Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dział marketingu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Marketing, jak wskazują liczne źródła, był praktykowany od zarania dziejów. Wątków marketingowych dopatrują się współcześni autorzy w pracach Platona i Arystotelesa (rola marketingu w społeczeństwie) oraz Tomasza z Akwinu (jak praktykować działania marketingowe, nie grzesząc) [Shaw, 1995, s. 7-20; Jones, Shaw, 2002, s. 39-66]. Historię marketingu jako dyscypliny akademickiej ocenia się na 100 lat. To wystarczy, aby uznać ją za dojrzałą, zidentyfikować punkty zwrotne i spojrzeć w przyszłość. Takie możliwości stwarzają publikacje prezentujące kolejne etapy rozwoju marketingu i kształtowanie się kolejnych szkół w ramach tej dyscypliny. Można nawet mówić o odrębnej szkole historii marketingu. Reprezentują ją z reguły autorzy amerykańscy. Wynika to zapewne z faktu, że właśnie akademicy z USA mieli największy udział w tworzeniu zrębów naukowych i pomnażaniu dorobku marketingu w ciągu wspomnianych 100 lat. Z zadowoleniem należy odnotować stopniowo rosnące znaczenie naukowców europejskich w rozwijaniu teoretycznej myśli w zakresie marketingu. Chodzi w szczególności o tzw. szkołę nordycką, w której ramach rozwinął się marketing usług i tzw. marketing relacyjny. Pojawia się ponadto coraz większa liczba publikacji autorów azjatyckich, w większości wykształconych na uniwersytetach amerykańskich. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej historia marketingu jako dyscypliny naukowej jest relatywnie krótka. (original abstract)
Współczesne banki muszą się zmierzyć ze zmienną sytuacją rynkową związaną z zaostrzaniem konkurencji oraz powinny coraz skuteczniej pozyskiwać klientów. Aby sprostać tym wyzwaniom, bank musi posiadać przekrojową wiedzę na temat swoich klientów oraz móc zarządzać jakością i efektywnością podejmowanych wobec nich akcji. Ciężar odpowiedzialności za te zmiany spoczywa głównie na departamencie marketingu.
Artykuł jest omówieniem najważniejszych wniosków płynących z Raportu Płacowego Jesień 2006, sporządzonego przez firmę AG „TEST”. Wynika z niego między innymi, że pracownicy marketingu i sprzedaży zajmują rozmaite stanowiska - mają różny podział kompetencji, a co za tym idzie, ich płace i dodatki pozapłacowe bywają bardzo zróżnicowane. Zauważalna jest tendencja do lepszego wynagradzania w działach marketingu. Jedynie w przypadku firm polskich oraz usługowych płace w działach marketingu są niższe niż w sprzedaży. Dla pozostałych kryteriów podziału średnie wynagrodzenia są znacznie wyższe w dziale marketingu.
Kampanie promocyjne seriali wzbudzają zainteresowanie swoim rozmachem, kreatywnością i oryginalnością. Jednak bardzo mało wiemy o ludziach, którzy te działania promocyjne planują, i o instytucjonalnym kontekście ich pracy. Niniejszy artykuł zatem sprzyja namysłowi na temat społeczno-kulturowego wymiaru procesu tworzenia materiałów promocyjnych oraz na temat kultury pracy w dziale marketingu stacji telewizyjnych. Celem artykułu jest rozwijanie wiedzy i zrozumienia na temat promocji telewizyjnej jako dyscypliny zawodowej i praktyki kulturowej w obszarze produkcji mediów. Aby zbadać obszar dotychczas pomijany w rodzimych studiach medioznawczych, autorka artykułu opiera się na wywiadach pogłębionych z pracownikami marketingu w stacjach telewizyjnych, a dokładniej specjalistami ds. public relations. Refleksje praktyków PR w telewizji na temat ich własnej pracy i kontekstu, w jakim się znajdują, dostarczają empirycznych materiałów umożliwiających wyjście poza klasyczne postrzeganie działań promocyjnych, czyli ich analizę jedynie przez pryzmat efektów i skuteczności. Badania etnograficzne sektora produkcji materiałów promocyjnych oferują pełniejszy opis i zrozumienie działań sektora kreatywnego branży telewizyjnej. (abstrakt oryginalny)
Autor zastanawia się, czy konflikt między działami sprzedaży i marketingu w firmie jest nieunikniony i czy może spełniać pozytywną rolę. Jego zdaniem taki konflikt może być dla organizacji korzystny, jednak pod warunkiem, że jest w sposób bardzo umiejętny i świadomy zarządzany. Zazwyczaj bowiem niezgoda pomiędzy ważnymi działami firmy powoduje jednak osłabienie jej konkurencyjności, angażując siły i energię pracowników w walkę wewnętrzną oraz podkopując wzajemne zaufanie i niszcząc autorytety. Autor twierdzi, że intuicyjnie lepsze niż konflikt jest wzajemne zrozumienie i współpraca, ale, gdy ten wystąpi, rzadko zastanawiamy się nad jego przyczynami. Tymczasem brak współpracy może wynikać z trzech źródeł: ze złej struktury, ze złej kultury organizacyjnej i z powodu osobistych ambicji wpływowych osób pracujących w poszczególnych działach.
Raport płacowy firmy AG "TEST" HR, który przedstawia wynagrodzenia i dodatki pozapłacowe na stanowiskach w działach marketingu i sprzedazy w ostatnim półroczu. Raport edycji Wiosna 2004 powstał w oparciu o analizę ok. 24 500 obserwacji płacowych pochodzących z 96 firm.
Działalność jednostki marketingowej w przedsiębiorstwie utrudniają liczne konflikty. Powstają one głównie w relacjach marketingu z innymi działami firmy. Przedłużające się i źle rozwiązywane wpływają negatywnie na obniżenie produktywności marketingu. Z punktu widzenia skuteczności postępowania z konfliktem ważne jest, aby metody jego rozwiązywania były akceptowane przez strony, których konflikt dotyczy.
Dyrektor ds. marketingu to jedno z najbardziej newralgicznych stanowisk w firmie. Przedstawiono jakie są najczęstsze przyczyny szybkiej rotacji szefów sprzedaży w firmie. Określono również najczęściej spotykane typy osobowości dyrektorów ds. marketingu.
Zdaniem autorki, działy marketingu rozwijają się dynamicznie. Obecnie, wzorem zachodnich korporacji, w dobrze rozwiniętych strukturach firm jest wiele zróżnicowanych stanowisk dla marketingowców - od dyrektorów, kierowników marketingu, kierowników marki, produktu, poprzez specjalistów: ds. produktu, public relations, analizy rynku, analiz marketingowych i w końcu asystentów w dziale marketingu. Płaca na stanowiskach marketingowych też jest bardzo zróżnicowana - zależnie od regionu. Autorka prezentuje dane dotyczące wynagrodzeń w tej branży w zależności od sektora działalności, wielkości zatrudnienia i regionu.
Wyróżniono wynagrodzenie i system dodatków pozapłacowych jako ważny element polityki motywacyjnej przedsiębiorstwa. Przedstawiono wyniki badania wynagrodzeń (AG TEST HR z Krakowa), w którym analizowano firmy z kapitałem polskim i zagranicznym, większe i mniejsze, z sektora handlowego, usługowego i produkcyjnego. Szczególną uwagę poświęcono analizie wynagrodzenia w pionie marketingowym.
Aby podnieść rangę samego marketingu, trzeba go wypromować. To znaczy spojrzeć na marketing jak na markę, o której wizerunek trzeba zadbać. Dlatego warto robić dla społeczności swojej firmy, ale także dla zarządu imprezy i prezentacje pokazujące, czym jest i czym może być marketing, postrzegany najczęściej wyłącznie jako asysta sprzedaży, nie zaś samodzielny i kreatywny pion. Jak to zrobić - to już kwestia potencjału, siły intelektualnej i kapitału kulturowego zespołu marketingowego firmy. (abstrakt autora)
Gdy dział marketingu funkcjonuje jako służebna komórka niższego szczebla w całej strukturze korporacji, a wielkie idee spływają z gabinetów prezesów w formie zadań do wykonania, marketing siłą rzeczy kurczy się do takich wymiarów, w jakich pozwala mu się działać. Nie może wówczas rozwinąć skrzydeł ani wykazać się kreatywnością, a przecież z istoty rzeczy ma być kreatywny. Ale marginalizacja taka ma też swoje zalety. Słabo dostrzegany dział przez "wierchuszkę", może sobie pozwolić na pewną swobodę i ekstrawagancję, które zawsze generują oryginalne pomysły. (abstrakt autora)
Ciekawe acz jednocześnie niepokojące rezultaty badań atrakcyjności branż w Polsce, dały jednoznaczny wynik. Co drugi przebadany (aż 48%) pragnie być zatrudniony w firmach z sektora elektroniki oraz surowców i paliw. Na dalszych miejscach znaleźć można firmy AGD, usługi dla biznesu, motoryzacyjne i energetyczne. Ta intrygująca zmiana jest o tyle symptomatyczna, iż ranking nie wykazał chęci podjęcia pracy przez młodych ludzi w marketingu, zarządzaniu, zawodach lingwistycznych, a nawet w dziennikarstwie. Wynika stąd potrzeba przebudowy działań employerowych, mających na celu przyciągnięcie młodego narybku i do branż związanych z marketingiem. (abstrakt autora)
Marka osobista to nie tylko pisanie postów w społecznościowych mediach. To również sami marketerzy, ich motywacje, silne strony, przekonania i wartości. Personal code pozwala pokazać je bez konieczności mówienia o nich. Świadomi tego marketerzy powinni iść przeto dalej, by zacząć urozmaicać komunikację werbalną i niewerbalną. Tym bardziej, iż personal code to wbrew pozorom holistyczne podejście do budowania marki osobistej i multisensoryczna komunikacja biznesowej i prywatnej tożsamości marketerów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.