Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dynamika rozwoju regionalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Szczegółowo omówiono zagadnienie rozwoju regionalnego, zwracając szczególną uwagę na czynniki rozwoju.
2
Content available remote Hybrydyzacja rozwoju - prężność i dynamika rozwoju polskich miast
100%
Artykuł dotyczy problematyki związanej z poszukiwaniem wyjaśnienia istotnych zróżnicowań dynamiki rozwoju polskich miast niezależnych od wielkości ośrodka miejskiego. Rozważania prowadzone są w kontekście nowej koncepcji rozwoju związanej z hybrydyzacją. Celem opracowania jest, z jednej strony, prezentacja zmian dynamiki rozwoju miast, z drugiej zaś wykazanie braku powiązań między pogłębiającym się zróżnicowaniem dynamiki rozwoju miast a wielkością polskich ośrodków miejskich. W warstwie metodycznej artykuł bazuje na analizie dokumentów, analizie indeksów dynamiki zestawionych w portfele dla wymiarów porównujących dynamikę sytuacji: gospodarczej, finansowej, społecznej i demograficznej 223 polskich miast. Miasta zostały pogrupowane zgodnie z metodyką EUROSTAT, tj. od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, od 100 tys. do 250 tys. mieszkańców, od 250 tys. do 500 tys. mieszkańców, od 500 tys. do 1 mln mieszkańców oraz powyżej 1 mln mieszkańców(abstrakt oryginalny)
The paper discusses the structural barriers to R&D in Poland, the Czech Republic, Slovakia and Hungary, emerging markets striving to build economies based on innovation and knowledge. In reality research and development in the above countries suffer from some structural faults including: deficiency in R&D investments, ineffective structure based on government funding and insufficient engagement of business in financing and implementation of R&D. (original abstract)
Miasta całego świata - w tym również ich najważniejszy podmiot, jakim są społeczności je zamieszkujące, podlegają procesom zmian o charakterze liniowym i nieliniowym. Choć większość zjawisk społeczno-gospodarczego życia miast można z zadowalającym przybliżeniem opisywać za pomocą funkcji liniowych, to mogą one jednak nie pasować do wyników obserwacji, gdy na przykład wzrost efektu nie jest proporcjonalny do wzrostu któregoś z jego czynników sprawczych. Mogą mieć bowiem one charakter nie tylko ciągły, ale także incydentalny, co komplikuje zawsze dodatkowo wszelkie relacje w układach społecznych i gospodarczych. Identyfikacja zarówno pozytywnych, jak i negatywnych nieliniowości może być zatem pomocna w rekombinacji czynników wpływających na rozwój otoczenia infrastrukturalnego oraz zasobów intelektualnych społeczeństwa informacyjnego. Jest to tym bardziej istotne, że nowe możliwości rozwoju społeczeństw, jak i sam rozwój gospodarczy miast jest możliwy, dzięki na przykład innowacjom technicznym i społecznym,3 a zmiany dokonujące się pod ich wpływem są jednym z typów zmian o charakterze nieliniowym - określanym w ujęciu ekonofizycznym4 jako przejścia fazowe(fragment tekstu)
5
Content available remote Dynamika rozwoju gmin wiejskich województwa mazowieckiego
75%
Celem artykułu jest określenie dynamiki rozwoju gmin wiejskich województwa mazowieckiego. Wykorzystując kryteria merytoryczne, formalne i statystyczne, wyodrębniono grupę zmiennych, a następnie metodą sum standaryzowanych zbudowano syntetyczny wskaźnik rozwoju gmin w 2004 i 2010 r. Źródło danych statystycznych do badań stanowił Bank Danych Lokalnych GUS. Analiza porównawcza uwzględniała przynależność gmin do poszczególnych podregionów województwa. Stwierdzono, że w przypadku 38% gmin wiejskich wskaźnik rozwoju zmniejszył się w analizowanym okresie. W województwie mazowieckim występuje wyraźne zróżnicowanie w poziomie rozwoju gmin wiejskich w przekroju podregionów. Najmniej korzystną strukturę gmin ze względu na wartość wskaźnika rozwoju ma podregion radomski, a najlepszą podregiony warszawski wschodni i zachodni, graniczące bezpośrednio z Warszawą. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań zależności między dynamiką rozwoju gospodarczego ilustrowaną dynamiką PKB per capita na szczeblu regionalnym a innowacyjnością (typu Input oraz Output) z wykorzystaniem współczynników korelacji. Wskazano, iż w europejskiej przestrzeni regionalnej szczebla NUTS-2 zależność między dynamiką rozwoju gospodarczego a innowacyjnością jest zauważalna, a związek między badanymi kategoriami jest bardziej wyrazisty w krajach z rozszerzenia UE w roku 2004. Może to oznaczać, iż regiony tych państw otrzymały implus rozwojowy z tytułu rozszerzenia i zainwestowały w nakład na innowacyjność. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono znaczenie terminu "rozwoju regionalnego". Omówiono mierniki rozwoju regionalnego oraz zwrócono uwagę na zagadnienie pomiaru i monitoringu tegoż rozwoju.
8
Content available remote Dynamika rozwoju miast w kontekście ich wielkości i rangi
75%
Artykuł podejmuje problematykę rozwoju miast różnej wielkości i rangi. Jego celem jest weryfikacja zmian w dynamice rozwoju polskich ośrodków miejskich. W warstwie empirycznej badania obejmują wybrane grupy polskich miast różnej wielkości wraz z towarzyszącymi im tendencjami rozwojowymi zachodzącymi w ostatniej dekadzie. Diagnoza procesów rozwojowych została oparta na analizie indeksów dynamiki, zaś wnioskowanie odnoszące się do tendencji polaryzacyjnych na analizie portfelowej. Poddane analizie wymiary rozwoju miast mają charakter wieloaspektowy i obejmują: demografię, gospodarkę, turystykę, kulturę, finanse, bezrobocie i pomoc społeczną. Wykazane zróżnicowania w zakresie dynamiki zmian umożliwiają wskazanie miast cechujących się prężnością i wrażliwością struktur miejskich oraz mogą stanowić podstawę dla formułowania zaleceń dla polityki miejskiej dopasowanej w większym stopniu do skali i znaczenia ośrodków miejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zbadanie związku pomiędzy działalnością kredytową banków w regionach a siłą gospodarki regionów włoskich według cykli regionalnych PKB i kredytów bankowych w latach 1999-2007. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja kształtowania się dynamiki wzrostu wybranych parametrów diagnozujących sytuacje ekonomiczną wiodących przedsiębiorstw podkarpackich w 2007 roku w relacji do 2006 roku. Kondycja ekonomiczna tych przedsiębiorstw determinuje konkurencyjność gospodarki regionalnej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Hybrydyzacja rozwoju regionów Europy Środkowej
75%
W artykule podjęto problematykę oceny dynamiki rozwoju regionów Europy Środkowej na rzecz identyfikowania różnic w tendencjach wzrostu. Jego celem jest z jednej strony empiryczna weryfikacja podstawowego wymiaru ekonomicznej prężności regionalnej (regional economic resilience), związanego z PKB, z drugiej zaś podjęcie próby wyjaśnienia znaczących zróżnicowań dynamiki rozwoju gospodarczego regionów Europy Środkowej w kontekście koncepcji hybrydyzacji. Wnioski wynikające ze wstępnych badań prowadzonych dla regionów Europy Środkowej wydają się kontestować powszechnie uznawane zależności dotyczące dynamiki rozwoju, zgodnie z którymi regiony większe, o wyższej randze i większej gęstości zaludnienia, cechuje większa dynamika rozwoju społeczno-gospodarczego. Tego rodzaju niespójność może sugerować pojawienie się nowych, hybrydowych wzorców rozwoju, wynikających ze współwystępowania mechanizmów neoliberalnego kapitalizmu, dziedzictwa postsocjalistycznego oraz globalizacji(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Regionalne dysparytety rozwoju społeczno-ekonomicznego
75%
Celem tego artykułu jest ukazanie ważniejszych różnic poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego, w odniesieniu do 16 województw i grupujących je 6 regionów. Na tle obszernego spektrum danych Głównego Urzędu Statystycznego i 16 Wojewódzkich Urzędów Statystycznych zaprezentowane zostaną ważniejsze dane o regionalnej dyferencjacji rozwoju społeczno-ekonomicznego. Zaprezentowana w artykule faktografia oparta jest na szerokiej gamie regionalnej statystyki GUS-u oraz WUS-ów, w tym przede wszystkim na: Roczniku Statystycznym Województw, rocznikach statystycznych poszczególnych województw, informacjach o sytuacji społeczno-gospodarczej województw (kwartalniki dla kraju oraz 16 województw) i innych publikacjach statystycznych oraz informacjach z Internetu (stat.gov.pl) z danymi dotyczącymi statystyki regionalnej. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na ukazanie różnic dotyczących stanu w 2008 r. oraz - w miarę dostępności danych - przedstawiono zmiany, jakie nastąpiły od ustanowienia 16 województw (1998 r.). Umożliwiło to pokazanie - grosso modo - zmian w latach 1998-2008 w międzywojewódzkim rankingu rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz na interesujące konstatacje o - sui generis - petryfikacji oraz - niestety - polaryzacji dysparytetów w tym zakresie. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono podejścia do pomiaru innowacyjności regionalnej i dokonano doboru cech umożliwiających ilustrację tego zjawiska na szczeblu NUTS 2 w Unii Europejskiej w ujęciu dynamicznym. Opisano procedurę badawczą pozwalającą na klasyfikację, która umożliwia ocenę dynamiki innowacyjności. Scharakteryzowano wyniki otrzymane w efekcie zastosowania tej procedury ze szczególnym uwzględnieniem terytorialnego rozmieszczenia klas regionów, przynależności regionów polskich oraz stołecznych i zawierających stolice do otrzymanych klas dynamiki innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie dynamiki i kierunków inwestycji dokonywanych przez przedsiębiorstwa z kapitałem japońskim w województwie dolnośląskim w ostatnich kilkunastu latach w ujęciu ilościowym. W pierwszej części artykułu zaprezentowano ogólne informacje dotyczące istoty i teorii bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Następnie krótko scharakteryzowano podstawowe dane gospodarki Japonii oraz zarys polsko-japońskich stosunków gospodarczych. W dalszej części przeprowadzono ogólną analizę inwestycji zagranicznych w województwie dolnośląskim. Druga część pracy to szczegółowa analiza inwestycji z kapitałem japońskim w województwie dolnośląskim w latach 2003- 2013. Z przeprowadzonych badań wynika, iż Japonia jest jednym z najmocniej inwestujących zarówno w Polsce, jak i na Dolnym Śląsku (w ujęciu ilościowym) krajem spoza UE. Należy ponadto podkreślić postępujący z czasem wzrost różnorodności w zakresie rodzaju prowadzonej działalności przez japońskie podmioty zlokalizowane w omawianym województwie(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja ogólnych różnic w efektach polityki pieniężnej między wschodnim i zachodnim makroregionem w Polsce. Artykuł jest w istocie pierwszym spojrzeniem na problem regionalnego zróżnicowania efektów polityki pieniężnej w Polsce. W celu zachowania przejrzystości, a także spójności z analizami prowadzonymi dla Polski jako całości, badanie empiryczne przeprowadzone zostało w oparciu o standardowy model VARX, rozszerzony o zmienne charakteryzujące aktywność gospodarczą w obu makroregionach. Uzyskane wyniki potwierdzają odmienność odpowiedzi tych zmiennych. W szczególności wyniki sugerują nie tyle zróżnicowaną siłę reakcji na impuls polityki pieniężnej, ile odmienny charakter dostosowań po impulsie. W makroregionie zachodnim zacieśnienie polityki pieniężnej powoduje relatywnie silną reakcję produkcji przemysłowej, natomiast w makroregionie wschodnim dostosowania przebiegają raczej na rynku pracy. Uzyskane rezultaty mogą stanowić przyczynek do dalszych badań, a także do dyskusji nad ich implikacjami dla polityki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem istnienia lokalnych systemów produkcyjnych jest jednolita społeczna formacja terytorialna zdolna zagwarantować elastyczność społeczno-produkcyjną systemu. Systemy te stanowią jeden z istotnych czynników wzrostu gospodarczego regionów we Francji. W artykule omówiono istotę i znaczenie tych systemów.
17
Content available remote Ocena poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego miast w Regionie Wschodnim
63%
Głównym celem podjętych badań jest ocena poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego miast Regionu Wschodniego w latach 2005 i 2009 oraz przedstawienie zmian zachodzących w latach 2005-2009. Badania obejmują łącznie 153 miasta Regionu Wschodniego - według klasyfikacji NUTS woj.: podkarpackiego (45), świętokrzyskiego (31), lubelskiego (41) oraz podlaskiego (36). Uwzględniono wszystkie jednostki badanego obszaru posiadające status miasta w 2005 roku, czyli 54 gminy miejskie i 99 miast w gminach miejsko-wiejskich. Miasta, które otrzymały prawa miejskie po 2005 roku nie mogły zostać włączone do analizy z uwagi na brak dostępnych danych statystycznych dla roku bazowego. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano istotę, znaczenie i dynamikę działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Stery Ekonomicznej. Zaprezentowano parametry gospodarcze diagnozujące wyniki, a także efekty rozwoju Strefy oraz ich wpływu na rozwój lokalny w warunkach gospodarki rynkowej. Przedstawiono liczbę utworzonych, utrzymanych miejsc pracy oraz zaangażowanie kapitału inwestycyjnego. Ukazano także potencjalne korzyści ekonomiczne możliwe do uzyskania w obrębie działalności TSSE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba pomiaru zależności między poziomem rozwoju regionalnego a wybranymi czynnikami gospodarki opartej na wiedzy (GOW) z wykorzystaniem metod klasyfikacji i modeli ekonometrycznych. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym (z wykorzystaniem metod klasyfikacji) wyodrębniono gospodarki o wysokim poziomie GOW. W drugim etapie, wykorzystując ekonometryczne modele dla danych panelowych, określono relacje między czynnikami GOW a poziomem rozwoju regionalnego. Badaniem objętych zostało 245 regionów krajów członkowskich Unii Europejskiej na szczeblu NUTS-2 w latach 2002-2004. (fragment tekstu)
W pracy korzystając z 25 wskaźników opisujących zamożność, nowoczesność i konkurencyjność dokonano dynamicznej (dla lat 2002-2007) oraz statycznej (dla 2007 roku) typologii gmin województwa lubelskiego. Najbardziej interesujące dla polityki regionalnej w typologii są gminy, w których zachodzi dysproporcja pomiędzy potencjałem, a dynamiką rozwoju (gminy typów AB i BA). Przeprowadzona typologia stała się podstawą wniosków i rekomendacji dla polityki inter- i intraregionalnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.