczenia pracy), jak również pozostałych transakcji mających charakter stricte niematerialny przez polskich rezydentów podatkowych. W związku z tym podstawą problemową wymagającą przeprowadzenia wyczerpującej analizy stało się pojęcie "podwójnego opodatkowania", a także sposoby i metody jego unikania. Nadrzędnym celem przedstawionych rozważań jest szczegółowa weryfikacja postanowień międzynarodowych traktatów podatkowych zawartych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a państwami trzecimi oraz ich interpretacja z punktu widzenia zarówno polskich przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ocenę zmian regulacji dotyczących cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zmiany te obowiązywać będą w Polsce od 1 stycznia 2019 r. Oceny dokonano poprzez porównanie i weryfikację zgodności zmian ze standardami międzynarodowymi wynikającymi z rekomendacji OECD dotyczących cen transferowych. Zapewnienie zgodności ze standardami międzynarodowymi jest bowiem warunkiem pozwalającym na zastosowanie mechanizmów unikania ekonomicznego podwójnego opodatkowania dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi w sytuacji szacowania dochodów jednego z nich. Ocenę zgodności przeprowadzono względem najważniejszych zmian dotyczących skorygowanego podejścia do stosowania międzynarodowego standardu dotyczącego cen transferowych, zasady arm's length. Skorygowane podejście do zasady arm's length wprowadza kilka zmian, z których najważniejsza dotyczy nałożenia dodatkowych obowiązków dotyczących ustalania na bieżąco cen transferowych oraz uprawnienia organów podatkowych do stosowania instytucji uznania w przypadku zmiany charakteru transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi lub jej pominięcia. Istotność tego zagadnienia wynika z zaproponowanego brzmienia przepisu, które nie nakłada istotnych ograniczeń przeciwdziałających nadmiernej uznaniowości organów podatkowych. W artykule wskazano, które zmiany przepisów budzą wątpliwości co do ich zgodności ze standardami międzynarodowymi. Są to zarazem zagadnienia prowadzące do powstawania sporów międzynarodowych, które będą skutkować brakiem możliwości uniknięcia podwójnego opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Klauzule antyabuzywne w międzynarodowym unikaniu opodatkowania
63%
Cel - Celem artykułu jest prezentacja środków antyabuzywnych, to jest mechanizmów prawnych stosowanych w celu zwalczania niedozwolonego użycia i wykorzystywania przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści podatkowych. Metodologia badania - Jako metodę badawczą wykorzystano studia literaturowe. Wynik - Wynikiem niniejszego artykułu są wnioski de lege ferenda w zakresie potencjalnych możliwości uszczelniania polskiego systemu podatkowego. Oryginalność/wartość - Artykuł prezentuje wartości poznawcze w zakresie sposobów i technik ograniczania nadużywania przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W opracowaniu przedstawiono podstawowe narzędzia zwalczania agresywnego planowania podatkowego zarówno na gruncie regulacji wewnętrznych, jak i postanowień umownych. (abstrakt oryginalny)
The issue of double taxation avoidance is immensely important for tax planning exercised by international holding companies. The present article presents the issue of cross-border related parties employing double taxation agreements for the purpose of devising their tax strategies. In particular, elaboration on double taxation avoidance through the use of countries bearing the characteristics of tax havens deserves attention. The nature of these countries allows for an optimal adoption of strictly defined constructions provided for in double taxation agreements. Analysis also covers the phenomenon of double taxation in the legal and economic sense. This perspective is significant for taxation of international holding companies as well. (original abstract)
Opracowanie poświęcono wyjaśnieniu pojęcia uprzedniego porozumienia cenowego (advance pricing agreements). Wymieniono zalety, wady, rodzaje uprzedniego porozumienia cenowego. Wskazano na skutki i procedury zawarcia tego porozumienia, oraz nakreślono sytuację uprzednie porozumienie cenowe - projektowane zmiany ordynacji podatkowej.
Międzynarodowe prawo podatkowe jest znaczącą dziedziną prawa międzynarodowego. Specyficznym przedmiotem regulacji prawnej jest tu w głównej mierze rozdział pomiędzy suwerennymi państwami kompetencji do opodatkowania tych samych zjawisk gospodarczych, a zwłaszcza osiąganego dochodu. Nie pozostaje to bez znaczenia dla wykładni jego przepisów. Umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu są stosowane przede wszystkim w stosunkach między państwem a jednostkami poddanymi jego jurysdykcji podatkowej. Ten fakt determinuje powszechność stosowania przepisów tych umów. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest potrzeba pogłębionej refleksji nad ich treścią, odtwarzaną w procesie interpretacji tych aktów prawnych, a w konsekwencji także nad zasadami wykładni przepisów międzynarodowego prawa podatkowego. Artykuł przedstawia najbardziej ogólne uwarunkowania społeczne i polityczne, w jakich tworzone jest i funkcjonuje międzynarodowe prawo podatkowe.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są zagadnienia związane z kształtowaniem przez państwa swojej jurysdykcji w sprawach podatkowych. Wychodząc z prawnomiędzynarodowej koncepcji jurysdykcji państwa, autorka wskazuje, że wykonywanie przez państwa jurysdykcji podatkowej poddane jest -podobnie jak wykonywanie jurysdykcji w każdej innej dziedzinie aktywności państwowej - ograniczeniom wynikającym z norm prawa międzynarodowego, począwszy od zwyczajowej zasady sformułowanej w sprawie statku Lotus (Lotus principle), po indywidualne zobowiązania międzynarodowe przyjmowane przez państwa w postaci wielo- i dwustronnych traktatów dotyczących podatków, zwłaszcza umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szczególną formą współpracy międzynarodowej w sprawach podatkowych są wielostronne porozumienia pomiędzy jurysdykcjami podatkowymi. Przykład dwóch z nich - konwencji z 1988 r. o udzielaniu wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych oraz konwencji z 2016 r. implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku - daje asumpt do konstatacji, że państwa, przyjmując na siebie zobowiązania międzynarodowe, dążą z jednej strony do ujednolicenia i uszczelnienia systemów podatkowych, z drugiej zaś do coraz precyzyjniejszego wyznaczenia granic pomiędzy swoimi jurysdykcjami podatkowymi.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Założenia modelowe opodatkowania dochodów
63%
Artykuł zawiera opis trzech historycznych modeli opodatkowania dochodów. Na przestrzeni wieków modele te znalazły zastosowanie w systemach podatkowych różnych państw. Aktualnie problematyka ujęć modelowych opodatkowania dochodów koncentruje się na dwóch zagadnieniach: unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ograniczaniu różnic występujących w zasadach opodatkowania dochodów przedsiębiorców w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Legal and Economic Consequences of Tax Evasion
63%
The taxation is related to almost every economic process and any form of economic activity of the entity which is a taxpayer. Taxes have become a factor that reduce their income and ability to meet individual needs. For this reason taxpayers seek to defend from the taxation. Tax evasion is a negative phenomenon with a very far-reaching consequences for fiscal situation of the state. Tax evasion involves the breakdown of the balance of the tax system established by the legislator. Some of taxpayers will avoid payment of the tax, while others in the same situation will be forced to fully bear the tax burden. This kind of disruption of this balance, especially in case of economic activity, is highly unprofitable for the entire economy. This situation may lead to further disruptions in the macroeconomic area of the state as well as in terms of the competitiveness of individual entities. The primary consequence of tax evasion is reduction of budget revenues. However, it is extremely difficult to fully identify and describe all the effects of illegal reduction of the tax burden. It is connected with the fact that particular elements of tax evasion influence on each other. Economic and legal consequences of tax evasion can be divided into direct and indirect. Those consequences are closely related and interact to each other. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.