Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dylematy społeczne gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The article written ten years after the death of Edward Lipiński is intended to outline thre socio-economic thought of that eminent Polish thinker. During the World War I and in the early years of Poland's independence, Lipiński was organizing the Labour Inspectorate and propagating the ideas of labour legislation. In the second half of the twenties he engaged in founding the Research Institute on Bussines Cycles and Prices which he then headed until 1939. At that time, he also taught neoclassical economics at the High School of Commerce. After World War II, the area of Lipihski's studies and writings expanded considerably. Initially, he tried to rationalize the practice and theory of economic planning basing on neoclassical economics. In the first half of the fifities when Lipiński was forbidden to teach he turned to study the history of Polish economic thought, beginning with Nicolas Copernicus. Since 1956 Lipiński was becoming more and more critical of the theory of planning optimisation and neoclassical economics as well. He considered it as having lost touch with real life. He wondered why the system of "real socialism" had adopted the bourgeois system of values. Problems of social conditions of production became main concern of his writings. This led him to a unique re-interpretation of Marx's theory as a bourgeois civilization and his vision of socialism (communism) as an alternative civilization based on creativity of labour, free creation and self-fulfilment of man. He also contemplated on limits of the possible "needs creation" of individuals and social preferences. (original abstract)
2
Content available remote Niedostatki koncepcji zwanej "Europejskim Modelem Społecznym"
100%
Relacje między celami gospodarczymi i społecznymi były i są przedmiotem dyskusji i sporów w naukach społecznych. Przenosi się to na dyskusję publiczną prowadzącą do formułowania i realizacji programów politycznych. Jest dość oczywiste, że cele gospodarcze są celami społecznymi, jak również, że cele społeczne są celami gospodarczymi. Jednakże deklaracje dotyczące niesprzeczności czy wręcz zgodności tych celów rzadko przenoszą się ́na faktyczne współdziałanie ekonomistów i polityków społecznych mogące przybliżyć nas do zintegrowanego rozumienia obu typów celów. Zamiast deklarowania po raz kolejny potrzeby współdziałania, warto więc zastanowić się, jakie są źródła tej głęboko zakorzenionej rozbieżności myślenia ekonomii i polityki społecznej. W prezentowanym głosie w dyskusji na ten temat skupię się na kilku wybranych aspektach problemu. (fragment tekstu)
Umówiliśmy się, że celem naszej dyskusji będzie przyjrzenie się analizie społeczno-ekonomicznej. W punkcie wyjścia proponuję, aby rozważać ją jako zasób różnego typu wiedzy (policy knowledge), która - w założeniu - ma dostarczać podstaw do podejmowania decyzji publicznych z myślą o tym, aby były bardziej optymalne czy lepsze od takich decyzji, które mają opierać się tylko na intuicji, przeświadczeniu itp. Chodzi zatem o analizę, która ma być zasobem wiedzy zracjonalizowanej, wery&kowalnej, pochodzącej z wiarygodnych źródeł. (fragment tekstu)
Kryzys gospodarczy to zjawisko wszechobecne w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. To znakomita okazja do publikacji i dyskusji, oraz dyżurny temat mediów. Warto jednak spojrzeć na kryzys gospodarczy jako na zjawisko, które spowodowało zmiany w relacjach pomiędzy władzą a obywatelami, pomiędzy samymi obywatelami, oraz rządami państw i społeczeństwami w kontekście stosunków międzynarodowych. Celem artykułu jest wskazanie Czytelnikowi, innego niż ekonomiczny, kontekstu kryzysu gospodarczego, którego obecnie doświadczamy.(abstrakt oryginalny)
Skarbek i Hoene-Wroński przedstawili dwa różniące się ogromnie warianty realizacji postępu. Teorię Skarbka można by nazwać "socjologiczną" gdyż uwzględnia warunki społeczne i historyczne. Dla niego, podobnie jak dla Hoene-Wrońskiego, racjonalność jest synonimem dobrobytu ale racjonalność pojęta w kategoriach historycznych. Dlatego w jego rozważaniach znalazło się miejsce dla analizy tendencji powodujących utrwalanie się zacofania, dlatego też jest autorem, który za główne swe zadanie uznał uporanie się z nędzą i stworzenie zdrowego rynku wewnętrznego, przy pomocy "średniego producenta". Hoene-Wrońskiego również interesuje problem wyjścia z nędzy, ale jest to dla niego cel drugorzędny wobec realizacji mesjanistycznego absolutu.(fragment tekstu)
Artykuł ten jest prezentacją poglądów autora na temat poszukiwania nowego podejścia metodologicznego w ocenie stanu i kierunków rozwoju gospodarki.
Różnego rodzaju powody determinują sytuację przetrwania w poszczególnych krajach współczesnego świata. Ale podkreślić należy, że także wewnątrz nich znajdują się warstwy społeczne, które na taką a nie inną przyszłość są wręcz skazane. Bardzo często mówi się o nich jako o grupach społecznego ryzyka, marginalizacji lub społecznego i indywidualnego wykluczenia. Choć większość krajów w ramach ery postfordowskiej określa się jako rozwojowe (będące w ruchu), to nie wydaje się jednak, aby wszystkie korzystały ze współczesnej globalizacji. Potwierdzeniem takiego stanowiska mogą być wskaźniki, które zaprzeczają przyjętym założeniom. Państwa i społeczeństwa rozwinięte - przez swoją ekspansję gospodarczą, a także kulturową - stają się również źródłem niestabilności w różnych częściach świata. Dla wielu społeczeństw, krajów czy grup społecznych wiek XXI będzie właśnie walką o przetrwanie, a dla innych - okresem dalszego gromadzenia dóbr(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera prezentację i ocenę organizacji pomocowych w rozwiązywaniu problemów społecznych. Wyjaśniono pojęcie i zakres gospodarki społecznej. Omówiono formy pomocy dla przedsiębiorstw społecznych zatrudniających bezrobotnych i tworzących miejsca pracy dla osób wykluczonych społecznie.
9
Content available remote Stary i nowy instytucjonalizm. Spotkanie socjologii i ekonomii
67%
W niniejszym artykule zaprezentowano wady i zalety obecnego systemu dochodów budżetu ogólnego UE oraz zwrócono uwagę na konieczność modyfikacji obecnego modelu finansowania włącznie z wprowadzeniem nowego mechanizmu korekcyjnego zmniejszającego różnice w obciążeniu finansowym poszczególnych państw. Przedmiotem artykułu są podejmowane przez socjologów oraz ekonomistów rozważania nad społecznymi podstawami działań gospodarczych. Praca składa się z dwóch części. Część pierwsza obejmuje rozważania nad instytucjonalizmem w socjologii. Przedmiotem drugiej części jest instytucjonalizm ekonomiczny. Zasadniczym celem jest porównanie różnych podejść instytucjonalnych powstałych na gruncie obu dyscyplin i udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy podejścia te ukazują i wyjaśniają zakorzenienie działań gospodarczych w ładzie instytucjonalnym w sposób uzupełniający, czy też może przeciwnie, w sposób konkurencyjny? W pracy dowodzi się, że tworzenie programów badawczych nad działaniami gospodarczymi wymaga spotkania dwóch dyscyplin społecznych - ekonomii i socjologii. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano ważniejsze aspekty społeczne rozwoju ekonomiczno-społecznego w wybranych krajach reprezentujących różne modele gospodarki: dynamikę wydatków publicznych, alokację dochodów rynkowych, transferów i podatków bezpośrednich, wpływ redystrybucji dochodów na ich zróźnicowanie i ubóstwo, transfery socjalne dla osób w wieku zdolności do pracy oraz rzeczowe świadczenia społeczne.
Celem artykułu jest identyfikacja różnic poglądów na temat wyboru sposobu realizacji decyzji strategicznych, dotyczących przekształceń ustrojowo-systemowych. Omówiono spory wokół celów transformacji systemowej oraz kontrowersje związane z prywatyzacją i rozwojem demokracji. W konkluzji autor podkreślił, że brak akceptacji społecznej dla dokonywanych zmian społecznych i gospodarczych może zrodzić nowy problem rosnącej alienacji i dezaktywizacji wielkich grup społecznych.
Artykuł ma charakter przeglądu różnych nurtów dyskusji nad konstrukcją ładu społeczno-ekonomicznego w Polsce. W dyskusji tej dominują dwa podejścia oparte na różnych wartościach. Jedno podejście za naczelne kryterium wyboru przyjmuje wpływ ładu na dynamikę wzrostu gospodarczego. Drugie opiera się na priorytecie respektowania praw człowieka, gwarantowania jego godności osobistej. Wskazano także perspektywy, z jakich można oglądać budowany ład społeczny.
Autor zwraca uwagę na fakt, że wszystkie siły polityczne i społeczne w Polsce opowiadają się za przekształceniami ustrojowo-systemowymi. Problemem jest jednak wybór sposobu realizacji decyzji strategicznych. Autor omawia spory wokół celów transformacji, kontrowersje związane z wdrażaniem prywatyzacji i zasad demokracji. W konkluzji podkreśla, że brak akceptacji społecznej dla przekształceń rodzi nowy problem rosnącej alienacji i dezaktywizacji wielkich grup społecznych.
Poprzez rózne aspekty społeczne (świadomość społeczna, demokratyzacja życia społecznego) autor analizuje ekonomiczny wymiar gospodarki rynkowej tj.: mechanizm rynkowy, przekształcenia własnościowe, narodowe modele gospodarki rynkowej Niemiec, Japonii, Szwecji, USA. Konkludując, autor stwierdza, że wraz z ciągłą ewolucją rzeczywistości społeczno-ekonomicznej ewoluować będzie także model gospodarki rynkowej, a najlepszą metodą przezwyciężania alienacji i dezaktywacji wielkich grup społecznych jest demokracja.
Artykuł porusza zagadnienie społecznej odpowiedzialności biznesu, przedstawia różne jej uzasadnienia i interpretacje. Autor omawia modele społecznej odpowiedzialności, strukturalne i organizacyjne przygotowanie się przedsiębiorstw do działań społecznie odpowiedzialnych oraz wskazuje na zaczerpnięte z religii katolickiej uzasadnienia dla angażowania się biznesu w rozwiązywanie problemów społecznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.