Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dywersyfikacja banków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dywersyfikacja, rozumiana jako urozmaicenie i zróżnicowanie działalności bankowej stanowi swego rodzaju rozgałęzienie, głównie w celu niwelowania strat poniesionych w jednej dziedzinie, zyskami osiągniętymi w innej dziedzinie działania. O dywersyfikacji można mówić wtedy, gdy bank prowadzi działalność na różnych rynkach i oferuje różne produkty i usługi bankowe jako samodzielny podmiotlub w ramach grupy kapitałowej.
Prześledzono drogę jaką w ciągu ostatnich piętnastu lat przeszły polskie banki. W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej postawiono pytanie na jakim etapie znajdują się polskie banki i jakie są perspektywy ich dalszego rozwoju?
Różnicowanie aktywności operacyjnej jest dla wielu banków koniecznością ekonomiczną. Przemiany w funkcjonowaniu rynków finansowych wynikały z kompleksowego i wielokierunkowego oddziaływania wielu czynników - zarówno zmian w otoczeniu zewnętrznym, determinujących ogólną sytuację banków, jak i działań podejmowanych przez banki w odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia i szanse. (fragment tekstu)
W prezentowanym artykule podjęliśmy próbę przedstawienia dorobku literatury przedmiotu w zakresie dekompozycji miar koncentracji i dywersyfikacji oraz wyjaśnienia przyczyn zmian poziomu wskaźników koncentracji i dywersyfikacji w odniesieniu do sektora polskich banków komercyjnych w latach 1996-2005. W przypadku opisywania skali działalności banków za pomocą wartości aktywów bilansowych zmiany poziomu koncentracji lub dywersyfikacji najczęściej wynikały z silniejszego oddziaływania wzrostu równomierności rozkładu udziałów niż spadku liczby podmiotów sektora. Po zastąpieniu aktywów wielkością wypracowanego wyniku działalności bankowej roczne zmiany objaśniał najczęściej scenariusz zakładający jednokierunkowy wpływ spadku równomierności rozkładu udziałów i zmniejszania się liczby nośników analizowanej cechy. Uzyskany obraz: poziomu koncentracji, jego rocznych i notowanych w całym horyzoncie badania zmian oraz przyczyn występowania tych zmian, na ogół w znacznym stopniu zależał od decyzji co do sposobu odzwierciedlenia skali działania banków komercyjnych licencjonowanych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano zmiany jakie nastąpiły od 2001 roku w systemie bankowym, umożliwiającym włączenie Polski do struktur Unii Europejskiej. Przedstawiono zjawiska dywersyfikacji i konsolidacji sektora bankowego. Wskazano wymagania stawiane polskim bankowcom w celu uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowego. Omówiono konsekwencje zmian jakie zaszły w sektorze bankowym, oraz przewidywania na 2005 rok.
Kwestia istoty, genezy, efektywności, granic i konsekwencji transformacji struktur ekonomicznych należy do najważniejszych, a przy tym dość złożonych i kontrowersyjnych zagadnień podejmowanych przez nauki ekonomiczne. Należy podkreślić, że jest to również tematyka stale aktualna, ustawicznie bowiem następuje proces zamierania jednych cząstek struktury ekonomicznej, unowocześniania większości pozostałych oraz pojawiania się elementów nowych. Problematyka przemian strukturalnych w sektorze bankowym oraz w poszczególnych przedsiębiorstwach bankowych od lat znajduje się w polu zainteresowania nauki i praktyki ekonomicznej w krajach wysoko rozwiniętych. Przejawem tego zainteresowania jest między innymi bogactwo literatury naukowej, a z drugiej strony liczne studia i raporty publikowane przez poszczególne banki i inne instytucje finansowe. W opracowaniach tych niejednokrotnie wspomina się o dywersyfikacji struktury sektora bankowego oraz przedsiębiorstwa bankowego. Zasadniczym celem artykułu jest próba teoretycznego objaśnienia procesów dywersyfikacji struktury sektora oraz przedsiębiorstwa bankowego. Chodzi zarówno o stworzenie zarysu teorii dywersyfikacji struktury, jak i sformułowanie ocen i wniosków, które mogłyby okazać się przydatne dla polityki ekonomicznej (ściślej: polityki bankowej, per analogiam do polityki przemysłowej). Dywersyfikacja bankowości w przypadku Polski niewątpliwie znajduje się in statu nascendi. Interesujące, zapewne nie tylko z pobudek ogólnopoznawczych, jest ustalenie, w jakiej mierze procesy, które występowały w Polsce ostatnich latach, miały charakter obiektywny, w jakim zaś są jedynie rezultatem splotu specyficznych czynników i okoliczności. W artykule m.in. podjęta jest próba logicznej weryfikacji hipotezy badawczej, dotyczącej możliwości optymalizacji sposobu połączenia zalet specjalizacji oraz zalet uniwersalizmu przedsiębiorstw bankowych. Chodzi więc o model elastycznego banku (flexible bank), zdywersyfikowanego i jednocześnie wyspecjalizowanego. Inspirację i wyzwanie do poszukiwania modus vivendi stanowi znana opinia guru współczesnego managementu, P.F. Druckera, wyrażona w książce Skuteczne zarządzanie: "specjalizacja i dywersyfikacja w oderwaniu od siebie rzadko jednak przynoszą efekty". W innym ujęciu chodziłoby więc o znalezienie równowagi między "niedodywersyfikowaniem" a "przedywersyfikowaniem" (oferowaniem "wszystkiego dla wszystkich"). (abstrakt oryginalny)
In major countries commercial banking is increasingly combined with securities, investment banking, insurance and other financial or non-financial activities. The regulatory barriers against such combinations are being dismantled and the financial systems around the world are beginning to move increasingly towards the universal banking system. In this study, I examined the potential diversification benefits for commercial banks from conducting non-bank activities. By examining diversification benefits, I attempt to answer the question whether the universal banking system is an effective organizational structure for a new, emerging banking system and will prevail in the long run. To answer the question, I examined the universal bank as a firm and therefore conducted merger simulations of commercial banks with non-banking firms. The main findings of this study are that commercial banks diversification into non-banking activities could produce risk-return trade-off. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.