Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Działalność gospodarcza gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Podsumowując rozważania na temat dopuszczalności prowadzenia przez gminy działalności o charakterze komercyjnym, należy stwierdzić, iż przyjęte rozwiązania prawne, zabraniające de facto wykonywania tejże działalności przez gminy, stanowią istotny czynnik ograniczający samodzielność finansową podmiotów samorządowych, zwłaszcza w okresie dokonujących się przemian ustrojowych. Ograniczona wydajność podstawowych źródeł dochodów gminnych (podatków lokalnych, udziałów w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, subwencji i dotacji itd.) przy zwiększającym się zakresie realizowanych zadań może, powodować nie tylko obniżenie jakości świadczonych usług, lecz wręcz niemożność ich wykonywania. Istnieje rozwiązanie kompromisowe, w ramach którego działalność komercyjna wykonywana przez gminy podlegałaby stopniowemu ograniczaniu w miarę rozwoju gospodarki lokalnej i wzmocnienia pozycji finansowej gmin. Zaangażowanie bezpośrednie gmin ewoluowałoby w kierunku wypełniania funkcji pośrednich, polegających m.in. na pobudzaniu inicjatyw lokalnych. (fragment tekstu)
Kategoria przedsiębiorczości nie ma jednoznacznej i uniwersalnej interpretacji, jest definiowana i analizowana bardzo szeroko. Problemami przedsiębiorczości zajmują się przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych, co stanowi o jej wielowymiarowym charakterze, dlatego też trudno jest znaleźć jednolite stanowisko w kwestii pojęcia przedsiębiorczości. Coraz częściej odchodzi się od nawyku mówienia o przedsiębiorczości tylko w odniesieniu do biznesu. Pojęcie to odnosi się również do sektora publicznego czy też sektora społecznego. Oprócz klasycznych przedsiębiorców rozwijających biznes coraz częściej pojawiają się przedsiębiorcy publiczni, społeczni, obywatelscy, a nawet polityczni. Przedsiębiorczość w odniesieniu do władz samorządowych oznacza przede wszystkim inicjatywy poprawiające standardy społeczne i socjalne często w sposób uzupełniający inicjatywy publiczne lub prywatne w innowacyjny pod względem instytucjonalnym sposób, wypełniające niezagospodarowane "nisze" usług i projektów społecznych. Zadaniem samorządu lokalnego jest rozwój przedsiębiorczości, a także jej wspieranie za pomocą instrumentów będących w dyspozycji władzy gminy. Każda gmina ma szeroki wachlarz instrumentarium wspierania przedsiębiorczości. Klimat sprzyjający przedsiębiorczości zależy od niemal każdej, nawet codziennej decyzji władz samorządowych oraz działań innych instytucji. W literaturze przedmiotu można się spotkać z różnymi klasyfikacjami instrumentów wspierania przedsiębiorczości. Powszechnie przyjętym kryterium jest jednak podział na instrumenty dochodowe, do których zaliczane są przede wszystkim ulgi i zwolnienia podatkowe, oraz instrumenty wydatkowe, wśród których naczelną pozycję zajmują wydatki inwestycyjne. W opracowaniu wykorzystano materiał empiryczny zgromadzony w badaniach ankietowych przeprowadzonych w 68 gminach województwa wielkopolskiego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Aspekty etyczne w działalności samorządu
75%
Transformacja ustrojowa po roku 1989 spowodowała decentralizację państwa i pojawienia się trzech szczebli administracji samorządowej. Artykuł stara się pokazać rolę etyki i jej wpływ na działalność samorządów. Podejmuje również próbę oceny tej problematyki w oparciu o publikowane raporty, rankingi oraz na podstawie literatury z tego tematu. (abstrakt oryginalny)
Instytucje w poszczególnych regionach mogą mieć znaczny wpływ na decyzje inwestycyjne, ponieważ to właśnie one pośrednio i bezpośrednio wpływają na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Celem artykułu była ocena znaczenia czynników lokalizacji przedsiębiorstw, determinowanych m.in. aktywnością władz lokalnych w woj. warmińsko-mazurskim. Przeprowadzone badania pozwoliły na określenie, jaka część władz lokalnych gmin woj. warmińsko-mazurskiego aktywnie wspierała rozwój przedsiębiorczości na ich terenie, oraz m.in. na wskazanie, które czynniki lokalizacji tracą, a które zyskują na znaczeniu. Władze lokalne średnio w co piątej gminie nie stosowały żadnych działań z zakresu rozwoju przedsiębiorczości. Według władz jednostek samorządu terytorialnego woj. warmińsko- mazurskiego dawne kryteria lokalizacji nie ustępują miejsca kryteriom jakościowym, ale są podobnie istotne(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy jest rozwój działalności gospodarczych w gminach wiejskich położonych w otoczeniu Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach. Celem pracy jest przedstawienie działalności gospodarczych, których powstanie związane jest bezpośrednio lub pośrednio z działalnością portu lotniczego. Lotnisko generuje powstanie określonej grupy działalności usługowej, przemysłowej oraz infrastruktury komunikacyjnej, która prowadzi do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej obszarów sąsiadujących z portem lotniczym. Materiał źródłowy stanowiła literatura, dane pozyskane z bazy REGON, dane statystyczne z Głównego Urzędu Statystycznego oraz badania terenowe przeprowadzane metodą inwentaryzacyjną w 2013 i 2015 roku i dane pozyskane z portu lotniczego. W końcowej części pracy zostanie podjęta próba przedstawienia Międzynarodowego Portu Lotniczego jako jednego z czynników wpływających na rozwój działalności gospodarczej. Najwięcej działalności gospodarczych powstaje w otoczeniu portu lotniczego. Dominującą rolę odgrywają działalności usługowe z sekcji H, czyli transport i gospodarka magazynowa. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie działalności gospodarczej. Opisano działalność gospodarczą gminy o charakterze użyteczności publicznej i o charakterze komercyjnym.
W artykule przedstawiono ranking gmin powiatu siedleckiego pod względem poziomu przedsiębiorczości, wykorzystując w tym celu taksonomiczny miernik rozwoju. Służy on do liniowego porządkowania obiektów ze względu na zbiór cech diagnostycznych. (skróc. oryg. streszcz.)
W opracowaniu przedstawiono warunki prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich oraz określono zamierzenia i spodziewane zmiany w odniesieniu do obecnie prowadzonej działalności. Badania przeprowadzono w roku 2003 na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska. (skróc. oryg. streszcz.)
W opracowaniu podjęto próbę oceny wpływu stagnacji gospodarczej na sytuację finansową gmin. Omówione zostało zagadnienie gospodarki finansowej oraz jej poziomy. Zaprezentowano komponenty gospodarki finansowej gmin oraz związane z nimi działania. W ramach analizy wpływu spowolnienia gospodarczego na gospodarkę finansową gmin dokonano oceny wskaźnika dynamiki i struktury, wskaźnika zadłużenia oraz nadwyżki operacyjnej.
10
Content available remote Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie miasta Częstochowa
75%
W artykule przedstawiono informacje na temat sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Przeanalizowano liczbę podmiotów aktywnych w Polsce, udział MŚP w tworzeniu PKB oraz strukturę zatrudnienia w Polsce ze względu na wielkość przedsiębiorstwa. Podkreślono rolę, jaką małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają w rozwoju regionalnym. Wskazano, że jednym z głównych beneficjentów powstawania MŚP, poprzez tworzenie bazy podatkowej, są gminy. Celem artykułu jest przedstawienie instrumentarium, za pomocą którego gmina może wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. W artykule dokonano omówienia wybranych instrumentów, jakie w celu wsparcia działalności MŚP wykorzystuje gmina Częstochowa.(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje regulacje prawne, które mają znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju uzdrowisk w Polsce. Wskazuje na ograniczenia i bariery rozwoju gmin uzdrowiskowych. Postuluje konieczność uchwalenia ustawy o gminach uzdrowiskowych, zapewniającej tym gminom odpowiednie warunki prawne i finansowe ich funkcjonowania.
12
75%
W opracowaniu omówiono zakres działania, zadania i organizacje gminy, powiatu i samorządu województwa. Zadania gmin, powiatów i województw, mimo że są odmienne, winny się jednak wzajemnie uzupełniać, aby w jak największym zakresie służyć zaspokojeniu potrzeb społeczności lokalnych. Jednocześnie państwo przez działalność prawotwórczą zapewnia sobie wpływ na instytucje finansowo prawne sektora samorządowego. Reasumując należy stwierdzić, że szeroko rozumiane cele działalności samorządu powinny być realizowane w oparciu o stworzone tym podmiotom podstawy samodzielności. Zasada decentralizacji wyposażyła organy lokalne w istotne kompetencje do rozstrzygania spraw publicznych o zasięgu lokalnym, oznacza to duży stopień samodzielności w podejmowaniu decyzji i czyni samorząd organizacją względnie niezależną. (fragment tekstu)
Współpraca samorządu terytorialnego gmin uzdrowiskowych z przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi działającymi na ich terenie jest warunkiem koniecznym do rozwoju polskich uzdrowisk i podnoszenia ich pozycji konkurencyjnej na arenie europejskiej. Celem artykułu jest próba oceny tej integracji, wyznaczenie płaszczyzny współpracy, jej zakresu i istniejących ograniczeń, które determinują dalszą integrację. Rozważania dopełniają badania przeprowadzone wśród przedstawicieli przedsiębiorstw uzdrowiskowych.
Omówiono dochody i wydatki gmin województwa szczecińskiego według ich rodzajów i działów. Scharakteryzowano wybrane wydatki budżetów gmin: na ochronę zdrowia, na oświatę i wychowanie i na gospodarkę komunalną. Omówiono nakłady inwestycyjne według rodzaju w wybranych miastach województwa szczecińskiego w 1994 roku.
Poruszono problem braku jednolitych zasad wykładni niektórych pojęć z zakresu prawa samorządowego, co miało odbicie w glosowanym postanowieniu Sądu Najwyższego dotyczącym działalności gospodarczej gminy.
W artykule omówiono zagadnienie dotyczące nabywania własności nieruchomości przez gminy w drodze działalności gospodarczej oraz czynności cywilnoprawne gminy w odniesieniu do jej działalności gospodarczej.
Artykuł stara sie odpowiedzieć na pytanie, co należy uczynić, aby urealnić przeciętnemu gospodarstwu domowemu zamieszkanie w samodzielnym mieszkaniu. Artykuł dotyczy budowy i zasad wynajmu gminnych domów czynszowych w Łodzi.
W opracowaniu podjęto problematykę odnoszącą się do dwóch kategorii istotnych z punktu widzenia ekonomii rozwoju, tj. nierówności ekonomicznych i kapitału ludzkiego. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części. Część pierwsza prezentuje nierówności ekonomiczne i kapitał ludzki w ujęciu teoretycznym. Druga, opracowana w oparciu o wyniki badań własnych, ma charakter studium przypadku, gdzie na przykładzie wybranej gminy starano się rozpoznać lokalny kapitał ludzki jako czynnik ograniczania nierówności ekonomicznych na obszarach o cennych walorach przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
Wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego dotyczy uprawnień straży gminnej do otrzymywania od operatorów telekomunikacyjnych danych osobowych osób podejrzanych o popełnienie wykroczenia. Sąd uznał, że podstawą prawną do żądania takich informacji są przepisy o ochronie danych osobowych, które zezwalają na uzyskiwanie danych osobowych, gdy jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku, wynikającego z przepisu prawa lub gdy jest to niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego. Takie zadania i uprawnienie wykonuje straż gminna. (abstrakt oryginalny)
We współczesnych zmaganiach o rozwój, władze centralne, jak i lokalne stają w obliczu konieczności kojarzenia tradycyjnie pojętej polityki gospodarczej i przestrzennej z polityką rozwijającą komunikację społeczną i partnerstwo gospodarcze oraz obywatelskie. Współczesna polityka regionalna ściślej wiąże aspekt lokalizacyjny z komunikacyjnym i relacyjnym, splatając je w interaktywny proces współrządzenia, który wypiera tradycyjnie rozumianą samorządność lokalną opartą na "monopolistycznie" działającym lokalnym podmiocie władzy. Ważne staje się wiązanie aspektów. Aspekt lokalizacyjny polityki regionalnej wyraża potrzebę ciągłej adaptacji infrastruktury technicznej do wymagań rozwojowych. Oznacza również rozwój standardów administracyjnych, rozwój infrastruktury społecznej, dostosowywanie polityki inwestycyjnej i polityki podatków lokalnych do przyjętych założeń rozwoju gospodarczego i społecznego. Aspekt komunikacyjny wyraża zaś, podejmowany w gronie interesariuszy, wspólny wysiłek na rzecz ukształtowania więzi i przysporzenia korzyści współdziałania, prowadzących do wzmocnienia atrakcyjności regionu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.