Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  DuPont analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Analiza Du Ponta jest powszechnie stosowana do badania uwarunkowań rentowności kapitałów własnych (ROE) w przedsiębiorstwach. Celem pracy jest ocena efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa Karol Kania i Synowie za pomocą analizy finansowej w postaci modelu Du Ponta, uzupełnionego wybranymi wskaźnikami analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa. Badaniem objęto lata 2008-2010.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Piramida Du Ponta w sektorach niefinansowych w Polsce w latach 2005-2009
100%
Celem tego opracowania jest identyfikacja determinantów wskaźnika rentowności kapitałów własnych w poszczególnych sektorach, dokonana z wykorzystaniem modelu Du Ponta oraz próba ustalenia siły wpływu poszczególnych czynników na wielkość tego wskaźnika, przeprowadzona z wykorzystaniem współczynnika korelacji liniowej Pearsona. W artykule dokonany został również pomiar ryzyka rentowności finansowej dla poszczególnych sektorów z wykorzystaniem odchylenia standardowego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Determinants of Profitability of Enterprises of Meat Industry in Poland
75%
Celem badań było określenie siły i kierunków oddziaływania wybranych czynników na rentowność kapitału własnego przedsiębiorstw z branży mięsnej w Polsce w latach 2008-2012. Szczegółową analizą objęto 86 przedsiębiorstw, które zajmowały się ubojem żywca wieprzowego i przetwórstwem wieprzowiny oraz publikowały sprawozdania finansowe w analizowanym okresie. Rentowność badanych przedsiębiorstw określono na podstawie wskaźnika rentowności kapitału własnego. W celu określenia przyczyn jego zmian wykorzystano układ strukturalny, zwany analizą Du Ponta. Z badań wynika, że sektor mięsny charakteryzuje się stosunkowo małą rentownością. Związane jest to z dużymi kosztami produkcji, zwłaszcza pozyskania surowca oraz niskimi cenami sprzedaży produktów. Na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw wpływa także duże rozdrobnienie branży oraz ograniczona specjalizacja. Dodatkowym utrudnieniem są skandale wybuchające w mediach dotyczące produktów spożywczych, które ograniczają zaufanie konsumentów do produktów mięsnych. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwami mięsnymi wymaga zatem dokładnej analizy wskaźników rentowności. (abstrakt oryginalny)
Ocena przedsiębiorstwa powinna być dokonywana na podstawie systemu logicznego i syntetycznego myślenia, w celu określenia podstawowych relacji ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Powinno to służyć podejmowaniu decyzji gospodarczych przy wykorzystaniu analizy ex post i ex ante. Tak rozumiana analiza staje się pomocnym narzędziem zarówno dla menadżerów, jak i właścicieli przedsiębiorstwa. W artykule została przedstawiona próba oceny przedsiębiorstwa, wykorzystując cztery syntetyczne modele ekonomiczne, tzn: 1) modelu Du Pont, 2) modelu produktywności kosztów, 3) modelu MK (majątkowo-kosztowego), 4) modelu rentowności aktywów ogółem. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono jedną z "klasycznych" metod analizy efektywności finansowej - system analizy finansowej Du Ponta, wprowadzony i rozwinięty dla banków przez Davida Cole'a w 1972 r. Prezentację przeprowadzono na przykładzie jednego z dużych polskich banków. Istnieje wiele metod badania efektywności finansowej banków - w artykule opisano model dekompozycji wskaźnikowej zwrotu z kapitału Cole'a. Jest on oparty na analizie szeregu wskaźników, poczynając od najbardziej złożonych, które w dalszej części analizy podlegają postępującej dezagregacji na indykatory charakteryzujące się coraz prostszą budową. Model opisany został w ujęciu praktycznym, poprzez przeprowadzenie analizy jednego z dużych banków. Charakterystyka bilansu oraz rachunku zysków i strat tego podmiotu w znacznym stopniu odzwierciedla sytuację sektora bankowego w Polsce, szczególnie w grupie dużych podmiotów. W kolejnych etapach dekompozycji wskaźnikowej zilustrowano tendencje zmian efektywności finansowej instytucji.
W artykule zaprezentowano wyniki analizy czynników wpływających na rentowność kapitału własnego w gospodarstwach rolnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W badaniach wykorzystano zmodyfikowany model Du Ponta oraz analizą regresji. Materiał źródłowy stanowiły dane rachunkowości gospodarstw rolnych FADN. Badania wykazały, że rentowność kapitału własnego jest w sektorze rolnictwa bardzo niska i silnie zróżnicowana. Za najważniejszą przyczynę tego stanu należy uznać niską rentowność na poziomie operacyjnym, uzależnioną nie tylko od rentowności produkcji, lecz także w dużym stopniu od efektywnego wykorzystania majątku. Ponadto rentowność jest dodatkowo deprecjonowana przez brak efektu dźwigni finansowej, co wynika głównie z na ogół konserwatywnego podejścia do angażowania kapitału obcego oraz dużego wpływu kosztów finansowych na wyniki ekonomiczne. Na tle przeciętnego poziomu rentowności kapitału własnego w UE relatywnie korzystniej prezentują się gospodarstwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to z dość wysokiego poziomu rentowności na poziomie operacyjnym, a także z nadal bardzo niskich w tych krajach kosztów pracy. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Standard earnings management detection is performed using two routes: real earnings management (connected with inventory and expenses manipulations) and accrual earnings management (connected with revenue and accounts receivables manipulations). Neither of these two detection algorithms attempts to quantify earnings management and connect it with the infractions committed by the companies, charged by the regulator (in this case - U.S. SEC). In many known cases of revenue manipulation, it is not possible to say whether real or accrual based earnings management was used. In this research, we look at the cases of financial statement fraud, namely one of the most common variations - revenue manipulation, from the perspective of the practitioner and propose the way of detection and quantification of such manipulations. In order to distinguish the cases of earnings management, we use the components of DuPont formula. In addition, we also look at the accounting variables used in the calculation of the detection criterion and determine which ones of them play the main role in revenue manipulations. (original abstract)
Prezentowane opracowanie przedstawia wyniki badania wpływu wybranych czynników na wysokość wskaźnika rentowności kapitałów własnych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach badania sprawdzono jakie parametry modelu Du Pont wpływają na kształt miernika ROE w przypadku różnych przedsiębiorstw obecnych na GPW w Warszawie. Przeprowadzona analiza nie pozwoliła określić generalnego modelu zarządzania rentownością, pozwalającego na osiąganie wysokich stóp zwrotu z zainwestowanych kapitałów własnych. Mimo to wyniki badania umożliwiły wskazanie kilku istotnych prawidłowości rządzących stopą zwrotu z kapitałów własnych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowana jest identyfikacja czynników wpływających na rentowność kapitału własnego (ROE) trzech przedsiębiorstw wydobywających surowce skalne (Borowskie Kopanie Granitu Sp. z o.o., Grabinex Sp. z o.o. oraz Skalimex-Borów S.A.). W badaniu wykorzystano dane z lat 2008-2010 z Monitorów Polskich B. Analizę przeprowadzono na podstawie zmodyfikowanego modelu Du Ponta.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metodę obliczeniową przyczynowej analizy łańcuchowej (zwanej też piramidalną), bardzo przydatną do badania zjawisk zależnych w układach wielopoziomowo sprzężonych czynników przyczynowych. Podkreślono szczególnie jej przydatność w kontroli gospodarności.
Najważniejszymi interesariuszami w przedsiębiorstwie są właściciele oraz potencjalni inwestorzy. Określenie korzyści tej grupy interesariuszy możliwe jest przy wykorzystaniu całego szeregu wskaźników. Najczęściej wykorzystywanym jest wskaźnik rentowność kapitału własnego. Nie daje on jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co mają zrobić zarządzający przedsiębiorstwem, ażeby zwiększyć wartość tego wskaźnika. W celu identyfikacji parametrów mogących mieć wpływ na jego wielkość, można przeprowadzić analizę DuPonta zwaną także analizą piramidalną. Wykorzystując parametry finansowe z analizy DuPonta oraz współczynnik korelacji Pearsona, można zidentyfikować czynniki, na których swą uwagę powinni skupić zarządzający, ażeby zwiększyć w przyszłości rentowność kapitału własnego analizowanego podmiotu. W artykule na podstawie analizy danych największej w Polsce, zlokalizowanej w Gdańsku i notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki modowej - LPP SA, wykorzystując analizę ilościową statystyczną, zidentyfikowano czynniki, które w ciągu ostatnich 11 lat działalności operacyjnej spółki miały największy wpływ na rentowność kapitału własnego. W przypadku gdy czynniki w otoczeniu spółki nie ulegną zmianie, skupienie uwagi i podjęcie odpowiednich działań na tych zidentyfikowanych czynnikach, powinno w największym stopniu oddziaływać na polepszenie wskaźnika rentowności kapitału własnego LPP SA, czyli parametru który jest najważniejszy dla właścicieli. Wartość średnia wskaźnika rentowności kapitału własnego dla analizowanej spółki w badanym okresie była wysoka, co może wskazywać, iż zwiększenie jego wartości wymagać będzie działań w konkretnych obszarach, które mogą przynieść największe efekty. W przeprowadzonym badaniu zidentyfikowano parametry, które najsilniej oddziaływały na wartość wskaźnika rentowności kapitału własnego w ostatnich latach, są to: środki trwałe, koszty operacyjne, zobowiązania bieżące, kapitał własny, zysk operacyjny i przychody ze sprzedaży. Przy czym wzrost pierwszych trzech parametrów oznaczał spadek rentowności kapitału własnego, a wzrost dwóch ostatnich czynników oznaczał wzrost rentowności kapitału własnego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie czynników kształtujących rentowność kapitału własnego przy wykorzystaniu powszechnie znanego modelu Du Ponta oraz jego "zmodyfikowanej" wersji. Ponadto określono siłę i kierunek wpływu wybranych czynników kształtujących poziom rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach sekcji przetwórstwa przemysłowego. Do realizacji tak po- 54 stawionego celu wykorzystano metodę analizy regresji wielokrotnej, w której wykorzystano zmienne obliczone na podstawie wyników finansowych sekcji przetwórstwa przemysłowego z 2006 r.1. (fragment tekstu)
Rentowność netto kapitału własnego (ROE) jest centralnym parametrem oceny banku i jego poszczególnych obszarów działalności. ROE jako miara rentowności i podstawowy cel banku służy do sterowania w kierunku bardziej efektywnego zastosowania pozyskanego kapitału oraz określenia czynników, które determinują dynamikę rentowności banku. Metodologia badania - Możliwe jest dekomponowanie wskaźnika rentowności kapitału własnego w ocenie banków za pomocą rozkładu Du Ponta stosując metody logarytmowania i kolejnych podstawień. Wynik - Na podstawie danych z bazy Emis obliczono mierniki rentowności (głównie ROE) dla banków komercyjnych funkcjonujących w Polsce oraz zastosowano model Du Ponta do określenia wpływu czynników zawartych w tym modelu na rentowność kapitału własnego. Oryginalność/wartość - Dekompozycja wskaźnika ROE może być pomocna w analizie sytuacji finansowej banku jako narzędzie przyczynowej oceny zmian rentowności kapitału własnego w latach 2008-2016.(abstrakt oryginalny)
14
63%
W pracy przedstawione zostały teoretyczne i praktyczne aspekty wykorzystania wybranych instrumentów oceny rentowności przedsiębiorstwa. Opisane narzędzia oparte są na modelu analizy Du Ponta i stanowią piramidalne układy wskaźników rentowności kapitału własnego i rentowności inwestycji. Dokonano porównania i powiązania proponowanych podejść na podstawie wybranych pozycji literatury polsko- i niemieckojęzycznej. Ponadto zaprezentowano przykład wykorzystania analizowanych instrumentów controllingu w wybranym przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie zastosowania Modelu Du Ponta w ocenie rentowności kapitału własnego w banku. Weryfikacji dokonano na podstawie ośmiu banków funkcjonujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce w latach 1997-2007. Zastosowanie Modelu Du Ponta wymagało dostosowania wskaźników tworzących model specyfiki działalności banku. Wyprowadzone wnioski informują, że czynnikiem kształtującym ROE w bankach polskich jest opłacalność sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
Deficytowy charakter usług świadczonych w ramach publicznego transportu zbiorowego powoduje, że zastosowanie formuły efektywnościowej Du Ponta do oceny przedsiębiorstw transportowych funkcjonujących w różnych modelach organizacyjnych - mimo zbliżonej sytuacji rynkowej - może dać zgoła odmienne wyniki. Model Du Ponta jest bardzo dobrym narzędziem do oceny efektywności gospodarczej, jednak o kształcie poszczególnych agregatów finansowych powinna decydować nie zasada ekonomiczna, a sytuacja na danym rynku usług transportowych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena wskaźników oceny rentowności przy użyciu piramidy DuPonta, w której wskaźnik rentowności kapitału własnego jest podzielony na wskaźniki szczegółowe. Przedstawiono także metody analizy przyczynowej wyników ekonomicznych firm oraz praktyczne zastosowanie wskaźnikowej analizy rentowności na przykładzie firmy X.
18
Content available remote Zmodyfikowane modele Du Pont do analizy rentowności polskich przedsiębiorstw
63%
W artykule przedstawiono na wstępie genezę, cel i metodologię pracy oraz historię rozwoju modeli rentowności typu Du Pont, pokazując na przykładzie sprawozdania finansowego wybranego przedsiębiorstwa ich ograniczoną użyteczność (zakres informacji możliwych do uzyskania). Zaproponowano następnie modyfikacje (rozszerzenia, rozwinięcia) modelu Du Pont, definiując kolejne modele - poczynając od modelu sześcioczynnikowego do najszerszego - dziewięcioczynnikowego. Zdefiniowano na potrzeby tych modeli szereg nowych wskaźników finansowych. Każde kolejne rozszerzenie modelu zostało zilustrowane przykładowymi obliczeniami dla danych ze sprawozdania finansowego wybranej firmy. Pokazano na tych przykładach sposób zastosowania oraz użyteczność proponowanych modeli. Artykuł kończą ogólne uwagi na temat czynników rentowności kapitałów własnych prezentowanych w opracowanych modelach. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawiając zestaw wskaźników finansowych pozwala zorientować się jak trudna i skomplikowana jest kompleksowa ocena sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa. Opracowanie stanowi fragment pracy magisterskiej pt. "Analiza sytuacji majątkowo-finansowej Wielkopolskich Fabryk Mebli S.A. w latach 1994-1997".(fragment tekstu)
Artykuł jest próbą przedstawienia w nowym świetle problemu stosowania ekonomicznych równości tożsamościowych, szczególnie równania Du Ponta. Pierwsza cześć artykułu przedstawia analizę wskaźnikową na tle jej mankamentów oraz istotę interesującego typu modeli deterministycznych, czyli ekonomicznych równości tożsamościowych. Następnie autor artykułu omawia analizę piramidalną jako metodę kompleksowej analizy przyczynowej. Celem niniejszego artykułu jest zapoznanie czytelnika z koncepcją analizy prospektywnej za pomocą modelu Du Ponta. Należy dodać, iż autor tego opracowania proponuje nowe „podejście" praktyczne, bardziej proste od dotychczas proponowanego w literaturze ekonomicznej. W zakończeniu autor artykułu formułuje kilka refleksji naukowych, ściśle związanych ze słabościami tradycyjnej analizy wskaźnikowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.