Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dworzec kolejowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem pracy była analiza funkcjonowania stacji pasażerskich i dworców kolejowych w Polsce oraz zmian, jakie zaszły w związku z przeprowadzonymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Badania objęły czynne stacje pasażerskie i dworce, wymienione w rozkładzie jazdy pociągów 2016/2017 wraz z porównaniem do stanu z rozkładu jazdy 2009/2010. Postawiono dwa pytania badawcze: jakie jest rozmieszczenie stacji pasażerskich oraz czynnych dworców w Polsce? oraz jaki był wpływ kolejowych inwestycji infrastrukturalnych zrealizowanych w latach 2010-2016 na liczbę stacji pasażerskich i stan dworców kolejowych? W 2017 r. czynnych było 2497 stacji pasażerskich, zlokalizowanych w 2063 miejscowościach. Średnia gęstość stacji pasażerskich w Polsce wynosiła 0,80 stacji na 100 km2 i 0,65 stacji na 10 tys. mieszkańców. Na 622 stacjach pasażerskich znajdowały się czynne, tzn. otwarte dla podróżnych dworce kolejowe. Zakres obsługi podróżnych na wielu dworcach był ograniczony do poczekalni. W wyniku przeprowadzonych inwestycji w latach 2010-2016 zmodernizowano około 100 dworców, a kolejne kilkadziesiąt wyremontowano. Ponadto wybudowano około 50 nowych przystanków kolejowych. W okresie tym zachodziło jednocześnie kilka procesów: zamykania stacji pasażerskich, ograniczania ich obsługi do ruchu weekendowego lub sezonowego oraz otwieranie wcześniej zamkniętych i nowych stacji pasażerskich. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rewitalizacja miejskich terenów pokolejowych. Przykład Lipska
75%
Procesy rewitalizacji obejmują tereny o różnym wcześniejszym wykorzystaniu (m.in. komunikacyjne) oraz odmiennych lokalizacjach w strukturze miejskiej. Mają na celu ożywienie terenów zdegradowanych i przywrócenie ich do funkcjonowania poprzez programy obejmujące nie tylko sferę materialną. W wyniku przemian społecznych i gospodarczych władze Lipska (Niemcy) zostały na początku lat 90. XX w. postawione przed problemem depopulacji. Wśród przygotowanych projektów naprawczych znalazły się m.in. kwestie związane z rozpoznaniem terenów zdegradowanych i przeprowadzeniem procesu ich rewitalizacji. Celem podjętych dociekań była diagnoza skali oraz kierunków przekształceń przestrzennych i funkcjonalnych zachodzących na terenach pokolejowych sąsiadujących z dworcem głównym w Lipsku. Badania polegały na inwentaryzacji terenowej przeprowadzonej w 2016 r. oraz analizie dostępnych danych. Przeprowadzona analiza pozwoliła wskazać realizowane kierunki procesu rewitalizacji oraz zidentyfikować obszary podlegające degradacji a także określić ich wzajemne relacje funkcjonalno-przestrzenne. (abstrakt oryginalny)
Zły stan techniczny dworców wpływa niekorzystnie na ich postrzeganie przez pasażerów, jak również na niekorzystne postrzeganie Polski przez turystów zagranicznych. Straty z tytułu degradacji dworców odbijają się również na wizerunku poszczególnych miast. Praktyka europejska i ogólnoświatowa dowodzi, że dworce mogą z powodzeniem pełnić rolę "serca miasta" i być nieruchomościami dochodowymi. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycji na terenach dworcowych i przydworcowych jest projekt Zagospodarowania terenów przydworcowych w Sopocie. Na jego przykładzie zidentyfikowano następujące kwantyfikowalne korzyści ekonomiczne: zmniejszenie bezrobocia w regionie, oszczędności związane z wyeliminowaniem konieczności dojazdu do centrów handlowych zlokalizowanych poza Sopotem, wpływy ze zwiększonych wydatków turystów odwiedzających Sopot, uzyskane przez Miasto podatki dochodowe, wzrost PKB regionu wskutek mobilizacji społeczności oraz wzrost gospodarczy podyktowany realizacją projektów. Zidentyfikowane korzyści społeczne dla Miasta Sopot w wyniku realizacji inwestycji to: wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Sopotu, pozytywne kształtowanie wizerunku Miasta poprzez nowo zagospodarowany obszar dworca kolejowego, wzrost atrakcyjności Miasta i podwyższenie jego oceny wśród mieszkańców, zwiększenie ilości miejsc parkingowych w centralnej części Miasta, w tym możliwość utworzenia parkingów typu park&ride, aktywizacja osób niepełnosprawnych, zwiększenie dostępności do usług rozrywkowych, wydłużenie okresu aktywności zawodowej społeczeństwa, zwiększenie stopnia wykorzystania obiektów znajdujących się w Sopocie w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym; poprawa warunków dojazdu do dworca dla środków transportu kołowego, wzrost bezpieczeństwa turystów przebywających na terenie dworca, zwiększenie ilości obszarów zielonych na zagospodarowanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera zestawienie parametrów technicznych oraz zdolności operacyjnych głównych lądowych terminali przeładunkowych. Każdy z nich jest charakteryzowany przez zdolności przeładunkowe, ilość i długość torów kolejowych oraz rodzaj obsługiwanych jednostek przewozowych. Opisano kierunki rozwoju terminali oraz zwrócono uwagę na ograniczenia hamujące dynamikę zdolności przeładunkowych. (abstrakt oryginalny)
Jeśli dziedzictwo architektoniczne w miastach jest rozpoznawalne dla szerokiej rzeszy odbiorców, nie budzi zastrzeżeń co do swojej wartości. Jeśli jednak architektura wzbudza kontrowersje, jest relatywnie młoda lub kojarzy się z trudną przeszłością, jej wartościowanie bywa niejednoznaczne. W rozstrzyganiu kontrowersji mogą pomóc niekonwencjonalne metody wartościowania, ułatwiające decydentom podejmowanie trafniejszych decyzji. Artykuł prezentuje propozycję wartościowania modernistycznej warszawskiej stacji kolejowej WKD Ochota. Łączy analizę kosztów i korzyści z tzw. panelem delfickim. Przeprowadzone na potrzeby artykułu badanie ujawniło, że tego rodzaju architektura, choć niejednoznaczna, przez społeczność lokalną traktowana jest jako wartościowa nie tylko w wymiarze ekonomicznym, lecz też społecznym i kulturowym.(abstrakt oryginalny)
Autorzy w swoim artykule przedstawiają nowe rozwiązania wynikające z implementacji do prawa polskiego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego (dalej Dyrektywa). Szczególną uwagę poświęcają zagadnieniom udostępniania infrastruktury usługowej, głównie stacjom pasażerskim. Proces ten został poddany analizie celem wdrożenia proponowanych rozwiązań do praktyki biznesowej na polskim rynku usług kolejowego przewozu osób. Autorzy dla zobrazowania konieczności i istoty zagadnienia wykorzystali technikę benchmarkingu1, badając rozwiązania niemieckie i francuskie. W swoim artykule wskazują na wagę prezentowanych rozwiązań dla praktyki funkcjonowania polskiego rynku transportu kolejowego.(abstrakt autora)
Omówiono wszystkie rodzaje informacji podróżnych na dworcu kolejowym (wizualne, audialne).
PKP SA jako firma, która zapewnia rozwiązania zaspokajające ważne społecznie potrzeby podróżnych, analizuje możliwości wdrażania usług będących wynikiem nowego ekonomicznego trendu - ekonomii współdzielenia. W artykule zaprezentowano historię i założenia tego trendu konsumenckiego, rolę i znaczenie dworców kolejowych oraz ich przewagi konkurencyjne jako lokalizacji właściwych do oferowania tego typu usług. Skonfrontowanie profilu pasażera kolei i jego oczekiwań z innowacyjnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku pozwala na rozwój nowych produktów i usług, m.in. coworkingu, w rozumieniu miejsc, w których możliwy jest krótkoterminowy najem biurka albo sali konferencyjnej. Przeprowadzone badania wśród pasażerów PKP IC SA pokazują duży potencjał biznesowy usługi oraz możliwość wpływu na wizerunek i na markę PKP, która będzie ulegała zmianom w zależności od zapewnionego standardu usługi.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest ukazanie perspektyw na przekształcenia przestrzenno-funkcjonalnych form pokolejowych oraz związanej z nimi przestrzeni miejskiej. Punkt wyjścia rozważań stanowią studia nad ogólnym problemem kształtowania terenów pokolejowych, z jakim zmagają się miasta. Zostały one zakończone przedstawieniem kilku przykładów praktyk lub planów wobec ponownego zagospodarowania terenów związanych z dawnymi stacjami granicznymi. Natomiast szczegółową analizę przeprowadzono na przykładzie dwóch dawnych granicznych osad kolejowych - Sosnowca Maczek oraz Nowych Skalmierzyc. Cechują się one odmienną polityką wobec ponownego zagospodarowania dawnych terenów i obiektów pokolejowych oraz różnią się lokalizacją tych obszarów w obrębie miasta. Podstawę przeprowadzenia badań stanowiła analiza sekwencji archiwalnych materiałów kartograficznych (z XIX i XX w.), a także wnikliwa analiza dokumentacji planistycznej i przetargowej, które jednocześnie posłużyły jako materiał źródłowy.(fragment tekstu)
10
Content available remote Potencjał turystyczny wybranych dworców kolejowych w Polsce
75%
W artykule autorzy proponują nowe podejście badawcze nad potencjałem turystycznym obiektów infrastruktury technicznej. Celem artykułu jest ocena potencjału turystycznego wybranych 18 dworców kolejowych w Polsce. Wytypowane obiekty zwaloryzowano na podstawie przyjętych kryteriów: wartości architektonicznych, historycznych, technicznych, komunikacyjnych, estetycznych oraz dodatkowych. Najbardziej cennymi pod względem potencjału turystycznego są dworce główne w Wrocławiu, Gdańsku, Opolu oraz Poznaniu. Na podstawie uzyskanych wyników waloryzacji dokonano typologii dworców kolejowych, wydzielając 4 typy obiektów. Podsumowaniem artykułu jest mapa, prezentująca dworce kolejowe o najwyższym potencjale turystycznym. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zauważa się ożywienie związane ze wzrostem liczby modernizowanych i remontowanych obiektów dworcowych. Na nowo odkrywa się też ich dużą wartość jako obiektów wielofunkcyjnych. W związku z tym celem badań było określenie przemian dworca miejskiego w przestrzeni publicznej na przykładzie takich obiektów zlokalizowanych w Kielcach. Zwrócono głównie uwagę na przekształcenia architektoniczne, przestrzenne i funkcjonalne. Badaniu poddano zmodernizowany w 2020 r. dworzec autobusowy, a także dworzec kolejowy, będący w trakcie modernizacji. Jak ukazano na tych przykładach, główna rola dworców - mimo zastosowania nowoczesnych koncepcji modernizacyjnych - została zachowana. Dworzec autobusowy wkomponowany jest w krajobraz miasta poprzez zachowanie oryginalnej i wyjątkowej kompozycji przestrzennej oraz sylwety gmachu. Powstały układ przestrzenny wzmacnia znaczenie i potencjał funkcji publicznych, a także walorów użytkowych dla podróżnych oraz mieszkańców miasta. W podobnym kierunku zmierza modernizacja kieleckiego dworca kolejowego.(abstrakt oryginalny)
The aim of the study was to analyse the transformation of spatial structures of towns in North-Eastern Poland, characterized by different origins and happening due to the construction of railway line. The region in question was in the past subject to different settlement processes taking place against the background of historical events such as, among others, the conquest of land by the Teutonic Knights and the political partition of Poland (the border between Prussia and Russia), thereby forming diverse urban systems, later influenced by the railway, which modified their spatial structures, as well as changed their existing importance in the region. As a result of aforementioned changes different forms of urban layouts were formed - line layouts within the historic towns and more complicated layouts within the new railway settlements. The entire analytical procedure was based mainly on archival cartographic materials and divided into three parts: conditions of settlements development, analyze the evolution of its spatial layouts and the typology of researched urban layouts. The chronological summary of the parts allowed for the comparison of the spatial structure of a given town and for its interpretation. In addition, field research necessary for the interpretation of the contemporary structures of chosen towns was carried out. The final result was a synthesis of research in the form of a typology of links between the original structure and the railway station, distinguishing between the different forms of settlements.(original abstract)
13
Content available remote Dworzec kolejowy w kształtowaniu zrównoważonej mobilności miejskiej
63%
Na teoretycznym tle zagadnień zrównoważonej mobilności miejskiej, zaprezentowano rolę dworców kolejowych jako złożonych elementów intermodalnych systemów transportu pasażerskiego. Wskazano na czynniki determinujące rolę dworca kolejowego w przestrzeni miejskiej. Przedstawienie obecnego stanu dworców kolejowych w Polsce skłania do poszukiwania odpowiedniego modelu biznesowego dla dalszego ich funkcjonowania. Jednym z przykładów kompleksowego podejścia do tego zagadnienia są Niemcy, gdzie zróżnicowany potencjał poszczególnych obiektów został uwzględniony w procedurze ich segmentacji. Znaczenie dworca kolejowego w kształtowaniu zrównoważonej mobilności miejskiej uzależnione jest od jego wielkości, lokalizacji w przestrzeni miejskiej i skomunikowania wszystkich form transportu (w tym pieszego i rowerowego). W skomplikowanej sytuacji prawno-ekonomicznej, w której znalazła się znaczna część polskich dworców kolejowych, istnieje pilna konieczność wypracowania form partnerstwa publiczno-publicznego między różnymi interesariuszami rynku transportu kolejowego. Skala komplikacji przestrzeni w otoczeniu dworca kolejowego powoduje, że potencjalnymi interesariuszami są podmioty rynku kolejowego o publicznej formie własności, jednostki samorządu terytorialnego różnych szczebli oraz podmioty do nich należące, a także organizacje pozarządowe wykonujące na rzecz samorządów różne zadania.(abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to present a method concerning the problem of the construction of timetable from the point of view of the assignment of platform edges and stabling tracks. Taking into account these two issues in the method is extremely important from the point of view of the fluency of railway traffic, as well as minimizing railway undertaking costs related to access to the infrastructure offered by the manager in terms of occupying the platform edge above the set time. The paper describes the issues of allocating platform edges and stabling tracks in operating offices, with particular consideration of the costs related to this. The formulation of the problem of the train timetable construction was presented, including the allocation of edges and stabling tracks in a mathematical manner. In the model those parts were specified that are relevant to the research problem considered in the article. In addition, the algorithm of the construction method with the use of a block diagram was discussed. (original abstract)
Modernization or revitalization of a railway line involves the necessity of reconstruction or renovation of practically all the engineering objects and constructions on its premises. While, in the case of objects, not protected by the Historic Preservation Maintenance of City-Owned Buildings, the situation is relatively easy, in the case of historical buildings, the scope of possible construction works can be significantly reduced. On the example of the modernization of the Wrocław Główny railway station track system, the use of modern slab track is presented, whose aim is to obtain the required performance parameters of the engineering structures (old boreholes) located in its area. The non-skid surfaces used are ERS - rails in the cover and block rails of the EBS type. The use of pavement-free pavements allowed the historic bays to be preserved. Their main girders are made of riveted baffles, without interfering with their historical material. The presented solutions can also be used for the modernization of different types of engineering objects and construction, not necessarily recorded in the register or records of historical monuments - for example, in riveted constructions of those of or unique shape, located on lower category railway lines. It gives opportunity to preserve and continue to use old objects, exposing their beauty and technology, currently not used (for example riveting).(original abstract)
Treścią i celem artykułu jest zbadanie wpływu likwidacji dotąd bardzo licznych połączeń kolejowych na terenie województwa dolnośląskiego na zmiany funkcjonalno-przestrzenne w granicach miast oraz zilustrowanie różnych form zagospodarowania terenów pokolejowych i przykolejowych, przy założeniu, że jest to pierwsza faza szukania właściwych form ich wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
O złym stanie polskiej kolei miała szansę przekonać się większość społeczeństwa, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ze wszystkich działań inwestycyjnych podejmowanych przez PKP. Celem tego artykułu jest ukazanie modernizacji dworców kolejowych przy wykorzystaniu różnych źródeł finansowania. Szczególną rolę odgrywa tu realizowany projekt "Poprawa stanu infrastruktury kolejowej w Polsce" oraz liczne przedsięwzięcia związane z przygotowaniem do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 roku. Niestety, w obliczu ogromnych zaniedbań w tej dziedzinie potrzeba jest długoterminowych i konsekwentnych planów modernizacji, z którymi PKP stara się zmierzyć, gdyż już od wielu lat nie było tak wielkich inwestycji kolejowych. (abstrakt oryginalny)
At present, many railway stations, in spite of being architecturally valuable, are subject to de-capitalization and degradation, which increasingly leads to demolition including elements or even entire railway stations of historical importance. Therefore, there arises a need to transform these facilities - as well as their nearby surroundings - into service areas not only for railway passengers but also for the consumer or tourist. This article presents an overview of the types of development of functional and spatial areas around a railway station, as well as the building itself, on selected examples in cities of Poland. In past historical periods, the surroundings of railway stations often became the new core of the studied centres, creating new urban structures. Train station forecourts, as well as access roads leading to railway stations, became specific links of railway infrastructure, the main points of which were railway stations, with the original urban layout. Unfortunately, the decline in the importance of rail transport has contributed to the recession and degradation of these spaces, and often to changes in their functions. This article refers to the concept of redevelopment of the railway station area, which emphasizes the creation of hubs integrating various modes of transport on the one hand, and transforming the area around the stations into an area of development of new business activities, on the other. Some of the discussed train stations have undergone a thorough renovation (e.g. Kraków Główny, Katowice and Poznań Główny), frequently in an attempt to allude to global trends in the commercialization of space and transport integration within station squares. However, this poses a problem and a challenge for decision-makers attempting to redevelop such facilities and the spaces associated with them.(original abstract)
19
Content available remote Rozszerzanie się przestrzeni akademickiej we Wrocławiu
63%
Budowa nowego dworca głównego, będąca obecnie największą inwestycją w Wiedniu, posiada dwa zasadnicze cele: stworzenie centralnej przelotowej stacji wiążącej wszystkie najważniejsze linie wybiegające z wiedeńskiego węzła kolejowego oraz realizacje całkowicie nowej dzielnicy przydworcowej o funkcjach mieszkaniowej, usługowej i rekreacyjnej. Realizacja inwestycji, której całkowite zakończenie planowane jest na 2019 r., mimo pewnych ograniczeń natury technicznej i urbanistyczno-architektonicznej stwarza poważny impuls do rozwoju stolicy Austrii. W skali lokalnej skutkiem może być "rozlanie sie" wiedeńskiego śródmieścia na tereny na południe od dworca, choć prawdopodobny jest również pewien spadek znaczenia funkcji usługowej historycznego śródmieścia. Za najważniejszy efekt inwestycji należy jednak uznać szanse ponownego poważnego wzrostu znaczenia Wiednia jako jednej z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. (abstrakt oryginalny)
artykule przedstawiona została rola dworców kolejowych w kształtowaniu jakości odbywanych podróży publicznym transportem pasażerskim, co jednocześnie ma wpływ na wizerunek kolei. Omówiony został również zakres obsługi podróżnych w tych punktach komunikacyjnych oraz ich lokalizacja i niezbędne wyposażenie, pozwalające na spełnienie stawianych przez pasażerów wymagań. Zwrócona została m.in. uwaga na zapewnienie warunków bezpieczeństwa podróży, dobrej informacji, intermodalności, dostarczania usług dodatkowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.